Deník alkoholičky

od:

Deník alkoholičky

Knížka velice sugestivním způsobem a s věrohodnými detaily líčí příběh jedné z mnoha žen, které se z docela nevinných důvodů staly závislými na alkoholu. Je to vyprávění o postupném lidském pádu. Skoro až ke dnu. Pozvolna, ale dramaticky se zostřují vztahy mladé maminky a až dosud spolehlivé manželky ke všem členům rodiny. Středobodem uvažování se stává její utěšitel a milenec - láhev s alkoholem. Jak ji schovat? Jak ji připravit na chalupu? Všechno dění se ve zrychlujícím se tempu mění v kruh. Je z něho východisko? A je hrdinka tohoto nic neskrývajícího deníkového vyprávění schopna onu cestu nalézt?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/5802/denik-alkoholicky.png 3.336
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Přidat komentář
Kexina
06.02.2017

Nazvala bych to kniha dvou extrémů, i když s trochou nadsázky.
Na jednu stranu je i v minimálním počtu stran docela dobře zachyceno trápení, odcizení a pocit "k ničemu, všichni mě odepsali" prožívané během mateřské.
Na druhou stranu, jak už zde bylo vytýkáno, je linie alkoholismu dost hodně zkratkovitá (alkoholismus nevzniká takto rychle, pokud by hlavní hrdinka skutečně tolik vypila, nebyla by schopná se postarat o dítě, navíc tak, aby si toho nikdo nevšiml atd. ) a konec je jasnou snahou o happy end bez reálného podkladu (kolikrát si skutečný alkoholik řekne "dneska/zítra s tím končím"?).
Ale přesto se kniha čte dobře, příběh pokračuje svižně a na jeden večer se knížkou zabavíte.

DominaCZ
27.10.2016

No, předem chci hlavně říct, že autorka se NESETKALA s pravým alkoholikem. To, co ona popsala, jsou obecné představy. Alkoholismus nezačíná během 16ti dní, kdy si z jednoho cucnutí ihned přejdete na půl lahve denně tvrdýho a pak to zvýšíte na jednu denně.
Závislost vzniká dlouho a navíc je nereálné, aby nepiják chlastal tvrďák po litrech a dokázal fungovat, nemotat se, nepadat s děckem v náručí a už vůbec by nešlo, aby to bravurně skrývala přede všemi. Dalším faktem je, že údajně neměli prachy, ale na dvě až tři lahve denně několik stovek měla....?!
On by byl při takový situaci - ožrala, která padá s děckem v náruči, pouze nespokojen a pouze by ji mírně upomínal...? Myslím, že ten by ji kopl do prdele, že by ji hned opice přešla.
Jinak mi vadila ta slova - picérie, Pánbuví, vtrapu a jiné. Jako autorka by měla vědět, jak se co píše.
No a na úplný end - hrdinka byla neskutečně blbá a ufňukaná, rozežraná a ...prostě debil. Nejvíc ublížení bejvaj ti, kterým se nic neděje, proto bych jí s chutí dala po hubě.
Jediný plus? Je to čtivý a uteče to.
K hodnocení saseny: když je to kniha o alkoholismu, je jasné, že bude z 99% především o tom, jak se život alkoholila smrskne na jednu věc - flašku a to, jak ji schovat, koupit, použít. Takže v tom kniha nechybí. A jinak - průser hrdinky je myslím ten pád a věčný probouzení se s myšlenkou, že neví kde je a co dělá její děcko...to je dost velkej průser.
Jinak souhlas.
Jo, a vážně nepřestanete tak, že si ani ne půl roce řeknete NE a po apelaci manžílka vše vyhážete a regály a hospody vás nechávaj chladnou..to vážně ne.

Zorka
18.10.2015

Na dlouhý zimní večer ok. Jinak celé trošku naivní.

sasena
15.10.2015odpad!

Knihu jsem po několika stránkách odložila, nakonec se k ní vrátila a dočetla. Takže, o co jde. Paní se nudí na mateřské dovolené, tak začne chlastat. Každá, i sebemalichernější záminka je dobrá k tomu, dát si loka nebo panáka. Jistě, tohle je začátek každé závislosti. Ale tato žena se zdá být tak ubohá, naprosto bez zájmů a přátel, že bych jí, nebýt toho dítěte, skoro přála, aby se upila k smrti. Na každé stránce se pouze několikrát dočteme, jak měla chuť se napít (a taky se vždycky napila), jak schovat flašku, jak koupit flašku, nic moc víc tam není....prostě knížka naprosto o ničem. Vlastně neudělala ani žádný větší průšvih v těch svých opicích, dítě nikde nezapomněla, byt nezapálila, manžel se na ni nevykašlal...nuda, nuda, nuda. Celý obsah se dá shrnout do vět: jsem docela marná a na mateřské se to plně potvrdilo, nemám vůbec žádnou svobodnou vůli a na mateřské se to potvrdilo, takže jsem se dala na chlast a pak jsem si řekla, že to už stačilo a tak že s tím přestanu. Tím totiž knížka končí. Paní půl roku pije denně minimálně 1/2 litru ferneta a pak jí najednou dojde, že to asi trochu přehnala a měla by toho nechat. Jestli se jí to daří se ale už nedočteme. Takže co z toho plyne? Absolutně nic....

Pistácie
11.09.2014

Úžasně čtivá kniha. Od začátku mě chytila a nepustila. Jak je jednoduché stát se závislou. Ať už na alkoholu, i na čemkoliv obecně. Závislost je zlá, těžká a člověk si ji jen těžko připouští. O to horší je se jí vzdát a něco s ní udělat. Co dokáže žena protrpět a udělat, když je na vše relativně sama... jak snadné spadnout k alkoholu.

andream
21.05.2014

Dobře a rychle se čte, bohužel mě zklamal povrchní, plytký náhled...určitě by šlo lépe postavy propracovat, například manžela a pod.

marataheja
24.03.2014

Kniha se mi četla dobře (a rychle - tenká, nenáročná :-)), možná i díky tomu, že jsem také matka na mateřské dovolené :-) Během čtení jsem si také uvědomila, jak snadné je klesnout na dno a jak snadné je si panáčky vždy oddůvodnit...

čohynka
06.06.2013

Jak málo stačí vklouznout do alkoholového opojení.. Smutný příběh s nadějí na dobrý konec.. Četla se dobře.