Až za hrob

Až za hrob https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4978/bmid_az-za-hrob-T5C-4978.jpg 4 82 28

Stačilo pár drinků navíc a z úspěšné studentky Ashley Freemanové se stala psychická troska. To, co ona považovala za nezávazné sexuální povyražení, bylo pro Michaela O'Conella zásadním životním zlomem. V Ashley spatřuje svou osudovou ženu, a tak jí napíše dopis, jehož obsah by se dal shrnout slovy: když tě nebudu mít já, pak tě nebude mít nikdo. Možná by se nad tím dalo mávnout rukou. Zpočátku. Pak ale Ashley zjistí, že ji Michael nejen posílá vzkazy a květiny, ale že ji také pronásleduje na každém kroku. Když zoufalá dívka požádá o pomoc rozvedené rodiče, Michael rozšíří své pole působnosti: otec vzápětí čelí nařčení ze sexuálního obtěžování, matka je podezřelá ze zpronevěry. Rodina se rozhodne najmout soukromého detektiva, ale ten je zavražděn, V té chvíli je zřejmé, že zbývá už jen jediné řešení - krajní a velmi riskantní řešení...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Domino

The Wrong Man , 2006

Moudd
01.04.2024 5 z 5

Opravdu velmi čtivý thriller.
Stalking,ze kterého není úniku,ničení celé rodiny.

ThomasRuhe
28.12.2022 4 z 5

Napsané je to dobře. Autor velice pomalu rozvíjí příběh, který postupně míří k závěru, a ten, ať už bude jakýkoli, tak nebude dobrý. Je to možná poněkud zdlouhavé, ale právě díky tomu mohl Katzenbach plně představit všechny hlavní postavy. To je silná stránka jeho psaní, psychologická charakteristika postav a jejich konání. Zdařilý je i vývoj situace, kdy se od úplatku přes výhrůžky přechází k plánování vraždy, ale pouze díky zoufalé situaci.
Celkově se mi kniha líbila a nevidím důvod proč jí nedat 4/5.

veronika4001
13.11.2022 5 z 5

Doporučuji. Ne vždy to na začátku přímo sděluji. Tato kniha má to správné nasazení - chcete stále víc a víc a nikdy nemáte dost. Jste příběhem opojeni a táhne vás to dál a dál. Mladá žena, která uniká psychicky narušenému muži, který "NE" nepovažuje za odpověď a k sobě milosrdně si ho interpretuje přesně naopak, aby nakonec vyšlo to, co chce on. Její záporné odpovědi ho dráždí k akcím. Otřepané téma, ale ne pro tuto knihu. Chytlavé je, jakými způsoby a prostředky se obtěžující obdivovatel (viník) přibližuje k oné mladé ženě - k Ashley. Viník obviňuje ze svých neúspěchů okolí, pronásleduje ho hořká ironie, úzkost, neklid, nekontrolovaný vztek a zuřivost. Obsedantní, manipulátorský, skutečnost si zkresluje a zdůvodňuje podle svého narušeného vědomí a fantazie tak, aby se mu to hodilo a bylo to pro něj přívětivé. Tento výsledek chce zachovat, vše mu je promíjeno. Autor pracuje s omezeným okruhem postav, proto je jeho vyprávění pružné a hladce reagující na situace. A hlavně je čtivé, protože v okruhu několika málo osob se příběh snadno přelévá a vy ho žijete. Jedná se o nový typ vraha, který se "k tomu dopracoval". Tuší nežádoucí obdivovatel vůbec, jak velké "nadání" má k tomu, aby dělal lidem ze života peklo? Naštěstí u nás je v právním řádu nebezpečné pronásledování upraveno v par. 354 trestního zákoníku. Až navýsost je podivuhodné, jak si poradila oběť a její rodina, jaké způsoby a metody v průběhu přípravy používali. Knihu jsem přečetla s vypětím sil a příjemně unavená. V průběhu četby se mi v hlavě mihla vzpomínka na chlapce z Nekonečného příběhu, čtoucího knihu o Átrejovi ve dne, v noci. Úsměvné. Nicméně AŽ ZA HROB je skvělá kniha, kterou fanouškům noir literatury mohu doporučit.

zahadum
27.02.2022 4 z 5

Stalker, pomätenec, psychopat a hlavne krajne nebezpečný muž. Kto ? Týka sa to Michaela O'Conella, muža ktorý raz stretol dievča menom Ashley, mysliac si, že jedna noc je láskou navždy, až za hrob.
Začína sa nefalšovaný boj o život ktorý sa netýka len Ashley. Dokonca na živote sú ohrozené aj zvieratá. Čo dokáže chorobná posadnutosť jedného duševne chorého jedinca ktorý sa napevno zafixuje na život nevinnej ženy. O tom je táto kniha od Katzbenacha. Katzenbach je autor ktorý dokáže nemysliteľné a to udržať čitateľa na 470 stranách permanentne v napätí. 470 strán mi pripadalo ako 100 strán a kniha padla za necelé dva dni. Pretože je tempo vraždiace a čo strana sa dejú nové a nové veci, máte pocit, že ste v priamo v deji knihy. Autor je dokonalý znalec psychiky a vie kedy má vygradovať napätie na maximum. Ani na okamih tak nebudete mať pocit, že by lov na človeka bol pomalý alebo mu dochádzal dych. Naopak, na konci knihy je hon už na hrane všetkého a tu sem tam dochádza k nelogickým veciam. Nie je ich veľa ale kopec neuveriteľných "náhod " prípadne nelogických reakcii trošku naštrbí dobrý pocit z tohto thrilleru.
Nie je to nič hrozné čo nevidieť u iných autorov. Katzenbach naviac perfektne prelína účastníkov štvanice a tieto krátke kapitoly vie uťať v najlepšom aby ešte viac stupňoval naše už aj tak dosť napínavé čítanie.
80 %

Pavlína2019
28.03.2021 2 z 5

Možná špatné načasování. Já nevím - na mě moc zdlouhavé. Možná zbytečně moc stran. Rozhodně dobře napsáno, ale zápletka mi byla nepříjemná, šla mi na nervy - takže po půlce knihy jsem už na konci zjistila závěr a stačilo mi to.

