Radovan_R Radovan_R komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) Velmi dobrá kniha! Po přečtení chápu, proč ji někdo označuje současně jako zábavnou i nudnou.
Ze začátku je to trochu detektivka - kde to jsem, kdo jsem a proč tu jsem? To se brzo vyjasní a popis aktuálního dění ve žhavém současnu se střídá s pohledy do minulosti. Nudnost může být daná fyzikou, které všude prosakuje (ale dá se lehce ignorovat), spíš ale tím, že se hlavní děj odehrává v malé těsné plechovce, kde se toho zdánlivě až tak moc neděje.
Když se objeví mimozemšťan, je to hned zábavnější, i když je divné, jak je příšerně šikovný - a přitom jeho civilizace je po vědecké stránce vcelku na nízké úrovni. Nicméně těžko se od příběhu odtrhuje, čte se skvěle a moment, kdy to Grace otočí zpět, aby zachránil Eridiany, je sakra silný. No a vtipných hlášek je taky dost, například:
Problémy s kvalitou kvůli termínům: celogalaktický problém.

Musím to udělat pro svoje děti. Tedy... nejsou to moje děti. Ale jsou moje.

Jaká je rychlost světla? Cé.

Kdo mi dokáže říct poloměr Země? Trang!

Výborně, geniální mozku, vymysli něco!
...mám hlad.
To ses moc nevyznamenal, mozku.

Myslím, že pět hvězd je zasloužených.

16.05.2023 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Kdysi jako ještě dost mladý jsem tohle dílo viděl jako film a moc jsem to nechápal - požárníci a pálí knihy... Ale zaujali mě lidé-knihy. Nedávno jsem si na to vzpoměl a zatoužil jsem si přečíst předlohu.
Řekl bych, že je to kniha, která se do dnešní doby dost hodí - zdá se mi, že se málo čte a moc hledí do bedny, vytrácí se myšlení a hlavně to kritické. Ne že bychom byli blízko tomu, co se děje v knize, ale dnes se může stát skoro všechno.
Překvapilo mě, jak je kniha útlá, film byl docela dlouhý a košatější, docela bych se kouknul znovu. A grafický román podle knihy má přesně tolik stran, co knížka. Není špatné číst obojí najednou.
A citát, který mě zaujal: Až se nás zeptají, co děláme, můžeme jim říci, že si pamatujeme.

Tak tedy čtěte a také si pamatujte. Může se to jednou hodit.

07.01.2022 4 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Velmi hezká kniha a nejen pro milovníky koček. Je to ze života, dobře se čte a oproti Casperovi, co cestoval autobusem, to je o něčem. A to, že autor kvůli kocourovi překonal svoji minulost, je výzvou pro ostatní.

13.05.2019 3 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Tak tohle byly Foglarovy Stínadla říznuté Julesem Vernem a možná ještě něčím navrch. Kniha mě celkem nadchla, i když jsem násobně starší než cílová skupina. Konec byl ale takový nemastný neslaný, pár věcí tam tak úplně nesedělo. Těžko říct, jak to bude pokračovat dál a jestli vůbec. Zkusím další díl, třeba to bude lepší.

06.11.2023 4 z 5

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

Pár knih od Ransomea jsem přečetl ještě coby kluk a líbily se mi, a teď při výměnném měsíci v knihovně se mi do rukou dostala i tato.Možná jsem ji i četl, to už si nepamatuju, ale každopádně to bylo velmi příjemné shledání s Vlaštovkami i Amazonkami. Navíc jsem narazil na vydání s barevnými ilustracemi i obálkou, což u knihy z edice Knihy odvahy a dobrodružství vidím poprvé.
Zkrátka kniha mě potěšila, a ač je určena mladším čtenářům, určitě udělá radost i dospělým. Čte se dobře a v ději se neztratíte, i když si při čtení uděláte týden nebo dva pauzu.

10.06.2023 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Slušná detektivka, možná se poohlédnu i po předchozích dílech. Závěr byl pro mě překvapivý, z postupu vyšetřování nebylo moc jasné, jak se případ vyvine.

17.03.2022 3 z 5

Ještě větší úlet než první díl. Skoro bych řekl, že části o Trumpovi nebo Putinovi nejsou vycucané z prstu, to vypadá jako realita. Co není nemožné, to se může stát. Pobavil jsem se dobře, jestli je první díl lepší nebo ne, nemá cenu řešit.

