RADOST RADOST komentáře u knih

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Krásná a přínosná kniha, která poutavě přibližuje život obyvatel Apalačského pohoří ve 30. letech minulého století. Obdivuji, jak nenásilně skloubila životní příběhy s hospodářskou i politickou situací té doby.

01.05.2016 4 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Připadá mi, že se autorka už trochu vyčerpala. Chvílemi je děj až moc rozvláčný, jednání hlavních hrdinů nevěrohodné, prolínání reálna a duchařiny příliš časté. Naopak "vyřešení" příběhu je věnována velmi malá pozornost, v mnohém je náznakové, je takové poloviční. Doufejme, že tím autorka signalizuje další pokračování a není to znakem její tvůrčí neschopnosti.

11.04.2016 4 z 5

Dobře napsané povídky o neobvyklých vyšetřováních obyčejného českého kriminalisty.

02.04.2016 4 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Tuto knihu jsem si vychutnávala. K mnohým pasážím jsem se vracela. A to ne kvůli ději, ale kvůli mistrovství autora, jeho schopnosti vyjádřit všechny nuance pocitů Mika Noonana. Tajemnost a hrůzostrašnost dění dokresluje a pomáhá vyjádřit podstatu lidských povah a "vynucené" soudržnosti na maloměstě - jevy, které nás během života občas provázejí. Je to vlastně kniha o obyčejném životě vykresleném neobyčejnými prostředky, silnými, mistrovskými. Je to poselství o věčném boji dobra a zla, které jsou v každém z nás.

30.03.2016 5 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

V porovnání s pěti předcházejícími díly série Tóra Gudmundsdóttir musím udělit pouhé tři hvězdičky. Kniha je méně podnětná, méně zajímavá, méně napínavá - ale rozhodně není špatná.Ráda si přečtu i poslední titul od této autorky Pamatuji si vás všechny.

26.03.2016 3 z 5

Přezrálé moruše Přezrálé moruše Jana Klimečková

Zajímavé a vzpomínkové čtení pro generaci narozenou kolem poloviny 20. století. Mnohé reálie a způsob života v Československu jsou podány pravdivě. Postava hlavní hrdinky je symbolem ženy, která se zmítá mezi vžitým modelem manželství, šikovné i pracovité hospodyňky a moderní zaměstnankyně, budující si kariéru, vzdělávající se, toužící po změnách. Jenže je toho u ní jaksi moc. V celé knize je toho jaksi moc. Stran i děje, často okrajového děje. Proto si myslím, že osloví jen ty starší, ty, co to také prožili a vyberou si ze všeho především to, co se týkalo právě jich. Ale jejich dětem a vnukům se kniha asi bude zdát rozsáhlá, jednotvárná, někde zbytečně rozvláčná, jinde odflinknutá. Škoda - právě jim by měl být život u nás v té době přiblížen.

10.03.2016 3 z 5

Led v žilách Led v žilách Yrsa Sigurðardóttir

Další z dobrých detektivek, která zapůsobí nejen dějem, ale i mrazivou atmosférou Grónska, ponorkovou situací pracovníků, uzavřených v táboře, a silnou vazbou původních obyvatel na tradice.

18.02.2016 4 z 5

Gideonův kruh Gideonův kruh Carin Gerhardsen

Celá série stojí za přečtení. Milovníkům detektivek přinese nejen napětí a potěšení z odhalování podstaty příběhů, ale i nástin určitých problémů a rizik, z nich vyplývajících.

08.02.2016 4 z 5

Byla jsem šťastná Byla jsem šťastná Jarmila Novotná

Ano, paní Jarmila Novotná byla opravdu šťastná, prožila záviděníhodný pracovní, společenský i rodinný život. A myslím, že nejen díky svému talentu a volbě vzdělaného, bohatého a milujícího životního partnera. Především byli oba velmi pracovití a nebáli se nových výzev. Někdo by možná záviděl. Ale já obdivuji, i když mi tato pěvkyně až dosud byla neznámá.

07.02.2016 3 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Ano, život není jen černý nebo bílý, lidé nejsou jen dobří a zlí, všechno zraje a vyvíjí se. I vztah syna vzhlížejícího k otci, zatracujícího otce, znovu obdivujícího otce, mstícího i rozčarovaného, a konečně dospěle chápajícího. V každém z nás je mnoho stránek, emocí i schopností. A to zde autor skvěle vyjádřil. Napínavá četba, která určitě nebyla ztrátou času.

25.01.2016 5 z 5

Máslem dolů Máslem dolů Petr Šabach

Tak obyčejné, tak lidské. Epizody ze života dvou stárnoucích kamarádů, namluvené v audioknize Tomášem Hanákem a Petrem Šabachem, pohladí na duši. Všichni, v každém věku, máme své sny i svazující životní realitu. Pokusy o únik nebývají vždycky šťastné, ale nelze se jich vzdávat. Nejhorší by bylo rezignovat.

28.12.2015 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Doposloucháno (výborná audiokniha) a v mysli mi utkvělo varování. Nevěřme svým rychlým a povrchním úsudkům o těch kolem nás. Zdání klame, skutečnost se může velmi lišit od toho, co si představujeme či vysníme. Zajímavá kniha.

21.12.2015 3 z 5

Spoušť Spoušť Sára Vybíralová

Myšlenky těla. Bohatost jazyka. Po několika povídkách pocit přesycenosti, ztráta chuti na další.

20.11.2015 3 z 5

Prázdniny Prázdniny Jan Balabán

Povídky o hledání východiska z bezútěšnosti života. O podlehnutí slabostem, promarněných letech, samotě. Stroze, přesto skvěle vystihnuto. I přes nadějné vyústění ve mně ponechaly depresivní stopu.

04.11.2015 3 z 5

Ve stínu mastodonta Ve stínu mastodonta Věra Nosková

Svědectví doby, ale i nezbavitelného slabošství hlavního hrdiny.

02.11.2015 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Málokdy se tak skvěle povede vystihnout povahu stárnoucího rezignujícího člověka i jeho "znovuzrození". Všechna čest autorovi i překladatelce.

01.11.2015 5 z 5

Zrnko pravdy Zrnko pravdy Zygmunt Miłoszewski

Oceňuji styl, polské reálie, úvahy nad antisemitismem i postojem ke starým křivdám a historickým událostem. Detektivka, která kromě pachatele odhaluje i zasuté motivy v ostatních obyvatelích polského maloměsta.

19.10.2015 4 z 5

Nic nemusím Nic nemusím Dana Hlavatá

Četba o rodinno/přátelském vztahovém propletenci. Téma vděčné a čtivé pro typ žen, jaký představuje hlavní hrdinka. Schematické, předvídatelné a stylisticky neobratné až křečovité. Místy jsem si připadala, že čtu slohovou práci studentky tvůrčího psaní, která si neumí poradit se začleněním popisů.

13.10.2015 2 z 5

Zrozena k smrti Zrozena k smrti Lisa Jackson

Všechny tři díly této série jsou velmi napínavé. Nejde se odtrhnout, i když si čtenář uvědomuje stylistická klišé, překombinování a také nelogičnost při popisu některých akčních situací. Navíc se autorka drží stále stejného modelu, který je s každým dalším dílem průhlednější. Přesto doporučuji, zažijete "ženské" oddychové čtení plné napětí.

11.10.2015 4 z 5

Poslední nádech Poslední nádech Lucy Clarke

Pěkné čtení pro mladé ženy - nepostrádá romantiku ani napětí i určité poučení. Je mou chybou, že s věkem a zkušenostmi jsem už předvídala více, než bylo záhodno.

29.09.2015 3 z 5