Prázdniny

Prázdniny https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12555/bmid_prazdniny-2BN-12555.jpg 4 154 32

Krátké povídky ostravského prozaika lyricky popisují marnost života. Hrdiny příběhů jsou tři muži, rodáci ze stejného města. Autor sleduje jejich osudy ve zralé dospělosti, kdy jejich cesty jsou už dávno rozděleny a každý žije svůj, nepříliš šťastný život. Povídky spolu zdánlivě nesouvisí, jen občasná zmínka nebo odkaz naznačí čtenáři souvislost. Východiskem je láska, ne vždy šťastná, ale přesto svazek dvou lidí v jinak naprostém osamocení.... celý text

Forestwalker
12.03.2024 4 z 5

Těžké, melancholické čtení o věcech, které život přináší. Život obou hrdinů povídek se přitom prolne jen občas ve vzpomínkách na mládí. A zase si leckdo řekne, že spoustu problémů by si lidé ušetřili, kdyby měli víc rozumu a vůle - jednomu hrdinovi ničí život chlast a druhému zase manželka, o které se později dočteme, že chlastá taky.
Balabán byl vážně zajímavý autor a určitě mu dám ještě šanci.

Ran
19.09.2022 1 z 5

Celá kniha je taková divná, ale ne takovým způsobem, že by se mi to četlo dobře. Celkově se mi příběhy nelíbily a sotva dávaly nějaký smysl.

Ladis777
23.08.2022 4 z 5

Příjemně depresivní čtení, povídky se krásně prolínají a dávají genezi průšvihů, v nichž se postavy objevují.

toulava
29.04.2022 5 z 5

Balabána čtu pro jeho melancholické náladu. Přijde mi to, jako když se člověk vrací ráno zpátky do začouzené mlhavé Ostravy, kde život je příliš těžký na žití a zároveň je vždycky důvod jej žít.

erik385
27.02.2021 5 z 5

Toto je skutočne sila, konečne som pochopil génia tohto autora, ktorý dokáže o veľmi bolestivých, temných, špinavých veciach a pocitoch písať s takou neuveriteľnou jemnosťou, eleganciou a gráciou. Teším sa na ďalšie texty, taký katarzný zážitok z čítania som už dlho nemal, úplne ma to pohltilo, grandiózne!

leny.wood
13.11.2020 3 z 5

Četlo (poslouchalo) se mi dobře. Povídky jsou čtivé, pro mě však příliš ponuré, chybí jakákoliv radost ze života. Nejspíš to chtěl autor ukázat – že život není jen veselý, ale každý se pereme s tím svým a občas si připadáme jako kdyby naše existence stála za starou belu.

miklis
03.08.2020 5 z 5

První kniha od tohoto autora a už vím, že si přečtu další. Mistrovsky propracované ve všech směrech.

Crimble
11.05.2020 5 z 5

Neveselé povídky o životě, jaký je.

ziriant
23.02.2020 3 z 5

Nebylo to nic převratného, zároveň ale musím říci, že mi kniha sedla. Některé momenty v člověku zůstanou, ať už je autor myslel jakkoli. Jako pár tónů ve složité skladbě, které v nás vzbudí určitý dojem či vzpomínku, ať už měly své opodstatnění nebo se hudebník trochu uťal. A zároveň celkové ladění knihy přišlo vhod. Prázdniny bych si zařadila do kategorie, které říkám "nedělní knihy". Což samozřejmě znamená, že je třeba můžeme přečíst za jeden den, ale především jde o jejich vlnovou délku, která skvěle kopíruje (mou) nedělní náladu, obzvlášť za pošmourného dne, kdy s týdnem něco končí a něco začíná; něco se vrací z podprahové paměti a něco už nebude nikdy jako dřív.

medialstar
28.12.2019 3 z 5

Něco udeřilo na hlavičku, něco mě nechalo úplně chladnou. Knihu beru jako vstupenku do Balabánovi tvorby díky Čtenářské výzvě.

helusa2
05.12.2019 4 z 5

Takové pošmourné čtení, stejně jako počasí za oknem, když jsem to četla. Posmutnělé příběhy, které se částečně prolnou. Psáno čtivě, uvěřitelně. Trošku mi to připomnělo Bábovky Radky Třeštíkové. Fajn, ale jdu si zvednout náladu něčím povzbudivějším ;-)

jan7940
23.11.2019 4 z 5

Příjemná jednohubka do vlaku na několikahodinovou cestu.

