Pistácie - Příspěvky

Svědkyně ohněSvědkyně ohněL. Kepler

Moje první Keplerovka, a nemohla jsem si snad vybrat lépe. Neskutečně silný příběh, který mě nepustil. Od začátku jsem četla docela se strachem v očích, což se mi sakra dlouho nestalo. Konec byl pro mě víc než šokující. Díky za takové příběhy, a knižní závěry. Kdo se chce bát, pátrat s detektivem, a na závěr zírat s otevřenou pusou, tak tohle je ta pravá kniha.

12. listopadu

Černý PetrČerný PetrJ. Papoušek

Miluju filmové zpracování od Formana, které je prostě nejlepší. Kniha se od filmového příběhu trochu liší, a malinko mě zklamala. Těšila jsem se na příběhy a scénky, u kterých jsem se ve filmovém zpracování doslova lámala. Petr je takový typický dospívající kluk, který vlastně pořádně neví, co od života chce. Zároveň prožívá první lásku, a je dost neohrabaný.
Forman to dokázal dovést do dokonalosti, a čerpal ze skvělého knižního příběhu, který byl ale pro mě slabším šálkem. Tentokrát musím vyzdvihnout filmovou adaptaci nad tu knižní předlohu. Prostě musím.

Fotograf z OsvětimiFotograf z OsvětimiM. Onnis

Kolikrát si při čtení říkám, že se takové hrůzy přece nemohly odehrát, ale důkazy a historie mluví jasně. I příběhu z této knihy máme spoustu důkazů (fotografií), jak takové místo vypadalo, a co tam asi lidé zažívali. Fascinuje mě, jak to dnes dokáží lidé i po tolika letech, z vyprávění druhých, popsat skoro do malých detailů. Při čtení mám někdy pocit, jako bych tam s nimi byla, a kdykoliv se blíží nebezpečí, nebo možnost nějakého odhalení, a strach ze smrti, úplně se při čtení chvěju. Tohle dokáže jen kniha. Úžasně sepsáno.

Krev na sněhuKrev na sněhuJ. Nesbø

Líbilo se mi, že je to něco jiného než Harry Hole, a aspoň na chvíli jsem se od něj odpoutala, a užila si příběh od Nesba, který není protkán tímto detektivem. Líbilo se mi vyprávění, příběh i jednotlivé linky, které se prolnuly a dávaly smysl. Záporný hrdina, který měl ve finále kladné rysy, to je to, co mě na tom asi bavilo nejvíc. Konec mě trochu zklamal, ale celkově mě kniha nadchla. Snad to není poslední autorova kniha, kterou jsem vzala do ruky.

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiH. Morris

Kniha mě ihned vtáhla do děje, asi jako každá s touto tematikou. Je to o to emotivnější, když člověk ví, že postavy a jejich vyprávění vychází ze skutečnosti. Jsem ráda, že jsem objevila i stránky autorky, kde se dozvíme další zajímavé informace o postavách a jejích příbězích v rámci jejich života i mimo Osvětim. Dobové fotografie jen dokreslují, že jde o skutečnost, takže mě z toho až mrazilo.
Některé příběhy a vyprávění mi přišla až fantaskní. Ale nikdy jsem tu dobu nezažila a nedokážu pochopit, co prožívali. A je jasné, že to musela být kolikrát neskutečná náhoda a souhra okolností, co vše dokázali lidé přežít, a co pro to udělat, aby bojovali nejen o holý život, ale i životy ostatních.

Najděte si svého marťanaNajděte si svého marťanaM. Herman

Trochu zklamání. Neustále se opakující věty a fráze, o tom, jak musíme mít rádi sami sebe, a sami sebe pochopit, abychom mohli komunikovat s druhými a chápat i ostatní kolem nás. Tohle mě provázelo celou knihou, a neustalo to ani na konci.
Chtěla jsem to dočíst, protože jsem doufala, že se dozvím něco zajímavého, ale přišlo mi, že to pořád dokola omílá to samé. Nic nového nepřišlo, snad jen to, kolik různých poučení mohu najít v pohádce O popelce. To bylo i celkem zajímavé. Ale jinak jsem se do knihy nutila, a chtěla jsem to mít za sebou. A to jsem se na ní pravdu těšila, a četla o ní dobré recenze. Ale osobně mě zklamala. A jsem ráda, že jí mám už za sebou. Takže za mě už ne.

