Pistácie

Přečtené 523Pouta
červenec 2021 (19.-21.)
Pouta 2018, Delphine de Vigan

Autorka mě již podruhé přesvědčila, že její knihy stojí za to. Její příběhy o mezilidských vztazích mě vždycky naprosto vtáhnou do děje. Nejsou to lehká témata, ale je to psané ze života, reálné, a můžeme si pod tím představit kohokoliv. Nic si tam nevymýšlí, nepřehání, neulítává nikam do nereálných výšin, ale naopak píše to tak, jak by se to mohlo v běžném životě dít. Může a někdy to potká každého z nás. Je to smutné, ale zároveň někdy dojemné čtení. O to víc mě to tady zasáhlo, že tak silné téma se dotklo dětských hrdinů. Těším se na další její počiny.


Najdu odvahu
červenec 2021 (12.-18.)
Najdu odvahu 2020, Lenka Vacvalová

Tuto ženu obdivuju už delší dobu, a to díky sociálním sítím. Její prvotina mě přesvědčila, že to, co dělá, jí hrozně baví a naplňuje. Nechápu, jak někdo může běhat s takovou lehkostí. I když chápu, že je to náročná dřina a mnohdy si sáhne na dno, vytrvá. V této knize je ta cesta popisována tak, že vás to donutí se zamyslet i nad svými sny, u kterých jste zatím nedošli do cíle. Každopádně je hezké vidět, že když člověk dělá něco naplno a pro dobrou věc, tak se k němu druzí neotáčí zády, ale naopak jsou milí, ochotní, chtějí pomoct, zapojit se a být součástí.


Život zn.: Hygge
červenec 2021 (05.-16.)
Život zn.: Hygge 2018, Rosie Blake

Tato kniha patří do škatulky "oddechové čtení na dovolenou" a tam také zůstane. Naprosto předvídatelný děj v každém kroku. Nic překvapivého. Žádný velký zvraty. Žádná čtenářská očekávání. Takový nenásilný, milý příběh, který neurazí, ale ani ničím nenadchne.


Svědectví o životě v KLDR
červenec 2021 (07.-09.)
Svědectví o životě v KLDR 2020, Nina Špitálníková

Na tuhle knihu jsem si počkala, a vyplatilo se. Pro nás naprosto nepředstavitelné fungování společnosti, které je ale na jiném kontinentu běžnou realitou. Jde jen těžko pochopit, jak se žije v komunistickém státu, který vás hlídá na každém kroku. A to hlavní soukromí vám bere tam, kde byste se měli cítit nejbezpečněji, a to doma. Tyto výpovědi vám to alespoň nepatrně přiblíží, i když věřím, že realita je mnohonásobně horší. Jediné, co si stále nedokážu představit je, že autorka vybrala do této knihy ty "slabší" příběhy. Jak asi tedy vypadají ty "horší"? Takových svědectví by mělo být víc a měla by se šířit více do světa.


Porodní příběhy - Rodíme se jednou
červen - červenec 2021
Porodní příběhy - Rodíme se jednou 2006, kolektiv autorů


Hovory s porodní bábou
červen 2021 (13.-21.)
Hovory s porodní bábou 2006, Jana Doležalová


Copywriting: Pište texty, které prodávají
květen - červen 2021
Copywriting: Pište texty, které prodávají 2020, Anna Sálová


Vděk
červen 2021 (09.-10.)
Vděk 2019, Delphine de Vigan

Tahle kniha vás chytne za srdce a nepustí až do konce. Navzdory smutnému tématu to bylo opravdu čtivé. Já jsem od začátku přilnula k hlavní hrdince a přála jí to nejlepší, i když tušíte, kam to celé směřuje, stejně jí držíte palce a doufáte v opak. Téma stáří je tak křehké, a přesto k němu většinou každý časem dospějeme, i když si to jen těžko připouštíme. Už jsem četla pár knih s podobnou tematikou, a tahle mi opět potvrdila, jak je život krátký a pomíjivý.


