Brněnské nevěstky

Marek z Erlachu, přítel markraběte Jana Jindřicha Lucemburského, nalezne v lese nedaleko Brna umírající dívku a její novorozeně zabalené v drahé pleně se symbolem patricijského rodu Anshelmů. Na přání markraběnky Markéty Opavské začne diskrétně pátrat, kdo byla ona dívka a kdo je otcem dítěte. Stopy míří mezi brněnské nevěstky na kopec Puhlík, semeniště kriminality, kde se ukrývají kuplíři, zloději a vrazi a ony nebohé ženy zneužívají ke zločinům. Dívka ovšem nevěstka nebyla a otcem dítěte je významný brněnský měšťan. Skandál s nemanželským dítětem rozpoutá řadu intrik mezi bohatými patriciji a odhalí kruté poměry v některých zdánlivě spořádaných manželstvích......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127664/brnenske-nevestky-127664.jpg 4.4283

Kniha Brněnské nevěstky

Simi

Čtivá kniha s kriminální zápletkou na způsob Vondruškových historických detektivek. Středověcí vyšetřovatelé však často nejsou třeba, protože se náhle zápletka sama vyřeší (např. v rámci úvah utíkajícího lumpa nebo náhlým zábleskem v mysli měšťanky). O Statutě brněnských nevěstek jsem nikdy neslyšela, opravdu zajímavý počin markraběnky. Mimochodem, Jan Jindřich byl ženatý celkem 4x. Markéta byla jeho druhou chotí a po její smrti se oženil jen 2x, ne jak je uvedeno v Epilogu 3x. No není to učebnice dějepisu. Brno mám ráda, asi si přečtu ještě jeden díl.

Pavlina50

Tato detektivka ze středověku, konkrétně ze 14. století, která mě přenesla do období vlády Karla IV, ukázala mimo jiné na mé naprosté mezery v dějepise. Jméno Jana Jindřicha Lucemburského stojí hodně v pozadí za svým slavným bratrem a jeho působení v Brně pro mě bylo zcela neznámé.
Proto byla neoddělitelnou součástí při čtení této knihy wikipedie, kde jsem hledala informace a porovnávala historická fakta s tím, co bylo předloženo v románu. Ať už ohledně postav či brněnského místopisu, se kterým kniha také velice bravurně seznamovala.
Co se týče samotného děje, kniha mě mile překvapila. Příběh byl nápaditý, poutavý, zajímavý. Do atmosféry 14. století mě dokázala krásně přenést a s jednotlivými postavami jsem se dokázala bez problémů sžít. Kupodivu jsem se brzy začala orientovat i v tom velkém množství středověkých jmen s typickými přívlastky, které mě na začátku knihy trochu děsily.
Detektivní zápletka byla také fajn. Bylo vtipné sledovat, jakým způsobem „vyšetřovali“ trestné činy v tomto období, kdy byli lidé ještě oproštěni od metod DNA, otisků prstů či ostatních současných důkazních materiálů. Tenkrát holt byly významným důkazním materiálem kromě očividných svědectví, zejména sousedské klepy. I když vlastně…ví někdo, jak to tenkrát ve skutečnosti vlastně bylo? Jestli vůbec nějaké „vyšetřování“ takových úmrtí a mizení lidí probíhalo a jestli vůbec někoho zajímalo…? Nicméně tyto pochybnosti absolutně nesouvisejí s tím, že se mi kniha opravdu líbila. Navíc byla pro mě dost přínosná, zábavnou formou mi totiž rozšířila obecný historický přehled a zároveň byla velice příjemným osvěžením a hlavně změnou v té řadě klasických thrillerů. Moc se těším na další díly z této série.

prochajda

Zajímavý a napínavý historický román ze 14.století, kdy se markraběnka Markéta Opavská zasloužila o zlepšení životních podmínek brněnských nevěstek. Zprvu jsem se ztrácela v množství postav, ale později se dalo zorientovat a užít si příběh s detektivní zápletkou. Líbil se mi i středověký jazyk: útrpné právo, ctnostná hospodyně, obcování nevěstek, měšťané přísežní...
Rozhodně si přečtu pokračování.

soukroma
13.12.2021

Zajímavý a napínavý vhled do života v Brně v roce 1353: spousta zapeklitých osudů od nevěstek, přes měšťan(k)y a patricije, až ke šlechtě. Spousta jmen a vazeb, z minulosti i současnosti - vyplatí se číst bez častého odkládání, jinak se čtenář ztratí (děj kolem jednotlivých postav se střídá i třeba každý odstavec). Založeno na historické "moderní" vyhlášce. Jakkoli hrůzné činy, vraždy, loupeže či nevěry se v knize odehrávají, konec je zase trochu pohádkově sluníčkový.
(Samozřejmě by to nesměla být MOBA, aby se výsledný knižní produkt obešel bez chyb a překlepů.) 90%

Amneris
06.10.2021

Knihy od paní Horákové mám ráda, a tak jsem byla zvědavá na tuto sérii. A opět se mi autorka trefila do vkusu. Do knihy jsem se okamžitě zabrala a byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne. Ze začátku jsem se bála velkého množství postav, ale nakonec každý ten příběh vytvořil jeden celek. Těším se na další pokračování série.

m_martina
24.04.2021

Tato kniha se mi líbila a je opravdu dobře napsaná. Od autorky jsem už jednu knihu četla, ale ta nebyla tak dobrá jako tato. Jsem proto zvědavá na další knihy z této série.

Lenča75
01.03.2021

Musím souhlasit s komentáři,přečetla jsem tři knihy z této série a mám radost, že mi zbývá ještě jedna kniha, protože mě to čtení moc bavilo, mělo spád, nenudila jsem se a ještě se člověk dozví něco z naší historie. Vřele doporučuji ????

zouharov
28.01.2021

Mě tyhle knížky baví. Mám ráda propojení historie a detektivního příběhu. Postavy mi navíc byli sympatické.