Pálenka (Prózy z Banátu)

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Mladý český učitel přijíždí učit místní děti číst a psát. Ony ho učí podpalovat oheň v kamnech kukuřičnými středy. Toulaví psi, rozšlapané moruše, kvetoucí zlatobýly, vzdálený hukot Dunaje. A postupně přicházejí vzpomínky, jako by se věci přiházely znovu: léta strávená v gymnastické tělocvičně, divadelní prkna, studia v Německu, samota různých pobřeží a cest. Tváře lidí, prchavé momenty blízkosti. Mladý autor Matěj Hořava přichází s meditativní, autobiograficky laděnou a stylisticky výraznou prózou. V krátkých, hutných kapitolách, psaných barvitým jazykem, krouží kolem podstatných životních událostí i zdánlivě prchavých pocitů, které si však člověk kdovíproč pamatuje až do smrti: určitý úhel světla, pohled ženy, která bude či nebude jeho, vytí vlka na stráni. Před čtenářem se tu postupně rýsuje jedno zvláštní mládí, jeden svérázný způsob existence....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/207489/palenka-prozy-z-banatu-wfe-207489.jpg 4.2183
Žánr:
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (43)

Kniha Pálenka (Prózy z Banátu)

Přidat komentář
hladko
09.11.2018

Chtělo by se Matěje zeptat, jaké to je býti průvodcem davů vlastním nitrem. Exkurz Banátem je totiž spíše kulisou na pozadí lyrického textu o autorově životě, který je postupně skládán z mozaiky třiačtyřiceti kratších próz. V každé z nich se autor projevuje jako citlivý pozorovatel detailů plynoucího života, které nejlépe vykreslují aktuální stavy duše – krátké okamžiky pohnutí, jež by u jiných, ne tak vnímavých, zapadly do hlušiny výraznějších, ale méně vypovídajících podnětů. Autorovým pečlivým uchopením se tak z detailů často stávají milníky. Příčiny vhozené do Dunaje z pasovských nábřeží, do Svratky z břehů brněnských a důsledky doplující po soustavě řek až do rumunského Banátu.
Pálenka je jazykově blíže poezii, než románu. Tento typ knihy si žádá čtenářovo zpomalení. Nechat se textem prostoupit, nechat jej v sobě usadit a pomalu…pomalu si jej vychutnávat.

pajaroh
16.10.2018

Krásná, melancholická kniha nejen o Banátu. Takto osobitou zpověď originální námětem i stylem jsem již dlouho nečetla, jestli vůbec někdy.
Netřeba více popisovat a komentovat, doporučuji přečíst.

Zdenas5
24.08.2018

Dlouho jsem se nemohla odhodlat ke čtení, pak přečteno jedním dechem. Velmi pěkná lyrická próza, krásný jazyk, dobře vystižené pocity rozhárané duše. Mohu doporučit.

Ema22
13.08.2018

Po počátečních pochybnostech jsem se začetla a zasnila. Kniha zasáhla všechny moje smysly, cítila jsem na jazyku chuť pálenky a voňavých moruší, zima mi zalezla do morku kostí, schvátila mě horečka. Zatoužila jsem se octnout v tom tak jiném světě, kde člověka neovládá blikající monitor, kde je spousta věcí zemitějších a pro nás třeba samozřejmé teplo vyhřátého bytu představuje TAM spoustu energie. Rozesmutnil mě umírající pes v potoce, rozněžnily mnohé pasáže a Turgeněv se mi vybavil hned několikrát.
"...já tu sedím v osamělém tmavém pokoji (zavřel jsem blankytně modré okenice, oddělil jsem se jimi ještě více od světa); sedím za zdmi, kterých se nikdy nedotkly a nedotknou Tvé oči; sedím a civím; civím na fotky neznámých tváří známých rysů a v ústech cítím chuť hluchavkových a jetelových květů..."
Krása.

Radek99
13.06.2018

Hořkokrásné povídky z rumunského Banátu. Matěj Hořava napsal silně melancholickou a překvapivě lyrickou knihu. Knihu věnovanou místu, které pomalu mizí, vymírá, neb mladí odcházejí za lepším, zpátky do Čech. Přeneseně jde o vykreslení izolovaného života na české vesnici (čemuž Hořava nádherně uzpůsobuje formální stránku, konkrétně práci s jazykem), kam se z velkého světa západních euroregionů a blyštivých metropolí buď utíká (jako vypravěč knihy) nebo kudy se jen projíždí (jako já a ty spousty českých turistů)...neb migrační tok vede jednostranně jen opačným směrem. Na takovéto v civilizační evoluci stagnující místo utíká i hlavní hrdina - učitel, který v sobě propojuje dva světy - realitu současného Banátu a osobní vypravěčovu minulost asociovanou banátskými událostmi, před kterou vypravěč marně prchá...nese si ji totiž v sobě, hluboce zapouzdřenu a vytěsněnu v podvědomí. Matěj Hořava tak nechává ve své knize rezonovat tisíciletou existenciální krizi evropského intelektuála, navazující u nás třeba na osudy Otokara Březiny, zaslechneme tasovský nářek Jakuba Demla, můžeme zaslechnout i pár imaginárních tónů z varhan Jana Jakuba Ryby, taktéž venkovského učitele... Existenciální tíseň a pocit osamění jsou věčným prokletím intelektuála...a nedá se před nimi nikam utéct... Silná kniha!

Ajrad1981
08.06.2018

Tahle kniha je o prožitku, je melancholická, sentimentální, lyrická. Musí se číst pomalu, aby si ji člověk užil. Mně se sice podařilo zpomalit, ale asi ne dost. Spousta kapitol je navíc o autorových vzpomínkách na život jinde a Banátu se dotknou jen okrajově, to je další škoda, povídání o Banátu se mi líbilo, na rozdíl od těch vzpomínek.

PWM
24.05.2018

Jistě to není nezajímavá kniha, ačkoli svému úspěchu bezesporu do jisté míry vděčí aktuální populárnosti Banátu.

Pálenka se především odlišuje od stávající literatury; tam, kde jiní kladou důraz na děj, je Hořava jiný: klade důraz na jazyk, dojmy a pocity. Tato téměř lyrická forma se dnes v literatuře snad již nevyskytuje až tak příliš často, působí nezvykle a zajímavě. Na druhou stranu, nestandardní větná skladba může ztěžovat pochopení a může být hůře uchopitelná. Samotný děj je až podružný; rozvrací časovou posloupnost na jednotlivé asociace, vzpomínky, dojmy a drobné epizody a díky tomu se kniha i zdánlivě opakuje. Hlavní je totiž pocit, který vyvolává.

Autor, či vypravěč, jako by se v celém textu soustředil pouze na svůj útěk a před problémy zavíral oči, odmítal si je přiznat a proto je i odmítal pojmenovat. Celá kniha je tak vlastně obrovské kroužení – kroužení okolo problému, jemné náznaky, opakování náznaků a tak stále dokola. Vše ovšem oděné v nádherném hávu.

Facit: Ačkoli se ke knize již neplánuji vracet, je to bezesporu zajímavý debut, který stojí za přečtení. Jen si nejsem až tak úplně jistý, zda je to kvalitou samotného textu, či obvyklou neutěšenou úrovní konkurence….

Iki1
02.05.2018

Kniha plná krátkých poetických povídek zaměřených na autorovo vnímání světa kolem sebe. Neklidná duše ovšem přináší neklid i v životě. Povídky jsou napsané krásným jazykem, perfektně odráží autorům bohatý vnitřní svět. Na čtení jsou obtížnější, spíše k zamyšlení nad opakujícími se životními omyly.