Kvantechismus

Kvantechismus https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457393/bmid_kvantechismus-MFS-457393.jpg 4 17 7

Kvantechismus Adrzeje Dragana je knihou pro všechny, kteří byli s fyzikou na štíru, a přesto je zajímají témata jako černé díry, kvantová teleportace nebo antihmota. Díky jeho přístupnému stylu nepotřebujete roky studia ani žádné odborné znalosti, naopak spíš ochotu připustit si, že vlastně neznáte ani součet úhlů v trojúhelníku. Stačí otevřená mysl a touha rozšířit své znalosti o světě. Proč autor četl knihy vzhůru nohama? Jak spolu souvisí hypnóza a močový měchýř? Co „vyplivuje“ černá díra? Proč chodidla stárnou pomaleji než hlava? Je možné být na několika místech najednou? Proč přítomnost neexistuje? Ironický humor, anekdoty ze života, jednoduché a názorné obrázky, ale především spousta dobře dávkovaných znalostí uvádí čtenáře téměř bezbolestně do fascinujícího světa moderní vědy.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Přírodní vědy
Vydáno: , Argo , Dokořán

Kwantechizm, czyli klatka na ludzi , 2019

Adam84
10.01.2024 4 z 5

Autor na mne působí jako trochu excentrický vědec (z několika životních historek uvedených v knize soudě), který dokáže obhajovat vědeckou metodu vtipným a neotřelým způsobem.
Výkladem klasické kvantové mechaniky nijak zvlášť nevyniká nad jiné popularizátory vědy, takže nejzajímavější části knihy jsou ty, kde vysvětluje nové poznatky ze svého vlastního výzkumu.
A navzdory pokusu (s nadsázkou) házet na filozofy zkažená vejce, si sám sem tam dokáže i šikovně zafilozofovat.

Plativa
05.11.2023 4 z 5

Kniha je oproti např. Stručné historii času od Stephena Hawkinga protkaná více nemilosrdným humorem a velmi absurdními porovnáními. Samozřejmě je to naučná kniha, nedá se zhltnout na jeden zátah a trvalo mi chvíli, než jsem ji přelouskala. Odměnou jsou velmi neotřelé a nové poznatky ze světa teoretické fyziky, která mi je jinak úplně vzdálená pro mé nedostatečné IQ. Na druhou stranu jsou fakta dobře vysvětlená na zmíněných absurdních příkladech, takže se dalo vše pochopit a já teď mohu mezi přáteli vysvětlovat, proč slepice kýve hlavou, že trojúhelník nemá součet všech vnitřních úhlů 180 stupňů, co to je kvantový počítač a proč čas plyne pomaleji u černé díry. A jinak taky jsem pochopila, že jako lidé stále nic pořádně nevíme.

Sklenička
01.05.2022 5 z 5

To by člověk nevěřil, že povídání o teorii relativity, černých dírách a kvantové fyzice může být pohodové počtení na dovolenou. Prokládáno celkem pestrými životními zkušenostmi, autor musí být zajímavej týpek.

bzucino
16.04.2022 4 z 5

Je videt, ze kniha je preklad polskeho autora. Je to videt z nazvu, a lze to videt i ve zpusobu jakym se vyjadruje o polske cirkvi. Vetsina knih tykajicich se popularne kosmologie a moderni fyziky si je podobna, v teto lze nalezt i zajimavosti ktere v jinych popularnich knihach nenajdete.
V knize je i nekolik faktickych chyb, proto nemohu udelit plny pocet bodu.

los
25.09.2021 4 z 5

zpočátku jsem byl zklamaný, že autor jen převykládává stokrát známé a publikované (i se stejnými příklady), vadil mi i jeho histrionský styl, ale závěrečné kapitoly, v nichž se objevují zmínky o nových poznatcích a posledních výzkumech v kvantové mechanice, mne velmi zaujaly, např. Unruhův jev; nebo Draganův výklad pohlavního rozmnožování jako evoluční příčiny smrti proti "nesmrtelným" bakteriím, které se množí dělením

hu_87
15.08.2021 5 z 5

Autorovi se hezky podařilo nastínit problematiku kvantové fyziky jako takové; včetně různých paradoxů a zdánlivě nepochopitelných jevů. Všechno je to popsáno s nadhledem, populárně-naučnou formou a ani vám nepřipadá, že se vám z těch všech částic nebo prostoročasu motá hlava kolem. Krom toho autor nezapomíná být vtipný, koho by jenom napadlo házet po filozofovi zkažené vejce :)

zahadum
20.06.2021 5 z 5

To, že som starý som ľahko zistil pri čítaní tejto knihy. Ako to ? Jednoducho je to prvá kniha o fyzike ktorej autor je mladší ako ja. Andrzej Dragan je poľský fyzik a ako profesor prednáša na Varšavskej univerzite.
Od prvej vety si vás získa svojím neuveriteľne ľahkým perom, konštruktívnou iróniou ( aj sebairóniou) .
Sem tam nazrie medzi rečou aj do svojho súkromia kde otvorene hovorí o svojom stretnutí s hypnózou ale prizná sa aj k páchaniu trestnej činnosti. Pochopiteľne nič vážne a v podstate jeho "trestná činnosť " svedčila o jeho šikovnosti a inteligencii.
To prečo a ako ho fascinuje fotografia a David Lynch si môžete sami jednoducho zistiť ak do google napíšete Andrzej Dragan a David Lynch. Takisto si môžete na google zistiť či profesor fyziky a znalec kvantovej mechaniky môže vyzerať ako bežný mladý chalan navyše silne potetovaný. Môže.
Ale späť k fyzike keďže toto je kniha o fyzike.
Názov knihy je Kvantechizmus, určite ste spoznali, že to slovo pochádza od slova : kvantá a teda aj kvantová mechanika. Gro tejto malej knižky je novodobé ale aj staršie skúmanie zákonitosti a divných javov kvantovej fyziky. Dragan má síce talent ako zaujať čitateľa a ide mu to dobre ale vyžadujú sa nejaké znalosti kvantovej fyziky. Minimálne by ste mali vedieť čo je to interferencia, kvantová častica, kvantová superpozícia mať vedomie o čiernych dierach, singularitách a dôležitý je aj fakt vedieť čo je to sliepka. Naozaj, autor sliepku bude často spomínať a jeho definícia je ostro správna a samozrejme aj ostro vtipná :
Sliepka je zariadenie vyrobené vajcom a používané k výrobe iných vajec.
Takisto sa dozviete ako spolu súvisia toaleta a padajúca hviezda ( to ma dostalo )
bude hovoriť o ľuďoch ako o nahých opiciach a do filozofov ktorých mimochodom neznáša, bude hádzať vajcia.
Pripomína vám to niekoho ? Kto tipuje fenomenálneho fyzika menom Feynman je na správnej adrese ! Takže veľmi komplikované veci je schopný Dragan nielen logicky a primitívne podať navyše vás ešte rozosmeje. Darí sa mu celý čas vás držať nad knihou ktorá keby mala 500 strán by ma potešila viacej.
Ku koncu knihy autor prichádza aj so svojou troškou do mlyna a predstavuje nám aj jeho videnia a možnosti ktoré ponúka kvantová mechanika .Či je to kvantový počítač alebo kvantová kryptografia mňa zaujal aj tzv. Uhruhov jav. Kniha je to svižná, čerstvá a vtipne napísaná mladým talentovaným profesorom fyziky ktorý býva kúsok od nás čo by vajcom dohodil.

matematika kvantová fyzika

Autorovy knížky