Po povrchu
červen 2021 (03.-09.)
Po povrchu 2021, Tomáš Třeštík

Upřímně jsem nečekala, že to bude tak čtivé. Je vidět, že Tomáš nemá problém s tvořením příběhů a v zásobě jich má opravdu dost, a to hlavně z doby dospívání, které u něj bylo opravdu divoké. Zároveň se mi potvrdilo, že svému řemeslu rozumí a fascinovalo mě, jak popisuje, co vše má za sebou a jak začínal s analogy a vyvoláváním fotek a postupně s vývojem techniky bez problému přešel na digitál. I tak mi to přišlo, jako by pořádně nevěděl, o čem psát. Občas se v tom plácal, dost přeskakoval z jedné doby do druhé. Chvílemi jsem byla zmatená, že byl v dospělosti, najednou v dětství, pak dospívání a tak nějak nesystematicky a nelogicky asi vyprávěl zrovna příběh, co mu namátkou vyskočil na mysli. Možná ne, ale takový dojem jsem z toho měla. Jeho osoba je opravdu jedinečná a svědčí o tom i jeho nesmyslné sbírky a kolekce všeho možného. U něj si neumím v žádném případě představit, že by propadnul minimalismu. Ale každý jsme jiný a to je na tom to krásné. :) Možná mi tam chybělo i víc příběhů ze současnosti, s manželkou i dětmi, ale i tak to bylo pěkné vyprávění a vzpomínání. Třeba se dočkáme i další knihy. Bavily mě i jeho úvodní statusy v každé kapitole, ale upřímně si také neumím představit, že by jim věnoval celou knihu. Jsem ráda, že to doplnil čtivým vyprávěním o své osobě i svých blízkých. :)


Cilčina cesta
červen 2021 (01.-06.)
Cilčina cesta 2019, Heather Morris

Líbilo se mi, že autorka vložila do knihy jak aktuální děj v gulagu, tak i retrospektivu a vzpomínání na to, co se dělo v koncentračním táboře, a jak to propojila s Tatérem a dalšími postavami, které se promítly do obou knih. Přesto jsem při čtení zjistila, kolik jsem toho o Tatérovi již zapomněla a musela jsem si hodně matně vybavovat spoustu věcí. Přišlo mi, že nás autorka ušetřila spousty drsných scén, které se na tak hrůzných místech odehrávaly. Spoustu scén (nejen ty, co se týkaly znásilňování) mohla vykreslit silněji a barvitěji, ale v každý podobný moment v knize jsem jí byla vděčná, že to nikde moc nerozpytvávala. I tak to bylo drsné a hrůzné čtení, které si jen lze těžko představovat na vlastní kůži.


Dlouhá trať
květen 2021 (28.-31.)
Dlouhá trať 2020, Viktorie Hanišová

Na to, že se jedná o depresivní povídky s tematikou sebevražd, jsem měla knihu přečtenou během pár hodin. Doufám, že to o mě nic nevypovídá. Autorčin styl psaní se mi líbí a na každou její knihu se těším. Bylo to sice krátké, ale za to dost čtivé. Klidně bych přidala pár povídek navíc. :)


Neutečeš
? - květen 2021
Neutečeš 2020, Dominika Hájková

Knihu jsem přečetla jedním dechem během chvilky. Je to opravdu jednohubka, jak je tu již zmíněno. Bohužel je celý děj průběžně hrozně předvídatelný, jak ty veselé, tak i smutné pasáže. Na to, že jde ale o autorčinu prvotinu, palec nahoru. Píše stručně, jasně a čtivě. Jen postava Davida mi tam nějak neseděla. Prostě jsem mu to jeho chování nevěřila. Těším se ale i tak na další literární počiny. :)


