Brněnské nevěstky

Brněnské nevěstky https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127664/brnenske-nevestky-127664.jpg 4 357 106

Marek z Erlachu, přítel markraběte Jana Jindřicha Lucemburského, nalezne v lese nedaleko Brna umírající dívku a její novorozeně zabalené v drahé pleně se symbolem patricijského rodu Anshelmů. Na přání markraběnky Markéty Opavské začne diskrétně pátrat, kdo byla ona dívka a kdo je otcem dítěte. Stopy míří mezi brněnské nevěstky na kopec Puhlík, semeniště kriminality, kde se ukrývají kuplíři, zloději a vrazi a ony nebohé ženy zneužívají ke zločinům. Dívka ovšem nevěstka nebyla a otcem dítěte je významný brněnský měšťan. Skandál s nemanželským dítětem rozpoutá řadu intrik mezi bohatými patriciji a odhalí kruté poměry v některých zdánlivě spořádaných manželstvích...... celý text

kveta1410
01.03.2019 5 z 5

Hezká kniha, zajímavá historie. Další přečtená kniha autorky, kterou jsem si oblíbila. Doporučuji! /příznivcům historie a "Brňákům"/

kvetinkabrno
12.01.2019 5 z 5

Jsem moc ráda, že se mně náhodně dostala do rukou tahle knížka. Historie mě baví a Brno obzvlášť :-) Zajímavé čtení a těším se na další knížky.

embi
28.12.2018 5 z 5

Velmi milé překvapení. Nevšední detektivka, velice dobře napsaná, spousta dobových reálií. Poměrně dost postav, ale dobře se v nich orientuje a jsou výborně vykreslené. Celý příběh hezky plyne.

Andulka VK
13.12.2018 5 z 5

Nada Horakova-nedavno jsem tuto pani spisovatelku neznala,ale jakmile jsem precetla prvni knihu od ni,pidim se po dalsich a mohu rici,ze se mi jeji styl vypraveni velmi zamlouva!Serii"Mocni a ubozi markrabstvi moravskeho"mam prectenou...prvni z teto serie byla kniha"Zeny na pranyri"(2.)a ja dalsi cetla na preskacku.Nakonec-kazda se da cist i samostatne-ja jsem"Brnenske nevestky"(1.)ted docetla a vubec to nevadilo,ze jsem s ni mela serii zacinat.
Dekuji,pani spisovatelko-je mi cti,ze jsem Vas mela cest poznat alespon diky Vasi tvorbe!

Tevik
09.12.2018 5 z 5

Opět krásná historická knížka, propojení životů bohatých a chudých lidí.

vlkcz
30.11.2018 4 z 5

Nevšední detektivní román z dob, kdy v Brně žilo 6000 obyvatel. Přestože se v knize objevuje skutečně dost postav, těžko říct, která je hlavní. Spíš si tuhle roli předávají. A stejně tak se i zločiny vyřeší bez úporné snahy. Prostě děj příjemně plyne a člověk se jen tak mimochodem dozví řadu zajímavostí z historie. Jsem zvědav, zda i pokračování udrží vysokou laťku.
Pro mě rozhodně lepší než Vondruškův Oldřich z Chlumu.

Džerkys
27.11.2018 5 z 5

Kniha mě překvapila, dobrý děj s překvapujícími zápletkami a rychlým spádem. Jediné co mi chybělo bylo rychlejší a důslednější prošetřování zločinů rychtářem. Škoda konce příběhu, sice se vše vyjasnilo, ale pachatelé unikli.

v.kalabova
20.11.2018 4 z 5

Líbilo. Velké množství postav mi nevadilo, i když je pravda, že jsem se v tom občas ztratila. Kniha krásně přibližuje dnešnímu čtenáři těžký život 14.století. Když jsem porovnávala mapu z knihy s dnešním Brnem, bylo to pro mě velkým překvapením, ale není se čemu divit, když v té době bylo v Evropě zhruba tolik lidí jako dnes jen v Německu.

