Pistácie Pistácie komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Jedna z TOP knih, která se mi kdy dostala do rukou. Už dlouho jsem nebyla nějakým příběhem tak fascinovaná. Zpočátku mě počet stran odrazoval. Příběh mě natolik fascinoval a vzal, že jsem ke konci litovala, že už dočítám knihu.. nakonec bych brala i tlustší verzi. Něco tak neskutečného. Člověk by si před čtením neměl dělat předsudky, protože ho pak kniha tak neskutečně zaujme a nebo i dojme. Pak lituje toho, jak negativně se k tomu zprvu stavěl.
Téma 2.sv.v, holocaustu, Židů, Hitlera, koncentračních táborů a dalšího, takových knih je tu spousta podobných. .Tahle je jiná. Dává nám něco navíc. Dává nám aspoň pro mě dosud nevídaný pohled. Příběh z pohledu nečekaného vypravěče. Kdyby se mě někdo před začátkem četby zeptal, kdo nás knihou provede, jen těžko bych to uhádla. O to víc mě to vtáhlo a zaujalo. Mělo to něco do sebe. Opravdu, těsně po dočtení a jsem plná dojmů, plná emocí a zážitků, jako už dlouho z ničeho ne.

24.10.2014 5 z 5

Zámek (komiks) Zámek (komiks) David Zane Mairowitz

Pokud člověk nepřečte původní dílo Zámek od Kafky, jen stěží pochopí, o co se jedná. I já jsem měla dost velké problémy. Některé pasáže a části komiksu jsem nepochopila, ať jsem se sebevíc snažila. Ač jsem si tu pasáž četla vícekrát dokola. Je to tajemné a záhadné i když to člověk vidí před sebou nakreslené. Naopak se mi líbí, jak se dá kniha z 20. let 20. století zpracovat do moderní doby 21.století. Nevšední, a přitom tak zajímavé zpracování.
Pokud se ale někdo chystá jako první na komiks, nedoporučuju. V orientaci komiksu se bez prostudování originálu nejspíše neobejdete.

19.10.2014 4 z 5

Líbil se mi úvod, který snažil osvětlit první knihu My děti ze stanice Zoo pro ty z nás, kteří s ní nebyli seznámeni. I přesto, že jsem nečetla první díl, hned jsem pochopila děj a souvislosti.
Kniha se mi líbila. O to víc mě šokovala, že vše, co je vyprávěné, je skutečné. Nejvíc mě šokovala vyprávění a příběhy z vězení. Kdo to nezažil, asi jen těžko si umí představit, jak hrozné to muselo být. A boj a strach o syna, to pozná asi jen opravdu žena, která je matkou. Neskutečný, a přitom tak reálný příběh.

16.10.2014 4 z 5

Bůh zbytečnosti Bůh zbytečnosti Vladimír Neff

Úžasný, zajímavý, napínavý příběh až do konce. Jediné, co mi vadilo, byla rozvleklost. Některé pasáže byly nudnější. Kolikrát jsem doufala, aby už byl konec. Ale samotné téma bylo tak zajímavé a skvěle čtivé, že jsem prostě musela dočíst a vědět, jak celý příběh skončí. Za mě skvělá kniha s opravdu nevšední a přesto čtivou tématikou.

12.10.2014 4 z 5

Vyhoštěná smrt Vyhoštěná smrt Jiřina Šiklová

Kniha ve mě zanechala velký dojem. Konečně se někdo nebál napsat to, na co se každý z nás bojí sebevíc jen pomyslet. Smrt je součástí života. Je tu, ať už si to přiznáme, nebo ne. Jednoho dne k ní dospějeme každý z nás. Je opravdu zajímavé, jak se chápání, pojímání a vnímání smrti za celá staletí měnilo a vyvíjelo.
Dříve jí lidé brali jako něco běžného. Byla součástí jejich životů. Dnes se jí snažíme ignorovat. Je pravda, že když jsme nemocní, něco zásadního nás trápí, málokdy se někomu svěříme. Zato, když se jedná o malichernosti, dokážeme si stěžovat naplno.
Neříkám, že bychom si o ní měli povídat denně. Ale umět se o ní bavit s dětmi, dokázat je připravit na to, co je čeká... pohřby, smutky, nešťastné události a okamžiky v rodině. To by se nemělo zamlčovat a ignorovat. Lidé by se o tom měli umět mezi sebou bavit. Přesně o tom je kniha. Vyslovila to, co je pro nás téměř nevyslovitelné. Dnes spolu už skoro nekomunikujeme mezi sebou. O to méně o tomto tématu. Za mě skvělá kniha, která má co říct.

