Pistácie Pistácie komentáře u knih

Frida Frida Bárbara Mujica

Knihu jsem konečně dočetla. Ale jsem plná rozporů. Moc nevím, co si myslet o Fridě, všech popisovaných příbězích o ni a o všech dalších postavách v ději. Frida byla bezpochyby neskutečná osobnost, která mnoho prožila a vytrpěla si. Ale v knize z ní udělali neskutečnou fňuknu, která jen souloží, nebo brečí a stěžuje si a neustále na sebe strhává pozornost. Nelituju... kniha mě bavila. Ale jako celek je chaotická.

26.08.2016 3 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Bála jsem se, že to bude další kniha a lá herečka, která se snaží prorazit jako spisovatelka. Ale musím říct, že mi čtení odbouralo prvotní předsudek po pár kapitolách. Skvěle napsáno. Aňa má svůj osobitý styl psaní, který mě oslovil. Bavila mě každá kapitola. Nebylo to jen nudné a zdlouhavé psaní a popisování hereččiného "těžkého života hérečky". Ale dostala se do hloubky sebe sama. Do svého osobního života, svých myšlenek a prožitků z jí samotné. Bavilo mě to. Ilustrace, vazba a barvy, citáty a různé dodatky, to už byla jen třešnička na dortu.

28.07.2016 5 z 5

Pálenka: Prózy z Banátu Pálenka: Prózy z Banátu Matěj Hořava (p)

Možná kdybych daleko více znala souvislosti týkající se Banátu, tak si knihu vychutnám daleko více. Některé kapitoly byly lepší, jiné pro mě zmatenější. Ale knihu celkově hodnotím jako opravdu zajímavou a k zamyšlení nad životem.

20.07.2016 3 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Ze začátku jsem nemohla uvěřit, že to čtu. Přišlo mi to neskutečně šílené a o ničem zároveň. Ale jak jsem se dostávala dál a hloubš do nitra samotné hrdinky, uvědomovala jsem si, že mě to začíná bavit. Že mi to něco přináší. Že je to o něčem. Že to snad má něco předat i čtenáři. Uvědomit si život, jeho smysl a to, jestli děláme to, co nás skutečně baví, zda nám to něco přináší. Zda jen nepřežíváme. Neunášíme se životem. Mě to dalo spoustu myšlenek, o kterých jsem začala přemýšlet. Kniha je dost silná, depresivní a emoční zároveň. Možná vás začátek odradí, ale nenechte se.

13.07.2016 4 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Některé pasáže mi přišly zdlouhavé a zbytečně rozvleklé. Jinak se kniha nese v zajímavém detektivním duchu. Neustále proměnlivé okolnosti, zápletky i možná rozuzlení nenechávají čtenáře v klidu. Naopak se chce dozvědět víc. Dojít pravdy a rozluštit tu neskutečnou záhadu, která je nakonec úplně jiná,nez si na začátku stanoví.

06.07.2016 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Brala jsem tuhle knihu jako klasiku na svém seznamu knih, které si jednou bezpodmínečně musím přečíst. Nevím, čím to bylo. Jestli jsem se na ni těšila tak moc a měla jsem velká očekávání, nebo jsem ji jednoduše nedokázala tolik ocenit. Každopádně mě trošku zklamalo dlouhé a chvílemi nudné popisování života na farmě. Nebylo tam nic zásadního, co by mě přesvědčilo, že chci bezpodmínečně číst každý den, bez zastavení. Ke čtení jsem se nutila a moc si ji bohužel neužila. Škoda, i tak si myslím, že si zaslouží po ní sáhnout. Každý to může vnímat jinak. Věřím, že jiné osloví víc.

06.06.2016 3 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Druhý díl se mi líbil snad ještě o něco více než "Dalajlámova kočka". Připadalo mi, že je tam víc děje a příběh se odvíjí více, než v předchozí knize. I zde byly takové delší a pozvolnější pasáže, modré a filozofické názory. Ale kniha se mi četla sama. Bavila mě.

18.05.2016 5 z 5

Trojice Trojice Sarah Lotz

Po celou dobu velmi živá a napínavá kniha se v závěru měnila v nesmyslné, fantazijní sci-fi, které nemá s životem a realitou téměř nic společného. Doufala jsem, že se to nepromění v to, v co se to nakonec proměnilo. Konec jsem předvídala, ale modlila se, aby se to nakonec vydalo jiným směrem. Nestalo se. Mrzí mě to. I tak se mi celkem (než došlo k závěru) četla dobře. Líbila se mi. I tak jsem celkově trochu zklamaná. Škoda.

05.05.2016 3 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Neskutečná kniha pro náročné čtenáře. Mrzí mě, že jsem ji četla v době, kdy jsem byla nemocná a tudíž jsem se na ní nesoustředila na 100%. Spoustu věcí mi tam nedocházelo, unikalo a musela jsem si na ně přijít až v průběhu, nebo ke konci. Opravdu neskutečné proměny vypravěčů, jednotlývhc období, přímých i polopřímých řečí. Tak náročnou a dobrou knihu zároveň jsem dlouho nečetla. Tématika války a koncentračních táborů je tak ožehavé téma a přesto mě nepřestává bavit.

25.04.2016 4 z 5

Zázemí Zázemí Jana Šrámková

neskutečně silný zážitek, ještě více umocněno tím, že vím, co autorka prožívá při vzpomínání na svou milovanou babičku, která už tu není... víc netřeba psát.! Každý kdo zažil, pochopí. Díky za tuhle knihu.

