Příběh opravdové vášně

kniha od:

Příběh opravdové vášně https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220180/bmid_pribeh-opravdove-vasne-t11-220180.jpg 3.7 100

BLANKA MILFAITOVÁ byla obyčejná holka: chodila do práce, která ji nebavila, žila ve vztazích, které ji nenaplňovaly, a pochybovala o tom, jestli tohle je ten skutečný život. Jednoho den si řekla, že ne. Opustila práci v kanceláři, ukončila nefunkční vztah a z velkého města se přestěhovala na Šumavu, kde začala vařit marmelády. Poctivost v práci a upřímnost k sobě samé ji posunuly o světlené roky dopředu. Dnes je držitelkou několika ocenění za nejlepší marmeládu na světě a šťastnou matkou dcery Elišky. Kniha Příběh opravdové vášně představuje ohlédnutí nejen za roční marmeládovou expedicí, kdy s obytným vozem projela celou Evropu a kus Afriky a vařila marmelády na nejrůznějších místech starého kontinentu, ale nabízí také příběh o hledání sebe sama. Obsáhlá publikace plná autorčiných snímků, receptů na marmelády i lokální jídla, přináší i životní příběh Blanky Milfaitové, který dokáže motivovat čtenáře k tomu, aby se pustili do toho, po čem touží ze všeho nejvíc…... celý text

Komentáře (31)

Komentáře 31 Recenze 2

pichova.veru
pichova.veru
16.02.2023 1 z 5

Jedna hvezdicka pouze za par zajímavých receptu

ferdada
ferdada
17.08.2021

Knihu jsem si koupila proto, že mě zaujala reklama na ni, těšila jsem se. Tuto recenzi píši s velkým odstupem. A to je dobře. Protože to mi umožní nebýt hnusná. Spíš shovívavá. A vlastně vidím, že ani to nejde. Když se zamýšlím, i ta chtěná shovívavost jde do kopru. Zakomplexovaná negativní ukřivděná paní Blanka... A já jí to nevěřím. I když bych vlastně chtěla. Něco tu páchne. Nějaký záměr. A říkám si, pryč od toho všeho. Šup s knihou do knihobudky, ať soudí ostatní a já se jdu očistit. Brr.


BaLu1
BaLu1
05.01.2021 3 z 5

Jedná se o nezvyklý, ale zajímavý žánr. Kniha je směsí receptů, cestopisných poznatků o lidech a místních kuchyních, ale také zpověď osobních pocitů a zkušeností. Větší formát, kvalitní papír, spoustu pěkných fotek. Autorka si jistě v životě prošla těžkými situacemi, a to ovlivnilo její postoj. Našla odvahu spoustu věcí změnit, což je určitě pozitivní. Řekla bych, že ale také dost riskovala, což já bych si, zejména s malým dítětem, netroufla. Ale nesoudím, každého věc. Na knize se mi líbí bohatý slovník, smysl pro humor, dobrý postřeh, trefnost a výstižnost. Trochu mi vadí dost častý výskyt negativních emocí a kritika původní rodiny, což čtenář nemůže objektivně posoudit. Ale kdo to má v životě ideální..... Celkově zajímavé a nevšední čtení.

PS. Nějakou tu její marmeládu bych určitě ráda ochutnala :-)

mirka0586
mirka0586
12.11.2020 5 z 5

Je nádherná....

Krucifix
Krucifix
20.02.2020 odpad!

Myslím, že férovější a méně zavádějící by byl název „Můj boj.“

Mauricie
Mauricie
31.12.2019 3 z 5

Knihu jsem začala číst už před pár lety, kdy jsem sama uvažovala, jestli by pro mě nebylo lepší se živit vařením marmelád i dalších ovocných zavařenin. Je to krásný příběh, jen se mi špatně četl. Několikrát jsem ho musela odložit, dát si pauzu a pokračovat zase až po nějakém čase. Hodně mi vadila neustálá kritika všeho a všech tady v Čechách a zároveň vychvalování toho všeho v cizině. Jsem vlastenka a miluju svou vlast. Vím, že tu není všechno dokonalé, ale rozhodně tu není všechno tak špatné. Stejně tak mi vadila takřka permanentní autorčina sebechvála.

PS: Marmelády a jiné ovocné dobroty vařím dál, ale stále jen pro svou rodinu.