Booklover857
27.01.2021 4 z 5

Mohu všem jen doporučit. Kdo má slabé nervy, raději nečíst :-)

Tirisa
04.08.2020 3 z 5

Rozhodně to nebylo špatné, psychologie postav mě bavila a kniha byla i čtivě napsaná...ale i přes to všechno mě to nebavilo tolik, abych se těšila, až si zase budu moct číst...

Babo
22.07.2019 4 z 5

Že se mi kniha líbila dokazuje i to , že jsem ji přečetla na mě nezvykle rychle .Měla spád a samozřejmě napětí .
Že se takové věci stávají je fakt , těžko říct kolik takových pronásledovaných nakonec unikne ,ale na můj vkus se ve zprávách docela často objevují případy , kdy se odmítnutý muž nevyrovnal se skutečností a často příběh končí tragicky .
Jak toto pronásledování skončí v Katzenbachově knize , to už si musí každý čtenář zjistit sám .

Veeris
03.10.2018 5 z 5

Velmi dobrý thriller, napínavý, přiměřeně drsný s dobrým i špatným koncem. Umím si představit být v kůži Ashley, hrůůza... naprostá ztráta soukromí, svobody, vlastního rozhodování a k tomu příšerný strach + bezmoc co se policie týče..

jana79
31.01.2018 5 z 5

Úžasně napsana kniha

petra4080
02.10.2017 5 z 5

Nádherně vykreslené postavy, obzvlášť Ashley a Hope. Perfektní přiblížení psychiky nemocného člověka, který je schopen úplně všeho. Zároveň sledujeme, čeho jsou schopní obyčejní lidé, aby ochránili to, na čem jim nejvíce záleží.

Zoy
22.06.2017 5 z 5

Super. Autor opět nezklamal. Kniha napínavá od začátku až do konce. Je tady krásně popsáno, kam člověka dovede beznaděj a co je vše schopen udělat pro svého blízkého. Byl by to skvělý film

ArwenAragorn
09.02.2017 5 z 5

Kniha je výbornou sondou do psychiky vrcholně rafinovaného, vypočítavého a nebezpečného člověka. Příběh začíná zneklidňujícím dopisem studentce Ashley a postupně jsou do sítě intrik, obvinění, vyhrožování i fyzického napadení zatahovány další osoby. Všechny, které jsou s Ashley nějakým způsobem spojeny. Sama Ashley začíná mít problému ve studiu i v práci. Jí i jejím nejbližším postupně dochází, že mají co do činění s člověkem, před kterým není kam utéct, kam se schovat a jejich život začíná být ovládaný strachem. Proto se uchýlí k poslednímu, nejriskantnějšímu plánu. V zavěru napětí v knize graduje a dopadne to dobře - i špatně. I taková může být "láska". Za sebe doporučuji.

Seiers
23.11.2016 5 z 5

Za mě naprostá spokojenost. Takhle by zřejmě psal James Hadley Chase v jedenadvacátém století. Postupný rozklad rodiny mířící k osudnému střetu, jistá forma nadhledu v přítomnosti ex post pátrajícího literáta, či myšlenka, zdali měl samotný čin cenu a nebude se po x letech opakovat. Vlastně klasické Pyrrhovo vítězství.

Petruse21
25.08.2016 3 z 5

Četlo se to dobře - o tom žádná. Ale celkové rozuzlení bylo dost nereálné. Několik věcí nedávalo smysl.

Ked
21.04.2016 4 z 5

Je to asi jediná kniha tohohle typu, kterou jsem přečetla.

Děj je naprosto strhující, na knihu jsem musela neustále myslet, přestože jsem ji často odkládala a odmítala číst dál už jen proto, že jsem nechtěla vědět,jak to skončí. Knihu opravdu nejde neprožívat, tak omamný je autorův způsob psaní. Nakonec ale zkrátka nejde říct, že ta knížka byla hezká :D byla všechno, jen ne to :D

Bod dolů dávám za poněkud přehnaný a stěží uvěřitelný závěr... opravdu celkový dojem mi dost pokazil.

malen
21.02.2016 3 z 5

Já to nemohla přečíst najednou, přemýšlela jsem, že to nedočtu, jak depresivně to působilo. Ale zvědavost mi nedala. Zajímavý je způsob vyprávění příběhu, konec také překvapivý.

Miruš
23.11.2015 5 z 5

...pořád musíš číst dál, strhující příběh...

Irika
12.10.2015 5 z 5

Kniha mě naprosto dostala. Napínavé, strhující, děsivé a přitom velmi příjemné čtení na několik večerů, kdy jsem se od řádků jen těžko odpoutávala. Zdánlivě banální případ jednoho maniaka a přitom v podstatě neřešitelný problém, který může potkat kohokoli z nás. Doporučuju :-)

RADOST
30.07.2015 3 z 5

Přiznám se, že tentokrát to na mně bylo moc. Příliš zdrcující, bezvýchodné, neustále se stupňující. Četba mě stresovala, několikrát jsem odložila, ze zvědavosti dočetla. Kdo je odolnější než já a má pevné nervy, jistě ocení pěti hvězdičkami. I já si budu pamatovat pocit z knihy - situace, která může potkat i mou rodinu. Situace, v níž žádné řešení není to správné.

thrillery stalking

John Katzenbach