TrhlinaTrhlinaJ. Karika

Zvolila jsem nejprve audioknihu, která mě ihned vtáhla do děje. Je to opravdu zajímavě namluveno, i když to bylo v češtině a to byla možná chyba. Hudba a dětský smích celý to tajemno syrově podtrhuje. Místy jsem měla až husinu. Některé pasáže se vlekly, a přišly mi dlouhé a zbytečné. Ke konci jsem se vrátila ke knize, k slovenskému originálu, a bavilo mě to víc jak česky namluvená verze. Navíc, při zpětném čtení mi přišlo, že v audioknize některé pasáže chyběly. Každopádně je to neskutečné si jen představovat, že takové místo existuje, a že bych se tam mohla ocitnout. Z toho mi jde opravdu mráz po těle. Knihy s děsivou tématikou, kde není konkrétní záporná postava, mě baví. Líbí se mi, a ihned mě vtáhnou. I když je to vše opředeno o domněnky a vyprávění, na taková místa věřím. A autor si s tím dal opravdu práci. Klobouk dolů.

Odposlechnuto v PrazeOdposlechnuto v Prazek. autorů

Knihu jsem přelouskala během dvou dnů, a nemohla jsem se skoro odlepit. Některé příběhy byly slabší, ale jiné byly opravdu humorné. Přijde mi úžasné, když si představím, že jde o autentické příběhy a přepisy rozhovorů. Někdy se sama nestačím divit, co nejen v MHD, nebo v obchodě zažiju, nebo jaké až komické dialogy si vyslechnu. Ne nadarmo se říká, že nejlepším scénaristou je sám život. Tahle kniha mě pobavila a doporučila bych ji všem, nejen pražákům. A palec nahoru za to, že koupí se přispívá na dobré účely, na sluchově postižené.

Dobře mi takDobře mi takR. Třeštíková

Je to autorčina prvotina, a je to hodně znát. Objevují se zde typické charaktery postav, a dost předvídatelné zápletky. Na druhou stranu je to celkem čtivé, a je zde dost zvratů v jedné jediné knize. Některé zápletky a rozuzlení mi přišly jako z telenovely, dost zvláštní a divná vztahová spojení. Ale i tak se mi to kupodivu četlo dobře.

Oznamuje se vraždaOznamuje se vraždaA. Christie

Nechápu, že jsem se k téhle autorce dostala až teď. Její tvorba je hodně specifická. Skvěle dokáže vykreslit jednotlivé postavy a jejich charaktery, vztahy mezi lidmi, ale i jejich role ve společnosti. Úžasně zvládá komunikace a dialogy. Do toho krásně zakomponuje danou dobu, a to jak se v ní lidé chovají a vystupují. A ještě to spojí s detektivním žánrem. Hodně se mi líbilo, jak vedla čtenáře, ukazovala mu různé indicie k možnému pachateli. Ale dokáže ještě líp vystihnout konec a moment překvapení z rozuzlení. Jen jsem se měla problém pořádně začíst a udržet pozornost. Možná kvůli většímu množství jmen a postav. I tak hodnotím kladně a těším se, co si od ní dalšího vyberu.

Příběh služebnicePříběh služebniceM. Atwood

Na jednu stranu je to příběh dechberoucí, skoro z toho jde až husí kůže kolikrát. Zajímavé je, že je to už starší kniha, která má prostě svoje kouzlo. A svým způsobem mě bavila. Dystopií jsem moc nepřečetla. V hlavě mám spíš jen Farmu zvířat a 1984, obojí od stejného autora. Ale tohle bylo něco jiného, asi umocněno tím, že se zde obtiskla společnost, která hledí na ženy z mnoha různých pohledů a společenských žebříčků. Na jednu stranu by to mohlo vypadat spíš román o ženách a pro ženy. Ale tak to není. Je to hodně o rozdílech pohlaví, společenském žebříčku, postavení a životních hodnotách. O tom, jakou společnost my tady neznáme, ale určitě už v historii dřív podobně vypadala.

Život, na který metr nestačíŽivot, na který metr nestačíK. Mikšíková

Tenhle humor mám ráda, a celkem jsem se nasmála. Líbí se mi téma života na vesnici z pohledu někoho, kdo tam vyrůstal a žije tam se svou rodinou. A ještě, když do toho vloží nadsázku, je to boží. A vůbec mi to tam nevadilo, ba naopak. Akorát mě v knize vadily časté chyby, ať už čárky, nebo špatné skloňování. Nebo pokud to byl záměr, tak jsem to asi nepochopila. Každopádně si myslím, že mi tím možná uniklo i spoustu vtipů. Což je škoda. Jinak si myslím, že je to dost povedená kniha, která se čte tak úplně sama.