10.10.2014 5 z 5

Terapie láskou Terapie láskou Matthew Quick

Super čtení s velmi zajímavou tématikou. Úžasně napsané, četlo se to samo. Ani to, že jsem jako prvni viděla nejprve film, mě neodradilo. Naopak, i tak mě to hodně bavilo a od knihy jsem se skoro neodtrhla. Doporučuji jak knihu tak filmové zpracování.

22.09.2014 4 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Tak jak mě Valkýry zklamaly, mě Jedenáct minut doslova nadchly. Wow. božské čtení. Ještě jsem nestihla všechna jeho díla, ale tuhle považuju za jednu z jeho nejpovedenějších.

18.09.2014 5 z 5

Deník alkoholičky Deník alkoholičky Zuzana Peterová

Úžasně čtivá kniha. Od začátku mě chytila a nepustila. Jak je jednoduché stát se závislou. Ať už na alkoholu, i na čemkoliv obecně. Závislost je zlá, těžká a člověk si ji jen těžko připouští. O to horší je se jí vzdát a něco s ní udělat. Co dokáže žena protrpět a udělat, když je na vše relativně sama... jak snadné spadnout k alkoholu.

11.09.2014 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Nic lepšího jsem už dlouho nečetla. Nejen, že jde o podobné příběhy, které se odehrávaly v minulosti. Jaké strasti a těžké osudy zažívali muži, děti, ale především ženy z černošských rodin. Co museli zažívat, jak sloužili, starali se o bílé rodiny. Vychovávali bílé děti, jako by byly jejich vlastní. Černošské hospodyně si prožily pro většinu z nás asi nepředstavitelné.
To, co měli hlavně v 60.letech zakázáno a jak se s nimi zacházelo, o tom nemáme ani potuchy. Skvělá kniha, která otevřela a navrátila se možná k dávno zapomenutému tématu.
Kniha je jak droga. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Naprosto skvělé čtení. Navíc, když vím, že autorku vychovávala černoška. Sama věděla, o čem píše. I když to pro ní v některých chvílích muselo být těžké popisovat myšlenky a pocity černošek. Když sama netuší, jaký život to musel být pro ně, pro hospodyně.

25.08.2014 5 z 5

Deset žen Deset žen Marcela Serrano

Ať už jde o smyšlené, nebo částečně pravdivé příběhy, dostaly mě. Každý jeden, postupně, tak jak šly za sebou. Kolikrát jsem si říkala, jaké hrůzné příběhy musí ženy v nejrůznějších koutech světa prožívat. I jen najít vlastní sestru trvá přes 20 let. To je síla. Vedle těchto příběhů, osudů a problému, mi moje problémy přišly docela malicherné a nicotné. Neuměla jsem si sebe samu představit ani v jednom z nich. Říkala jsem si, jak bych to asi řešila já sama. Jestli bych se takovému osudu dokázala postavit čelem. Zda bych ho řešila stejně jako ta či jiná zrovna ústřední hrdinka příběhu. Wow. doslova, Wow.