Petja
Petja
02.08.2019 1 z 5

Přečetla jsem prvních třicet stran a jsem nepříjemně překvapená. Kniha má krásnou obálku s usmívající se autorkou na přední straně, je kvalitně zpracovaná na křídovém papíře a obsahuje řadu zajímavých fotografií cest (za to dávám jedinou hvězdičku). Očekávala jsem tedy pozitivní dílo o cestování, vaření marmelády a vzestupu na vrchol. Těch prvních třicet stran je ovšem velmi negativních, plných útoků na rodinu, známé a obchodní partnery, kteří autorku nepodpořili v jejím podnikání, zničili jí dětství a mládí, nevěřili jí, útočili na její podnikání, avšak autorka se všem těm zlým lidem vzepřela a nad všemi zvítězila. Zdá se, že autorka je velmi zakomplexovaná a své (ať už skutečné, nebo domnělé) křivdy musí stále omílat dokola. Takový příval negativních emocí jsem v knize tohoto formátu nečekala a knihu jsem nedokázala dočíst, prolistovala jsem jen fotografie a pošlu ji dál.

BarkaP
BarkaP
20.05.2019 odpad!

Knihu jsem nebrala jako kuchařku, ale spíše jako nějakou motivačně-poučnou literaturu s bonusy v podobě receptů. Chybělo mi v ní víc z tématu opuštění minulosti a vydání se novým směrem, na který mi nalákal prolog knihy. Opakuje se stále jen nekonkrétní kritika rodiny, chybí mi popsání impulsu ke změně, chtěla jsem se dozvědět o začátcích úspěšného podnikání. Prostě - rodiče se ke mně chovali ošklivě (jak, koupili mi dům na Šumavě??) ...a šup najednou jsem vyhrála soutěž. Nic mezi. Podrobnější informace o jistě nelehkých začátcích podnikání, přesunu z města na Šumavu a vybudování úspěšné kavárny by mi zaujaly víc, než třeba poučné vsuvky z různých témat, které působí dojmem že autorka snědla veškerou moudrost světa. Otázka je, zda je toto vše opravdu z její hlavy. Z knihy jsem celkově neměla dobrý pocit, pořád mi tam něco "nesedělo". Na jedné stránce autorka lká, že si vždy a všechno platí sama, jak je to náročné, otočím stránku a najednou si musí dojet pro ukradené hrnce zpátky do Čech ke sponzorovi, aby mohla pokračovat v expedici. Autorka přehnaně vychvaluje sama sebe, až z toho dostávám dojem, že není spokojena se svým životem a musí si pro sebe uměle vytvářet úspěch a jakési pozitivní ovzduší. Naproti tomu na všechno ostatní se snáší vlny kritiky a tento styl celou knihu ovládá. Další knihy této autorky asi číst nebudu, doporučila bych jí zamyslet se nad slovem odpuštění, možná by se jí ulevilo a bylo by to přínosné i pro její styl psaní, který je nyní velmi těžký.

zelena_zabicka
zelena_zabicka
14.03.2019 2 z 5

kniha sama o sobě je krásně udělaná, plná pěkných fotek a báječných marmeládových receptů. Co jsem však nestrávila je autorka samotná - působí na mě sice jako vele-úspěšný člověk, ale neustále za sebou táhnoucí minulost, různé křivdy, naschvály jiných lidí, nepodporu blízkých, závist atp. Od cestopisu bych zároveň i čekala více empatie s navštívenými zeměmi a místními obyvateli - i na ně padala ze stran autorky často spíše kritika a nepochopení. Knihu jsem začala číst, po prvních pár stránkách přeskakovat, posléze listovat a nakonec jsem ji trpce odložila. Je to škoda, neboť marmeládové putování v sobě má potenciál na skvělý cestopis. Možná jednou, až se autorka vypořádá se svou minulostí a posune se nad všechny ty nepřející škarohlídy, možná jednou se vydá na cesty znovu a bude nám všem více sympatická. PS: nakonec jsem se rozhodla, že alespoň některé recepty si vypíšu, proto jsem nakonec místo jedné hvězdičky dala dvě.

hapac
hapac
11.03.2019 3 z 5

Knížku jsem si půjčila po přečtení Příběhu psaného do vody, takže jsem byla již srozuměna se stylem psaní. Myslím si, že postřehy z cest, recepty na marmelády i jiné pochoutky, fotografie a řada názorů byly naservírovány hezky a na krásném papíru, některé postřehy bych klidně oželela a s některými se neztotožňuji, ale jako celek je knížka celkem fajn. Jenom si neodpustím jednu poznámku - nejsme všichni Češi špatní a nepoctiví a... a... a... ….to by měla vědět i prostá holka z lesa, ale taky zkrátka při svém rozletu - kdy nepochybně tomu věnovala nemalé úsilí, energii, peníze ....., tak se objeví různí vykukové, tak to bohužel chodí nejen v české kotlině.

