Vražedné alibi

Vražedné alibi https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4977/bmid_vrazedne-alibi-21a-4977.jpg 4 81 24

Matthew Cowart je rutinér. Rozvedený, osaměle žijící chlap, který v redakci novin sepisuje jeden článek za druhým. Nerozhodí ho ani dopisy, v nichž se mu neznámí lidé svěřují, jaké křivdy na nich napáchal nespravedlivý justiční systém. Samozřejmě, zase další nevinný chudák, ušklíbne se Matthew ironicky, když dopisy hází do koše. Pak ale dostane dopis od Roberta Fergusona, černocha, který má být brzy popraven za znásilnění a vraždu bílé dívky. I Ferguson se cítí být obětí nenávisti a rasových předsudků, ale od ostatních pisatelů se liší – výměnou za zproštění viny nabízí Cowartovi jméno skutečného vraha. Takovouto nabídku nemůže Cowart odmítnout. Následná smršť investigativních článků vede nejen k Fergusonově propuštění, ale napomůže Cowartovi k získání prestižní Pulitzerovy ceny. Z polozapomenutého pisálka se stává oslavovaný hrdina a mediální celebrita – a také štvanec, který se proti vlastní vůli zapletl do hry se smrtí, v níž je pouhým pěšákem…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Domino

Just cause , 1992

Ivan Kučera
11.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Čo sa týka filmu, Connery bol fajn a Laurence Fishburne s Edom Harrisom skvelí, ale poslední dvaja menovaní páni disponovali značne obmedzeným priestorom (oproti knihe), vinou čoho Harris napriek pekelnej a mrazivej snahe pôsobil ako lacnejšia kópia Hannibala Lectera a Fishburneov Tanny Brown, v románe fakt skvelá postava, ktorá by si možno zaslúžila svoju vlastnú sériu á la Jack Reacher alebo Wallander, tak trochu ako blbec. Rovnako tak finálne vyznenie bolo úplne iné oproti románovej predlohe, viď. divné napojenie vraha na Armstrongovu manželku. Že „koho?“, pýtate sa. Veru tak, v knihe nevystupoval rozvedený novinár Cowart, ale šťastne ženatý profesor práva Armstrong. Film bol strašne skratkovitý, takže scenáristi pri adaptovaní do podoby scenára museli vyhodiť nielen nezabudnuteľnú latrínu, ale i detektívku Shafferovú (ktorá bola pravdupovediac navyše už v knihe) a z babičky urobili cameo. Naopak, film lepšie vystihol dusnú južanskú atmosféru plnú rasistov a smrteľne nebezpečných bažín, močiarov a mŕtvych ramien, kde ak vám aligátor odhryzne ruku a následne vás medzi nohy polomŕtveho nakope vyholený nácek s IQ húpacieho koníka, dá sa povedať, že ste ešte v rámci možností dopadli dobre. Román je skvelý, ale keby mal o 100 strán menej, pôsobil by zovretejším dojmom. Takto sa autor miestami opakuje (pri preženiem to deviatom rozhovore hrdinov s vrahom „urobil si to, nie neurobil som to, ale áno urobil vieme to, nemáte dôkazy nič som neurobil“ som otáčal oči dohora). Na konci spadne do jamy, ktorú sám vykopal (prečo hrdinovia na konci po vrahovi idú, keď predtým viackrát explicitne povedia, že proti nemu nič nemajú a ak by ho obvinili, poškodili by akurát samých seba?). U samotnej zápletky pravdupovediac neviem, či je geniálna, alebo samoparodická (hrdina z cely smrti dostane muža, o ktorom všetci hovoria, že je vinný, podarí sa mu to, zistí, že je skutočne vinný a zvyšok knihy sa ho ZNOVA snaží dostať za mreže, wtf?). Autor používa trademarky typické pre 90. roky, takže je tu trochu súdnej drámy á la Grisham a nesmie chýbať povinná návšteva psychopatického sériového vraha za mrežami, aby sa hrdina dostal k zásadným informáciám (Mlčanie jahniat). Naopak, Johna Katzenbacha (od ktorého si zrejme v budúcnosti ešte niečo prečítal, celkom ma zaujal) následne vykradol sám veľký Stephen King, keď v Zelenej míli vychádzal z obdobnej podzápletky (na trest smrti čaká osoba A, za „suseda“ dostane osobu B a z tej sa vykľuje skutočný páchateľ „jej“ vraždy).

Jiho226
01.11.2023 5 z 5

Výborná kniha, čtivá, poutavě napsaná, s velmi dobře vystavěným závěrem.

BaPe895
30.08.2023 5 z 5

Výborný příběh,od knihy se téměř nedalo odtrhnout,přečteno jedním dechem.

