Rainbowdreamer Rainbowdreamer komentáře u knih

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Moje první seznámení s detektivkami M. Klevisové. Pěkný příběh napsaný bohatým a kultivovaným jazykem, autorka umí fakt nádherně popisovat prostředí, atmosféru. Děj se místy trochu vlekl. Uvítal bych asi více prostoru pro inspektora Bergmanna, autorka věnuje hodně prostoru i ostatním postavám a na ně vázaným příběhům. Zaujalo mě, že v knize není žádná vyloženě sympatická postava, se kterou bych se snadno se ztotožnil a bezvýhradně mu fandil. Možná se jí stane J. Bergmann, ale na to mu v této knize nebyl věnován dost velký prostor, abych ho dobře poznal. Ale četlo se to dobře, půjdu na další knihy autorky.

06.09.2023 4 z 5

Zůstane to v rodině Zůstane to v rodině Martin Váša

Pěkné oddechové čtení, psáno deníkovou formou. 30 letý gay z pražské Letné pokračuje v lehkém a vtipném komentování svých životních trablů z předchozí knihy Dělám si to sám. První kniha mi přišla možná o chlup lepší než toto pokračování, ale určitě to není na hodnocení o hvězdičku méně. Často hodně dobré hlášky, které mě pobavily. Některé pasáže mě přinutily i vážněji přemýšlet. A oceňuji, jak se celým textem vine autorův láskyplný vztah ke svému partnerovi a k mamince.

30.08.2023 5 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Originální příběh mladého gaye Irvinga z Manchesteru v 50. letech. Velmi dobře vykreslená špatná situace homosexuálů v tradiční a prudérní společnosti z doby před uvolněním v 60. letech, která je odsuzovala, kriminalizovala, odsouvala je na okraj společnosti. A s tím vším se musí mladý Irving poprat v hledání sebe sama, a ještě navíc se musí vyrovnat se smrtí rodičů, kteří ho na prahu dospělosti vyhnali z domova (a on je přesto miloval a hrozně ho bolelo, že se ho zřekli), a také se svými psychickými problémy. Při četbě jsem si uvědomil, jak moc se společnost za těch pár desítek let proměnila, a že jsem moc rád, že žiji v dnešní době. Dobře a originálně napsaný příběh, musel jsem ale pozorně číst, abych se neztratil v častých změnách času a prostoru při vyprávění. Ale příběh mě vtáhl a pak jsem si už užíval, jak si autorka hraje se slovy, obraty a výrazy, v knize je také poměrně hodně drsné poetiky i jazyka. Kniha tak není jednoduchá na čtení, a určitě ne každého zaujme. Všechny postavy kolem hlavního hrdiny jsou dobře vykresleny a jsou jedinečné a zajímavé, z nich vyčnívá Španěl Federico. Škoda, že se autorka se podrobněji nevěnovala vztahu Irvinga a Zeva i když byli evidentně partneři, kniha neobsahuje žádné intimnosti mezi nimi, a kromě každodenní rutiny ani bližší popis jejich vztahu. Jednu hvězdičku dolů dávám kvůli pár věcem nepatřícím do děje a do reálií ponurého Manchesteru 50. let, jehož atmosféra byla ale jinak vykreslena velmi dobře.

18.08.2023 4 z 5

Můj fakticky suprový život Můj fakticky suprový život Jenny Jägerfeld

Úsměvný příběh, který ale nutí k zamyšlení a párkrát vzbudí i dojetí. Je o trampotách 12 letého Siggiho, který se s matkou a dvěma mladšími sourozenci přistěhuje k babičce do malého švédského města. Chlapec je obklopen úžasnými až pitoreskními postavičkami z jeho rodiny a okolí. Chytrý okouzlující a neuvěřitelně hodný kluk, který má ale sebevědomí blízko nuly, kvůli šikaně, kterou zažil v předchozí škole. Z těch pár (nemnoha) úryvků ošklivých vzpomínek mě až mrazilo, co si takový milý kluk musel zažít, jaké šrámy to nadělalo na jeho duši. Protože byl jiný než ostatní kluci. Chytřejší, přemýšlivější, inteligentnější, ale i se zdravotním hendikepem, sociálním hendikepem a možná i sexuální jinakostí (to si jen domýšlím, příběh samotný to neřeší, jen lehce naznačuje mezi řádky, Siggi si zatím naplno žije své dětství, a jen postupně přichází na různé důvody, proč je jiný).

