Merde! Rok v Paříži

Merde! Rok v Paříži je téměř pravdivý záznam událostí, které se mu přihodily, nebo nepřihodily během deseti let, kdy žil ve Francii - podle toho, kdo klade otázku. Původně knihu vydal v nákladu 200 výtisků a chtěl ji prodávat přes svou webovou stránku, rozdávat přátelům, nebo využít jako palivo při barbecue konajícím se při oslavě dobytí Bastily. Po čtení v Kanadském knihkupectví v Paříži a recenzích v tisku se však kniha stala takovým bestsellerem, že Clarke zanedlouho musel napsat pokračování....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15565/big_merde-rok-v-parizi-0Cs-15565.jpg 3.9636

Merde! 1.

Vydáno: , Plus

A Year in the Merde, 2004

Kniha Merde! Rok v Paříži

Koškin

Měl jsem velká očekávání a první třetina knihy byla solidní zklamání. Ne že by neodsýpala, že by se člověk nepousmál, ale sakra takhle brutální xenofobní klišé bez kapky nadsázky? Francouzi jsou z pohledu autora tupá, angličtinu prznící a líná hovada, ženy sice elegantní, ale promiskuitní, nevyrovnané fifleny, celý francouzský systém je na rozsypání a dotuje ho asi ježíšek... Odlehčenou formou a pořádnou dávkou nadsázky a i sebeironie bych to asi snesl, kniha se následně stejně překlápí do určitého stavu poznání a smířlivosti, ale jen ve formě pofrancouzštění hlavního hrdiny, ze kterého se stává stejně vychcaný zevloun jako z obyvatel státu, kde aktuálně čerpá prebendy. Do vlastních řad úplně nesahá, když už, tak aby ukázal, že je lepší a líp se orientuje v gastronomii a balení Francouzek než jiní burani z ostrova snů (kde je děsivé ledasco, dentální a zdravotní péče namátkou a co si budeme vyprávět, pivní turisti z UK, to je obraz lidského zmaru...). Příběh je ale nakonec docela zábavný. Autorovi dám ještě šanci, neboť jsem si pod vlivem inzertní masírky nakoupil skoro celou řadu jeho titulů, ale teď již budu otevírat s mnohem nižším očekáváním. Tak dlouho se s merde patláš, až smrdíš od hlavy k patě, Stephene. Slabý průměr.

Aliii

Vtipná oddechovka plná (dnes už bohužel) nekorektního humoru. Počítám, že v dnešní době už by se takovou knížku nikdo neodvážil vydat a bestsellerem by se nestala.
Pro mě byla zábavnou vzpomínkou na dobu, kdy se dala dělat legrace ze všeho a ze všech, bez zábran a bez obav.

Pítrs85

Čekal jsem od toho trošku víc břitkého humoru (vzhledem k té nekonečné lásce, co mezi Francouzi a Angličany panuje, tedy oni to tady Frantíci (ano, kopu v anglickém týmu) dostávají zleva zprava, ale přesto), ale jako odpočinková četba proč ne. Když si tady tak projíždím komentáře, udivuje mě, kolik je tu nadšených čtenářek- tahle knížka je totiž docela slušně šovinistická a pokud jste úzkoprsá žena, co ji jen kradmý pohled do jejího výstřihu zvedá ze židle, desetkrát se pokřižujte a knížce se velkým obloukem vyhněte. V opačném případě (nebo pokud jste muž, co se rád dívá do dámských výstřihů (a nejen tam :-) vás knížka zaručeně pobaví.

niki-chan

Jako vtipná oddechovka super, ale nic velkého v tom hledat nelze a ani netřeba.

odechovka a dobré představení francouzské mentality.. určitě doporučuji pro "oddech" od běžného kancelářského života:)

stanislav0373
18.11.2021

Dobrá oddechovka, u které se občas nedá nesmát nahlas, asi jako kdyby se chlapci z Top Gearu (Hammond, May a Clarkson) snažili natočit seriózní dokument o Francouzích.

Žádná hluboká literatura, prostě knížka pro zasmání, což je skvělé. Vypnete hlavu, protáhnete bránici a jedete dál.

Janek
25.09.2021

Knížku jsem dvakrát odložila, až na třetí pokus jsem se dostala do finále. Příběh, vršící jeden stereotyp na druhý, nemá žádný extra přesah, žádné poselství do života. Situace se opakují, chybí moment překvapení. Přesto, a navzdory všem těmto výtkám, jde o text, při jehož četbě jsem se nahlas smála. A čím víc jsem se blížila k závěru, tím trefnější a vtipnější mi text přišel. Možná bylo úlevné, že si autor dělá legraci z jiných národů než z nás Čecháčků.

Zentao
18.07.2021

Přečteno kdysi dávno, ale sedlo mi to. Navíc na některé vtípky si vzpomenu i roky po přečtení a pořád se nad nimi zasměju. Nic intelektuálního, ale na dovolenou ideální.