Co přináší řeka

Rozsáhlý životopisný román Co přináší řeka nese stopy autorčiny biografie, ve své podstatě je všal pouze výplodem autorčiny fantazie. Stal se předlohou talevizního zpracování stajnojmenného televizního seriálu. V knize čtenář sleduje osudy Philadelphie Gordonové od jejich dívčích let až po sklonek jejího života. Je příběhen neohrožené ženy, kapitánky říční plavby v Dějinách Austrálie. Autorka poutavým způsobem popisuje Deliino dospívání, krásné manželství s Brentonem, jediným mužem, kterého kdy milovala, a který společně s ní brázdí vody australských řek na jejich lodi s názvem Philadelphia. Všechny nástrahy života, osobní prohra a tragédie, nic z toho nemůže tlomit tuto silnou ženu, která přesto všechno nestratila svoji ženskost a křehkost. Vedle perfektně vykreslených postav v románu zaujme čtenáře poutavý popis nádherné australské přírody...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8314/co-prinasi-reka-jR5-8314.jpg 4.429

Vydáno: , X-Egem

All the Rivers Run, 1958

Kniha Co přináší řeka

JiříŠkorpík
včera

Jestli se dá něco označit jako krásná literatura, pak tento román do ní rozhodně patří. Je napsaný tak, jako by ten život autorka sama prožila. Knihu nelze srovnávat se stejnojmenným seriálem. Kniha je vlastně úplně o něčem jiném.

Riccia
02.09.2018

Knížku jsem objevila díky Čtenářské výzvě 2018 a musím přiznat, že první třetina byla pro mne dost náročným čtením. Jako když se parník prokousává proti prudkému proudu. Přečetla jsem pár stránek a přišlo mi to jako velký kus. Pak ale došlo nenápadně k nějaké změně - jako bych se s příběhem sžila, jakoby se voda stala lehčeji splavnou. Pak už jsem od příběhu téměř nemohla odejít. Životní peripetie hlavní hrdinky, nečekané změny a překážky v její životní pouti, její myšlenky, její pocity byly podané tak dokonale a přirozeně, že jsem měla pocit, jako když jí dobře znám a výborně jí rozumím. Navíc mne zaujala kronika Austrálie, která jako by podkreslovala celý příběh a přidávala mu další úroveň vyprávění. Velmi mne překvapilo, že si autorka všímala i dnešním jazykem řečeno environmentálních a ekologických témat - problematiku stavebních úprav řeky viděla i z hlediska přírodních vztahů, všímala si vlivu sucha i záplav, zavlečených nepůvodních druhů živočichů i rostlin nebo třeba vlivu nového osídlení na původní obyvatele. Austrálie, která pro mne byla doposud prakticky neznámou zemí, se najednou změnila v jeden nádherný velký pestrý obraz se spoustou barevných odstínů. Přečíst tuto knihu byl běh na dlouhou trať, ale rozhodně stál za to :-)

Ceit
02.05.2017

Seriál byl v dětství moje srdcovka.Už jen když vzpomenu a slyším tu znělku.... :-) Kniha se mi také moc líbila,jde hodně do hloubky oproti seriálu.Ráda si jí někdy přečtu znova.

EvikU.
09.04.2017

Viděla jsem seriál a musela si půjčit i knihu. Kniha se mi moc líbila. I jsem si u ní poplakala.

Luciska13
30.07.2015

Tato knížka mě docela zklamala... První část knížky se mi celkem líbila, ale druhá část, ve které se z Brentona stává starší a nevrlý muž, se mi už nelíbila. Delia měla těžký život, i když to někdy v polovině vypadá, že bude žít šťastně až do smrti, a ono se to v druhé půlce všechno změní. Na můj vkus až příliš depresivní, já dávám přednost optimističtějším knížkám, při kterých si člověk odpočne.

vikaa
12.12.2013

Životní osud ženy umělkyně, která strávila svůj život na řece a řeka se stala jejím domovem a láskou. Delia Gordonová byla jednou z mála samostatných a emancipovaných žen své doby, zažila dvě světové války a druhá světová válka ji vzala syna. Delia byla zkoušena mnoha ranami osudu, přesto si uchovala do pozdních let radost ze života a touhu žít...

maryzka
20.01.2013

Tento román je zajímavý už tím, že se před vydáním této knihy objevil asi dvanáctidílný serial i když druhou šestici hrála Philadelphii jiná herečka- pamatuji si, že ta druhá serie skončila zkouškami na kapitána námořní lodě. Ovšem v knize byli i věci, které se neobjevili ani ve filmu např( jak se snažila zabít svoje nemocné dítě- ještě štěstí, že tenkrát doktoři to nezkoumali pitevně). Takže jsme se sestrou byli překvapeni koncem V románě nechybí romantika, osobní prohry, nástrahy života ve formě předsudků. Jedině co se dá vytknout je moc stránek