Plativa Plativa komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

(SPOILER) Tak tahle kniha mě dostala jako dlouho žádná ne. Čtenář je okamžitě vtažen do děje, na každé stránce se něco děje. Postavy nejsou jen černobílé, mají každá svá dilemata a hloubku. Hlavní hrdinku Annu jsem si zamilovala hned po pár větách, je ztělesněním velmi silné a odvážné ženy, která to v životě neměla ani na chvíli lehké a přitom má pocit, jaké má štěstí, protože má vždy samé hodné lidi kolem sebe. Příběh je strhující, barvitě před vámi budou vystupovat popisované místa i situace. Škoda jen toho Pavla, byl to i jeho příběh a jeho konec mě velmi zarmoutil. Mohu jen doporučit, nebudete litovat, určitě to není žádná červená knihovna plná citů, spíš naopak.

24.11.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knížku mi půjčila kamarádka a já jsem ji přečetla posedle za dva dny. Přistupovala jsem k ní s vyššími nároky kvůli všeobecnému vysokému hodnocení knihy a vůbec mě nezklamala. I když jsem si říkala, že už mám dost příběhu z 2. světové války, tenhle byl zas trochu jiný a zanechal ve mně další rozměr zničených životů, které válka zpustošila. Příběh plyne svižně, takže čtenář hltá každou stránku, mezi jednotlivými postavami je dobrá orientace, a na rozdíl od jiných autorek nemám pocit jakési naivity k dřívější době

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Musím uznat, že jsem nikdy nic podobného nečetla. Jak strukturou tak chronologií, to že velká část příběhu je popsána skrze úřední záznamy, dopisy a sdělení, které hlavní postava Dora získává z archivu. Velmi zajímavé zároveň mi to poskytlo náhled na práci archivářů a na hodnotu, s jakou přináší informace do společnosti. Příběh sám o sobě je spíše nostalgický a smutný, zároveň ale tak nevšední a zajímavý, především jak na pozadí popisuje společenské reformy a režimy minulého století (to je prostě nevyčerpatelné téma, jestli si někdo myslí, že už vše ví o hrůzách nacismu a komunismu, mýlí se).

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

(SPOILER) Příběh se mi líbil možná více než tolik opěvovaná Hana. Spisovatelčin styl psaní je návykový, mám chuť hned si koupit i všechny její další knihy. Co bych vypíchla je téma komunismu zpracované z úplně jiného úhlu pohledu, a to někoho, kdo sám socialismus budoval, nebyl obětí tohoto režimu, ale naopak jejím strůjcem, který to vlastně myslel všechno dobře, a nic špatného si na tom připustit nechtěl. Vtipné je, že až ke konci knihy jsem pochopila, že Bohdana vlastně vůbec nemluví, ne-li je téměř němá.

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Další skvělá kniha od Aleny Mornštajnové a znovu se musím opakovat, že tolik opěvovaná Hana zdaleka nezastíní jiné knižní skvosty této spisovatelky. Já si prostě libuju ve spletitých osudech rodin, že do poslední chvíle si člověk není jistý, jak která postava dopadne. Je fajn sledovat příběhy a osudy lidí, ve kterých lze najít povahové rysy lidí ze svého okolí.

05.11.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Přečetla jsem knihu jako ebook při cestování. Čekala jsem asi cokoliv, ale ne tohle, všeobecně jsem samozřejmě věděla o čem to je, ale nevím proč, čekala jsem happy end. Klasické hodnocení jako nadčasová kniha výborně popisující praktiky totalitních režimů. Mimo to si pamatuju, že nám ve škole říkali, že se v knize popisuje to, že režim sledování obyvatel to dotáhl tak daleko, že sleduje i myšlenky lidí. S tím dle mého názoru nesouhlasím, podle mně se ty lidi prozradí sami pod tím neskutečným tlakem z pronásledování a v případě hlavního hrdiny i za použití mučení a drog. Určitě by si knihu měl každý přečíst, chápu, proč je zařazena v povinné četbě.

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Vzhledem k barevnosti a ilustracím jsem ke knížce přistupovala s mírnou skepsí, že to bude moc alternativní. Ale kniha mi fakt hrozně sedla, přesně můj vkus humoru, parodie snad na úplně všechno na co lze, politika, technologie, mezilidské vztahy, reklamační oddělení... Je to celé vážně úsměvné, dívat se na lidstvo takto s nadhledem a dávkou výsměchu.

