Co přináší řeka

Co přináší řeka https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8314/bmid_co-prinasi-reka-jR5-8314.jpg 4 41 14

Rozsáhlý životopisný román Co přináší řeka nese stopy autorčiny biografie, ve své podstatě je všal pouze výplodem autorčiny fantazie. Stal se předlohou talevizního zpracování stajnojmenného televizního seriálu. V knize čtenář sleduje osudy Philadelphie Gordonové od jejich dívčích let až po sklonek jejího života. Je příběhen neohrožené ženy, kapitánky říční plavby v Dějinách Austrálie. Autorka poutavým způsobem popisuje Deliino dospívání, krásné manželství s Brentonem, jediným mužem, kterého kdy milovala, a který společně s ní brázdí vody australských řek na jejich lodi s názvem Philadelphia. Všechny nástrahy života, osobní prohra a tragédie, nic z toho nemůže tlomit tuto silnou ženu, která přesto všechno nestratila svoji ženskost a křehkost. Vedle perfektně vykreslených postav v románu zaujme čtenáře poutavý popis nádherné australské přírody... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , X-Egem

All the Rivers Run , 1958

zelena_zabicka
04.03.2024 3 z 5

Příběh je čtivý, ale je to taková telenovela. Postavy tam přicházejí, mizí, někdo zanechá jen mělký otisk, jen několik se jich propíše až do závěru. Je to takové jako život sám – zvolna plynoucí. Až příliš veliká pozornost je věnovaná mnoha událostem, zážitkům a lidem, kteří na děj jako takový nemají v podstatě žádný vliv. Kdyby byla kniha kratší, trochu okleštěná od přílišných popisů nepodstatných detailů, asi bych si příběh užila mnohem lépe. Hezká oddechovka.

sajanka
21.07.2023 5 z 5

Jako první jsem viděla seriál, který byl úžasný. Jakmile se objevila kniha, ihned jsem po ní sáhla. Úplně předčila mé očekávání.

Nofar197
17.04.2023 5 z 5

Narozdíl od populárního seriálu, který pronikl dokonce i za železnou oponu, je kniha daleko rozsáhlejší. Osirela Američanka Phidalephia se nenarodila do správné doby - a jen velmi těžko se jí daří bořit dobové tradice, kdy místo ženy bylo u rodiny a u plotny. Philadelphia však velmi vyčnívá - je nadanou malířkou, po zpretrhani pout s rodinou své tety si sama vydělává na živobytí, nakonec ji osud přivede do cesty Brentona, díky němuž objeví netušené možnosti řeky Murray a stává se kapitánkou říční plavby. Tady by mohl příběh končit happyendem jako v seriálu, ale v životě je tomu jinak, proto životní cestu této úžasné ženy provázejí i karamboly a tragédie.

katasukivasukim
29.03.2023 4 z 5

Tak ,,,,,viděla jsem,jako malá a zcela mě to nadchlo.
Proto jsem po knize sáhla.Ale jo ,dobrý,jen trochu utahaný děj,ale neztrácela jsem se.
Určitě stojí za přečtení.Řekla bych že Deli byla ve filmu příjemnější.Chichi

Evina.Cetba
25.08.2022 3 z 5

Seriál se mi líbil mnohem víc, byl můj oblíbený, své sehráli i sympatičtí herci. Tady je hodně popisů, pořád tam autorka popisuje přírodu, děj se přitom vleče. V psané podobě průměr.

Isew
02.02.2022 5 z 5

V mládí jsem viděla seriál. Čas od času jsem si na něj vzpomněla, ale vzpomínky byly čím dál tím víc zamlžené. Chtěla jsem si tu nádhernou atmosféru seriálu připomenout, proto jsem si v knihovně půjčila knihu. A znovu jsem byla jako tenkrát okouzlena životem na řece, kolesovými parníky, které převážely zboží a australskou přírodou. Nancy Cato zařazuji po bok své oblíbené Colleen McCullough. I díky nim miluji Austrálii. Platonicky a v knihách. Netoužím se tam jet podívat osobně (horko, hadi, štíři...), ale v knihách se ráda nechávám okouzlovat atmosférou nejmenšího kontinentu.