14.08.2023 5 z 5

Letní bouřky Letní bouřky Eva Pospíšilová

To byla tedy jízda. Na autorky Pospíšilovy se lze prostě spolehnout. Moc milá letní gay romance, která člověka přinese radost, vyčistí hlavu a pohladí po duši. Při čtení jsem se vrátil do dob končícího dětství. Příběh se totiž týká kluků, u kterých ještě převládá typicky dětský pohled na svět (čistý, nevinný), ale dospělost už stále neodbytněji klepe na dveře. Celá kniha je napsána v hodně dynamickém stylu (který sluší k trochu hyperaktivním puberťákům), pořád se něco děje, kluci i jejich pes se pořád někam pohybují, přesouvají, něco dělají, vymýšlejí, prožívají, a při tom všem se chovají typicky puberťácky; rozhodně to není kniha se statickými popisy a líně plynoucím dějem. Protože je to sice kniha o velké lásce a silných citech, ale ještě z období nevinnosti, je to kniha bez explicitních sexuálních scén, je tedy velmi vhodná i pro nejmladší teenagery, kterým může pomoci v někdy nejednoduchém hledání sebe sama. Oceňuji i celkově pozitivní atmosféru knihy a přátelsky a chápavě naladěné všechny lidi kolem obou kluků (rodiče, kamarádi, i ostatní lidé z městečka) - až člověka napadne, jak by to bylo na světě krásné, kdyby to tak bylo i ve skutečnosti.... I když většina knihy řeší nedorozumění mezi oběma kluky, které se jakoby pořád prohlubuje, člověk ví, že vše nakonec dobře dopadne. Je to prostě báječné a nekomplikované čtení na léto. Na webu autorek szabi.cz lze najít ještě tři doplňující povídky k této knize (chystané na srpen-září 23).

13.08.2023 5 z 5

neexistence neexistence Eva Pospíšilová

Hodně drsný příběh psaný drsným jazykem, takže ne každému bude vyhovovat. Ale přesto pěkná gay romance dvou dospívajících kluků, o hledání lásky a svého místa v životě, a najde se tam i kus romantiky a naděje. Autorky mám velmi rád, myslím, že umí moc dobře psát, škoda, že většina jejich tvorby je zatím jen na internetu (szabi.cz), snad časem vyjdou i jejich další knížky.

03.08.2023 5 z 5

Když voláš moje jméno Když voláš moje jméno Tucker Shaw

Smutný, ale krásný příběh se závěrem, který naznačuje naději. Kniha o hledání lásky, štěstí a radosti v těžkých dobách. Autentické svědectví z prostředí gay komunity v New Yorku v době vrcholící epidemie AIDS v roce 1990. A v něm dva 18letí gay kluci, kteří právě vstupují do života (každý zvlášť, jde o dva paralelní příběhy) a hledají své místo, své štěstí. Kniha nabitá reáliemi NY a kulturními odkazy na muziku, celebrity, módu, gay bary a vůbec celý způsob života gay komunity v 80. a 90. letech. A nad tím vším se vznášející strach z AIDS, se kterým si tehdy nikdo nevěděl rady, smrt byla všudypřítomná. Kniha byla pro mě velkým nostalgickým připomenutím mého mládí, protože jsem stejně jako hlavní hrdinové vstupoval do života v té době, žil podobnými pocity, nadějemi a obavami , radostmi i láskami. Připomnělo mi to dobu, kdy se člověk s jinou orientací musel rozhodovat mezi tím žít ve skrytu a ve lži a anebo žít odsuzovaný společností na jejím okraji. V tomto smyslu jde o knihu generační a komunitní, asi nejvíce je schopna oslovit čtenáře, kteří tuto dobu zažili, a kteří navíc i osobně žili ve stínu šířící se HIV a AIDS. Je to vhodná kniha i pro ty, kteří chtějí pochopit tuto dobu, která byla tak jiná od dneška (a v jiných ohledech možná tak stejná?), ale každopádně dobu, z níž vyrostl náš dnešek.