Znovuzrozená
květen 2021 (25.-26.)
Znovuzrozená 2015, Soňa Kolmanová


Falešný pohřeb
květen 2021 (13.-18.)
Falešný pohřeb 2020, Magdalena Mintová


Falešný sňatek
květen 2021 (06.-13.)
Falešný sňatek 2018, Magdalena Mintová


Válka vzpomínek
květen 2021 (03.-06.)
Válka vzpomínek 2020, Guillaume Musso


Cop
květen 2021 (01.-03.)
Cop 2018, Lætitia Colombani


Listopád
duben - květen 2021
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Jak to možná (nemohlo) být jinak po roce 1989, kdyby nepadl režim? Autorka má neskutečnou fantazii a krásně ji zužitkovala v dalším románu. Jako je neskutečně úlevné vědět, že takto doopravdy nežijeme, nejsme hlídaní režimem a máme svobodu slova i pohybu. Ale je fajn se zamyslet nad minulostí i z jiného úhlu pohledu. Příběh hlavní hrdinky je opravdu srdcervoucí a neumím se do takového osudu vžít a představit si ho. Upřímně se mi ale ulevilo, že je to jen čirá fantazie, a nikdo si v ČR ničím takovým nemusí procházet. Díky ale za tento pohled a další fantastickou, i když opět drsnou, knihu.


Foukneš do pěny
duben 2021 (19.-24.)
Foukneš do pěny 2020, Radka Třeštíková

Trochu jsem se bála a negativní recenze mě vyvedly z míry. Málem jsem knihu vrátila zpět do knihovny, ale jsem ráda, že se tak nestalo. Nečekejte od knihy žádný oddech a humor. Je to opravdu vážné od začátku do konce. Hlavní hrdinka je jedno velké drama, o kterém jsem na začátku netušila, co si myslet. Ale postupně s tím, jak se odkrývá její příběh a minulost, která je dost propletená vztahově nejen s matkou, ale i s jejím bývalým, začínám chápat, proč je taková, jaká je. Ztracená a zmatená životem. Upřímně se mi to líbilo a její cesta autem mě bavila. Čekala jsem, co dalšího vyvede a co dalšího se postupně s každou stránkou odkryje...


De(bil)níček
duben 2021 (18.-19.)
De(bil)níček 2020, Veronika Lechnerová

Vcelku krátké čtení, které jsem sfoukla během chvilky. I tak se mi líbilo, jak jednoduše a poutavě autorka psala a jak hravě shrnula různá vztahová a rozchodová témata do takových minipříběhů z vlastního života. Je to takové nahlédnutí o několik let zpět, a je zajímavé, že člověk to může porovnat i s tím, jak autorka žije dnes, a to skrze otevřenost na sociálních sítích :D. Celé to bylo sympatické, humorné a oddechové čtení.


Čeho před smrtí nejvíce litujeme
duben 2021 (01.-13.)
Čeho před smrtí nejvíce litujeme 2012, Bronnie Ware

Tahle kniha pro mě byla velkým objevem letošního roku. Hrozně se mi líbí styl, jakým je to napsané. Snad k každé kapitoly jsem si odnesla pár zajímavých myšlenek o životě i smrti. Možná mě to potkalo ve správný čas, kdy mi umíral také někdo blízký. I tak je jasné, že na takové okamžiky se dá jen těžko připravit. Ale je fascinující, co jedna žena prožila, kolik profesí vystřídala a kolik toho procestovala. Její odvaha mi asi dost chybí, ale brala bych ji hned. Obdivuji ji za to, jak trávila čas ve společnosti smrti a umírajících osob. Já vím jistě, že jsem dost citlivá na to, že bych to nezvládla víc než jednou... Tuhle knihu rozhodně doporučuji všem. Každý si pak uvědomí, jak je život rychlý a pomíjivý, a že není čas ztrácet životní okamžiky nějakými nesmysly.