04.11.2023 5 z 5

Klub nenapraviteľných optimistov Klub nenapraviteľných optimistov Jean-Michel Guenassia

Píšu tuto recenzi pár minut poté, co jsem knihu dočetla, takže jsem velmi dojata. Na začátek se přiznám, že mě trvalo notnou chvíli se začíst, ke knize jsem se musela vícekrát vracet. Každopádně jakmile překonáte seznamování s jednotlivými postavami a prostředím, hned se začtete a do jednotlivých postav se naprosto vpijete. To se mi na knize líbilo skoro nejvíce, jak byla každé postavě věnována kapitola nebo pár stran s jejich osobním příběhem tak, aby jejich aktuální počínání a život byl v kontextu. Nejsem milovník historických knih ani politických a i když se kniha těmto tématům nevyhýbá, jsou tato témata lehce vstřebatelné a snad i zábavná. Konec byl skutečně nečekaný. Doporučuji všem přečíst, kniha mi rozšířila obzory, velice chytla za srdce a do mladého Michala jsem se v mnoha situacích fakt vcítila.

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Přistupovala jsem k druhému dílu opatrně, ale od prvního dílu Medvědín jsem nebyla vůbec zklamaná. Naopak si myslím, že obě knihy jsou stejně chytlavé a zajímavé, možná pro někoho bude druhý díl ještě lepší, neboť osudy některých postav se zde dobírají jakéhosi příběhového konce. Autor zde opět velmi citlivě zpracovává některá ožehavá témata společnosti. Stejně jako předchozí díl mi i tento přišel trochu místy jako beletrie pro náctileté, ale možná to bude jenom autorovým stylem psaní. Pokud jste četli Medvědín, určitě doporučuji přečíst i tento druhý díl My proti vám.

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Úžasná kniha, nečekané zvraty. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, začátek byl pro mě těžší trochu ale stalo to za to. Skvělý popis postav a hlavně ženských vztahů.

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Graficky velmi hezky zpracována knížka, již tradičně autorka boří zažité mýty o tom, jak má vypadat husitská farářka. Jako nevěřící mě i tak kniha bavila a dovolila mi nahlédnout trochu do fungování církve a do běžného dne či do celého roku faráře (což je pro mnoho lidí určitě jedna velká neznámá - pro mě taky stále tak trochu je). V něčem s autorkou naprosto souhlasím, v něčem zase zásadně nesouhlasím, ale to tak v životě již bývá. Například kapitola o vibracích vody je vysloveně úsměvná ezoterika, kterou bych nečekala od někoho, kdo se o pár stran vysmívá lidem, kteří věří čínskému horoskopu.

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Knížka se mi velmi líbila hlavně proto, že to není obyčejná romantika, postavy a jejich chování jsou velmi reálné vzhledem k situaci a okolnostem z minulosti. Hrozně se mi líbily části příběhu odehrávané v Hongkongu, to jsem slova naprosto hltala a četla jedním dechem. Není to nijak idealizované ani příliš sladké, naopak se mi líbí právě ta nedokonalost všech postav.

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Nemohla jsme se od knížky od trhnout, byla velmi čtivá a plná nečekaných zvratů. Příběh Willovou smrtí určitě nekončí ani není nijak uměle natažen, mohu jen doporučit. Krásné romantické pokračování.

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Úžasná knížka s poutavým příběhem. Na začátku jsem se bála, že pro mě bude těžké knížku číst, protože mě hokej nezajímá ani nebaví, ale autor si dal záležet s popisem tohoto sportu tak, že i jako laik jsem se pro hokejového prostředí naprosto nadchla. Místy mi trošku vadilo, že mi to připomíná literaturu pro nactileté i některými se opakujícími motivy u více postav, ale je to jen drobnost a knihu jinak velmi doporučuju.

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Milé příběhy o kočičkách a jejich lidech, styl psaní autorky se mi velmi líbil a nadchnul mě. Jediné co, tak jsem nějak nepochopila poslední příběh, zdálo se mi, že má useknutý konec. Oproti tomu ostatní příběhy v knížce se mi moc líbily. Příjemná oddechovka.

