RADOST RADOST komentáře u knih

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Napínavé, děsivé, čtivé. Šílené a nepravděpodobné? Jen zdánlivě.

27.09.2015 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Již třetí detektivka z této série, a všechny výborné. Jsou opravdu napínavé a mnohonásobně děsivé.
Děsivé v tom, jakých šíleností se může dopustit člověk, jehož mozek extrémně špatně zpracoval nějaké životní trauma. Až mě napadá, jak je na tom autor, který toto vše dovede vymyslet. Nebo to nejsou jen jeho fantazie a čerpal ze skutečných podkladů?

20.09.2015 5 z 5

Motýlí dům Motýlí dům Kerstin Signe Danielsson

Dobrá detektivka, netradiční ve všech ohledech, ale přece jen trochu překombinovaná. Kdyby se to tak skutečně stalo, všechna čest vyšetřovatelům. Ale pro mne, jako čtenáře, to bylo trochu přes čáru.

10.09.2015 3 z 5

Tajný přítel Tajný přítel Chris Mooney

Dobrá knižní série. Snad i další díly budou stejně čtivé, napínavé i inteligentní a brzo se jich dočkáme.

05.09.2015 4 z 5

S pečetí viny S pečetí viny Jiří Hanibal

Naše nedávná minulost, citlivé téma, výborné zpracování. Kolik poučení nám nabízejí dějiny! Navzdory tomu je lidstvo nepoučitelné, opakuje a stupňuje stále stejné chyby.

03.09.2015 4 z 5

Deník Gréty Kaiserové Deník Gréty Kaiserové Klára Janečková

Umně spletený, stylově velmi jednoduchý příběh o lidských povahách, o sebekázni i živelnosti, o lásce i sebelásce, vypočítavosti, sobeckosti i vášni. Není to četba pro mně, ale u milovnic ženských románů může uspět.

01.09.2015 2 z 5

Má je vina Má je vina Clare Mackintosh

Tak si čtu, sdílím pocity zúčastněných a říkám si dobré, dobré, rozumím ti, ale už se to táhne, no nevím, nevím... A najednou, v půlce knihy, rána pod pás.ZVRAT. Přečtěte si to také, není to špatné!

24.08.2015 4 z 5

Deník kočičího intelektuála Deník kočičího intelektuála Petra Polsen

Pěkné čtení. Chvíli se cítíte kocourem, jemně předete a řádky se mění v prsty, hladící vaši duši.

22.08.2015 4 z 5

Nízký tlak Nízký tlak Sandra Brown

Detektivka pro ženy, okořeněná milostným vztahem. Napínavá. Pachatele dávné vraždy si sice tipujete, ale do poslední chvíle nevíte, zda je to trefa. Přece jen mi mnohé "nesedlo", příběh i jednotllivé postavy na mě působí nepřesvědčivě, schematicky, zdlouhavě, cíleně psané pro efekt.

17.08.2015 3 z 5

Kyselá těšínská jablíčka: Československo-polské konflikty o Těšínsko 1919, 1938, 1945 Kyselá těšínská jablíčka: Československo-polské konflikty o Těšínsko 1919, 1938, 1945 Jiří Bílek

Kniha, která mi vysvětlila to, o čem se tady na Těšínsku v posledních padesáti letech neučí a téměř nemluví. Mám mezi zdejšími Poláky hodně přátel, zdánlivě je v našem regionu národnostní klid a přátelství. Pamětníci poslední polské zrady a jejich velikášství postupně umírají. Konečně jsem se dočetla, co se vlastně dělo v době mládí mých rodičů. Pochopila jsem útěk celé početné rodiny z domova, najednou polského, kousek dál k příbuzným na ještě české území (i když později se stalo protektorátem). Mám v uších ty polské pokyny i ten pohrdlivý a trochu nenávistný tón mé matky, když o tom vypravovala nebo nazývala určitý honosný dům v naší obci "Polská křivda" a přidala i vysvětlení, jak to tehdy bylo. Jak hamižnost a náhlá nadřazenost nových vládců udělala ze sousedů nepřátele. A je opravdu s podivem, že ti, kteří ta příkoří zažili, byli pak po válce schopni žít vedle jeho strůjců. S pachutí, ale snahou moc neovlivňovat své potomky. Bylo to hrdinství nebo zbabělost? Protože tady nedošlo k žádnému odsunu. Zůstali zde Poláci i čeští Němci s "volkslistou" i většinoví Češi. Celá historie Slezska je velmi zajímavá a opomíjená stránka našich dějin, v mnohém velmi poučná.

