Má je vina

Jednoho deštivého listopadového dne jsou šéfinspektor Ray Stevens a inspektorka Kate Švandová povoláni k případu, které se policistům příčí nejvíc: k usmrcení dítěte. Pětiletého Jakoba srazil rychle jedoucí vůz, po autě a jeho řidiči jako by se ale slehla zem. Všechny stopy vedou do slepých uliček. Ray ani Kate se však nechtějí vzdát; mají pocit, že aspoň tohle mrtvému chlapci dluží… Janně Grayové se toho osudného večera navždycky změnil život. Před pocitem viny, že nedokázala zabránit Jakobově smrti, prchá do odlehlé velšské vesničky na břehu mořské zátoky. Snaží se skrývat před světem i před svými démony, ale neúprosná setrvačnost života ji vtahuje zase zpátky. Jenna se ocitá rozpolcená mezi výčitkami svědomí a prostou touhou po štěstí, ale krutá minulost se jen tak nevzdá. Když ji dostihne, zdá se, že už není úniku… Napínavý psychologický thriller se šokující zápletkou. Clare Mackintoshová jako bývalá policistka dokázala napsat naprosto přesvědčivý příběh. S tak dokonalým debutem je jasné, že ztráta pro policii znamená zisk pro krimi literaturu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256774/big_ma-je-vina-Hmw-256774.jpg 4.5188
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Víkend

I Let You Go, 2014

Kniha Má je vina

parvitas
11. listopadu

Kniha začína zdrcujúco a náhle - smrťou malého chlapca, ktorý sa tesne pred ich domom pustil maminej ruky a zrazilo ho auto. Vinník z miesta nehody ušiel a niet po ňom ani stopy.
Prvá časť knihy je o nehode a o jej vyšetrovaní, a práve tu vidno aj autorkine pôvodné zamestnanie na polícii. Podrobne sa venuje jednotlivým krokom vyšetrovateľov, ukazuje čas, ktorý potrebujú, aby prešli obrovské množstvá záznamov, a len aby zistili, že ich nedoviedli nikam. Nadčasy, byrokracia, odcudzenie sa od vlastnej rodiny, a tá bezmocnosť, keď sa snažia vyriešiť prípad, ktorý sa im vryl pod kožu. Osobný život úplne normálneho detektíva je zaujímavý tým, že nejde o alkoholika, ani netrpí inou závislosťou (no dobre, nedokáže dopiť kávu a neumýva si pod sebe hrnčeky). Samozrejme, že kolegyňou trávi viac času ako s vlastnou rodinou, je tu vidieť, ako si toto všetko uvedomuje; aj narastajúcu príťažlivosť, aj to, ako sa správa k rodine, k manželke a deťom a nakoniec sa musí rozhodnúť.
Beznádejný prípad malého Jacoba je odložený, dokonca aj zlomená matka zmizla bez stopy a vlastne sa nič nevyriešilo. Po roku sa však vďaka výročnej reportáži objaví nový svedok nehody a prípad sa posunie ďalej.
Druhá časť knihy je o Jenny, ktorá musela utieť až na kraj civilizácie a je tak samotárska a plná bolesti, že nikto nepochybuje, že si prešla hroznými vecami. Hoci mi jej bolo veľmi ľúto, akosi som nedokázala pochopiť jej dôvody, nedôveru a strach zo zblíženia. Táto časť knihy ma bavila najviac, napríklad ma veľmi fascinovalo jej zamestanie. Kreatívny nápad, ktorý je tak jednoduchý a zároveň milý, fotografie nápisov v piesku, niekedy personalizované. Asi je fajn bývať na pobreží.
Páčilo sa mi, že sa konečne osmelila a začala znovu normálne žiť, no práve vtedy jej zaklopali na dvere vyšetrovatelia.
Policajný inštinkt je však vec, ktorú netreba podceňovať. Aj keď je vinník za mrežami a oni by mohli pokojne spávať, niečo im na celej veci nesedí... A za to ich zbožňujem, že to nenechali len tak, lebo Jacob a Jenny si to zaslúžia.
O knihe som si dopredu nič nečítala, ale bola by som vďačná za informáciu, že to nie je akčná detektívka s naháňačkami a podobne, je to skôr klasika, kde len maličkosť a detail ukáže cestu k vyriešeniu zločinu. Aj keď ide o psychotriler, kde hovorí zo svojho uhla pohľadu aj záporná postava, mám z neho lepší dojem ako napr. z Fitzekových kníh. Psychológia všetkých postáv je poňatá výborne a ja som sa nechala strhnúť čítaním o vine a treste. Teším sa na ďalšie knihy, ktoré autorka napíše.

