Ráchelina kniha

Dramatická smrt rodičů přivede Ellu z New Yorku zpět do rodného Bergenu, aby tam vyřešila majetkové záležitosti. Na místě však zjistí, že jejich rodinnou vilu obývá již několik měsíců stará paní jménem Ráchel. Ella chce dům po smrti rodičů prodat a hodlá Ráchel vypovědět nájemní smlouvu. Při jednom setkání však Ráchel Ellu, která pracuje jako novinářka, požádá o sepsání svého životního příběhu. Ella se rozhodne spíše ze slušnosti vyslechnout její vyprávění, avšak zakrátko je vtažena do pozoruhodného životního příběhu, který se odehrává v několika zemích, od Ráchelina dětství, kdy byla jako uprchlík poslána z Bratislavy do Norska......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251708/big_rachelina-kniha-251708.jpg 4.2234
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Rakels bok, 2014

Kniha Ráchelina kniha

Amazonka72
17.10.2021

Další z knih, které popisují příběh židovského děvčátka za 2. světové války.
Byla to rozhodně zajímavá kniha, válka je zde popisována pouze okrajově, tak, aby dokreslila příběh Ráchel. Zaujal mě příběh Nansenovy nadace, která podobně jako Sir Nicolas Winton pomáhala židovským dětem dostat se do západních zemí, kde byla větší šance na přežití. Tentokrát se příběh odehrává v Oslu a Bergenu. Tedy v zemích, o kterých se knihy moc často ve spojitosti s holocaustem nezmiňují.
Asi od poloviny knihy jsem odhadovala, jak příběh dopadne. Každopádně kniha vyznívá i tak, že nic není v životě "černo-bílé", a že pokud má člověk vůli něco ve svém životě změnit, je to pouze v jeho rukách a není to věc nemožná... Líbilo se mi, že se Ráchel dokázala vždy postavit na vlastní nohy, nenechala se zlomit, a díky tomu byl její život místy i šťastný... Příjemné čtení, lidský příběh.

tinka1974
17.09.2021

Začátek byl pro mě trochu rozpačitý. Když se ale ukázala druhá dějová linka, už jsem se vezla. Pro mě to byly nové informace o dětech, Židech a druhé světové. Navíc Rachel pochází z Bratislavy. Jak příběh plynul, Ráchel vyprávěla, sbližovala se s Ellou, i ta začínala roztávat a nacházet cestu ke svým blízkým a k sobě. Zase je tu vidět, že člověk jako dítě vidí situace jinak, než když je dokáže nazřít jako dospělý. A dospělý časem dokáže zhodnotit svůj vztah k dětem. Škoda konce, ale i takové věci se v životě dějí. Nakonec je třeba říct, že vše vlastně dopadlo tak jak mělo. Ráchel prožila krásný život a na Ellu snad teprve čeká

Knihomolka506
06.08.2021

Siseel Værøyvik- Rachelina kniha

Opět další silný příběh z druhé světové, ale z jiné souvislosti.
Když se Ella vrací domů, aby si urovnala myšlenky po tragické nehodě rodičů, uklidila jejich věci, ale jak později zjistí není tu jen kvůli tomu.
V zadním domě, který je součástí domu po rodičích, ve kterém žije Ella bydlí podnajemnice , se kterou se život taky "nemazlil" , ale v jiném slova smyslu . Rachel poprosit mladou novinářku, aby si vyslechla její příběh a napsala ho později jako knihu o jejím životě...
Dva úplně jiné příběhy, které se uprostřed nečekaně spojí.
Opět nádherný, tragicky příběh. Pokud máte rádi Zusakovu Zlodějku knih nebo Klíč k minulosti (podobný příběh, jiné události, Francie 1942) tak se vám bude určitě líbit.
Doporučuji ️

jadwiga
02.12.2020

To byla tak nádherná kniha! Mé pocity se měnily s příběhem...naštvanost, stesk, úzkost, radost, strach a nakonec pláč, ale ten šťastný :-) Než jsem se do knihy pustila, ani jsem si nepřečetla anotaci, jen jsem věděla, že se v ní objeví téma 2.světové války. A objevilo se z úplně z jiného pohledu než jsem čekala. Byl to vlastně převážně velký životní příběh jedné malé židovské holčičky. Ale jak skutečný, lidský a krásný. Já mohu knihu jedině doporučit. Jediná věc, která mě zarazila byla spíš historicky časového charakteru. Autorka mluvila o Slovensku před 1.světovou válkou,ale tenkrát to bylo ještě Československo. Ale tento detail nemění nic na faktu, že kniha byla pěkná. Prostě taková,na kterou budete ještě dlouho vzpomínat.

zdehan
06.08.2020

Mě se kniha moc líbila.

Noreda
30.05.2020

Kniha zachycuje životní příběh. Kdo si nese stopu z knihy Hana od Mornštajnové jistě nepohrdne. Za mě osobně ohromné plus za norské reálie.

sabca
03.05.2020

Zajímavý příběh židovského děvčátka Ráchel a jejího bratra, které rodiče poslali prostřednictvím Nansenové nadace do Norska, aby je zachránili před smrti v některém z koncentračních táborů, což jim v době druhé světlové války hrozilo. Kniha mě tak zaujala, že jsem musela číst každou volnou chvilku, abych se dočetla jak vše dopadne. Doporučuji

Katka2382
02.05.2020

Už je to delší čas co jsem tuto knihu četla,ale líbila se mi a dobře se četla.Mám ráda takovéto knihy.