22.07.2023 5 z 5

Supertajný seznam věcí Supertajný seznam věcí Theo Addair (p)

Tak tohle byla fakt jízda. Nejbláznivější knížka, jakou jsem kdy četl. X-krát jsem se neudržel a musel se nahlas smát v tramvaji, v restauraci, v parku. Jednoduchý, ale originální příběh, patřící do stejné řady mnoha knížek o dětských a klukovských prázdninových dobrodružstvích (viz např. A. Lindren, A. Ransome, M. Twain aj.), ale mnohem humornější. Je to lehký úsměvný letní prázdninový příběh o úplně normálních klukovských dobrodružstvích, které zažívá jeden úplně normální kluk obklopený lidmi, kteří ho milují. Schválně používám slovo "normální", protože kniha odlehčeným způsobem ukazuje, že i trans kluk je úplně stejný jako každý jiný kluk, i když se musí navíc vyrovnávat s některými problémy, které jsou jen jeho. Oceňuji, že autor tyto problémy podává srozumitelně, přístupně a s velkým pochopením, a popisuje je z pohledu kluka, který se připravuje na tranzici. Pro mě bylo důležité, že tyto vážné věci jsou v knize zmiňovány jen jakoby mimochodem, mimo hlavní děj, a mně to tak nenásilnou formou umožnilo dozvědět se víc o této problematice, o které jsem doposud moc nevěděl, ale která je pro některé lidi, kteří se narodili v jiném těle, naprosto zásadní.

18.07.2023 5 z 5

Dělám si to sám Dělám si to sám Martin Váša

Super kniha s mnoha originálními hláškami, při které jsem se na mnoha místech zasmál. Je osvěžující číst životní příběh od někoho, kdo se dokáže podívat na sebe s nadhledem a humorem, i když zažívá nejrůznější trable. Život současného gaye z pražské Letné (zde já osobně oceňuji reálie z této části Prahy, kterou dobře znám) je podán s lehkostí a s jistým lehkým cynismem, který Martinovi umožňuje překonávat i některé nelehké okamžiky svého milostného i pracovního života. Děj rychle odsýpá, autor se nezabývá dlouhými nudnými popisy a soustřeďuje se na prožívané události a jejich důsledky. Oceňuji i dějovou linku se silným vztahem Martina k mamince a prarodičům, kde vyprávění trochu zvolňuje, ale člověk si aspoň odpočine od rychlého sledu událostí v jiných částech knihy. Po dočtení mi došlo, že některým příběhům zůstal otevřený konec bez vysvětlení (potyčka Aleše a Ctirada, dočasné zmizení Aleše). Také jsem se ne úplně orientoval v některých lidech, kteří se kolem hlavního hrdiny pohybovali (např. Richard, Honza, Jana) protože autor je velmi úsporný v explicitním vysvětlování kdo je kdo, a ponechává na čtenáři, aby si leccos z postupných náznaků domyslel sám - to neberu jako výtku, protože to tak autor evidentně úmyslně zamýšlel, a při četbě to v zásadě nevadilo. S radostným očekáváním se jdu začíst do druhé autorovy knihy.

17.07.2023 5 z 5

Odstíny náhody Odstíny náhody Jenny Naomi (p)

Jedna z MM romancí, které mě zaujaly trochu méně. Oceňuji, že autorka píše zajímavě a poutavě (zvláště dramatické pasáže), ale v dějové lince je dost nedostatků. Text na mě dělá dojem, že autorka není příliš romanticky založená, popisy citově vypjatých okamžiků působí poněkud ploše a racionálně. Překvapilo mě, že autorka těsně po tom, když se kluci seznámí, náhle posune děj o 4 roky, osobně jsem očekával popis postupně se prohlubujícího vztahu, jak k sobě hledají cestu, jak se poznávají atd. Z mnoha situací by se dalo vytěžit mnohem více, daly by se pojmout mnohem podrobněji, citověji a zajímavěji (seznámení obou kluků, výlet školy do Paříže, napadení Enthonyho, Argiho smutek, znovusetkání s rodiči aj.). Je tam řada různých nelogických dějových momentů, ale autorka je schopna i přesto člověka udržet při čtení. Nelituji, že jsem knihu přečetl, přes vnímané nedostatky jsem si láskyplného příběhu Argiho a Marvela užil.

14.07.2023 2 z 5

Jak se stát jiným Jak se stát jiným Édouard Louis (p)