(Re)design rodiny pro 21. století
únor - březen 2021
(Re)design rodiny pro 21. století 2019, Vratislav Hlásek


Šikmý kostel 2
leden - únor 2021
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická

Musím říct, že román i toto následné pokračování mě fascinuje. Navzdory tomu, že je to hodně popisné a možná i rozvleklé, mě se autorčin styl líbí. Jak se dokáže vžít do jednotlivých postav a propojit je s dalšími příběhy a osudy lidí a ještě to zasadit do konkrétní doby a hornické oblasti. Jen těžko bych si dokázala sama představit, jak se takovým lidem v té době žilo, ale díky kronice jsem to měla dost jasně přiblíženo. Hrozně se mi to líbilo a rozhodně nepovažuji druhý díl za horší, naopak bych řekla, že to krásně a plynule navázalo. Upřímně jsem měla ze začátku problém si vzpomenout na některé postavy a příběhy z první knihy, protože už je to déle, co jsem ji četla. Ale s tím, jak se mi postupně odkrýval příběh, jsem si vzpomínala na osudy malých sester, které už ve dvojce dávno nejsou malé, ale mají dávno své rodiny a nesou si své osudy. Je to hezky prolnuté, protože postavy často vzpomínají na to, co se dělo v minulosti a tím si krásně rozpomenete na první díl.


Kde zpívají raci
leden 2021 (21.-30.)
Kde zpívají raci 2020, Delia Owens

Tohle dílo má něco do sebe. Líbí se mi, když autor kromě psaní dokáže do knihy otisknout a přenést i znalosti z oboru, kterému se věnuje. A je vidět, že tady se to autorce povedlo. Ty popisy přírody, bažiny ve spojení s tím, jak byla Kya už jako dospělá, divoká, nespoutaná a odvážná a jak se dokázala prohánět na lodi, jak se chovala ve “svém” prostředí. Navzdory jejímu osudu a osamělosti tohle byly momenty, kdy jsem jí obdivovala a chtěla jsem být v něčem jako ona. Líbilo se mi i zasazení do doby a určité nastínění nejspíše typického městečka, kde tenkrát černoši stále neměli všechna práva a oddělovali je od bělochů nejen v autobuse nebo v obchodě. I to vnímání a odsuzování společnosti oproti slabším a osamělým jedincům, kteří zkrátka nežili podle vzoru toho, jak si to společnost tehdy nastavila. Jakmile někdo jen trochu vybočoval, už byl vyvrhel.


Bokovka
leden 2021 (14.-20.)
Bokovka 2020, Barbora Vajsejtlová

Myslím si, že je to téma ze života, které se může klidně v určité životní fázi týkat každého z nás. Téma krize středního věku, nevěry, problémech v manželství a podobně, to není nic neobvyklého a přesto to autorka pojala čtivě a zábavně. Líbí se mi, že nemá potřebu zabíhat nikam do detailů a nic nudně a zdlouhavě okecávat. Vždy jde k věci a vše umí smysluplně popsat. Její styl psaní se mi líbí. Trojlístek v knize je jasně stanovený, ale nevím, kdo z postav mi byl víc nesympatický. Upřímně jsem tady nefandila nikomu a jen jsem čekala, jak to vlastně dopadne. Konec mě ale trošku zklamal. Přišlo mi, že pořádně nevěděla, jak se s Karolínou vypořádat a jaký konec jí dopřát. Tohle bylo zvláštní zakončení.


Ikabog
leden 2021 (07.-14.)
Ikabog 2020, J. K. Rowling (pseudonym)

Tomu říkám pohádka. Viděla bych to spíš jako příběh s mnoha poučeními pro mládež a pro dospělé. Neumím si představit, co by to ve mě zanechalo, kdybych to četla v 7 letech. Jestli bych to vnímala jako drsný příběh, kterému zcela nerozumím, nebo prostě jen jako další zajímavou pohádku. Kdybych to nevěděla předem, styl a psaní Rowlingové bych v tom nehledala. Je to zcela jiné. Ale konečně jsem ji díky tomuhle přestala vnímat jen jako tu, co napsala Harryho Pottera. Konečně jsem si jí snad dokázala odškatulkovat.:) Na závěr musím vyzdvihnout doprovodné kresby dětí. Kdyby tam u některých nebyl uveden věk, nevěřila bych.