01.04.2016 5 z 5

Fotbalové deníky Fotbalové deníky Jiří Hájíček

Autor a jeho nezaměnitelný styl psaní. V lecčem a v leckterých postavách se nejeden čtenář může vidět. Někdy je potřeba se prokousat pasážemi, dlouhosáhle popisující různé fotbalové okamžiky a zápasy. Ale když se tohle pro čtenáře nestane zásadním a ponoří se do příběhu, zjistí, že je to celkem napínavé vyprávění plné omylů, lidských neporozumění, neshod a lecjakých dalších strastí, které nám život naděluje. A tady se nejednou ukazuje, že za to převážně můžeme my sami a nikdo jiný.

30.03.2016 5 z 5

Hruškadóttir Hruškadóttir Jana Šrámková

Neskutečně silný příběh, který chytí za srdce a nepustí po celou dobu čtení. Prolínání minulosti se současností je chvilkami zmatečné, ale čtenář se do toho dostane celkem snadno. Smutné, moc smutné a zároveň tak lidské, pravdivé a ze života.

20.03.2016 5 z 5

Dobrodruzi hlavního proudu Dobrodruzi hlavního proudu Jiří Hájíček

Co dodat. Další skvělá kniha s úžasným příběhem. Miluju tohle proměnlivé vyprávění, které plyne celkem svižně kupředu a popisuje jednotlivá období z naší minulosti. Do toho zasazené příběhy postav, které se prolínají v určitých fázích jejich životů, rozchází a opět schází po letech... to můžu. A Hájíčkova tvorba je nezaměnitelná a naprosto famózně čtivá.

19.03.2016 5 z 5

Neskutečná kniha, při které běhá po zádech mráz, chlupy se ježí, člověk jen čte a skoro nedýchá. To, co si lidé prožili v Osvětimi, a nejen tam, ale především to, co čekalo potom všechny, kteří přežili, my si nedokážeme ani představit.

06.03.2016 4 z 5

Život bez hranic Život bez hranic Nick Vujicic

Skvělá kniha plná úžasných a inspirativních slov. Jediné, co mě trošku odráželo, bylo neustálé obracení se k Bohu. Což chápu, jelikož autor je striktně věřící. Ten, kdo nevěří, musí tato slova brát tak jak jsou, nebo si jich jednoduše tolik nevšímat. I přes tohle vše mi kniha dala hodně. Ukázala mi, abych se zamyslela nad sebou, svými problémy a starostmi a otevřela oči v mnoha směrech. Abych se zaměřila jen na do podstatné. Protože život je opravdu krátký a člověk by si měl života užívat a neřešit malichernosti.
Autor je neskutečný, plný života, optimismu a elánu. Kéž bychom takoví byli všichni.

26.02.2016 4 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Autorka píše neskutečně poutavě o tématech, která nejsou tak všední. Baví mě její styl a psaní. Jen mě mrzí, že jsem šla do této knihy s takovým očekáváním. Po neskutečném příběhu "V šedých tónech" jsem se těšila opět na strhující děj. Trošku mě to zklamalo. Nevtáhlo mě to hned tolik, jak jsem čekala. I tak mě ale kniha bavila. A mohu doporučit obě z autorčiných děl.

22.02.2016 4 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Opravdu nevšední téma. Ve 20.století asi ještě celkem leckdy pobuřující téma, které bylo považováno za tabu a sneslo by se s velkým odporem. Dnes už vcelku ne tak šokující. Kniha se mi líbila. Ale mnohdy mi tam přišly některé pasáže zbytečně dlouhé a protáhlé. Často jsem se při čtení nudila a musela jsem se doslova prokousávat popisnými částmi, které bych si klidně odpustila. Ale celkově moc krásný příběh. Škoda jen, že dopadl pro dvě hlavní hrdinky tak, jak dopadl. Už v půlce jsem věděla, jak to celé skončí. Ale i tak si myslím, že velká odvaha pronásledovala jak Gretu, tak Einara (Lili). Hlavně v té době s něčím takovým se vypořádat. I když je to z velké části založené na fikci. Věřím, že to byl nelehký krok a risk ve společnosti. Jen těžko si to i z příběhu představit, čím si procházeli.

05.02.2016 3 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Kniha je opravdu zajímavě zpracována. Krásný design a grafika. Působila na mne vskutku dobře. Četla se sama. Možná mně přesvědčila o tom, občas mrknout na hereččin blog, až se dá opět k psaní. Uvidíme.

13.01.2016 4 z 5

Máma pro Veroniku Máma pro Veroniku Táňa Keleová-Vasilková

Spousta okamžiků a částí příběhu se dalo dobře předvídat. I přesto mě příběh vtáhnul tak neskutečně a nepustil. Téma domácího násilí, lásky a nenávisti, to je velmi citlivé a bolavé téma. Snad u žádné knihy se mi neprojevilo tolik emocí, tolik strachu a bolesti, který jsem s hlavní hrdinkou prožívala s každou ránou, pěstí, nebo kopancem do břicha. Nikdy jsem neměla tak na krajíčku...

10.01.2016 4 z 5

Pečená zebra Pečená zebra Iva Pekárková

Stejně jako Levhartice mě svým způsobem bavila i Pečená zebra. Je to podobné, a přece v lecčem dost jiné. Je zajímavé sledovat prostředí, kde se střetávají dvě tak odlišné kultury. Musím říct, že mě bavil především začátek a prostředek. Konec jsem spíš dočetla s touhou se dozvědět, jak to dopadne. I tak si myslím, že rozhodně stojí za přečtení.

07.01.2016 3 z 5