Buzíčci

Líbající se muži nebo dívky vedoucí se za ruce jsou dnes výjevy asi stejně pohoršlivé, jako když někdo nosí do sandálů ponožky. A to je dobře. Spisovatelé pak totiž nemusejí aktivisticky dokazovat, že gayové a lesby jsou „stejní lidé jako ostatní“, nebo naopak ostentativně vystavovat své nejrůznější úchylky. Důvodem k příběhu už zkrátka nemusí být fakt, že homosexuálové „jsou“. A právě to si velmi dobře uvědomuje Jan Folný ve sbírce povídek Buzíčci. Už sám název jako by naznačoval autorův postoj k jejich „hrdinům“, balancující mezi ironií a soucitem. Frustrovaný otec od rodiny setkávající se v gay baru s vietnamským mladíkem, slavný zpěvák, který nepřijede na třídní sraz, zamilovaný ligový fotbalista, starý muž chystající se do domova důchodců a řada dalších postav zde defi luje ve vzájemně provázaných příbězích. Folný přitom dokáže přesvědčivě střídat žánry a styly vyprávění, a jasně tak dokazuje, že toto téma konečně i u nás vykročilo z ghetta, aby se stalo literaturou. Seznam povídek: Buzíčci Box of Roses Supertalent Dán jen se dvěma rukama Neviditelný Dort pro Honzíka Změna času Poste restante, Bao Loc Post Office, Lam Dong, Vietnam Třídní sraz Slohové práce žáka páté třídy Jana F. Praha plná buzíčků...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166110/buzicci-166110.jpg 3.8242

Kniha Buzíčci

Adele02
14.06.2022

Nečekala jsem, že mě sbírka natolik zaujme. Holt zbožňuju kompozici, kde se to všechno nějak nenápadně prolíná.

ClaireW
23.01.2022

Kniha povídek o LGBTQ+ komunitě. Povídky na sebe částečně navazují. Oddechové čtení.

tasculikem
14.01.2022

Po přečtení části první povídky jsem měla obrovskou chuť knihu odložit a už ji nikdy nevzít do rukou. Zařazení tohoto příběhu hned na úvod rozhodně nebyl autorův nejlepší nápad.
Nakonec jsem ale celkem ráda, že jsem se knihou pročetla, navzdory tomu, že množství slabých či slabších povídek převažuje ty obsahově silné. Oceňuji propojení jednotlivých příběhů postavami, ovšem jedna povídka mi v knize schází - ta, kde by byl pohled zpěváka xy a jeho přítele fotbalisty.
Suma sumárum - kdybych si knihu nepřečetla, tak by se taky nic nestalo.

NikolOt
02.01.2022

Celkem nenáročná oddechovka. První povídka by mohla sice případné čtenáře odradit od pokračování ve čtení, avšak další povídky již byly čtivější, líbivější. Po přečtení zanechají pocit k zamyšlení. Velmi se mi líbilo i autorovo střídání slohových stylů a propojenost postav mezi jednotlivými povídkami. Dávalo to knize svižný spád.

Fanda74
18.11.2021

Po přečtení první povídky jsme měl pocit, že půjde o podobný text jako je třeba Pražská buzna, ale není tomu tak. Je to soubor povídek, které jsou provázané některými postavami a je to možná takový kaleidoskop různých příběhů, osudů, ale i charakterů postav. Dobře napsané

JiříM
26.09.2021

Zajímavá provázanost jednotlivých povídek a dokonce i provázanost s předchozí knihou. Povídky ze života a spletitostí vztahů, ostatně tak, jak to v životě bývá. Pro mě byla nejsilnější povídka pátá - Neviditelný.

aktaeb
06.02.2021

Nevím, zda zařazení první povídky na čestné úvodní místo knihy, byl dobrý nápad. Má v sobě potenciál spoustu čtenářů odradit, přestože další povídky jsou mnohem lepší a čitelnější. Soubor obsahuje dobré kousky, obstojné kousky a pak tuto nepovedenou úvodní povídku - za mě značně nešťastná volba.
Líbilo se mi, jak se povídkami prolínaly ty samé postavy. Ty, které jsme znali z předchozích příběhů, se najednou vynořily v menší roli či náznaku v těch pozdějších a dotvářely tak dojem celistvosti prostředí i samotných událostí. Osudy jednotlivých postav v sobě nesly hloubku, ale nejsem si jistá, zda na mě dokázaly dostatečně zapůsobit - v některých povídkách ano, ale v jiných jsem ke sdělení příliš nepřilnula.
Dávám tomuto souboru lepší tři hvězdičky. Kdyby měly všechny povídky stejně dobrou úroveň, mohlo to být i víc, ale bohužel ty "silnější" kousky byly spíše menšinovým úkazem.

janyska13
08.12.2020

První povídka mě skoro odradila, ale ty další už byli mnohem lepší. Ke konci i celkem náročné čtení, které příběh i propojovalo. Zajímavý vhled do tématiky LGBT, naprosto rozdílné od YA knih stejného zaměření. Reálnější.