Rainbowdreamer Rainbowdreamer komentáře u knih

99 kluků Micaha Summerse 99 kluků Micaha Summerse Adam Sass

Nádherný příběh plný úžasných výtvarných imaginací, při kterých mi fantazie běžela naplno. Svou vnitřní poetickou a pozitivní atmosférou trochu netypická MM romance z Chicaga. Pár prvních stránek mi trvalo ponořit se do děje, ale pak už to byl jen krásný příběh o hledání prvních lásek, o čistých duších a pohádkových princích, kteří jsou obyčejní kluci. Kluci, co nejsou dokonalí, co mají a dělají fůru chyb, vzájemně se zraňují, ale kteří nepolevují na cestě za svým pohádkovým příběhem. Erotično zde není explicitní, jen občas se připomene z pozadí. Kniha mě hodně pozitivně naladila a dlouho mi doznívá v hlavě, myšlenkami se k ní stále vracím.

13.06.2023 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Prostě klasika, kterou miluji. Temné příběhy s jedinečnou atmosférou a pocitem neodvratitelnosti osudu, kterými si nechávám zas a znovu rozechvívat své nitro, zvláště o zimních večerech :-)

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Pěkný a silný příběh se zvláštní atmosférou, sice ze současnosti, ale s odkazy na politicko-společenské události z drsné a složité doby 50. let 20. století na venkově, člověk je rychle vtažen do děje, někdy je trochu náročnější se v něm orientovat. Slyšel jsem i audioverzi na Českém rozhlasu, kde pomohlo soustředění na vybrané stěžejní pasáže.

Neodcházej Neodcházej Saša Nový

Jedna z těch relativně lepších knih autora. Četlo se dobře, oddechovka na téma vztahů v gay komunitě, z doby tak před 20 lety.

Pětkrát out Pětkrát out Eva Pospíšilová

Povídky na téma coming outu, tři z nich se mi hodně líbily, ale i ty zbylé dvě byly dobré. Celkově příjemné oddychové čtení, doporučuji.

Najdi sám sebe Najdi sám sebe Saša Nový

Prostřední díl trilogie, zajímavý a celkem čtivý příběh života Petra, oddechovka, nevím ale, jak celý příběh zaujme mladší generaci, spíše ne, je to generační zpověď odhadem tak z 80.-90. let. Škoda, že si autor nedal práci s odstraněním různých pravopisných a stylistických chyb (někdy i faktických chyb a nesrovnalostí) , které zbytečně ruší při četbě. A je tam šíleně cigaret, piva a vyměšování, autorovi je evidentně velmi blízké hospodské prostředí, které nemusím. K těmto knihám už nebudu mít moc chuti se vracet.

Síla lásky Síla lásky Saša Nový

Závěr trilogie, zajímavý a čtivý příběh života Petra, oddechovka, nevím ale, jak celý příběh zaujme mladší generaci, spíše ne, je to generační zpověď odhadem tak z 80.-90. let. Škoda, že si autor nedal práci s odstraněním různých pravopisných a stylistických chyb (někdy i faktických chyb a nesrovnalostí) , které zbytečně ruší při četbě. A je tam šíleně cigaret, piva a vyměšování, autorovi je evidentně velmi blízké hospodské prostředí.

Láska bolí Láska bolí Saša Nový

Samotný příběh je fajn, životní cesta Petra mě hodně zaujala, a celou trilogii jsem přečetl poměrně rychle. Tato kniha je první částí trilogie, zajímavý a čtivý příběh života Petra, oddechovka, nevím ale, jak celý příběh zaujme mladší generaci, spíše ne, je to generační zpověď odhadem tak z 80.-90. let. Škoda, že si autor nedal práci s odstraněním různých pravopisných a stylistických chyb (někdy i faktických chyb a nesrovnalostí), které zbytečně ruší při četbě. A je tam šíleně cigaret, piva a vyměšování, autorovi je evidentně velmi blízké hospodské prostředí nižších cenových skupin, které zrovna nemusím. Ale i tam žijí lidé hetero i homo, a pro mě to byl zajímavý exkurs do tohoto prostředí, které neznám.

12.06.2023 3 z 5

Srážka Srážka Alexander Stainforth (p)

Moc příjemné oddechové čtení, typická gay romance, z prostředí pražských Vinohrad. Pěkný čtivý příběh, nad kterým nemusím moc přemýšlet. Několik jednotlivých míst má trochu nepravděpodobnou zápletku, ale bohatě to vyvažuje řada humorných pasáží, které člověka pobaví.

Sám mezi všemi Sám mezi všemi Katrin Walldová

Hodně čtivý a uvěřitelný příběh, s různými zvraty a vývojem hlavní postavy. Trochu drsnější gay romance. Přečetl jsem na jeden zátah.

Je to jinak, mami Je to jinak, mami Tamara Tainová

Čtivý příběh, dobře napsaný, ze slovenského LGBT prostředí. Dobře ukazuje společné, ale hlavně odlišné rysy situace lidí LGBT v ČR a na Slovensku. Občas trochu didaktické pasáže, ale pro správné pochopení slovenských odlišností užitečné pro toho, kdo slovenské reálie nezná. Není možné příběh vnímat očima české (nebo dokonce západní) současnosti, patří do slovenského prostředí, kde stále zatím převažuje tradičně-konzervativní vnímání těchto věcí (snad s výjimkou Bratislavy).