Pro mě hodně silná kniha, která mě velmi oslovila, a určitě se k ní budu často vracet. Čtení často těžké, náročné, ale každý odstavec, každá věta v sobě obsahuje vážné myšlenky, které člověka nutí se ve čtení zastavit, promyslet je a hledat odpovědi (a ty mohou být někdy i jiné než nabízí autor, většinou jsem ale motivům jeho jednání dobře rozuměl, ale ne vždy souhlasil). Pokračování příběhu autora (není to sice úplně nezbytné, ale k lepšímu pochopení doporučuji si nejdříve přečíst čtyři jeho předchozí knihy, na které tato volně navazuje), a jeho roky v Amiens a první roky v Paříži popisující jeho až úpornou snahu uniknout ze svého prostředí chudoby, nevzdělanosti, homofobie a rasismu, uniknout svému osudu (v závěru knihy naznačuje, že se mu to přes všechny hvězdné úspěchy ne úplně podařilo). Často mě při četbě napadaly až nehezké myšlenky (něco jako účel světí prostředky), jak ten mladík bezostyšně využívá (možná až zneužívá) mnohé, se kterými se setkal, na jeho cestě Stát se někým jiným (sám je si tohoto faktu vědom a v mnoha pasážích se s tím pokouší sám vyrovnat). Na druhou stranu jsem si uvědomil, že kluk, který dostal v životě tak špatné karty (narodil se jako homosexuál v chudém, nevzdělaném prostředí průmyslového venkova severní Francie), tak jednat musel, jinak by z prostředí, do kterého se narodil, nikdy neunikl. Při četbě jeho knih jsem si také uvědomil opodstatněnost levicového vidění světa (který u nás není z pochopitelných důvodů příliš populární), zvláště u lidí, kteří ne vlastní vinou zažívají různé nespravedlnosti. Musím ocenit a vyjádřit obdiv nad tím, jak často a intenzívně jsem na základě popisu prožitků autorova individuálního života nacházel podobnost a propojení s mnoha dílčími myšlenkami, pocity a zážitky z mého vlastního života (tento aspekt bude asi důležitým kritériem, proč některé čtenáře kniha zaujme a jiné nikoliv) - v tomto smyslu vnímám, že kniha výrazně přesahuje rámec pouhé autobiografie.

07.07.2023 5 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Kolem obou knih Theo Addaira jsem našlapoval dost dlouho a stále jsem se nemohl odhodlat, zda si je mám přečíst. Jsem moc rád, že jsem se nakonec do nich ponořil. Moc milý příběh s neuvěřitelně pozitivní atmosférou a celkovým vyzněním, který mě zcela vtáhl. Jde o druhý díl - pokračování knihy Muffin a čaj. Do obou hlavních hrdinů Kita a Daniela s krásně čistými dušemi se nelze nezamilovat a držet jim palce, aby všechny své trable zvládli. Perfektně napsáno, do knihy jsem kontinuálně přešel hned po přečtení prvního dílu. Snad jen upozornění pro čtenáře, který tyto knihy bude číst poprvé - Epilog v závěru prvního dílu fakticky patří až na konec dílu druhého.

07.07.2023 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Kolem obou knih Theo Addaira jsem našlapoval dost dlouho a stále jsem se nemohl odhodlat, zda si je mám přečíst. Jsem moc rád, že jsem se nakonec do nich ponořil. Moc milý příběh s neuvěřitelně pozitivní atmosférou a celkovým vyzněním, který mě zcela vtáhl. Do obou hlavních hrdinů Kita a Daniela s krásně čistými dušemi se nelze nezamilovat a držet jim palce, aby všechny své trable zvládli. Perfektně napsáno, a jak jsem překonal pár prvních stránek, už jsem nemohl přestat, a kontinuálně jsem přešel i do četby druhého dílu Koláčky a spiklenci, který mě také nezklamal. Snad jen upozornění pro čtenáře, který tyto knihy bude číst poprvé - Epilog v závěru prvního dílu nečtěte, patří až za druhý díl, jinak budete vědět, jak kluci nakonec dopadnou (dobře :-).

Nechci tě ztratit Nechci tě ztratit Zlata Nesnídalová

Kniha mě neoslovila. Text není propracovaný, charaktery postav, dialogy i děj na mě působil uměle a nepřirozeně, postavy jednají pro mě často nepochopitelným způsobem. Častý křik, hádky, vyčítání, pak plačtivé omluvy... Po pár stránkách jsem knihu odložil, nemohl jsem se přinutit pokračovat ve čtení.

03.07.2023 1 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Moc pěkný příběh o první lásce dospívajících kluků, známý z neméně pěkného filmového zpracování (Já, Simon). Příběh, který mě oslovuje nevinností končícího dětství a vírou v tu pravou lásku. Knížka mě oslovila ještě více než film, což se mi stává celkem pravidelně, protože kniha mi jednak umožňuje uplatnit svoji fantazii a jednak poskytuje bohatší a pestřejší děj. Moc dobře napsaný a vystavěný příběh, Becky Albertalli prostě umí psát.

03.07.2023 5 z 5

Radek (Mistr v komplikování vlastního života) Radek (Mistr v komplikování vlastního života) Katka Heřmanová

Zábavné oddechové čtení o jednom trochu (možná trochu hodně) promiskuitním mladém gayovi, ale jinak sympatickému klukovi, kterého (snad) láska napraví. Dobře se to četlo, je tam i pár humorných pasáží. ideální jako oddechovka k večerní sklence vína, když člověk nechce nic řešit. Hodně malá útlá knížečka.

