Máslem dolů

V novele Máslem dolů se Petr Šabach tentokrát zamýšlí nad otázkou, proč vás nějaké vlezlé okolnosti stále nutí měnit plány a odkládat odpočinek, který byste tolik potřebovali, na dobu neurčitou. Váš krajíc chleba s máslem se opět dává do pohybu a nezadržitelně se řítí k zemi. Můžete nějak ovlivnit, aby jako tolikrát předtím nedopadl namazanou stranou dolů? Dva staří přátelé se o to v poslední Šabachově novele přece jenom pokusí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122039/maslem-dolu-122039.jpg 4327

Kniha Máslem dolů

Ajinka126

Začátek knihy byl pro mě těžký. Neměla jsem o děj ani hrdinu zájem. Pak se to prolomilo a jeho zdravotní trable a příběh mě zaujal.
Konec se tak nějak vytratil. Je to zapomenutelný příběh. Mrzí mě to, čekala jsem malinko víc.

helusa2

Krásná knížka o tom, jak vše se vším souvisí, cesty Páně jsou ještě neprobádané a všechno špatné je k něčemu dobré… A taky o stáří, přátelství a životě vůbec - jak to je u Petra Šabacha dobrým zvykem :-)

janka2000

Velmi zajímavá kniha o dvou podivných stařících. Oceňuji intelektualitu, se kterou je to psané, ale vlastně kniha byla pro mě spíš směs různých vyprávění než jeden velký příběh. I tak mě překvapivě velmi bavila.

xxtom
13.11.2022

Na mě tato kniha trošku méně veselá a více smutná.

MiraRunaway
11.10.2022

Poslouchala jsem jako audioknihu. Některé kapitoly se mi líbily, jiné ne. Asi je to pochopitelné, protože nebudu cílová skupina této knihy. Ale i tak jsem vydržela poslouchat do konce a pobavila se.

Iki1
04.09.2022

Pohodové především hospodské vyprávění se vším všudy připomíná hrabalovské pábení. A jako hospodské by především mělo být o ničem. Lehce hořkosladký autorův styl s nezměnitelným kladením slov, se slovními spojeními, která evokují dobu dávno i nedávno snad minulou. Perfektní jazykové vystižení obou hlavních postav doplňuje přímočarý děj. Ten tu pomalu prolíná ony řeči o ničem, snad někam plyne... Tak, jak u tohoto autora očekávám, jsem si při četbě odpočinul i se příjemně pobavil.

mi-380
23.04.2022

Typický autorův styl, normalizačně český, s pošilháváním po Americe, plný hospodského humoru. Hutný příval slov, jednoduchý a jen mírně vypointovaný děj, prostě život a dílo made in Šabach, což chápu jako pokorné pokračování dělnicko-intelektuálského světa made in Hrabal.
Audiokniha: Tomáš Hanák čte a vypráví svým charakteristickým stylem tak vehementně, že jsem si hlavního hrdinu příběhu nedokázal představit jinak než jako Tomáše Hanáka. Perličkou na dně je sám Petr Šabach v roli kamaráda Evžena.
80 % (298 hodnotících, průměr 80 %).

momo01
18.04.2022

Šabacha mám ráda a potřebovala jsem si trochu spravit chuť. Po dočtení mi zůstalo mírné hořkosladko, což je pro milovníka čokolády i piva správně (obvykle teda konzumuju zvlášť). Rozjezd byl kupodivu poněkud náročnější, než bych čekala, ale pak jsem už dostala tu správnou kombinaci skvělého pozorovacího talentu přeneseného do slov, lehkého sarkasmu a mírné melancholie.

„Sedám si k nim, pozoruju, jak Julię rozespale přežvykuje chleba s taveňákem, který se jmenuje Veselá kráva, a přemýšlím o tom, kam se asi tak může ubírat váš den, když ho zahajujete s veselou krávou.“
….
„A ačkoliv je nám všem u stolu dohromady, jak tady sedíme, tak šest sedm set let, chováme se mladě, zdravíme se herdami do zad a furt se titulujeme „vole“ a fotograf Šámal nosí tričko s vyplazeným jazykem.“