Gizelaa
Gizelaa
18.01.2019 2 z 5

Cestopisy nemusím, ale v rámci Čtenářské výzvy jsem se pustila do téhle - říkala jsem si je proložená recepty, tak to půjde.
No přečetla jsem ji, ale co mi vadilo bylo přeskakování z místa na místo - vlastně vůbec netuším kudy expedice jela, jen kde všude byla. Příběhy z cesty, recepty a postupy moc hezky popsané, ale těch vsuvek bylo trošku moc.
Paní Blance jsem fandila, ale ty neustálé stížnosti... a nakonec zjištění, že už vlastně nežije v Čechách mě docela rozladily.

Riccia
Riccia
25.12.2018 4 z 5

Čtení knížky mi šlo dost ztuha. Přitom vyprávění zajímavé, fotky nádherné, recepty inspirující a s mnohými autorčinými názory na současnou dobu naprosto souhlasím. Autorce fandím, dokázala neuvěřitelné věci a vše dokázala svou pílí, poctivostí při své práci a obdivuhodnou pracovitostí. Jen mi ta "česká domácí marmoška", kterou autorka navařila nám - dalším Čechům, připadá trošku moc hořká a ne ke všem spravedlivá. Snad se teď v Itálii cítí pohodlněji a víc "mezi svými".

jana.hud
jana.hud
01.11.2018 3 z 5

Kniha je graficky moc hezky zpracovaná, fotky nádherné.
Ale prvních 100 stran jsem se do čtení musela nutit, a jen díky zvědavostí, jak se žije v jiných zemích , jsem to překousla.
Dále uz se četlo lépe, byt kniha vubec nesplnila má očekávání.

Méně vsuvek a stížnosti by ji prospělo. Také bych se ráda vice dozvěděla o místech jenž navštívili klidně na úkor popisu cest

Odvahu Blanky oceňuji, ja bych si na podoby výlet s miminkem netroufla.

Marčullkas
Marčullkas
28.05.2018 5 z 5

Mně se knížka líbila a velmi oceňuji názory nakupování na trhu.

popeluška
popeluška
03.11.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila. Nemusím se vším s autorkou souhlasit ale i tak moc pěkná kniha. A ty fotografie jsou skvostné :-)

AndreaP.
AndreaP.
14.08.2017 5 z 5

Mám ráda knihy podle skutečnosti, a toto je jedna z nich. Příběh ženy, která se prostě vydala do světa vařit marmeládu. Skvělá kniha plná krásných fotografií a nechybí ani recepty.

veverka@ořech
veverka@ořech
24.06.2017 1 z 5

Tuto knihu jsem si zapůjčila v knihovně jako inspiraci před zavařovací sezónou. Musím uznat, že je graficky velmi pěkná a působivá. Celková struktura jednotlivých kapitol je také přehledná, což oceníte zvláště, pokud chcete něco zpětně dohledat. Uvedené recepty jsou zajímavé, ačkoliv ne všechny lze v našich končinách uvařit (např. džem z plodů opuncie), nicméně přesto pokládám tuto knihu za užitečnou inspiraci. Jediné, co mě na knize mrzelo a kvůli čemu jí nedávám vysoké hodnocení, je jazyk. Hovorový jazyk plný expresivních výrazů bych u takovýchto textu nečekala, navíc ta neustálá kritika a plivání na všechny, kteří nějakým způsobem autorce ublížili, mě rušilo a ubíralo na celkovém dojmu.

Dadula118
Dadula118
13.03.2017 5 z 5

K této knize jsem se dostala , cca tři roky po vydání a nelituju.Příběh o srdíčkovém člověku,který něco dělá,dělá to s láskou,a nechce se nechat rozmašírovat dnešním"byznys" světem.Úplně mě mluví s duše,ale...jak paní Blanka píše...já peníze nepotřebuji,ale ostatní je po mě chtějí....
krásná kniha,krásné fotky,pro mě skvěle napsané a jak se říká,že některá knížka přijde v pravou dobu,tak tahle pro mě přišla právě včas... Děkuju

Jana_Z
Jana_Z
07.11.2016 3 z 5

Líbilo se mi členění knihy (cesta - recept - vsuvka), ráda čtu ty malé příběhy o lidech na farmách třeba někde v Dolomitech. Je pravda, že autorka je dost přímočará a "ostrá", na moji povahu trochu přes čáru, ale jak sama podotýká, je to její cesta, její život. Přesto obdivuji její elán a doufám, že se podívám k nim do Srní a ochutnám slavné marmošky :)

vlcka
vlcka
06.09.2016 3 z 5

Recepty a rady týkající se marmelád jsou víc než lákavé a určitě se jimi inspiruji ve svých pokusech.
A vlastně celá kniha je taková inspirující.
Chcete jít za svým snem? Jděte! Kdyby mohla, kopne.