JezinkaJ
15.11.2018 5 z 5

Skvělé.
Bylo to poučné i napínavé a napsané tak, že se kniha v podstatě čte lehce a sama. Rozhodně to neměl mladší bratr Karla IV. Jan Jindřich lehké a přesto obstál jako muž i jako moravský markrabě. Život na středověkém dvoře, ve středověkém městě i za jeho hradbami, je moc dobře popsaný. Někdo měl štěstí a někdo ne. Na někoho světské právo dosáhlo a jiný mu, třeba načas, unikl. Všechny ty čachry kvůli dědictví a prospěchu, ach bože, je to tak stejné, proto a nebo protože jsme i my pořád stejní.
Knížka se mi hodně líbila ačkoliv historické romány nemusím a koupila jsem si ji jenom kvůli Výzvě a tomu, že jsem tu četla dobrá hodnocení.

hapac
25.10.2018 4 z 5

Na knihu jsem narazila čistě náhodně a nakonec jsem byla velmi mile překvapena. Hezky se četlo, děj pěkně ubíhal, zajímavé historické období, takže se s chutí pustím i do dalších dílů. Docela se na ně těším.

jakub2199
26.09.2018 5 z 5

Byl jsem velice spokojený, příjemné překvapení mezi moderními autory. Historické téma bylo zpracované zajímavě a kvalitně. I prolnutí použitých žánrů bylo velice zajímavé. Pro někoho by mohlo být výtkou použití velkého množství historických faktů, ale pro mě to bylo pozitivem. Pro fanoušky historických románů rozhodně doporučení.

tygřík2
24.09.2018 4 z 5

Milé překvapení. Někdy sice trochu vaty, ale celkově dobře vymyšlený příběh kolem historického faktu. Četlo se výborně díky pěkné češtině, díky hezky vystižené dobové atmosféře i díky příběhu bohatému na dějová vlákna, která se na konci všechna spletla. Četlo se mi tak příjemně, že jsem po nějaké době opět sůvila skoro do rozbřesku. Jste fakt dobrá spisovatelka, paní učitelko!
A dneska sedím nad textem o Lucemburcích na Moravě. Jste fakt dobrá učitelka, paní spisovatelko!

lassse
10.08.2018 3 z 5

Velice zajímavá detektivka ze středověkého Brna, která graduje pěkným závěrem.

TheMelorry
06.08.2018 3 z 5

Kniha se ke mě dostala v podstatě velkou náhodou. Ze začátku jsem měla problém začíst se, kvůli mnoha postavám a zamotanému ději. Nakonec mě kniha ale velmi mile překvapila, čtení jsem si užila a navíc jsem se dozvěděla některé zajímavé informace z prostředí starého Brna a prostředí nevěstek, které to neměly vůbec jednoduché.

Yustina
27.07.2018 3 z 5

Knihu jsem četla kvůli čtenářské výzvě, docela mě mile překvapila.

BlackWidow
20.07.2018 5 z 5

Ze začátku jsem si řekla:bože,co to čtu,ale nakonec se mi kniha dost zalíbila. Dění kolem vyšší vrstvy patricijů,měšťanů až po vyvrhele společnosti a nevěstky. Objednání vraždy manžela,nalezené novorozeně,zaplacení mlčenlivosti a zároveň potrestání všech,co porušovali zákony. Bylo to zajímavé čtení,až si říkám,že určité věci se hodí i na dnešní dobu. Kdo má peníze a moc,projde mu skoro vše,"nevěstky" taky fungují ,dokonce bych řekla,že někde je až přenevěstkováno, :-) jen ty tresty u nás nefungují..:-) Jinak pěkné a rychlé čtení.

jarin58
14.07.2018 4 z 5

I když mi zprvu nešla do hlavy spousta jmen,nakonec jsem rád že jsem vydržel.Víc jak příjemný román.

Mirka2778
14.07.2018 4 z 5

Autorka nás seznámí s celou řadou obyvatel Brna čtrnáctého století. Od titulních nevěstek přes měšťany a patricie, až po šlechtice a samotného markraběte.
Mladá žena si sjedná vraždu svého hrubého manžela, markraběnka se ujímá novorozeněte nalezeného v lese a za Brnem byl spolu s nevěstkou nalezen mrtvý obchodník z Blanska.
Knížka se čte velmi dobře. Měšťanů a radních je tolik, že trochu splývají, ale ději to nijak nevadí.
Popis života ve městě beru, vzhledem k literárnímu žánru, za docela věrný. Líbilo se mi to.

niki-chan
22.06.2018 4 z 5

Skvělé čtení o středověkém Brně a jeho nejnuznějších obyvatel - nevěstek. Autorka dobře popsaly i poměry mezi měšťany. Doporučuji všem ke čtení ;)

Mandrejka
18.06.2018 4 z 5

Moc pěkný výlet do 14. století, dobře zpracované středověké reálie, inspirováno skutečnou událostí, zajímavě propletený příběh. Určitě se budu těšit na další díl.