Brněnské Židovky

Moravský markrabě Jan Jindřich zachraňuje své klatbou stižené manželství s Markétou Opavskou a sžívá se s Brnem, jehož součástí je i Židovská čtvrť. Rabín Jakob, který kromě svých dětí vychovává i schovanku Hester, spolupracuje s „židovským“ rychtářem a společně řeší zločiny, jichž se na sobě vzájemně dopustili Židé a křesťané. Mordechaj a jeho dcera Noba přežili dva pogromy a hledají útočiště v Brně, kde se zatím Židé a měšťané tolerovali. Blíží se však kritický den, který prověří sílu letitých vztahů......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/179641/big_brnenske-zidovky-CgG-179641.jpg 4.2162

Kniha Brněnské Židovky

Amneris
02.11.2021

Stejně jako u dvou předchozích dílů, i tady se čtenář setkává s markrabětem Janem Jindřichem a jeho manželkou Markétou a dalšími známými postavami. Tento díl je však doplněn židovskou komunitou, která se díky třem zločinům dostává do popředí a musí si zajistit svoji bezpečnost před křesťany, kteří nejsou úplně nadšení, že také obývají město Brno... Ačkoliv motivy zločinů byly zajímavé, tak mi tento díl tolik nesedl jako první dva. Snad buse poslední čtvrtý lepší :-)

Alizon
26.04.2021

Velmi ctive a srdce Brnaka opet zaplesalo. Dej se tentokrat toci kolem zidovske ctvrti a jejich vztahu s mestem. Autorka se podle doslovu inspirovala tremi skutecnymi soudnimi pripady, ktere se v te dobe (ne ovsem ve stejnem roce) v Brne staly a zajimave okolo nich vystavila dej knihy. Nejedna se ani tak o historickou detektivku - protoze pachatele jsou od zacatku znami - jako spise historickou "soudnicku" - s pravem utrpnym k tomu.

zouharov
28.01.2021

Knížka mě bavila. Byla bych ráda, kdyby autorka přidala ještě nějakou do této série - Mocní a ubozí Markrabství moravského. Ostatní knížky od autorky mě už tolik nezaujali.

aktijnov
24.06.2020

Dočteno na druhý pokus. Před několika měsíci mě kniha vůbec nezaujala, teď přečtena jedním dechem.

Skawin
04.06.2020

Velmi hezky zpracované historické téma z dob Karla IV. Základem románu jsou tři "zločiny", které se staly v Brně.

Prateri
04.05.2020

Pěkný historický román, mnoho postav, ale orientovala jsem se v nich dobře. Nechybí ani soudy a odsouzení, útrpné právo, kat a trest. Ke cti mocným města Brna patří snaha udržet vztahy mezi Židy a Brňany na přijatelné úrovni, i když v mnoha případech za tím stál strach z postihu Karla IV.. Židovky tam také mají svůj prostor, ale ne tak veliký, jak by se podle názvu knihy očekávalo. Milovníci historických románů zklamáni nebudou.

kape97
03.05.2020

Čím více knih jsem do autorky o středověkém Brně přečetla, tím víc mám pocit, že své bydliště vůbec neznám. Knihy jsou úžasné. Čtu je vždy jedním dechem.

broskev28
10.04.2020

Paní Horákovou jsem doposud neznala a její historickou sérii už vůbec ne. Takže jsem naskočila do třetí části a nelituju. Jak zmiňují mnohé komentáře, kniha si nehraje na klasickou detektivku, působí spíše jako historické pojednání, které je pro lepší čtivost doplněno detailnějšími osudy, jednáním i city některých postav.
To ale nic nemění na faktu, že knížka podává zajímavý obraz města Brna za vlády Karla IV. a že název knihy opravdu příliš nekoresponduje s obsahem. Osudy Židů v českém království ale určitě zaujmou - já jsem třeba vůbec netušila, že jejich provinění měl soudit pouze král a že město, které nezabránilo pogromu na svou židovskou komunitu, bylo přísně finančně potrestáno (i když chápu, jak účelové tohle nařízení bylo; koneckonců je to v knize několikrát zmíněno). Z tohoto pohledu - a v kontextu tehdejší evropské politiky - zaslouží občané a hlavně radní města Brna určitě uznání.
Překvapily mě přísné tresty, zvláště u prvního zločinu. Ekonomická a především právní samostatnost třeba paní Maruše svědčí o významném zrovnoprávnění žen-podnikatelek, řekli bychom dnes. A kolik ženských hrdinek v epilogu zemřelo při porodu - nějak se nechce věřit ujišťování, že je to naprosto přirozená záležitost a netřeba se jí obávat; byly doby, kdy tomu tak rozhodně nebylo . . .
Takže já určitě doporučuju!