Snad jen v úvodu si Blanka Milfaitová postěžovala poněkud více, než by čtenáři k pochopení situace stačilo. Ono: nikdo mi nevěřil, všichni mě shazovali, doma jsem neměla zázemí ani podporu a přesto jsem to dokázala, se táhne celou knihou.
Samozřejmě, je to součást příběhu, ale myslím, že čtenář by pochopil, i kdyby se tam těchto zmínek vyskytovala třeba jen čtvrtina.
Snaha poukazovat na to, jak lze něco dokázat i přes (nepřízeň příbuzenstva, úřadů, byrokracii atd.) a že to vlastně dokázala taková „obyčejná holka z lesa“ a přesto je skromná, po publicitě netoužící, působí místy až křečovitě. Já vím! Chtělo se mi občas zvolat. Už to nepotřebuji slyšet znovu!

Blanka Milfaitová navíc obyčejně rozhodně nezní. Je svérázná, přímá (tedy určitě psaným projevem), z řádků čiší síla, humor a odvaha, povzbuzení a optimismus. Mám ráda kuchařky i cestopisy, tahle kniha není ani jedno, je to Příběh opravdové vášně.
A uznávám, že ačkoli ono neustálé připomínání výše zmíněného trochu rušilo, je to prostě poctivě Blanka Milfaitová.
Je to její příběh, tu knihu mi nikdo do ruky nestrčil a nevnutil, četla jsem z vlastní vůle a tak to beru.
A obdivuji. Obdivuji její nakažlivé nadšení, poctivost, s jakou věci dělá a přímost, s jakou je předává dál.

mila.vesela
mila.vesela
02.09.2016

Kniha vypadá krásně, moc ráda si prohlížím fotky na kvalitním papíře. Také mě nadchla láska autorky k jídlu a opravdu se člověku každou chvíli sbíhají sliny a má obrovskou chuť uvařit marmeládu nebo některý z receptů. Co mi na knize nesedělo je zatrpklost autorky k rodině či Čechám-nevím přesně, do celého konceptu mi to prostě nesedělo. I ta relativně luxusní cesta podávaná jako skromná, na každé fotce jiné oblečení- v karavanu. Jsou to drobnosti, které nezapadají a člověk autorovi přestává věřit. Určité pasáže jsem přestala mít chuť číst- pořád ty stejné stížnosti. Nicméně palec nahoru za papír, fotky, lásku k jídlu, co Vás strhne a za recepty.

lenkaabooks
lenkaabooks
19.07.2016 4 z 5

Krásně zpracovaná kniha. Úžasné fotky, nad recepty na marmeládu a nejen na ni se sbíhá chuť, až vlčí. Líbil se mi styl psaní, ale ne vše co bylo napsáno. Neznám paní Blanku, nevím jak moc a kým ji bylo ublíženo ( rodiči ?), prolíná se ta hořkost knihou a to je škoda.
Obdivuji její odvahu, s miminkem se sbalit na celý rok a projet kus světa. Obdivuji a hezky česky závidím :-)

TerkaPS
TerkaPS
07.03.2016 4 z 5

Styl, kterým je kniha napsaná, mi, ať jsem se snažila sebevíc, neseděl. Autorčiny marmelády jsou opravdu úžasné, přeji jí v její práci jen to nej, ale jako spisovatelku jí nejspíš nedokážu docenit.
Jednu hvězdu navíc dávám za prozrazené recepty :-).

bookcase
bookcase
23.12.2015 5 z 5

Cestopis s recepty na marmelády. Zajímavé čtení.