Kontryhelka
17.01.2022 5 z 5

Kniha i seriál parádní.

JiříŠkorpík
03.08.2021 5 z 5

Jestli se dá něco označit jako krásná literatura, pak tento román do ní rozhodně patří. Je napsaný tak, jako by ten život autorka sama prožila. Knihu nelze srovnávat se stejnojmenným seriálem. Kniha je vlastně úplně o něčem jiném.

Riccia
02.09.2018 5 z 5

Knížku jsem objevila díky Čtenářské výzvě 2018 a musím přiznat, že první třetina byla pro mne dost náročným čtením. Jako když se parník prokousává proti prudkému proudu. Přečetla jsem pár stránek a přišlo mi to jako velký kus. Pak ale došlo nenápadně k nějaké změně - jako bych se s příběhem sžila, jakoby se voda stala lehčeji splavnou. Pak už jsem od příběhu téměř nemohla odejít. Životní peripetie hlavní hrdinky, nečekané změny a překážky v její životní pouti, její myšlenky, její pocity byly podané tak dokonale a přirozeně, že jsem měla pocit, jako když jí dobře znám a výborně jí rozumím. Navíc mne zaujala kronika Austrálie, která jako by podkreslovala celý příběh a přidávala mu další úroveň vyprávění. Velmi mne překvapilo, že si autorka všímala i dnešním jazykem řečeno environmentálních a ekologických témat - problematiku stavebních úprav řeky viděla i z hlediska přírodních vztahů, všímala si vlivu sucha i záplav, zavlečených nepůvodních druhů živočichů i rostlin nebo třeba vlivu nového osídlení na původní obyvatele. Austrálie, která pro mne byla doposud prakticky neznámou zemí, se najednou změnila v jeden nádherný velký pestrý obraz se spoustou barevných odstínů. Přečíst tuto knihu byl běh na dlouhou trať, ale rozhodně stál za to :-)

Ceit
02.05.2017 5 z 5

Seriál byl v dětství moje srdcovka.Už jen když vzpomenu a slyším tu znělku.... :-) Kniha se mi také moc líbila,jde hodně do hloubky oproti seriálu.Ráda si jí někdy přečtu znova.

EvikU.
09.04.2017 5 z 5

Viděla jsem seriál a musela si půjčit i knihu. Kniha se mi moc líbila. I jsem si u ní poplakala.

Luciska13
30.07.2015

Tato knížka mě docela zklamala... První část knížky se mi celkem líbila, ale druhá část, ve které se z Brentona stává starší a nevrlý muž, se mi už nelíbila. Delia měla těžký život, i když to někdy v polovině vypadá, že bude žít šťastně až do smrti, a ono se to v druhé půlce všechno změní. Na můj vkus až příliš depresivní, já dávám přednost optimističtějším knížkám, při kterých si člověk odpočne.

vikaa
12.12.2013 4 z 5

Životní osud ženy umělkyně, která strávila svůj život na řece a řeka se stala jejím domovem a láskou. Delia Gordonová byla jednou z mála samostatných a emancipovaných žen své doby, zažila dvě světové války a druhá světová válka ji vzala syna. Delia byla zkoušena mnoha ranami osudu, přesto si uchovala do pozdních let radost ze života a touhu žít...

maryzka
20.01.2013 3 z 5

Tento román je zajímavý už tím, že se před vydáním této knihy objevil asi dvanáctidílný serial i když druhou šestici hrála Philadelphii jiná herečka- pamatuji si, že ta druhá serie skončila zkouškami na kapitána námořní lodě. Ovšem v knize byli i věci, které se neobjevili ani ve filmu např( jak se snažila zabít svoje nemocné dítě- ještě štěstí, že tenkrát doktoři to nezkoumali pitevně). Takže jsme se sestrou byli překvapeni koncem V románě nechybí romantika, osobní prohry, nástrahy života ve formě předsudků. Jedině co se dá vytknout je moc stránek

Austrálie zfilmováno

Nancy Cato
australská, 1917 - 2000
1996  88%Co přináší řeka
1997  71%Srdce kontinentu
1995  60%Marigold

Kniha Co přináší řeka je v