Dela111

Má je vina je bravurně napsaný psychologický thriller se šokující zápletkou. Jako většina čtenářů i já jsem u první části přemýšlela, proč je kniha tak vysoce hodnocena a čím že by to mělo připomínat thriller... První polovina je sice zdlouhavá, ale vyplatí se vydržet. Od chvíle, kdy dojde k očekávanému zvratu, je to parádní napínavá jízda, která čtenáře svým dějem a dalšími zvraty bohatě odmění za předchozí trpělivost.
Tento děsivě reálný příběh má mimo námětu viny ještě další neméně silné a smutné téma, jehož prozrazení by už ovšem byl spoiler. Kniha je zkrátka jedno velké překvapení.

Autorka v příběhu výborně pracuje s emocemi, jsou tu znát její zkušenosti, dobře ví, o čem píše. Tento příběh lidského neštěstí, bolesti a viny, který má zpočátku do thrilleru daleko, je výborně napsaný.
90%

Evule *

Sice spíše pro ženy, ale přesto čtivé a napínavé. Na konci první části jsem byla překvapená, že je vše vlastně úplně jinak.. Těším se na další příběhy od této autorky.

Kami33

Tady dávám velké plus Databázi. Nebýt jí, nevím jestli bych knihu neodložila. Čekala jsem na "zvrat" a dočkala se.

cukrovka

Začátek velmi rozvláčný, ale děj se postupně rozběhl. Čtivé a se zajímavými zvraty.

ivzu77

Finální jízdu posledních sta stranek jsem dala za jeden večer na jeden zátah. Protože tam to dostalo spád a napětí a nepředvídatelné zvraty. Za mne i tato kniha OK.

Pavlina50

Myslím, že největší síla této knihy je v „onom zvratu“, který je i tady v komentářích hodně zmiňován. Pro mě to byl opravdu slušný šok, protože celá první půlka knihy mě zas až tak moc nebrala a připadala mi docela zdlouhavá, nic zásadního a poutavého se v ní vlastně nedělo. Pořád se mi honily hlavou otázky, proč je kniha tak vysoce hodnocena. Ale přesně v té půlce jsem to dokonale pochopila. A tak jsem se vrátila na znovu na začátek, abych zjistila, zda jsem opravdu tak špatný a nesoustředěný čtenář a tak zásadní věc jsem přehlédla. Myslím, že zvratový záměr autorce prostě dokonale vyšel… hezky si s námi pohrála. Za mě je tato kniha opravdu výborný, mrazivý a velice slušně propracovaný psychothriller, který po úvodní dramatické zápletce čtenáře tak trochu pomalu zklidňuje a ukolébává a následně naopak nabírá opravdu strhující tempo a graduje. Přesto ale dávám o jednu hvězdičku méně, protože ten rozjezd (až do půlky knihy) byl na mě opravdu až moc dlouhý.

knihomolka525

slabý průměr .Příběh opět ocení spíš ženy.Nehoda tam spíš vyzní jen jakoby okrajově a jsou zdůrazněny vztahy mezi jednotlivými aktéry.Mimomanželský vztah,násilí, nová láska ...