Brněnské Židovky

od:

Brněnské Židovky

Moravský markrabě Jan Jindřich zachraňuje své klatbou stižené manželství s Markétou Opavskou a sžívá se s Brnem, jehož součástí je i Židovská čtvrť. Rabín Jakob, který kromě svých dětí vychovává i schovanku Hester, spolupracuje s „židovským“ rychtářem a společně řeší zločiny, jichž se na sobě vzájemně dopustili Židé a křesťané. Mordechaj a jeho dcera Noba přežili dva pogromy a hledají útočiště v Brně, kde se zatím Židé a měšťané tolerovali. Blíží se však kritický den, který prověří sílu letitých vztahů......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/179641/brnenske-zidovky-CgG-179641.jpg 4.268
Série:

Mocní a ubozí Markrabství moravského (3.)

Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (28)

Přidat komentář
bronulka
04. ledna

Další skvělý díl. Akorát jsem podle názvu čekala, že tam bude více příběhu židovských dívek. Jediné, co mě překvapilo, že díly na sebe nenavazují. V ženách na pranýři katovka Klára zemřela, tady zase žije. To samé je s dispensem.

Ramiel
30.12.2017

Opět na historických základech vystavěný román ze 14.století, který tentokráte vypravuje o životě a nelehkém postavení Židů v křesťanské společnosti. A jak vidno, motivy pro zločin se nijak nezměnily, jen tresty jsou dnes jiné.

jaja1989
08.12.2017

Autorka je skoro tak.dobra jak v.vondruska.
Super kniha s happy endem a ty jsou nej:-)

KaajaS
05.08.2017

Příští cesta středem Brna bude jiná.

alabra
03.04.2017

Počteníčko pro milovníky historie, autorka nezklamala, opět zdařilá kniha. Jen počáteční třetina byla až moc rozvláčná, chyběla dynamika příběhu, proto jen čtyři hvězdy.

Evišťátko
15.03.2017

Přes počáteční rozmrzelost nad tím, že v úvodu knihy na několika stránkách popisují neustále nové a nové osoby, které jakoby nic nespojovalo, jsem nakonec byla knihou nadšená! Vůbec není od věci si přečíst knihu, která vybočuje z běžného stylu psaní!

vincek1
13.12.2016

Z počátku se mi zdál souběh několika příběhů nepřehledný, ale netrvalo to dlouho a vše do sebe zapadlo a stalo se z toho, pro mne pěkné počtení. Pěkně vykreslené postavy a popis středověkého Brna. Jedná se sice o beletrii, ale knih o Moravě v tomto období našich dějin je dle mého stále málo. Doporučuji každému.

lavendy
07.11.2016

Kniha mne zklamala, i když jsem od ní nic moc nečekala. Měla jsem docela velký problém ji dočíst. Byla vlastně neskutečně nudná. Kdyby to byl výklad v hodině dějepisu, tak asi skvělé, ale jako kniha ... nic moc.

Galadwen
30.09.2016

Za mne nic moc. Trvalo mi víc jak polovinu knihy, než jsem se trochu začetla, a i potom mi dost vadila nesoudržnost jednotlivých drobných příběhů, které skoro nic (krom souvislosti s Židy) nepropojuje a jsou rozsekané na pidikousky. Spousta postav se vynoří na pár stránek a hned je s nimi konec, chybí nějaký zastřešující příběh s trochou napětí.

vivalamuff
09.07.2016

Kniha mě svým způsobem zklamala. Zaprvé ani nevím, proč se jmenuje Brněnské židovky. Je to narážka na Hester a Nobu? Jejich příběh je vlastně jenom taková vsuvka do celého děje. Kdyby se kniha jmenovala Brněnští židé, tak bych to pochopila, ale takhle mi ten název nedává smysl. Což ale asi není podstatné. Podstatné je, že děj se odvíjel strašně rychle. Byla tu nějaké zápletka a ta se během další stránky hned vyřešila. To mě mrzelo. Chybělo mi pak napětí a chvílemi jsem se i nudila. Navíc žádná z postav mi nepřirostla k srdci. Možná i proto, že jich bylo hodně a žádná nebyla popsaná do hloubky. Kapitoly samy o sobě byly krátké. Někdy jsem se ani nenadála a už jsem četla zase o něčem jinám, popř. o někom jiném. Dávám tedy tři hvězdičky.
Přesto, abych nebyla jenom kritická, musím přiznat, že paní spisovatelka používá hezkou, spisovnou češtinu, čehož si vážím. Zkusím další díly. Třeba budu ještě překvapená :-)

renataab
14.05.2016

Za mě jen průměr, tato kniha mě na rozdíl od Brněnských nevěstek zklamala; převaha popisu, málo přímé řeči a hlavně žádné napětí, vše bylo předem určené, škoda. ...

irousek9
10.05.2016

Opět skvělá kniha od této autorky...Nemám ráda sáhodlouhé popisování v knihách,ale její popis středověkého Brna a života v něm není vůbec nudný, když jsem četla tuto knihu, měla jsem milý pocit,jak jsem se nechala unést do úplně jiného období a byla jsem v něm ráda :-)

astroweb
16.03.2016

Opravdový historický román inspirovaný skutečnými událostmi. Líbilo .