ThomasRuhe
27.05.2023 4 z 5

Velice dobře propracovaný příběh, kde nechybí výrazné a překvapivé otočení toho co považujete za pravdu a skutečnost. V druhé půlce jsou ovšem momenty, kdy jsem pochyboval o novém vývoji děje. To je silná stránka Katzenbachova talentu. Celý případ mě bavil a hlavní postavy jsou různorodé a každá je svým způsobem originál.
Vražedné alibi si plně zaslouží 80%.

AlenaF
13.02.2023 5 z 5

Skvělý thriller.

ber-tram
26.10.2022 5 z 5

Chvála knize, která vlastní větou dává vysvědčení sobě i dojmům čtenáře: »Zprvu chladné, až téměř hrozivé tóny jeho hlasu vystřídala únava s náznaky úlevy, že se vše konečně blíží k závěru«. To se píše na str. 530 (ještě 30 zbývá) a pořád nevíte, jestli finále vyzní investigativně střízlivě nebo pavlačově bulvárně. Jde o typ bohatě rozvyprávěné kritické sociální detektivky, kde od začátku do konce váháte, kdo napáchal větší společenské zlo. 36/22

zahadum
02.03.2022 4 z 5

Katzenbach je taký skrytý talent o ktorom málo ľudí vie a pritom je to fakt špička spisovateľ ! Nerozumiem kde robí chybu on alebo čitatelia, že sa jeden druhému skrývajú. Výborná dráma z prostredia Floridy, podotýkam dusnej, vlhkej a nebezpečnej oblasti plnej aligátorov, močiarov a ... pár nevyjasnených hrdelných zločinov. Novinár dostane list z cely smrti v ktorej sedí mladý černoch za vraždu len jedenásťročnej bielej dievčiny. On tvrdí, že ju nespáchal a prosí novinára o pomoc. Novinár sa stretne ako s černochom tak aj s policajtami ktorí to vyšetrovali ako aj s rodičmi onej nebohej dievčiny. Zistí silné procesné chyby a napíše článok do novín ktorý urobí silný vietor v prípade. Ďalej písať nemá význam keďže by to bol spoiler za spoilerom. Fakt je, že sa rozbehne pravá dráma v ktorej sa nevie kto je zlý kto dobrý a kto vlastne vie čo chce. Autor je ale šikovný v opisu deja a čitateľ sa nestratí a bude si chvíľami pripadať, že je tam v mieste diania. Bude mu horúco, bude cítiť dusnú atmosféru Floridy, pachuť rasizmu a veľkej biedy na juhu USA. Vždy ale bude vedieť čo sa v knihe deje a postavy ako je u Katzenbacha zvykom sú jednoducho špičkovo napísané.
Veľká spokojnosť s knihou, biedna s filmom ktorý je odfláknutý až je nepozerateľný !
Nepoteší ani divná vec vydavateľov, kým moja verzia kniha sa volá : Spravodlivá vec, tak jedno vydanie sa volá : Vražedné aliby. Ktovie koľko ľudí si podobne ako ja kúpilo obe verzie mysliac si, že sa jedná o dve rôzne knihy a ...prd. Je to jedná a tá istá kniha ! Moja verzia má cca 323 strán a tú druh ktorú mám má cca 550 strán a pritom je to slovo od slova to isté, v tej starej je text nahustený a priam mini písmenka.
Nerozumiem tomu a nechápem prečo jedna kniha nemohla mať jednotný názov.

80 %

ninano
01.05.2021 4 z 5

Napínavý thriller s velice silnými místy, barvitým dějem a překvapivým závěrem, který je ale v některých místech trochu až moc akční. Kniha se dočkala i filmové verze s Seanem Connerym v hlavní roli, který trochu nekorespondoval s tím, jak byla jeho postava popsaná v knize.

Metla
29.12.2020 4 z 5

Román ze staré školy (tedy ze zlaté doby předmobilové), který se zpočátku tváří jako soudní drama, plynule se prolíná s detektivkou a postupně sklouzne k thrilleru. Na šachovnici zločinu máme rozestavených několik důležitých figur: novináře Matta Cowarta, jenž opustí pohodlnou rutinu při cestě za pravdou, Roberta Earla Fergusona, černého muže v cele smrti, odsouzeného na pochybných základech, spoluvězně Sullivana, vraždícího psychopata intrikujícího i zpoza mříží, odhodlaného detektiva Tannyho Browna a jeho impulzivního kolegu Wilcoxe, později se připojí Andrea Schaefferová, mladá dáma na stopě souvisejícího případu.
Paměť funguje velmi zajímavě: před dávnými lety jsem viděla stejnojmenný film a přísahala bych, že si z něj pamatuji lejno – byl to ten se Seanem Connerym a Edem Harrisem? Potom naskočil ksicht odsouzeného černocha a s ním kupodivu i jméno herce (Blair Underwood, takové 3,14… zbytečnosti mi okupují vzácnou mozkovou kapacitu) a s tím se vynořila i podstata zápletky. Rázem bylo po pochybnostech či překvapivých odhaleních, nejvýraznější ingredience příběhu bohužel zeslábly.
Stále však zůstala poctivá kriminálka s důrazem na pocity a myšlení hlavních postav, výrazně podbarvená úvahami o nerovných podmínkách mezi bělochy a černochy. Ano, BLM už tady vystrkuje prostředníčky, ovšem tmavá pleť v době sepisování románu ještě neznamenala automatickou svatozář a rabování ve spojení s násilnostmi se mediálně neoznačovalo jako demonstrace za lidská práva.
Zvláště ve druhé polovině by knize prospělo některé pasáže sestříhat, lépe ukočírovat finále a chvilkami (naštěstí jen zřídka) škobrtnul překlad. Kdo by to byl řekl, jak jsou na Floridě populární Prčice.
75-80%