My My Elle Kennedy

Neméně skvostné pokračování gay romance On. Příběh dvou kluků, hokejistů, a jejich (zde už dospělé) lásky. Báječný čas strávený nad touto knihou.

On On Elle Kennedy

Výborná knížka, zatím asi nejlepší gay romance, co jsem četl. Rychle vtáhne do děje, a i když nejsem žádný hokejový fanoušek, moc mě to bavilo. I když je oddechový, příběh má pořád nějaký vývoj, člověk se nenudí. Oceňuji popisy erotických scén.

12.06.2023 5 z 5

Buzíčci Buzíčci Jan Folný (p)

Dobře napsaná kniha povídek, některé jsou lepší, některé slabší. Asi až v polovině jsem si všiml, že spolu volně souvisejí, což mě donutilo si je přečíst ještě jednou :-) Různé příběhy z pražského LGBT prostředí, autor toto prostředí asi dobře zná. Málokdy příběhy vyznívají pozitivně, někdy jsou až hluboce depresívní, často ale celkem dobře odrážejí realitu některých vztahů v části gay komunity.

Neříkej to našim, Kájo Neříkej to našim, Kájo Peter Belanský

Co k tomu napsat: knížka, která se mi ne úplně dobře četla, naštěstí nebyla dlouhá. Pochválil bych asi příběh vztahu dvou sympatických kluků v jádru knihy, ten má potenciál zaujmout. Bohužel je na něho navěšena řada dalších textů, které už tak zajímavé nejsou a týkají se třeba politiky a vývoje společnosti v 90. letech, nebo planého filozofování o významu toho či onoho (stav české gay scény, nevěra, jehovisti. rodiče odmítající své syny aj.). I na styl jsem si musel zvykat - autor přeskakuje mezi ich a er formou, střídá i jednotlivé vypravěče bez většího odlišení, tak jsem byl často zmatený. Kniha má mozaikovitý charakter, jakoby sled myšlenek a vzpomínek, jen volně spolu souvisejících. Kdo ale zažil 90. léta, může v knížce najít něco i o sobě, v tomto smyslu je to tak trochu generační knížka, a nejsem si jist, zda osloví mladší generace, které už žijí jinými problémy.

12.06.2023 2 z 5

V tónech duhového života V tónech duhového života Jakub Hübner

Průměrná kniha, je třeba ji brát, že je od ne-spisovatele. Osobní zpověď začátku profesní i osobní cesty jednoho gaye - začínajícího zpěváka. Oceňuji určitou upřímnost a opravdovost, kterou z textu cítím, stylisticky je to ale často ne úplně dobré, dialogy i popisy působí často uměle. Ale k hlavnímu hrdinovi jsem získal kladný vztah a rád jsem si jeho životní příběh přečetl.

Přísně tajné Přísně tajné Elle Kennedy

Ty dvě dámy prostě umí psát, a poklona patří i překladatelce. Příběh vás chytne a nepustí, vtáhne vás do děje, je fakt dobře vystavěn. Sice oddechovka - typická gay romance, ale člověk si to báječně užije, podobně jako další jejich knížky,

Setkání Setkání Lydia Strong

Povídková kniha známé české autorky LBGT románů. Až v průběhu čtení jsem si uvědomil, že jde o krátké příběhy navazující na předtím vydané její knihy, které jsem si ale přečetl až následně, a pak jsem se k Setkání rád vracel. Přesto jsem se v rámci možností byl schopen zorientovat a jednotlivé povídky jsem přečetl s velkou chutí. A o to více jsem byl navnaděn na přečtení i těch předchozích knížek. Jen škoda, že text neprošel pečlivější editací, je tam dost překlepů a chyb, které člověka vytrhávají z ponoření do děje.

12.06.2023

Zrcadlo Zrcadlo Lydia Strong

Moc dobře napsaný příběh, pěkná gay romance ze současnosti. Oddechové čtení, ale člověka pohladí po duši. Postavy zde nejsou černobílé, Bastian má plno nedostatků a problémů, a ty negativní postavy mají své dobré stránky a schopnost se měnit a být lepší. K dokonalosti knihy chybí pečlivější editace textu - je tam poměrně dost překlepů a chyb. Ale ten příběh Slona a Mravence stojí za přečtení i přesto.

12.06.2023 5 z 5

Víkend v Londýně Víkend v Londýně Jan Folný (p)

Pěkný čtivý příběh ze současnosti o třech kamarádech, kterým je 40, a jejich životních krizích, a lidech kolem nich. Nijak nepřikrášlené povahy všech hrdinů vzbuzují prožitek opravdovosti. Někdy to fakt nedopadá dobře. Z pozice čtenáře o 20 let staršího než jsou hrdinové jsem se některým životním pochybnostem a trápením hlavních hrdinů trochu usmíval - ale v dobrém.