27.03.2020 5 z 5

Svět podle Boba Svět podle Boba James Bowen

Moc pěkná kniha o přátelství mezi kocourem a člověkem. Těžko k tomu říct něco víc - to chce si to prostě přečíst. A co je úplně skvělé, že na Twitteru a Facebooku si Boba můžeme zkouknout "naživo". Se šálou kolem krku je naprosto boží.

14.06.2019 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Obvykle se snažím nejdříve přečíst knihu a pak jít na film, tentokrát to bylo naopak - netušil jsem že kniha existuje. Líbilo se mi oboje a řekl bych, že je to jedna z knih, která byla zfilmovaná dobře.
Úžasný příběh člověka, který se může spoléhat jen sám na sebe, přesto se nevzdává a udělá vše, co se dá, pro svoji záchranu. Má to spád, Mark si občas dělá vtipy sám ze sebe, prostě nemá to chybu. Kdo nečetl, ať lituje.

24.09.2017 5 z 5

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Na knihu jsem narazil náhodou a byl jsem příjemně překvapený, že Inheritance má nějaké pokračování. Sice značně útlé, ale přesto by to mohl být příslib dalších pokračování.
Pořadí povídek podle "líbivosti" by u mě bylo Červ, Poutník a nakonec Čarodějnice. První jmenovaná je nejdelší, asi nejlíp propracovaná a ukončená. Druhá je takové nakousnutí většího příběhu, který snad bude pokračovat a poslední je bohužel nebetyčná nuda (Angela byla taková divná v celé sérii...).
Jako nakouknutí do Alagaesie po letech prima věc, i když i nějaké mouchy by se našly, už tu byly jmenované: chyby ve starověkém jazyce, nepřeklad Trnova jména, skloňování toho, co se v Inheritanci neskloňovalo. Evidentně práce jiného překladatele, který do předchozích knih ani nenakouknul. Vzhledem k délce knihy to je snesitelné, ale body dolů za to jít musí.
Případné pokračování si ale přečtu rád, pokud mi neunikne.

13.05.2020 3 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Opět slušný rodokaps - sice ponurý a oproti prvnímu dílu trochu ztrácí šťávu a tempo, ale pořád se to skvěle čte. Další díl už mám na stole a těším se.
Jen si říkám, jestli tyhle knihy nejsou popis budoucí blízké reality - co jsou lidi schopní udělat už dnes více méně pro nic za nic..... trochu z toho mrazí.

08.02.2019 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Tuto knihu jsem četl už dříve a teď zjišťuju, že jsem ji nehodnotil, což je chyba.
Je to totiž jedna z nejúžasnějších knih, co jsem četl. Je sice poněkud smutná (resp. její konec), ale i optimistická - ani smrtelná nemoc neznamená, že nemůžete zažít to, co "normální" zdraví lidé. A film natočený podle knihy je rovněž skvělý, což se málokdy podaří.
Co se mi s touto knihou nesmazatelně spojuje, je Gusův pohřeb nanečisto a Hazelina teorie menšího a většího nekonečna, kterou na něm pronáší.

27.01.2019 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Tak tohle byl Kotleta, jak ho neznáme. Akčnost stejná jako v jiných jeho dílech, ale děj je dosti ponurý, pokud je přítomen humor, tak černý.
Nic z toho ale není mínus, podle mě je to lepší než Nářezy a, upřímně řečeno, člověk se musí zamyslet, jestli se něco takového v blízké budoucnosti nemůže skutečně stát.
Kniha je velmi čtivá a nejvyšší si ohodnocení si myslím zaslouží po právu. Další díly si určitě přečtu taky.

20.01.2019 4 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Výborná kniha, co dodat? Film jsem poprvé viděl už kdysi dávno a byl skvělý. Nedávno ho dávali znova a propásl jsem ho, ale aspoň jsem si připoměl, že byl vytvořen podle knihy. A tak jsem si ji přečetl.
Je psaná z jiného pohledu, než film, ale to vůbec nevadí. Jádro je stejné a tohle by si měl přečíst každý, protože dnes je kolem nás příliš mnoho těchhle velkých sester, které nám říkají, co a jak máme dělat a co dělat nemáme. Péčí o naše blaho se dá maskovat kdejaká lumpárna, která ve skutečnosti ničemu nepomáhá, pokud dokonce neškodí a proti tomu je potřeba se bránit. Takovýchhle McMurphyů by bylo potřeba mnoho.

