Máslem dolů

V novele Máslem dolů se Petr Šabach tentokrát zamýšlí nad otázkou, proč vás nějaké vlezlé okolnosti stále nutí měnit plány a odkládat odpočinek, který byste tolik potřebovali, na dobu neurčitou. Váš krajíc chleba s máslem se opět dává do pohybu a nezadržitelně se řítí k zemi. Můžete nějak ovlivnit, aby jako tolikrát předtím nedopadl namazanou stranou dolů? Dva staří přátelé se o to v poslední Šabachově novele přece jenom pokusí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122039/maslem-dolu-122039.jpg 4290

Kniha Máslem dolů

Hugoline
17. listopadu

Začátek se trochu vleče, hlavní postava pomalu představuje svět kolem sebe. Následuje však vtipné vyprávění, které má již děj a já jsem se několikrát začala smát nahlas. Je to milá knížka, která stojí za přečtení.

Simouš

Milé, svižné, vtipné, i když vlastně naprosto o ničem.

Musím se přiznat, že jsem zatím nepřišla na chuť Hrabalovu pábení, ale Šabachův způsob lidového vyprávění mě neskutečně baví. Ohromně mi sedí, že se nebojí používat vulgarismy, protože pokaždé perfektně sednou. Úžasná je i audioknížka v podání Tomáše Hanáka a Petra Šabacha, na konci které jsem se utvrdila v tom, že by mě bavilo i Šabachovo říhnutí.

ddkk

Tak tohle je moc příjemné čtení. Takové normální, naše, české, vtipné a veselé, někdy smutné. U některých příběhů s Evženem i s Arnoštovými rodinnými příslušníky jsem se musela smát, u jiných zamyslet. Šabach byl prostě skvělý vyprávěč.

- Bacha, vykřikne najednou Evžen, hází přes mou hlavu v záklonu bundu a zároveň se mne snaží stáhnout znovu dolů. Chabě protestuju, ale pak se sesunu zpátky na podlahu. Škvírou v kabátě pozoruju, jak do kupé vchází průvodčí a že by prosil jízdenku. Zkusmo trochu zaštěkám. Jen tak, co to s ním udělá.
- Cestujete se psem?, ptá se průvodčí Evžena.
- Se psem Kazanem, hlásí Evžen.
- Má košík?
- Samozřejmě!
- Hezkej pes, konstatuje průvodčí.
- Čistokrevnej, chlubí se Evžen.
- A má pěkný boty! loučí se s námi oběma uznale průvodčí...

Doporučuju.

Vesmich

Od autora jsem nikdy nic nečetla, doposud jsem se omezila na filmy. U nich ovšem divák typu já nijak nesleduje co je podíl autora a scénáristy a režiséra, prostě se dívá na film. Tento přístup po přečtení tady toho Másla rozhodně změním. Autor je vypravěč, který umí poskládat všednodennost do celku tak, aby byla bolestná i radostná, aby tam byl strach a přátelství a láska a celá rozsáhlá škála pocitů, které už všechny člověk ve věku hlavních hrdinů zná a má někde v sobě odžité. Jednotlivé události, které se oběma chlapům dějí, jsou rovněž z kategorie, že se s nimi už člověk prostě v nějaké rovině setkal. U sebe nebo u druhých. P.Š.to všechno vzal a smíchal a vzniklo z toho dobré jídlo, takže já si rozhodně přidám a přečtu si od něj něco dalšího.

lucifess

Pořád ještě nevím, co si vlastně o knize myslet. Byla vlastně naprosto o ničem. Za celou dobu se tam vlastně skoro nic nedělo. Působilo to na mě jako zapsané tlachání o ničem. Stylistika a práce s českým jazykem ok, obsah pro mě už bohužel.

Evina74
23.11.2020

Audiokniha moc pěkně čtená T. Hanákem a autorem P. Šabachem se mi moc líbila. Občas jsem se smála i nahlas.

Hema
06.10.2020

Miluju vsechno, co Sabach napsal, nejinak je tomu u teto knihy. Navic vymyslel skvele reseni, jak se vyhnout prevraceni rohliku s marmeladou! To chci!

Inka063
16.04.2020

Moc jsem se bavila. Pro mne je to "dvojka" hned po Občanském průkazu. Vtipné, čtivé, o životě.