HoubařkaHoubařkaV. Hanišová

Autorka opět nezklamala dechberoucím příběhem. Zpočátku jsem netušila, do čeho jdu. Ale po pár kapitolách mi to došlo a nemohla jsem se odtrhnout. Sisi mi byla první stránky děsně protivná, ale pak jsem pochopila proč. A nejde ji nelitovat a neprožívat s ní každou chvíli a všechny ty emoce. Někdy jsem měla chuť to zakřičet do knihy za ní, to trápení a smutek. Ale nešlo to.
Je to tak smutné a čtivé zároveň. Takové knihy mě baví nejvíc. A pak, že česká literatura není dost dobrá. Naopak.

Z lásky k vámZ lásky k vámA. Prowse

Chtěla bych to hodnotit výš, ale nějak mi pořád některé věci nejdou na rozum. Celkově je to poutavý příběh o odvaze ženy, která bojuje za přežití, aby mohla být s dětmi. Je to čtivé, a bavilo mě to. Ale pořád mi tam něco nesedělo. Možná mi byla hlavní hrdinka nesympatická. Věřím, že to může být i dobrý apel na ženy, které zažívají podobné okamžiky. Krok k tomu, aby s tím něco udělaly. Ale ten konec mě celkem zklamal, ale i překvapil. Myslela jsem, že to dopadne jinak, což je částečně výhra. A takové překvapivé konce mám ráda. Ale tenhle konec mě spíš zarazil a nějak jsem ho úplně nezbaštila.

Boss BabišBoss BabišJ. Kmenta

Pořád nevím, co ke knize napsat. Rozhodně mi přijde dost dobře napsaná i pro laiky, jako jsem já. I když jsem o tématu neměla skoro žádné znalosti, ihned mě to vtáhlo, a četlo se to dobře. Líbí se mi, jak je chronologicky sepsaná, jak mají kapitoly logiku, a hlavně nejsou dlouhé. Tudíž se nenudíte dlouhými odbornými pasážemi, ale má to opravdu spád. Já jsem ji přečetla vcelku rychle, a nic jsem téměř nepřeskakovala. A to se jedná o celkem obsáhlé téma. Jsem ráda, že jsem po knize sáhla, a rozšířila obzory. Je neskutečné, kolik práce a usílí musí autor udělat, aby sepsal tak obsáhlé dílo o jednom politikovi. A věřím, že to nebyla práce na rok, ale na několik let. Obdivuju investigativní žurnalistiku, a nyní o to víc.

Kladivo na čarodějniceKladivo na čarodějniceV. Kaplický

Tohle je neskutečně silné téma. O to hůř a emotivně se to čte, když si člověk uvědomí, že takové procesy a upalování "čarodějnic" existovalo. U mě to bylo o to emotivnější, protože jsem kraj Jeseníků a Petrových kamenů navštívila. V Jeseníku jsem dokonce navštívila expozici čarodějnických procesů, ze kterých šel docela mráz po zádech. A do toho, když si člověk přečte tuhle téměř autentickou knihu, tak je to opravdu zajímavé. Na film jsem zatím neměla nervy, ale věřím, že to zvládne málokdo. Mě už kolikrát stály vlasy hrůzou jen při čtení. Ale rozhodně je to těžké téma, které stojí za studování a přemýšlení.

O psaníO psaníS. King

Tuhle knihu by si měl zaručeně přečíst každý milovník literatury, ale i Kinga. Hrozně se mi líbil vhled a vzpomínky autora na jeho začátky, na to jak obesílal časopisy. Zkrátka na takové jeho ucelené vyprávění o tom, jak začínal jako pisálek povídek a jak už dnes plodí jednu knihu za druhou. A druhá půlka vás provede jeho názory, tipy, ale hlavně dlouholetými zkušenostmi s tím, co dělat, a co zaručeně nedělat při psaní. Mě to bavilo, a navíc mám pocit, že jsem autora poznala i víc z té jeho osobní, lidské stránky. A zaručeně mě dostane, když se k nám čtenářům, autor obrací a oslovuje nás. A především je zajímavé číst literaturu i z té druhé strany.

Návrat malého princeNávrat malého princeJ. Davidts

Není to ten pravý Malý princ, kterého máme rádi a na kterého jsme zvyklí. Ale kdo by nechtěl číst pokračování? Já rozhodně jo. Bavilo mě to, zase se ponořit do světa Malého prince a procházet s ním různé planetky. Potkávat další lidi a bytosti. Bylo to osvěžující, a jsem ráda, že se autor odvážil navázat. Věřím, že nechtěl předčít Exupéryho, neboť ho zde neustále oslovuje a odkazuje na něj. Jednoznačně chtěl navázat a dokázat, že to jde.

