RADOST RADOST komentáře u knih

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Skvělá kniha o tom, jak manželská láska dokáže zatemnit mozek. A nejen láska. Kniha o lžích, psychopatech a manipulaci s lidmi. Celá tato série se mi líbí.

01.09.2018 5 z 5

Ráchelina kniha Ráchelina kniha Sissel Værøyvik

Skvělá kniha o životě, o nutnosti činit rozhodnutí a jejich důsledcích. Kniha o rodičích a dětech, o rodinných tajemstvích. Válka, pronásledování Židů, je zde jen spouštěčem děje, je to historická kulisa. Nejsou zde vykreslovány válečné hrůzy. Jen víme, že je a že ovlivňuje vše. A později jsou stejně v pozadí naznačeny i ty běžné mírové hrůzy. Hrůzy ve vztazích, v nepochopení, hrůzy citové i sociální. Také vše ovlivňují. Doporučuji tuto knihu o Ráchel. O tom, jak se ona ve svém životě s tím vším vyrovnávala.

06.08.2018 5 z 5

Manželka mezi námi Manželka mezi námi Sarah Pekkanen

Při četbě mě průběžně provázel pocit zmatku (zřejmě autorský záměr- šťastný? nešťastný?) a déjà vu (kde už jsem to četla?) . Kniha mi připadala jako mozaika poskládaná ze střípků knih současné "módní" vlny. Vadilo mi to, ale zároveň nutilo číst dále a rychle se dopátrat konce. Autorkám se tak vlastně podařilo tímto způsobem svou knihu zatraktivnit. A já nyní raději zabrousím do jiných žánrů, pročistím mozek. Preventivně.

02.08.2018 4 z 5

Rozmačkané ego se slaninou Rozmačkané ego se slaninou Lenka Požárová

Kniha o EGU, touze poznávat , učit se a prosazovat se. O nepoddajnosti i pracovitosti, nevázanosti, o vášni pro vaření. O (ne)kompromisech. Oddychové čtení. Trochu mi vadila jakási neuspořádanost - ale ta je vlastně charakteristickou vlastností hlavní hrdinky, tak možná proto se objevuje i ve stavbě povídání. A je to povídání poučné, odhalující zákulisí některých restaurací.

28.07.2018 3 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Oceňuji námět, nutí k zamyšlení. Množství postav, jejichž příběhy se v knize neustále střídají, zvláště na začátku ztěžuje orientaci. Postupně se kniha čte lépe a stává se napínavější. Stojí za přečtení.

23.07.2018 4 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

Po přečtení předešlých knih této série jsem očekávala více. Jsem zklamaná, příběh i jeho zpracování nedosahuje úrovně těch předešlých, je předimenzovaný a zároveň jaksi rozvláčný. Cítila jsem se jak neplavec, zmatený a zmítaný těmi říčními proudy. Knihu jsem proto často odkládala a pak musela zpětným listováním v mysli i stránkách znovu objevovat již přečtené. A to se mi jindy nestává, natož u thrillerů. Nicméně na tvorbu S.J. Bolton nezanevřu. Doufám, že v dalším díle bude střídmější při dávkování nezvyklostí a "šíleností".

16.07.2018 3 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Autor nás sice zavedl do jedné z alternativ možné budoucnosti, ale zároveň ukázal, že lidstvo je stále stejné. Jeho hlavní povahové rysy vycházejí na povrch v každé době. Vždycky stojí proti sobě dobro a zlo, skromnost a rozmařilost, intriky a upřímnost, svědomí a lhostejnost. V každém je touha po obdivu, po moci, po bohatství. Není v silách nařízení a zákonů řídit svět ke spokojenosti všech. Ale je v možnostech každého jednotlivce dění alespoň trochu ovlivňovat a směřovat ke správným cílům.
Podle mě je to dobrá a čtivá fantazie o síle svědomí a odkazu předků.

01.07.2018 5 z 5

Jestli mi uvěříš Jestli mi uvěříš Katarína Gillerová

Čtení pro ženy nevyhledávám, tentokrát jsem udělala výjimku. Nebyla jsem zklamaná, ale ani nadšení se nekonalo. Jako oddychové čtení posloužila kniha dobře, v rámci knih pro ženy je to lepší průměr. Vadila mi však určitá schématičnost, rozvláčnost i občasná naivita. Ale možná to bylo cílené, možná chtěla autorka zdůraznit mládí a nezkušenost hlavní hrdinky a její pozvolné poznávání světa jinak smýšlejících lidí. I její schopnost poučit se a hledat správné cesty. Je to příběh vyzrávání mladé ženy.

27.06.2018 3 z 5

Kdo to je, kdo to je, kdo ten záchod blokuje? Kdo to je, kdo to je, kdo ten záchod blokuje? Hynek Vilém

Vnučka měla právě "fekální období", její o něco starší bratříček se držel dobré výchovy a snažil se nepodlehnout. U této knížky se skvěle pobavili, vnuk se uvolnil a také to potlačované ze sebe vypustil. Oběma to prospělo, po dvou týdnech od přečtení mohu konstatovat i vyléčení vnučky. Život je i o tomto, doporučuji jako veselé poznání i "lék".

