Prázdniny

Krátké povídky ostravského prozaika lyricky popisují marnost života. Hrdiny příběhů jsou tři muži, rodáci ze stejného města. Autor sleduje jejich osudy ve zralé dospělosti, kdy jejich cesty jsou už dávno rozděleny a každý žije svůj, nepříliš šťastný život. Povídky spolu zdánlivě nesouvisí, jen občasná zmínka nebo odkaz naznačí čtenáři souvislost. Východiskem je láska, ne vždy šťastná, ale přesto svazek dvou lidí v jinak naprostém osamocení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12555/prazdniny-12555.jpg 3.6106
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Prázdniny

zimka.r

Přečteno díky čtenářské výzvě. Příjemná změna na jeden večer.

ladyka

Tak nějak nevím, jak hodnotit. Místy to pro mě byli neuchopitelné. Depresivní pojetí a bezdějovost mi nevadila, spíš mi tu chyběla větší provázanost a celistvost...určité pasáže mne zaujaly,ale celkově tato kniha asi brzy upadne v zapomnění. Někdy zkusím ještě jinou knihu autora.

orson

Zajímavé lehce depresivní povídky, několika postav, které se občas trochu propletou. Dějově pomalejší, ale pěkně napsané.

Mish-ka

"Trochu si vymýšlel, trochu tomu věřil." (Silvestr Svinov)

Makyyy

Nepochopeno...nebavilo mě to.

triatlet

"Naplníš vypitou sklenici slzami?" (s. 87)

Formou jsou Prázdniny podobné Želarům. Jednotlivé povídky jsou samostatné, ale propojují je postavy.
A podobně jako je úsporný jazyk Květy Legátové, tak i Jan Balabán šetří slovy. Oba ale dokážou barvitě vykreslit prostředí a vystihnout charakteristiku postav.
Balabánovy postavy se zmítají z životních problémech, působí jako ztroskotanci, ale zároveň mohou být čtenáři blízcí svou lidskostí, upřímností, i když se většinou sklánějí nad půllitrem piva v zakouřené hospodě, nebo svírají lahev alkoholu v anonymním městském bytě... Přes všechnu bezútěšnost mají své vzpomínky i sny...

Balabánovy povídky jsou ze života. Nejvíc se mi líbily povídky Pilot a Prázdniny.

"...vystoupila z vlaku. Úplně jinde, než chtěla, ale poprvé na správném místě." (s. 84)

Poprvé přečteno v roce 2011.

mirektrubak

Obě hlavní postavy se v jednu chvíli vrátí ve vzpomínkách do minulosti – do dětství a dospívání. Je to vždy jen krátký moment, ale je důležitý jako protiváha. Bezpečí dětských let a hrdá energie ranné dospělosti kontrastují s bezútěšným obrazem dospělých životů, které vypadají jako promarněné, jako osudy bez naplnění. Ale dokud srdce tluče, naděje neumírá, a i ze zdánlivě uschlého stromu může vyrašit zelená ratolest. Možná je to jen má sugesce, ale já v knihách Jana Balabána neustále vnímám naději, často je to velmi slabý hlas, ale já tu vůli k životu pod nánosem rezignace prostě nedokážu přehlédnout.

„Jsou to jen banální příběhy, které se mohou stát každému,“ píše ve svém komentáři DuncanIdaho a zjevně to nemá být pochvala. Zdá se mi zajímavé, že já bych byl klidně schopen použít stejnou větu, a přitom bych jí myslel velmi pozitivně. Jsem vděčný Janu Balabánovi za to, že psal takto. Ono to možná tak nevypadá, ale je v tom i kus povzbuzení – jako by nám tím říkal (tím, že o nich píše), že ty naše otlučené životy jsou také důležité – právě takové, jaké doopravdy jsou. Že na lidech, kteří jsou fádní, neúspěšní, ztracení a (zdánlivě) bezdůvodně smutní taky záleží.

Marcela52

Pro mě příliš pesimistické čtení, ale díky autorově talentu, jsem přečetla do konce. Každého z nás určuje nejen rodina, ve které jsme se narodili, ale také místo, kde jsme prožili dětství a dospívání. Ostravsko opravdu asi není místem příliš optimistickým, takže odtud tedy zřejmě autorova životní skepse. Přesto je to velmi dobrá literatura, jen si ji musíme opatrně dávkovat...

Jan Balabán
česká, 1961 - 2010