zimka.r
02.10.2019 3 z 5

Přečteno díky čtenářské výzvě. Příjemná změna na jeden večer.

ladyka
14.09.2019 3 z 5

Tak nějak nevím, jak hodnotit. Místy to pro mě byli neuchopitelné. Depresivní pojetí a bezdějovost mi nevadila, spíš mi tu chyběla větší provázanost a celistvost...určité pasáže mne zaujaly,ale celkově tato kniha asi brzy upadne v zapomnění. Někdy zkusím ještě jinou knihu autora.

orson
28.07.2019 4 z 5

Zajímavé lehce depresivní povídky, několika postav, které se občas trochu propletou. Dějově pomalejší, ale pěkně napsané.

Mish-ka
25.07.2019 3 z 5

"Trochu si vymýšlel, trochu tomu věřil." (Silvestr Svinov)

Makyyy
09.07.2019 2 z 5

Nepochopeno...nebavilo mě to.

triatlet
08.07.2019 5 z 5

"Naplníš vypitou sklenici slzami?" (s. 87)

Formou jsou Prázdniny podobné Želarům. Jednotlivé povídky jsou samostatné, ale propojují je postavy.
A podobně jako je úsporný jazyk Květy Legátové, tak i Jan Balabán šetří slovy. Oba ale dokážou barvitě vykreslit prostředí a vystihnout charakteristiku postav.
Balabánovy postavy se zmítají z životních problémech, působí jako ztroskotanci, ale zároveň mohou být čtenáři blízcí svou lidskostí, upřímností, i když se většinou sklánějí nad půllitrem piva v zakouřené hospodě, nebo svírají lahev alkoholu v anonymním městském bytě... Přes všechnu bezútěšnost mají své vzpomínky i sny...

Balabánovy povídky jsou ze života. Nejvíc se mi líbily povídky Pilot a Prázdniny.

"...vystoupila z vlaku. Úplně jinde, než chtěla, ale poprvé na správném místě." (s. 84)

Poprvé přečteno v roce 2011.

mirektrubak
30.06.2019 4 z 5

Obě hlavní postavy se v jednu chvíli vrátí ve vzpomínkách do minulosti – do dětství a dospívání. Je to vždy jen krátký moment, ale je důležitý jako protiváha. Bezpečí dětských let a hrdá energie ranné dospělosti kontrastují s bezútěšným obrazem dospělých životů, které vypadají jako promarněné, jako osudy bez naplnění. Ale dokud srdce tluče, naděje neumírá, a i ze zdánlivě uschlého stromu může vyrašit zelená ratolest. Možná je to jen má sugesce, ale já v knihách Jana Balabána neustále vnímám naději, často je to velmi slabý hlas, ale já tu vůli k životu pod nánosem rezignace prostě nedokážu přehlédnout.

„Jsou to jen banální příběhy, které se mohou stát každému,“ píše ve svém komentáři DuncanIdaho a zjevně to nemá být pochvala. Zdá se mi zajímavé, že já bych byl klidně schopen použít stejnou větu, a přitom bych jí myslel velmi pozitivně. Jsem vděčný Janu Balabánovi za to, že psal takto. Ono to možná tak nevypadá, ale je v tom i kus povzbuzení – jako by nám tím říkal (tím, že o nich píše), že ty naše otlučené životy jsou také důležité – právě takové, jaké doopravdy jsou. Že na lidech, kteří jsou fádní, neúspěšní, ztracení a (zdánlivě) bezdůvodně smutní taky záleží.

Marcela52
31.05.2019 4 z 5

Pro mě příliš pesimistické čtení, ale díky autorově talentu, jsem přečetla do konce. Každého z nás určuje nejen rodina, ve které jsme se narodili, ale také místo, kde jsme prožili dětství a dospívání. Ostravsko opravdu asi není místem příliš optimistickým, takže odtud tedy zřejmě autorova životní skepse. Přesto je to velmi dobrá literatura, jen si ji musíme opatrně dávkovat...

Část díla

všech 16 částí díla