Brněnské Židovky

od:


KoupitKoupit eknihu

Moravský markrabě Jan Jindřich zachraňuje své klatbou stižené manželství s Markétou Opavskou a sžívá se s Brnem, jehož součástí je i Židovská čtvrť. Rabín Jakob, který kromě svých dětí vychovává i schovanku Hester, spolupracuje s „židovským“ rychtářem a společně řeší zločiny, jichž se na sobě vzájemně dopustili Židé a křesťané. Mordechaj a jeho dcera Noba přežili dva pogromy a hledají útočiště v Brně, kde se zatím Židé a měšťané tolerovali. Blíží se však kritický den, který prověří sílu letitých vztahů......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/179641/brnenske-zidovky-CgG-179641.jpg 4.298
Série:

Mocní a ubozí Markrabství moravského (3.)

Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (39)

Přidat komentář
certik003
02. listopadu

I když jsem od knížky čekal úplně něco jiného, nakonec jsem moc spokojená. V knížce je hodně postav, hodně různých zápletek, ale všechny se nakonec seběhnou. Moc se mi líbil popis historického Brna a popis toho, jak v něm lidé žili a docela lituju, že ho líp neznám. Určitě bych si knížku ještě víc vychutnala.

Pozde
20. října

Výběr tématu - skvělé.
Děj - výborný.
Styl - tady jsem byla spokojená už méně. Některé části byly odvyprávěny trochu ledabyle, jakoby z rychlíku a ve zkratce. Kde to chtělo ukázat, popsat, rozvinout atmosféru a uplně čtenáře odrovnat, dostalo se nám jen strohého konstatování a urychleného závěru. Nebylo tomu tak vždy, abych zase nekřivdila. Materiálu a postav bylo skoro na epos. Vmáčknout to všechno do tříset stran z toho udělalo románově dost ochuzenou záležitost. Škoda.

adelinka
15. října

Veľmi dobré čítanie. Dej sa odohráva v 14.storočí a v Brne. Knihu som si vybrala do čitateľskej výzvy. :-) Hlavným problémom je zasa náboženstvo. A to kresťania a židia....

tygřík2
03. října

Ačkoli je to druhá kniha v sérii, děj předchází Brněnským nevěstkám, vůbec to nevadí.
Hezké čtení, chytne a nepustí. A pro milovnici historických detektivek, kterou si dovoluji se nazývat, potěšení.
A doufám, že paní spisovatelka nebude dbát na jedovaté sliny, které po ní plivou závistivci, nepřejícníci a jiní bubáci, a nenechá se od své, bohu i mně libé, činnosti odvrátit. Tož tak!

JIVaJaH
24. září

Těšila jsem se. Přesně nevím, co jsem čekala, ale ne to, co jsem četla. Zajímavé osudy, ale spousta postav, zápletek....neoslnilo mě to. Děkuji za zkušenost.

Andrea81
12. září

Docela mě to bavilo. A mám odškrtnuto další téma ve čtenářské výzvě.

Tevik
04. září

Moje první kniha od autorka, těším se na další.

Schamila
19. června

Krásně zajímavé středověké Brno se židovskou komunitou. Nápadité zápletky a konec jako z pohádky, tak tohle jsou příběhy autorky p. Horákové. Moc hezky se to četlo a také rychle, protože jste chtěli znát - jak to dopadne. Doporučuji....

kilometr
18. červnaodpad!

Nuda,nuda,šeď,šeď.Román vycházející ze tří kriminálních případů dochovaných v Pamětní knize města Brna.Jediné plus je zářez do ČV 2018,jinak nic.0%.Chudák tatínek Jiří.

kolacky
04. června

Dobré čtení, jenom tenhle příběh předchází všem ostatním, není to díl třetí. Markrabě je ženatý teprve krátce, katovka Klára je ještě naživu, jak správně podotkla kolegyně bronulka, stejně jako Anna Falcká, a nevěstky pořád ještě bydlí na Puhlíku...

helenkan
21. dubna

Asi jsem čekala něco jiného a ten začátek mi přišel dost nudný a zdlouhavý. Jinak to nebylo špatné čtení. :-)

bronulka
04. ledna

Další skvělý díl. Akorát jsem podle názvu čekala, že tam bude více příběhu židovských dívek. Jediné, co mě překvapilo, že díly na sebe nenavazují. V ženách na pranýři katovka Klára zemřela, tady zase žije. To samé je s dispensem.

Ramiel
30.12.2017

Opět na historických základech vystavěný román ze 14.století, který tentokráte vypravuje o životě a nelehkém postavení Židů v křesťanské společnosti. A jak vidno, motivy pro zločin se nijak nezměnily, jen tresty jsou dnes jiné.

jaja1989
08.12.2017

Autorka je skoro tak.dobra jak v.vondruska.
Super kniha s happy endem a ty jsou nej:-)

KaajaS
05.08.2017

Příští cesta středem Brna bude jiná.

alabra
03.04.2017

Počteníčko pro milovníky historie, autorka nezklamala, opět zdařilá kniha. Jen počáteční třetina byla až moc rozvláčná, chyběla dynamika příběhu, proto jen čtyři hvězdy.