Pekařova dceraPekařova dceraS. McCoy

Je to další válečný příběh, který se dobře čte a zajímavě se zde prolíná minulost se současností. To se mi na tom líbí. Ale celkově jsem měla v knize pocit několika příběhových chyb. Neustále mě to vrtalo hlavou po celou dobu čtení. Některé věci a pasáže mi přišly zvláštní. Nepatří to k těm nejlepším válečným románům, jaké jsem měla v ruce. Ale rozhodně to neodsuzuji a myslím, že to stojí za přečtení.

Harry Potter a Vězeň z AzkabanuHarry Potter a Vězeň z AzkabanuJ. K. Rowling

Tenhle díl mě zatím bavil nejvíc. Jsem zvědavá, zda se to bude dál stupňovat, nebo to u dalšího dílu upadne. Ale rozhodně to ráda čtu v anglickém originále. Má to něco do sebe. I když český překlad je v mnohem specifický a jedinečný. Originál je pro mě i tak lepší. Na jednu stranu mi příběh přijde spíše dětský, ale je vidět, že s Harrym roste na síle i příběh, a začíná být tajemnější a napínavější.

Bez filtruBez filtruK. Dolejšová

Tenhle projekt mám ráda, a sleduju ho už delší dobu. S věštinou názorů i osobních zkušeností se dokážu ztotožnit. Myslím si, že každá holka a žena si zde najde to svoje. Chápu, proč je projekt úspěšný, a myslím si, že takový zde v dnešní době chyběl. V tom, jak většinu z nás pohltí sociální sítě a rádoby dokonalost, která je nám prezentována dnes a denně. Oproti projektu, mě kniha trošku zklamala. Jednoduše jsem čekala daleko víc. Především jsem netušila, že se v knize skrývá vyhodnocený dotazník, který mohl být lépe zpracovaný. Otázky si mohla autorka lépe promyslet a formulovat a dát si i více práce se sepsáním vyhodnocení. Věřím, že jí to zabralo dost práce, ale v knize to na mě působí, že to tvořila ve vlaku na koleni. Je to škoda. Kromě jejích vlastních příběhů a vyprávění ze začátku, a malého průzkumu, jsem se nic moc navíc nedozvěděla. Nepředalo mi to nic nového, což jsem myslela, že se stane. Celkově je to pozitivní čtení, především pro holky. Myslím, že tak silný a výrazný projekt si zasloužil obsáhlejší zpracování.

Dítě v mlzeDítě v mlzeM. Goffa

Sáhla jsem po druhé autorově detektivce, a byla jsem z ní nadšená o to víc. i Plaváček mě bavil, ale tohle je jiné, lepší. Líbilo se mi, jak to pěkně plyne, a všechno do sebe postupně pěkně zapadá. Kniha mě bavila. Dost mě chytlo, jak se proměňují vypravěči s každou novou "kapitolou". I když je už začátek jiný tím, že nám prozradí celý děj, únosce, i zápletku, nevadí mi to. Naopak mě tento příběh naruby dost bavil. Jedině snad konec byl pro mě zklamáním. Po tak dobrém a napínavém ději, přišel rychlý a nezáživný konec. Proč? Snad to autor chtěl rychle dopsat, a neměl už nápad. Škoda, tím to trošku shodil. Jinak by to byla špičková česká detektivka. I přesto všechno hodnotím kladně a jsem ráda, že máme tak skvělé autory. Jen tak dál.

ToToS. King

Zatím se ke knize asi neumím úplně vyjádřit. Mám v hlavě guláš. Na jednu stranu velkolepé dílo, popsané neskutečně podrobně, což jsem nikdy dřív nezažila. Na stranu druhou je to totálně šílené, podle mě přeplácané, zbytečně zdlouhavé. Možná je to i tím, že jsem se do toho kolikrát nutila, ale věděla jsem, že chci dočíst za každou cenu. Jestli to byla ztráta času? Možná. Jen vím, že znovu bych se do ní už nikdy nepustila. Rozhodně je to nadčasové dílo své doby, které přináší neskutečný zážitek, ale slíbený strach se u mě bohužel během četby nedostavil. Občas je to nechutné a já měla nutkání stránky přeskakovat. Ale hrůzu jsem v očích neměla. I tak jsem ráda, že jsem knihu zvládla dorazit. Ale bohužel mě zklamala a nemám z ní tak dobrý pocit, jak jsem čekala.