19.08.2018 5 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Knihu jsem četl už kdysi dříve a nemůžu o ní říct nic špatného. Detektivky mě už sice neberou, ale tohle jsem četl hlavně kvůli geocachingu. Mrtvých je tu požehnaně a o zvraty není nouze, ale je to něco jiného než krváky od F.Kotlety. Vše je z naší reality, nic neuvěřitelného, nic nemožného. Nelze než doporučit.

08.05.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha, při jejímž čtení mrazí. Kdo zažil aspoň částečně socialismus, plně chápe, o čem se píše a řekl bych, že popisuje realitu i v některých současných státech.

24.09.2017

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Dost drsná kniha a spíš než fikce se to blíží žhavému současnu. Jazyk a styl je zpočátku zajímavý, protože působí archaicky, ale časem to začně spíš vadit a obtěžovat, slovosled je pro nás neobvyklý. Ruského klasika jsem nečetl žádného, ale jestli píšou nějak takto, nebude se o to radši ani pokoušet.
Přesnější nebo aspoň pochopitelnější titul by byl Den agenta KGB, i když kniha spíš vyznívá jako historické dílo, byť se používá moderní technika. Jak již řada čtenářů psala, dílo je to dějově ploché, žádné konflikty mezi opričníky, líčení jejich "práce" vyznívá nezúčastněně a na každé stránce aspoň jedenkrát "Zaplať Pán Bůh", to je v půlce knihy už dost k nepřežití. A ty jejich orgie a ne jednou denně - to pak ta "prohnilost Západu" je k smíchu.
Kniha se skvěle hodí k 1984 a Farmě zvířat, ale jejich mrazivosti a kvality nedosahuje. Přesto není marné si ji přečíst.

25.10.2023 2 z 5

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Docela slušné čtivo, i když asi ne úplně originální. Našly by se podobnosti např. s 1984, Člověk nula a možná i jinými knihami. Trochu se bojím, že se zde popisuje budoucí realita, protože představy určitých lidí o získávání energie se naprosto míjejí s fyzikální realitou, ale buďme optimisté. Z čeho mi ale naskakuje husí kůže je, že lidí jsou nazýváni bytosti. Školní bytost - to zní prostě hrozně a bezpohlavnost až do Velkého rozhodnutí, to je taky nářez. A s tím spojená "useknutá" jména....
Moc jsem nepochopil, jak funguje volba pohlaví, ale čtyři pohlaví - to už v dnešní době máme skoro taky. A přidělování statusu konformity - to už v Číně mají, takže kniha má k realitě blíž, než by se mohlo zdát.
Ale jsou tu i veselejší momenty:
"Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější" - to už jsme zažili, takže nic nového.
"Sex mezi bytostmi stejného pohlaví je nesrovnatelně lepší a přirozenější, protože nemá populační následky" - tohle by asi mnozí nestrávili...
Konec se zdá být otevřený, jakoby měl následovat další díl, i když asi bude lepší když nevznikne. Komu nevadí dystopie, mohl by být spokojen, já mám radši optimističtější literaturu.

09.11.2022

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Ari Folman

Na Anne Frankovou jsem narazil při čtení Hvězdy nám nepřály. Usoudil jsem, že by bylo dobré si deník přečíst, ale nějak k tomu nedošlo. Až nedávno se mi dostal do rukou komiks, což je taková malá výhoda - čte se rychle. Autoři se podle svých slov velmi snažili zachovat ducha psané verze a myslím, že se tomu dá věřit. Graficky je komiks skvělý a pokud můžu soudit z fotografií autorky, i její podoba zachycená velmi věrně.
Myslím, že se pustím i do psané verze, komiks je fajn pro rychlé seznámení a pro ty, co neradi čtou, ale plná verze je holt plná verze.

04.09.2022 4 z 5

Vládci loutek Vládci loutek Robert A. Heinlein

Velmi slušný příběh, čte se jedním dechem. Má to odpich, žádné zbytečné kecy a není nouze o infarktové zvraty. Jen ta svatba hlavního představitele působila jako pěst na oko. Ale dalo se to vydržet. Je to čtení akorát tak na víkend, pokud teda zrovna nemusíte zavařovat okurky.

25.07.2022 4 z 5