Damato
22.02.2016

Trošku si připadám "nepatřičně", - po tom gejzíru kladných komentářů na tuto knihu - ale nepovedlo se mi knihu dočíst, dostala jsem se do 1/3 a pa to vzdala. Prostě jsem nepocítila to svoje večerní "těšení" na otevření knihy a když jsem ji otvírala naposledy s pocitem "teď,nebo nikdy" a zas se nezačetla, tak jsem to prostě vzdala.

ritz
18.11.2015

Další moc pěkná knížka od oblíbené autorky, už se těším na další.

Selinute
17.09.2015

Moc pěkné čtení, které uspokojí všechny milovníky historie. Už se těším na další díl - "Jeptiška pro markraběte", jak píše paní Horáková na Facebooku, měl by vyjít v listopadu tohoto roku.

Dandulka
21.08.2015

Mám tuhle autorku moc ráda. Středověké Brnoí bylo moc zajímavé.

Dandulka
21.08.2015

Mám tuhle autorku moc ráda. Středověké Brnoí bylo moc zajímavé.

Zdenik
25.06.2015

Kniha mě nadchla, opravdu výborné čtení pro člověka, který Brno zná a dokáži si v průběhu čtení "oživovat" jednotlivá místa. Trošku mě mrzela málo propracovaná mapka na vnitřní straně obálky, ve které chyběly některé názvy ulic a tzv. "předměstí".
Očekávala jsem také, že kniha bude historickým románem využívajícím skutečné osoby a místa z historie - když jsem si však hledala informace o hradu Horákov, dočetla jsem se, že první zmínka o hradu je z první poloviny 15. století (pokud jsem tedy hledala a našla správně). Tak teď mi trošku vrtá hlavou, co všechno je a není v knize použito pouze účelově.

elizabeth_ba
25.06.2015

Žid z Krakova - Ronon Salo, Jiskra (totiž Unso z Aueršperku z rodu Pernštejnů ) a hlavně Záviš ze Skalky z rodu Vítkovců (maje své jméno po svém slavném praprastrýci), kteří dokonce zastíní i obvyklé mně milé postavy (Marka z Erlachu a Jana Jindřicha); to pak není divu, že se mi tahle kniha ze série o mocných i ubohých Markrabství moravského líbila nejvíce. Tresty za čin (ať už zlý nebo neuvážený) byly v této době těsně po Velkém moru přesně tak strašlivé, jak se dalo čekat, jen mě překvapilo, že krádež tehdy byla horším zločinem než loupež (dnes je to přesně naopak).

cérka
01.06.2015

Za mě palec nahoru a plný počet bodů. Kniha se mi moc líbila a po knize: Ještě, že nejsem kat od pana Vondrušky, jsem si spravila chuť. Děkuji autorce za přiblížení kousku dějin z naší milované Moravy.

Heyhey
01.06.2015

K mému zklamání to byl pouze průměr.

Keddie
28.04.2015

Původně jsem od celé série očekával něco jako moravského Oldřicha z Chlumu a po přečtení anotace jsem byl trochu zklamán. Nicméně všechny knihy jsou skvělé. Sice si myslím, že je tu středověk trochu učesán, ale čte se to velmi dobře a už se těším na další díl (epilog knihy mne trochu vyděsil, že autorka se sérií končí), který má vyjít tenhle rok.

Marika Vanova
02.04.2015

Pro mě velmi čtivé. Tahle historie mě baví, ale neustále mě stejně překvapuje ta nenávist vůči Židům. Co se dalo, to na ně svedli, plno pověr ach jo...

acheska
02.01.2015

Po Brněnských nevěstkách a Ženách na pranýři od autorky již třetí kniha v pořadí, Syrovost středověku detailně popsaná skvělým výpravným umem spisovatelky, Za mě 5*

KikiZ
21.08.2014

Moje první kniha od autorky a rozhodně ne poslední. Určitě si od ní přečtu i další knihy z této série. Nejvíce se mi z postav líbil Jiskra a jeho příběh, který se nám postupně odkrýval. Hezké.

Macek58
17.08.2014

Krásné čtení o středověkém Brně.

Henriette
14.07.2014

Milé čtení o středověkých obyvatelích Brna. Z dosud vydaných knížek ze série se mi nejvíce líbily "Nevěstky", kde byl tak trochu detektviní příběh. Na "Židovkách" mi vadil nedostatek napětí. Když se stal nějaký zločit, byl hned vyřešen. Ale jinak velmi pěkně napsané, příjemné letní čtení.