08.02.2024 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Byla jsem zvědavá, co z knihy, kterou vypráví kočka vyleze, ale byla jsem velmi mile překvapena. Děj je velmi přirozený a příjemně plyne, každá kapitola v sobě nese nějaký kousek budhistického myšlení nebo učení, ale čtenářovi je to podáno jemně a přirozeně. Doporučila bych všem, kteří mají pocit, že v dnešním materialistickém a kapitalistickém světě jen tak kloužou životem a hledají ten svůj způsob štěstí.

Sněhulčiny Vánoce Sněhulčiny Vánoce Kristen McKanagh

Perfektní knížka na zimní adventní večery pod dekou při svíčce a s linoucí se vůní cukroví. Tahle knížka je nacpaná vánoční atmosférou, jemná oddychovka, žádné náročné čtení jen jednoduchý motiv lásky dvou lidí a jednoho kotěte. Pro kočičí milovníky hezká knížka, části příběhu jsou popisovány samotnou kočičkou, což je lehce úsměvné.

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Jak už tu někdo psal, knihu je potřeba přečíst ve správný čas. A zároveň každému dokáže v jiné období přinést jiný účinek. Já jsem ji poprvé četla na gymplu, pamatuju si to jako doteď, nudila jsem se v autě čekáním na svého tehdejšího přítele, který hrál nějakou vesnickou fotbalovou ligu, a Alchymista byl jediný ebook, který jsem měla zrovna v telefonu. A byla jsem z knihy nadšená, najednou jsem viděla i jiný pohled na svět než ten můj pubertální a materialistický. A ke knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě dnes znovu, kdy již mám rodinu a zároveň jiné otázky v životě. A opět jsem si v knize našla povzbuzení a úhel pohledu na některé duchovní otázky, které řeším nyní. Chápu, že kniha není pro každého, přirovnala bych ji trošičku k Malému princi. Z pokus to určitě stojí.

03.03.2024 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

(SPOILER) Moje první knížka od Markéty Lukáškové, znám její podcast Příběh, který se opravdu stal a poslouchám také Chumelenici. Mám ráda projev autorky, občas jí je vyčítáno, jak moc sprostě mluví a s tím souhlasím, ale je to individuální problém. Knížka za mě dobrá, hezky plyne, člověk nemá potřebu od ní utíkat a je zvědavý, jak děj dopadne. Moc se mi líbil nápad na popis nebe a pekla, je to originální, jen mi vrtá hlavou, že pro takové vrahy například je tohle peklo dost měkké. Konec mi přišel trochu uspěchaný a nedokončený, klidně bych ráda věděla, jak to dopadne s Petrem i maminkou Báry detailněji. Kniha je fajn jednohubka na oddych, co mě mrzí a proč strhávám hvězdičky je prostě chování a myšlenky Báry v první polovině knihy. Barbora tam nebyla pouze cynická, ona byla vyloženě zlá a ke spoustě lidí fakt neférová, až mě to bylo do očí. Všechny lidi okolo sebe zjednodušovala na povrchní povahové rysy, a ač mám ráda humor a víckrát jsem se u knihy zasmála, tak některé postoje a Báry soudící myšlenky byly až nechutné (slečna s Arabem na letišti). A přišlo mi, že tyto postoje jsou pouze snaha autorky o to, aby to bylo vtipnější a bylo to prostě moc na krev. Těším se na další knihy.

27.01.2024 3 z 5

Kvantechismus Kvantechismus Andrzej Dragan

Kniha je oproti např. Stručné historii času od Stephena Hawkinga protkaná více nemilosrdným humorem a velmi absurdními porovnáními. Samozřejmě je to naučná kniha, nedá se zhltnout na jeden zátah a trvalo mi chvíli, než jsem ji přelouskala. Odměnou jsou velmi neotřelé a nové poznatky ze světa teoretické fyziky, která mi je jinak úplně vzdálená pro mé nedostatečné IQ. Na druhou stranu jsou fakta dobře vysvětlená na zmíněných absurdních příkladech, takže se dalo vše pochopit a já teď mohu mezi přáteli vysvětlovat, proč slepice kýve hlavou, že trojúhelník nemá součet všech vnitřních úhlů 180 stupňů, co to je kvantový počítač a proč čas plyne pomaleji u černé díry. A jinak taky jsem pochopila, že jako lidé stále nic pořádně nevíme.

05.11.2023 4 z 5