Evišťátko
15.03.2017

Přes počáteční rozmrzelost nad tím, že v úvodu knihy na několika stránkách popisují neustále nové a nové osoby, které jakoby nic nespojovalo, jsem nakonec byla knihou nadšená! Vůbec není od věci si přečíst knihu, která vybočuje z běžného stylu psaní!

vincek1
13.12.2016

Z počátku se mi zdál souběh několika příběhů nepřehledný, ale netrvalo to dlouho a vše do sebe zapadlo a stalo se z toho, pro mne pěkné počtení. Pěkně vykreslené postavy a popis středověkého Brna. Jedná se sice o beletrii, ale knih o Moravě v tomto období našich dějin je dle mého stále málo. Doporučuji každému.

lavendy
07.11.2016

Kniha mne zklamala, i když jsem od ní nic moc nečekala. Měla jsem docela velký problém ji dočíst. Byla vlastně neskutečně nudná. Kdyby to byl výklad v hodině dějepisu, tak asi skvělé, ale jako kniha ... nic moc.

Galadwen
30.09.2016

Za mne nic moc. Trvalo mi víc jak polovinu knihy, než jsem se trochu začetla, a i potom mi dost vadila nesoudržnost jednotlivých drobných příběhů, které skoro nic (krom souvislosti s Židy) nepropojuje a jsou rozsekané na pidikousky. Spousta postav se vynoří na pár stránek a hned je s nimi konec, chybí nějaký zastřešující příběh s trochou napětí.

vivalamuff
09.07.2016

Kniha mě svým způsobem zklamala. Zaprvé ani nevím, proč se jmenuje Brněnské židovky. Je to narážka na Hester a Nobu? Jejich příběh je vlastně jenom taková vsuvka do celého děje. Kdyby se kniha jmenovala Brněnští židé, tak bych to pochopila, ale takhle mi ten název nedává smysl. Což ale asi není podstatné. Podstatné je, že děj se odvíjel strašně rychle. Byla tu nějaké zápletka a ta se během další stránky hned vyřešila. To mě mrzelo. Chybělo mi pak napětí a chvílemi jsem se i nudila. Navíc žádná z postav mi nepřirostla k srdci. Možná i proto, že jich bylo hodně a žádná nebyla popsaná do hloubky. Kapitoly samy o sobě byly krátké. Někdy jsem se ani nenadála a už jsem četla zase o něčem jinám, popř. o někom jiném. Dávám tedy tři hvězdičky.
Přesto, abych nebyla jenom kritická, musím přiznat, že paní spisovatelka používá hezkou, spisovnou češtinu, čehož si vážím. Zkusím další díly. Třeba budu ještě překvapená :-)

renataab
14.05.2016

Za mě jen průměr, tato kniha mě na rozdíl od Brněnských nevěstek zklamala; převaha popisu, málo přímé řeči a hlavně žádné napětí, vše bylo předem určené, škoda. ...

irousek9
10.05.2016

Opět skvělá kniha od této autorky...Nemám ráda sáhodlouhé popisování v knihách,ale její popis středověkého Brna a života v něm není vůbec nudný, když jsem četla tuto knihu, měla jsem milý pocit,jak jsem se nechala unést do úplně jiného období a byla jsem v něm ráda :-)

astroweb
16.03.2016

Opravdový historický román inspirovaný skutečnými událostmi. Líbilo .

Damato
22.02.2016

Trošku si připadám "nepatřičně", - po tom gejzíru kladných komentářů na tuto knihu - ale nepovedlo se mi knihu dočíst, dostala jsem se do 1/3 a pa to vzdala. Prostě jsem nepocítila to svoje večerní "těšení" na otevření knihy a když jsem ji otvírala naposledy s pocitem "teď,nebo nikdy" a zas se nezačetla, tak jsem to prostě vzdala.

ritz
18.11.2015

Další moc pěkná knížka od oblíbené autorky, už se těším na další.

Selinute
17.09.2015

Moc pěkné čtení, které uspokojí všechny milovníky historie. Už se těším na další díl - "Jeptiška pro markraběte", jak píše paní Horáková na Facebooku, měl by vyjít v listopadu tohoto roku.

Dandulka
21.08.2015

Mám tuhle autorku moc ráda. Středověké Brnoí bylo moc zajímavé.

Dandulka
21.08.2015

Mám tuhle autorku moc ráda. Středověké Brnoí bylo moc zajímavé.

Zdenik
25.06.2015

Kniha mě nadchla, opravdu výborné čtení pro člověka, který Brno zná a dokáži si v průběhu čtení "oživovat" jednotlivá místa. Trošku mě mrzela málo propracovaná mapka na vnitřní straně obálky, ve které chyběly některé názvy ulic a tzv. "předměstí".
Očekávala jsem také, že kniha bude historickým románem využívajícím skutečné osoby a místa z historie - když jsem si však hledala informace o hradu Horákov, dočetla jsem se, že první zmínka o hradu je z první poloviny 15. století (pokud jsem tedy hledala a našla správně). Tak teď mi trošku vrtá hlavou, co všechno je a není v knize použito pouze účelově.