Osvětimská knihovniceOsvětimská knihovniceA. G. Iturbe

Po pěti dnech po dočtení a pořád jsem plná emocí. Nedá se popsat, co všechno se v této knize mísí za příběhy, témata, lidské osudy a zvrácené pohnutky. Je toho v jedné knize tolik, že jsem to u žádného jiného díla stejného tématu nikdy nikdy nezažila. Mám tolik ráda tohle téma, neboť žádné jiné ve mě nevyvolává tolik emocí, rozporů, otázek, ale i husí kůži v jednom. Díky za tohle dílo. Měl by si ho přečíst každý, kdo se aspoň trošku zajímá o to, co se dělo v minulém století za války nejen u nás.

JezeroJezeroB. Bellová

Knihu jsem dočetla včera, ale pořád nevím, co napsat. Rozhodně ve mně zanechaly dojmy, smíšené a neuspořádané. I po dočtení na ní myslím, a to je znak dobré knihy. Nenechala mě chladnou ani po dobu četby, ale vyvolávala ve mě neustále proměnlivé pocity. Autorčin styl psaní je osobitý. Ihned mě vtáhla, a nepustila, a to je také dobře. Sice mě ta její druhá půlka bavila o poznání méně, ale i tak jsem měla neustále nutkání ji mít u sebe a číst při každé příležitosti. Hlavní hrdina mi nebyl sympatický, až spíše ke konci knihy, ale líbilo se mi jeho putování. Připravte se, že je to něco jiného. Ale v dobrém slova smyslu.

Autismus & ChardonnayAutismus & ChardonnayM. Selner

Jsem ráda, že existují knihy, jako je tato. I člověk, který se běžně s autisty nesetkává, se aspoň na pár stran dostane do jejich světa. A aspoň hodně hodně vzdáleně si může představit, jaké je to s nimi být a pracovat. Těžko si představíme, jaké je to být autistou, to asi ani neví on sám. Ale autor nám aspoň nechal na tu dobu, co se ponoříme do knihy, nahlédnout do jeho práce, do jeho světa s autistickými dětmi. Díky za tuhle knihu.

Pan MercedesPan MercedesS. King

Moje první Kingovka, a líbila se mi. Možná jsem měla zvolit horor a složitější děj. Ale na začátek jsem si dala lehčí detektivku, a myslím, že jsem dobře udělala. Líbilo se mi to. I když skoro hned víte, kdo je vrah, protože se zde prolínají dvě linie vypravěčů. A to mě na tom bavilo. Vidět ten příběh z obou stran, jak ze strany zločince, tak i policajta. Jen ten konec zamrzel, protože jsem čekala velké finále a gradaci. A to obrovské napětí z toho, jak to dopadne, tak rychle opadlo. Přišlo mi to odfkláknuté, sepsané na jedné stránce. Skoro jako zametené pod koberec, jakoby autor na konci rychle spěchal, jen aby to už dopsal. A vůbec se mi nelíbilo celkové chování policajta ke konci knihy. Jak mi přišel sympatickej, tak na konci to zazdil. To mě na celé knize zamrzelo, jinak hodnotím kladně.

100 dní štěstí100 dní štěstíF. Brizzi

Tohle téma mě baví, ale to zpracování a pojetí této konkrétní knihy už míň. Spoustu věcí mi tam přišlo zvláštních, taková klišé a ohrané věci, které se mi nezdají moc reálná. Navíc mi to hodně připomíná knihu Než jsem tě poznala. Závěrečné gradování bylo na tom všem asi nejzajímavější, ale celkově bych to neřadila k velkým trhákům. I tak jsem ráda, že jsem měla knihu v ruce, občas se tam objevily zajímavé myšlenky a citáty. A člověk měl možnost se zamyslet nad svým vlastním životem.

Harry Potter a Tajemná komnataHarry Potter a Tajemná komnataJ. K. Rowling

Druhá kniha a zase jsem o krok blíž k tomu dočíst celou sérii :) Baví mě to a pořád mě to nepřestává překvapovat. Líbí se mi scény a příběhy, které se ve filmech neobjevily. Pořád mám v knize co objevovat. Je to super. Baví mě to číst anglicky a snad nepřestane do posledního dílu. :)

Velká šťastná huspeninkaVelká šťastná huspeninkaS. Andersen

Co dodat. Vidím se snad ve všem. Holka, co je introvert, krade oblečení svému příteli, aby se do toho mohla zachumlávat pořád a pořád, protlouká se životem, je jaká je, svá, není kdo ví jak atraktivní (nebo si to o sobě aspoň neustále myslí). Jsou to komiksy opravdu ze života. Nasmála jsem se.

1 2 3 4 5 6 ... 7