17.08.2015 4 z 5

Tanec trosečníků Tanec trosečníků Iva Procházková

Zajímavé zamyšlení, co by bylo, kdyby lidstvo postihla náhlá pandemie, šetrná k přírodě. Čte se velmi dobře. Nutí zamyslet se nad současným způsobem života "pánů tvorstva", vzájemným odcizováním, rasovou nenávistí, honbou za bohatstvím a prestiží, spoutání technikou, médií a předpisy. Stát se může cokoliv - proč ne něco podobného?

12.08.2015 4 z 5

Anísa Anísa Daniela Šafránková

Miniromán. Zajímavě sepsané střípky ze života v Kalifornii, tlumočené tam žijícími Čechy (Eva, Standa) a Američankou (Anísa), doplňované zdánlivě nesouvisejícími vzpomínkami Věry Novotné.
Sledujeme vývoj všech postav, jejich růst i zaslepení či nenapravitelnou touhu využívat, okouzlovat, podmaňovat. Netradiční forma a zároveň nenásilná studie lidských povah.

31.07.2015 3 z 5

Až za hrob Až za hrob John Katzenbach

Přiznám se, že tentokrát to na mně bylo moc. Příliš zdrcující, bezvýchodné, neustále se stupňující. Četba mě stresovala, několikrát jsem odložila, ze zvědavosti dočetla. Kdo je odolnější než já a má pevné nervy, jistě ocení pěti hvězdičkami. I já si budu pamatovat pocit z knihy - situace, která může potkat i mou rodinu. Situace, v níž žádné řešení není to správné.

30.07.2015 3 z 5

Pískový vrch Pískový vrch Joanna Bator

Tuto ságu o životě v polském Valbřichu, zaměřenou převážně na druhou polovinu 20. století, jsem četla poměrně dlouho. Asi proto, že je napsána jedinečně (mistrovsky?) , autorka skvěle ovládá bohatost jazyka, popisem trefně vyjadřuje myšlenky plejády postav, působivě vystihuje atmosféru života v nově vybudovaném hornickém sídlišti a stále jakoby rozmotává klubko osudů tří generací žen a lidiček kolem nich. Je to ukázka běžného života, sonda do snů jednotlivců, obžaloba malosti, závisti, zpátečnictví, ale i náznak toho opačného. Vyvážené tak, jak už to v životě chodí.
Pro mně měla zvláštní kouzlo vlastních vzpomínek na život v podobném hornickém městě - Havířově. Snad u nás vyjdou i jiné knihy Joanny Batorové a budou přeloženy stejně dobře, jak se to povedlo Ivetě Mikešové.

27.07.2015 5 z 5

Hlídej si svou holčičku Hlídej si svou holčičku Zdenka Hamerová

Detektivka o tom, jak lehce lze ztratit pocit vyrovnanosti a klidu, jak se na vás řítí nebezpečí, ale nevíte odkud a proč. Čtivé, napínavé, jednoduché čtení z našeho prostředí o situaci, která mladou ženu ( z mého pohledu nevyzrálou a lehce sobeckou) postaví před nutnost řešit. Ale jak a proč?

25.07.2015 4 z 5

Koně za plotem Koně za plotem Romana Beránková

Bojovat s malostí, závistí, byrokracií a promyšleným "záškodnictvím" je sisyfovská práce. Knížka by byla úsměvná, kdyby nebyla až tak blízká něčemu, co jsme sami prožili nebo prožíváme. Zůstal ve mně pocit marnosti a smutku, navzdory označení žánru slůvkem Humor.

22.07.2015 3 z 5

Chyť mě Chyť mě Lisa Gardner

Kromě napínavé zábavy autorka ve svých knihách (Chyť mě i Neboj se ) nenásilně servíruje i informace o projevech, příčinách a následcích divného chování. Je to nemoc? Šílenství? Nebo jen necitlivost či špatně chápané vztahy a situace? Poukazuje na zneužívání virtuální techniky, nabádá k ostražitosti a posuzování dění i osob z různých úhlů pohledů. Za to ji dávám tu pátou hvězdičku a promíjím i překombinovanost ve snaze zvýšit napětí.

17.07.2015 5 z 5

Neboj se Neboj se Lisa Gardner

Všechna čest autorce - bravurní thriller, zajímavý námět i postavy, skvělé zpracování, neustálé napětí.
Tak šílené, až pochopitelné.

14.07.2015 5 z 5

Prach prachu Prach prachu Tami Hoag

Propracované, napínavé, nabízí se jednoduchá i složitější řešení, nepostrádá zavádějící i odlehčující dějové uličky. Ale nenavnadila mě k okamžitému přečtení dalšího dílu série.

11.07.2015 4 z 5

Klejinčino tajemství Klejinčino tajemství Zdenka Hamerová

Zpočátku jsem se bála, že půjde jen o duchařinu nebo průhledný příběh manipulace, ale bylo to mnohem zajímavější a překvapivější a ne vše jsem odhadla. Doporučuji.

03.07.2015 4 z 5