martinidd
martinidd
29.11.2015 5 z 5

Pěkně napsaný příběh,zajímavé jak se dá s marmeládou prorazit do světa :-) Mě ten styl i ty cestopisné pasáže vyhovují a nejspíš jsem nebyl objektivní, neboť jsem už pár marmelád měl předtím než jsem si to přečetl :-) No a stížnosti na to či ono neřeším každý má nějaký problém :-) Škoda jen ještě že cesta je obytnákem za dva melouny, a ne obytnou Avií to byl byl větší mazec :-)

micccka
micccka
22.11.2015 2 z 5

I přesto, že téma vaření a cestování je mi velmi blízké, tuhle knížku jsem nedočetla. Bohužel to bylo více o tom, jak se autorka navzdory všemu a všem vypracovala. Dala bych přednost více se dozvědět o životě a kulinářských zvyklostech v zemích, které navštívila, a méně vsuvek o tom, jak jí všichni házeli klacky pod nohy. I přes můj nesouhlas s postojem autorky dávám 2 hvězdy za zajímavé recepty.

oskarka
oskarka
30.07.2015 3 z 5

Recepty zajímavé, ale s autorkou a jejími životními postoji jsem se neztotožnila.

J.books
J.books
06.07.2015 5 z 5

Krásná životopisná kniha o cestě za snem

kika 13
kika 13
02.05.2015 5 z 5

To je ale knížka musím dát všech pět hvězdiček a dala bych i deset.
Nádherné fotky.
Příběh psán opravdově a s citem.
Při čtení má člověk chuť no na co asi .....ochutnat jen tak olíznout lžičku s marmeládou.
Držím palečky ať se daří paní Blance dále plnit si svůj sen.Škoda,že já asi těžko někdy v blízké době pojedu na Šumavu a nemůžu si tu dobrůtku koupit.
A je to pravda moje cesta je moje odpovědnost.A svět patří těm,co se neposerou.
V komentáři snad nikoho nepohorší sprosté slovo.Kdo knížku skutečně přečetl tak ví.

Mánička178
Mánička178
15.03.2015 5 z 5

Živé - čtivé - upřímné. Tahle knížka je jedním slovem šťavnatá - stejně jako ovoce, ze kterých Meruňka vyrábí svoje špičkové marmelády :)
Když jsem Příběh opravdové vášně uviděla v knihkupectví, překvapilo mě, jak obsáhlá kniha je. Cestopis se dá přece odfláknout na několika stránkách formátu A5, říkala jsem si. Když jsem tento marmeládový cestopis dostala nečekaně k narozeninám a lačně se pustila do ochutnávání stránek, zjistila jsem, že to není klasický cestopis, jak jsem ho poznala dosud.
Příběh Meruňky, jejího Matlafouska a pana P. totiž nenechá čtenáře spadnout do zoufale nudného popisu navštívených míst, ke kterému se přišpendlí nějaký ten recept. Skladba a uspořádání celého dílka je mimořádně povedená a zkombinovaná - jednoduše jsem této kompozici přišla hned na chuť :)
Prožitek z cesty v dané zemi je proložen kratšími vsuvkami s praktickými radami, ale i filozofickými zamyšleními nad tímto světem – ty se mi líbily hodně, hlavně proto, že spoustu věcí v dnešním světě úpadku vnímáme podobně. A nesmí chybět recept na marmeládu s ovocem pro zemi typické, ale ani recept, do kterého se marmeláda hodí. Vše prokládáno autentickými fotkami, které text krásně ilustrují, takže si připadáte jako byste cestovali s hlavními hrdiny příběhu. Protože je skutečný, reálný, o to je krásnější a intenzivnější. Tolik ke knize samotné.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem a Meruňka mi připadá jako ta nejčilejší rybička, která se doslova drásá proti němu. Je to obdivuhodné a zcela nepokrytě s trochou studu musím říct, že jí závidím… Byla smířená s tím, že zůstane sama a našla lásku a získala takovou rodinu, kterou nikdy neměla. Rozhodla se neohýbat hřbet před tím, jak to v tomto světě funguje a vyšlo jí to… Štastná to žena… :)
Zkrátka a dobře, těším se na další knížku, která určitě bude zase tak sladce vonět jako tahle... a jdu si objednat marmeládu :D

Štítky knihy

cestopisy osudy žen marmelády a džemy podle skutečných událostí

Autorovy další knížky

Blanka Milfaitová
česká, 1977
2014  73%Příběh opravdové vášně
2016  68%Příběh psaný do vody
2017  45%Nebát se přát si

Kniha Příběh opravdové vášně je v

Právě čtených6x
Přečtených135x
Čtenářské výzvě40x
Doporučených4x
Knihotéce34x
Chystám se číst55x
Chci si koupit16x
dalších seznamech4x