Ava365
09.12.2019 5 z 5

Výborný thriller s nečekaným rozuzlením.

ludek.n
02.12.2019 4 z 5

Můj druhý román od Johna Katzenbacha a znovu pocit naprosté spokojenosti. Vražedné alibi jsou strhujícím příběhem o šílenství, pochybení a následném hledání pravdy. Trest smrti jako trest za ty nejhroznější zločiny ano nebo ne? Může se justiční systém mýlit a poslat na smrt nevinného, jen proto, že je černoch a nezapadá do šablon životního stylu v Pachoule? Nebo skutečně znásilnil a zavraždil jedenáctiletou bílou dívku? Katzenbach je nekompromisní a rozvážně vede svou dějovou linku vstříc dramatickému rozuzlení bez jediného zaváhání. Ani na okamžik vás nepustí z udičky, kterou do vás zasekne hned na začátku. Akce, psychologie, drama, dávkované napětí, otázky a odpovědi, postavy, dialogy… všechno mu to sežerete a ještě se olíznete. Katzenbach svůj román vytváří s až matematickou přesností, vše má promyšlené do posledního detailu a nic neponechává náhodě. Občas je až zbytečně (chtělo by se říct krutě) rozvláčný, ale i tak vás jeho vyprávění baví. Mě tedy určitě… div že tam nespadla i ta pátá hvězda.

Babo
18.09.2019 4 z 5

Co o knize napsat. Čte se dobře , má spád , napětí , občas zajímavý zvrat . Ke konci jsem byla netrpělivá ,zdálo se mi to zbytečně protahované , když bylo jasné jak vše dopadne .
Ale dočetla jsem. Asi bych dala 3.5 * .

Kopretina
05.01.2019 4 z 5

Od knihy jsem moc neočekávala a trochu se děsila malých písmenek a hodně stránek. Avšak děj mě chytil hned od začátku a v momentě, kdy se zjistilo, kdo Ferguson doopravdy je, jsem ji hltala ještě víc. Postavy mi, kupodivu, byly sympatické a přála jsem si, aby začaly spolupracovat. Za mě - bezva kniha.

petra4080
11.10.2017 4 z 5

Miluju Johnovi příběhy, musím však říct, že tato kniha je oproti ostatním o trochu slabší. Vlastně je celá super, ale strašně to pokazil konec, který je strašně rychlý, useknutý, trochu neuvěřitelný. Skoro všechny postavy mi byly opravdu nesympatické, což se mi u tohoto autora obvykle nestává.

Irika
01.10.2017 4 z 5

Řekla bych typická detektivka, akorát roli detektiva zde přebírá novinář. Každý hraje za sebe a chybí spolupráce mezi postavami, což se jim i vymstí. Knížka se čte příjemně, i když dost dlouho, ale od Katzenbacha jsem četla lepší díla.

Zoy
03.06.2017 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila a snažila jsem se jí přečíst co nejrychleji. Velmi dobrý byl i film

konicekbily
13.02.2016 2 z 5

Zbytečně prodlužovaná kniha s předvídatelným, zbytečně zdramatizovaným koncem. Jakoby honil počet stránek.

Monulka18
27.12.2015 4 z 5

Chvílema mi to přišlo zbytečně zdlouhavé, každopádně jinak mě příběh bavil a nemohla jsem se dočkat toho, až se dozvím, jak to nakonec všechno dopadne.

soukroma
28.10.2014 3 z 5

Jednoduché, předvídatelné, zdlouhavé... I když se v druhé půli 550-stránkové knihy něco děje, celý příběh si autor velmi zjednodušil - jediná a jednoduchá dějová linie, příliš mnoho náhod na velmi omezeném místě, málo postav, a to ještě představených takovým velmi bezduchým, nebeletristickým a často nesouvisejícím popisem. Autor prostě kvalitu nahradil nepříliš dobře řemeslně provedenou kvantitou (mnoho slov pro nic).

Dagmara36
23.05.2014 5 z 5

Příběh se mi moc líbil, i když tak od půlky knížky jsem si tipla jak to dopadne a trefila jsem se, a to nemám ráda. Ale dávám i tak 5 hvězdiček.

vězení, věznice novináři rasismus odsouzení nevinného

John Katzenbach
americká, 1950