Saturnin zasahuje
prosinec 2020 - leden 2021
Saturnin zasahuje 2020, Miroslav Macek

Tento díl se celkem povedl. Líbily se mi všechny příběhy, které zde jednotlivé postavy vyprávěly všem ostatním. Humorné scénky se Saturninem, tetou Kateřinou a Miloušem, který nesměl chybět, jsou také skvělé. Mám ráda i přirovnání tety Kateřiny, dědečka a dalších, kteří je rádi používají. Překvapuje mě, kolik různých přirovnání vůbec existuje, nebo jsou některá smyšlená? Asi od poloviny knihy mi bylo jasné, kam bude příběh nejspíše směřovat. Akorát mě mrzelo, že to autor na konci tak rychle utnul a věnoval tomu jen pár řádků. Doufám, že ho napadne tomu věnovat v budoucnu další humorné kapitoly do knihy. :)


Zuzanin dech
prosinec 2020 - leden 2021
Zuzanin dech 2020, J. Katalpa (pseudonym)

Tahle kniha je pro mě velkým překvapením a čtenářským vstupem do nového roku. Objevila jsem ji úplnou náhodou a jsem ráda, že se ke mně dostala. Baví mě číst tématiku Holocaustu a 2. sv.v, i když je to velmi těžké téma, který i po dočtení ještě dlouho leží čtenáři v mysli. I tak to pro mě nepatří mezi ty nejsilnější knihy s touto tématikou. Myslím, že nás autor šetřil a do popisování hrůz, které se v koncentračních táborech děly, se mohl ponořit i více (ve srovnání s jinými knihami). I tak je to dost zajímavě pojatý příběh hlavní hrdinky, jejíž osud sledujeme úplně od narození až po dospělost. Prožíváme s ní krásné chvíle dětství a dospívání, až po ty hrůzy, kterými si musela jako Židovka projít. Zuzaně jsem fandila a doufala jsem ve šťastný konec a shledání. Naopak Hanuš byl postavou, která mě nenechala klidnou od začátku až do konce. Věděla jsem, že ho budu nenávidět, ale jeho činy byly tak hrůzné, že jsem se s každou kapitolou bála, co ještě horšího může provést.


Věci, na které nastal čas
prosinec 2020 (10.-17.)
Věci, na které nastal čas 2020, Petra Soukupová


Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr
15. prosinec 2020
Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr 2019, Martin Selner


Před povodní
listopad - prosinec 2020
Před povodní 2020, A. Bolavá (pseudonym)


Kočka na cestách
listopad - prosinec 2020
Kočka na cestách 2020, Hiro Arikawa


Můj příběh
říjen - listopad 2020
Můj příběh 2019, Michelle Obama

Myslím, že příběh by se dal scuknout do kratší verze. Ale i tak to byla čtivě napsaná biografie jedné dnes již vyčnívající afroamerické rodiny. Líbilo se mi nahlédnout pod pokličku toho, jak to chodí v Bílém domě. Lépe jsem si představila nejen to, jak to tam fyzicky vypadá, ale i to, jak je taková rodina střežena, a jak jsou vlastně v kleci. Neměli to samozřejmě nikdy lehké ani z pohledu rasového. Vyšplhali se ale z chudé rodiny tam, kam to nakonec dotáhli. Je zajímavé vidět i za oponu toho všeho, co skrývá vlastně nejen prezidentování, ale i kandidatura. Myslím, že nejtěžší to mají děti, které jsou do něčeho vtažené, aniž by se jich kdokoliv předem ptal. I tady je důkaz, že to jejich dcery měly naprosto stejně. Nikdy se jich neptal, jestli chtějí být medializované, prostě do toho musely vplout. Nikdy jsem výrazně nesledovala Obamovu prezidentskou cestu, ale tahle kniha je zajímavým vhledem z jedné strany, z té, která mu byla nejbližší.