03.07.2023 4 z 5

Boje a proměny jedné ženy Boje a proměny jedné ženy Édouard Louis (p)

Silné čtení o složitém vztahu autora ke své matce a proměnách tohoto vztahu v čase od jeho dětství na vesnici, přes dospívání až k dospělosti v Paříži. Je vidět, jak autor postupně vyzrává a jeho pohled na svět a okolní skutečnost je více komplexní a dospělý. Pro plné pochopení je ale dobré znát jeho předchozí knihy - Skoncovat s Eddym B. a Kdo zabil mého otce, kde píše o dalších aspektech svého těžkého dětství a dospívání, které jako homosexuál prožíval v nepochopení uprostřed venkovského a dělnického prostředí severní Francie plného násilí, nevzdělanosti a alkoholismu. Jeho knihy mě chytly, v jeho popisech a úvahách mohu reflektovat i své vlastní - mnohdy podobné - zážitky z dospívání, i svoji snahu uniknout z prostředí, do kterého jsem se narodil.

03.07.2023 5 z 5

Kdo zabil mého otce Kdo zabil mého otce Édouard Louis (p)

Z předchozích knih už jsem byl naladěn na způsob přemýšlení a psaní autora, knihu jsem si opravdu užil. Je to velmi důležitá a silná kniha, která svým způsobem doplňuje jeho první knihu Skoncovat s Eddym B., a je vhodné ji znát před začátkem čtení této knihy. Ukazuje jeho vztah k otci mnohem vrstevnatější a komplikovanější než v knize první. Evidentně zralejší autor prokazuje mnohé pochopení pro svého otce a jeho život, který žije, cítil jsem i uvědomění si obyčejné synovské lásky, na mnohé aspekty otcova chování se dívá až s laskavým pochopením a lítostí. I když hodně útlá kniha, upozorňuje na determinovanost jedince okolním prostředím, a v závěru se vzdaluje od intimní zpovědi vztahu ke svému otci a skrze jeho tragický život uvádí tvrdou kritiku chování státu vůči chudým obyvatelům Francie.

03.07.2023 5 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Opět skvělý čtenářský zážitek. Na knihu jsem se těšil po silných chvílích s první knihou autora Skoncovat s Eddym B. Je to silná a těžká kniha, syrová neučesaná výpověď mladého kluka, který se stal obětí děsivého násilí. Asi jsem nečetl nic podobného, kde oběť znásilnění a pokusu vraždy odkrývá své nejniternější myšlenky spojené s těmito útoky. Kniha je sledem myšlenek a úvah zabývajících se nejrůznějšími aspekty prožitého traumatu, a ukazuje, že skutečnost jako obvykle není černobílá. Skvělý příběh ukazující, jak se oběť vyrovnává s tím, co se jí stalo. Vůbec s nedokážu představit, jaké to musí být. Nejde zde v první řadě vůbec o homosexualitu, ale o obecnou výpověď o obětech podobných činů. Kniha asi neosloví každého, komu jde především o příběh, může být zklamán. Forma také asi nebude pro každého, text je částečně pojat v hovorové řeči (velká poklona překladatelce), ve vyprávění je plno odboček, vysvětlivek v závorce, a niterných úvah hlavního hrdiny. Ale aspoň pro mě prakticky každý odstavec textu obsahující popis pocitů, utrpěných traumat a souvisejících úvah byl pro mě podnětem a východiskem přemýšlení nad danými věcmi.

03.07.2023 5 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Tak tahle kniha mě dostala. Syrová, drsná a neučesaná forma plně koresponduje s těžkým obsahem knihy. Výpověď kluka, jehož intelekt, citlivost a odlišná sexuální orientace vůbec nezapadala do prostředí, do kterého se narodil. Dělnická chudá rodina, žádné vzdělání, žádné ambice, omezenost malé vesnice s podobnými sousedy a jejich dětmi, krutost, násilí, rvačky, alkoholismus, homofobie a xenofobie jako běžná součást života. Protože jsem tam poznával určitou podobnost s pocity a někdy i zážitky ze svého dětství kvůli své jinakosti, o to víc mě autor oslovil. Moc dobře rozumím tomu, že autor zvolil zdánlivě bezemoční přístup k líčení děsivé reality svého dětství - odstup od těchto věcí je nezbytný k přežití.

16.06.2023 5 z 5