02.08.2014 5 z 5

Merde! Rok v Paříži Merde! Rok v Paříži Stephen Clarke

Skvělá kniha. Hltala jsem ji od počátku až do konce. Hrozně mě bavily francouzské pasáže. Alespoň jsem zjišťovala, co si ještě pamatuju a co jsem už dávno zapomněla. Hrozně mě bavily doslovné výslovnosti a vtipné francouzské fráze v knize:) opravdu vtipně sepsané :))) mohu jen doporučit. Nejen zde je patrný vztah francouzů s angličany, případně s američany:) skutečně si nemužou přijit k chuti :D :)

27.07.2014 5 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Nebýt toho, že zde autorka často popisuje svoji rodinu, děti a manžela (a já zatím svobodná a bez rodiny), měla bych pocit, že mě zná, a popisuje mě samotnou. Opravdu životní témata, která se dotýkají snad každé ženy v osobním životě. Nejde, aby ses tam neviděla. :) Skvělé. Bavila jsem se od začátku až do konce.

21.07.2014 5 z 5

Dřevěný nůž Dřevěný nůž Jiří Hájíček

Skvěle napsané povídky. Úžasný vypravěčský talent. Bavila mě jeho rybí krev, bavily mě i jeho povídky. Tenhle autor stojí za povšimnutí, a daleko víc. :)

03.07.2014 5 z 5

Sen Sen Eva Erbenová

Nádherně napsané. O to emotivnější, když víme, že se jedná o autobiografické vzpomínání na minulost. Bohužel na krutou minulost, spojenou s Němci, holocaustem, koncentráky s Židy a další hrůzy, které si lidé museli prožít. Hrůzy, na které autorka vzpomíná a které jako jedna z mála přežila. Rozhodně stojí za přečtení. Zvládla jsem jedním dechem a neustále jsem měla husí kůži.

08.06.2014 5 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Skvělé čtení, zasazené do krutého období druhé světové války, které je zde vykreslené jen okrajově. Líbí se mi, že hlavní příběh je celkem zábavný, mladý chlapec, snažící se uspět u kterékoliv holky z Kostelce, neváhá, a svádí každou, která mu přijde do cesty. Nenáročné, oddechové čtení, Škvoreckého vyprávění o svádění holek Dannym Smiřickým skutečně pobaví od začátku až do konce četby.

27.02.2014

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Tato kniha mě naprosto pohltila do děje. Četla jsem jedním dechem a přečtené jsem to měla opravdu rychle. Nikoho to nenechá chladným, tím spíše, že jde o autobiografické vyprávění samotné autorky a jejího opravdu velmi nelehkého života s adoptovanými syny. Smekám.

25.09.2013 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Moje druhá kniha od této autorky a snad ještě o něco více mě nadchla než Žítkovské Bohyně. Téma 2.sv. války, Němců a Židů je už hodně zpracované, ale to, co se dělo s Němci po válce, a hlavně s německými dětmi, ženami a starými lidmi žijícími v Česku (Brně a dalších městech) už o něco méně. Chvílemi velmi detailní, šokující, ale pravdivé popisy a vyprávění, o lidech, kteří si museli projít peklem.... četla se mi jedním dechem, i když pojednává o velmi smutné minulosti.

17.09.2013 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Nádherný, poutavý příběh, o to dychtivěji sem to četla, s pocitem toho, že Bohyně existovaly, a místa, domy a prostředí, kde bohovaly jsou zachované dodnes, a navíc zde žije i pamětnice...

30.08.2013 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Kniha mě naprosto pohltila. Nezapomenutelný příběh několika vražd, které mají spojitost v jednom vrahovi odehrávající se v Oslu. od začátku jsem jako vraha tipovala někoho jiného. Podezřelý se v knize neustále měnil, a až na konci mi došlo, že vrahem je někdo pro mě na začátku nepředstavitelný. Strhující, četla jsem jedním dechem. Šokující, ale přesto fascinující popisy vražd. Dopouručuju všem.

21.08.2013 5 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Šokující čtení! Pro nás, kteří jsme si tímhle neprošli, jen těžko představitelné, že by to vůbec mohla být pravda. Nechápu, jak se člověk dokáže takhle změnit, jak se z milující matky dokáže stát taková nestvůra, která nenávidí vlastní dítě. A ještě více nechápu otce, který svého syna miluje, ale nezastane se ho v ničem, nebojuje za něj, nechá ho v tom všem samotného!!!!

11.07.2013 5 z 5