Protože láska
? - říjen 2020
Protože láska 2020, Zuzana Miškufová


Faktomluva
září - říjen 2020
Faktomluva 2018, Hans Rosling


Hezčí svět
říjen 2020 (07.-14.)
Hezčí svět 2020, Barbora Šťastná

Tohle je úplně jiný šálek kávy, než na který jsem od autorky zvyklá. Ale mile mě to překvapilo. Příběh je čtivý, zajímavě propletený. Je to těžké rodinné téma, kde se neustále odkrývají nové rány a tajemství, ale i tak se mi to dobře četlo (dramata mě nevadí). Jediné, co mě vadilo, je přílišná předvídavost. Není vůbec těžké odhadnout při všech zápletkách, kam se bude příběh dále ubírat. Ale to mě neodradilo. Hlavní hrdinka mi byla celkem sympatická. P.s. jo a štve mě, když se na nějakou knihu těšim tak moc a čekám na ní dlouho a pak ji během chvilky přečtu. Ale to je můj problém a známka, že mě kniha fakt bavila. :D :)


Gump – pes, který naučil lidi žít
říjen 2020 (05.-07.)
Gump – pes, který naučil lidi žít 2019, Filip Rožek

Miluju psy a líbilo se mi, že autor pod rukama vytvořil celkem dojemný příběh, který si zamiluje spoustu milovníků psů. Je super, že se v knize snažil poukázat na problematiku týraných psů nebo množíren. Některé části mi ale přišly dětinské a nereálné. Že by pes přemýšlel doslova a takto do detailů jako člověk a popisoval čtenáři tolik podrobností? Musím ale uznat, že to bylo popsáno ze zajímavého úhlu pohledu, očima psa. Proč ne. Zase jiná ich forma (němé zvíře), se kterou jsem se dosud nesetkala. Ale upřímně jsem nečekala, a nemile mě zaskočilo, že kniha náhle a rychle skončila. Přišlo mi to dost krátké. Těšila jsem se, že to bude pokračovat o pár desítek stránek dál. Bohužel.


Žijte dlouho, žijte aktivně aneb Komplexní medicína od kosmického lékaře
srpen - září 2020
Žijte dlouho, žijte aktivně aneb Komplexní medicína od kosmického lékaře 2016, Ivan Pavlovič Něumyvakin

O téhle knize jsem si přečetla kladnou recenzi a nadchla mě. Ale asi jsem od kosmického ruského lékaře čekala víc. Je vidět, že autor je vzdělaný člověk, který se v oblasti zdraví pohybuje dlouhé roky a baví ho to. Některé předané myšlenky jsou opravdu zajímavé a k zamyšlení. Ale jiné jsou podle mě dotažené do extrému a přišly mi absurdní. Třeba to, když autor píše, že bychom se měli vyhýbat prostým slovům, že mají negativní vliv na naše fungování. Nebo když popisuje, že na nás mohou jít mdloby při požití peroxidu (který ale jinak denně doporučuje užívat), a přirovnává to tomu, jako když jdou mdloby na člověka z města, který se ocitne v lese.


Falešný román
? - září 2020
Falešný román 2017, Magdalena Mintová

Přišlo mi to jako trošku jednoduchý příběh, který nemá žádnou složitou zápletku. Ale přesto mě to bavilo a nutilo číst dál. A proto si mě kniha i autorka získala. Líbí se mi, že z toho udělala trilogii a už teď jsem zvědavá na další díl. Hlavní hrdinka mě fakt prudila od začátku do konce tím, jak se chovala. Jak čekala, že se bude všechno točit jen kolem ní. A pak přišel prudký pád. Líbila se mi i ta absurdní vsuvka s rádoby manželstvím a hlavně kvůli tomu mě to tak chytlo. Rozhodně se těším, co dalšího si autorka pro Emu a Alberta přichystala.


Švábi
srpen - září 2020
Švábi 2013, Jo Nesbø

Druhá kniha mě tolik neoslovila. O tom nejspíše vypovídá i to, že si pár týdnů po přečtení už téměř nepamatuju žádné detaily z knihy. Ale i tak zůstanu Harrymu zatím věrná a uvidím, co přinese třetí díl. Akorát ten děj vždy plyne tak pomalu, ale už jsem si na to u autora zvykla a myslím si, že to k němu patří. Naopak se mi líbí, jak prokresluje jednotlivé postavy a popisuje smýšlení a vývoj hlavního hrdiny až k tomu, než dopadne zločince.


1 ...