25.06.2018 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Působivá připomínka toho, čeho je lidstvo schopno. Dobrého i hrozného. Ve jménu čeho? Právem koho? Tolik utrpení si působíme ve stále se opakujících vlnách šílenství, touhy po moci a bohatství. A zároveň i v těch nejtěžších dobách někteří jednotlivci neztrácejí empatii a lidskost. Skvělá kniha o nedávné historii, utopené a přehlušené známějšími epizodami dějin.

23.06.2018 5 z 5

Ztracené děti Ztracené děti Linda Castillo

Doporučuji přečíst celou sérii Případy Kate Burkholderové. Jsou to dobře napsané thrillery, které zároveň seznamují s komunitou Amišů a jejich způsobem života.

20.06.2018 5 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Camilla Läckberg

Tentokrát to Camilla přepískla a vyčarovala kočičkopejskovský dort, obsahující snad všechny problémy současnosti a k tomu průběžně stoupající počet vražd. Okořenila 400 let starou esencí, nešetřila kapkami tajemnosti, zloby a nenávisti, nápojem lásky, hřebíčky šikany a tvrdými oříšky rodičovství. Snad jen invaze mimozemšťanů chyběla. Což o to, jednotlivá sousta chutnala dobře a dokonce probouzela chuť na další, ale spořádání celého megadortu a efektnich závěrečných ozdůbek mi způsobilo potíže, zmatečný mozkobol a znechucení. Asi miluji střídmost. Raději bych ochutnala jen lžičku čarodějnického lektvaru, než takovou nálož hořkosladkostí.

05.06.2018 3 z 5

Prsten Prsten Danielle Steel

První polovina knihy skvělá, pak trochu rozvláčný průměr. Ale provázanost nových vztahů a řešení v závěru knihy v mých očích snížily její hodnotu. Od čtivého vykreslení historické reality až k červené knihovně. Škoda.

28.05.2018 4 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Knihu jsem četla v raném dětství krátce po jejím prvním vydání. Hluboce na mě citově zapůsobila. Vrátila jsem se k ní s cílem předčítat z ní vnoučatům (6 a 3 roky). Předčítání jsem vzdala, jen jim o Bobšovi vypravuji a přibližuji dávnou dobu. Dnešní děti žijí v úplně jiných podmínkách, mnohé vůbec nechápou. Snad si to přečtou až budou starší. Ale zřejmě si raději vyberou modernější současnou knihu. Na rozdíl od např. Povídání o pejskovi a kočičce nepatří už Malý Bobeš k dílům, která osloví i děti vyrůstající o cca 70 let později. Bohužel.

23.05.2018 4 z 5

Vzdálená řeka Vzdálená řeka Barbara Wood

Krásná sága o životě a vztazích v kalifornských rodinách německých přistěhovalců. Poučí o životě farmářů, ale i úskalích lásky, žárlivosti, nenávisti a rodinných tajemství. Růst nových zlých skutků v každé generaci hlavních rodin mi trochu vadil, ale je to asi autorčina daň "ženskému" románu v zájmu zvýšení gradace a čtivosti.

23.05.2018 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

S humorem a nadhledem sdělované pocity otce při péči o malého syna. Vyjádření lásky přesahující všechna úskalí současného rodičovství.

15.05.2018

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Napínavé čtení o zákulisí blahobytu, manželské pohody, rodinného štěstí, přátelství i zdroje bohatství. O lidských povahách, jejichž zvrácenost neumíme včas odhalit. O tužbách, jejichž naplnění není štěstím, ale prokletím.
Byla to příjemná četba, ale prožít podobný příběh bych nechtěla.

09.05.2018 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Skvěle napsáno. Lahůdka. Podstatu příběhu, pravdu o příčinách, okolnostech i důsledcích čtenář nalézá postupně - jak ty houby při opakovaných pátracích trasách, schované v útržcích vzpomínek. Poutavá četba o křehkosti a bezbrannosti lidské duše, nutící k zamyšlení.

03.05.2018 5 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Kniha provázela dětství už tří generací mé rodiny. Znovu jsem do ní nakoukla a opět se mi vybavily ty krásné chvíle večerního čtení a televizních Večerníčků, to okouzlení obrázky a povídáním o venkovském životě. Je to jeden z klenotů naší dětské literatury.

27.03.2018 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Kniha v mnoha směrech zajímavá a překvapivá. Doporučuji překonat poněkud rozvláčný začátek. Děj i poznání osob se rozkrývá po vrstvách a každá z nich skrývá určitá překvapení, která nutí čtenáře přehodnotit i své myšlení a předpoklady.

21.02.2018 4 z 5