Terapie láskou

Pat Peoples se vrací z léčebny pro duševně choré a svět kolem mu nedává příliš smysl. Oblíbený fotbalový tým hraje na stadionu, který před několika měsíci ještě nestál, přátelé mají manželky a děti, ačkoli nedávno byli ještě svobodní. Nikdo mu nechce vysvětlit, jak je to možné, ani s ním mluvit o jeho ženě Nikki, s níž se jistě brzy zase shledá, i když právě teď žijí odloučeně. Pat ale věří ve šťastné konce. Stačí na sobě pracovat, nenechat se odradit, být laskavý k lidem, a život vás odmění. Tak je to ve všech dobrých filmech. Co si o tom myslí váš terapeut, mrzoutský táta nebo divná kamarádka, nehraje roli. Protože je jen otázkou času, kdy odluka skončí, on se s Nikki opět shledá a budou žít šťastně až do smrti. Nebo ne? méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/149357/terapie-laskou-8QE-149357.jpg 3.8412

The Silver Linings Play Book (2008)

Vydáno:, Knižní klub

Jane100

Nic moc. Do čtení jsem se musela nutit. Celkový dojem z knížky je tedy slabý.

DasaN

No kniha nebyla špatná, ale čekala jsem o toho něco víc.

martina.culik

Mně se kniha četla skoro sama - fandila jsem Patovi i s jeho zvláštnostmi.

MíšaS.

Kniha je lepší než film, ale i tak se mi to moc nelíbilo. Nemohla jsem se prokousat a pro mě nepochopitelné odstavce o americkém fotbale a skandování...

Clairka

Za bestseller bych to neoznačila...každopádně dočteno

denyjanostik

Milé, jednoduché, oddechové :)
Začátek a konec super, prostředek trosku slabší, hodně fotbalu a ne az tak důležitého děje.. určitě to neni špatná kniha :) některé myšlenky jsou pěkné a po přečtení poslední stránky se cítím tak nějak trošku smutno-dojatě a už se tesim na svého přítele :D

pettrass

Příjemně jsem se bavila. Jsem ráda, za jednoduchý nekomplikovaný příběh (už mě neskutečně nudí, že v každé druhé knize je milion dějových linek z minulosti a současnosti). Patovi jsem fandila a bavila jsem se, jak ho iritují špatné konce u povinné literatury :-). Jeho snaha být lepším člověkem pro svou ženu a jeho úvahy nad tím, co se děje kolem něj, byly zábavné (místy trochu smutné), ale ta psychika nám dá všem někdy pořádně zabrat.

Martun

Nebyly bych k této knize tak moc kritická jako mnozí. Hodně čtenářů se diví, že jde o bestseller, ale...místo úžasu bych se spíš snažila zjistit, proč tomu tak je. Bestsellerem se přece kniha/film/cokoli nestane jen tak a pro nic za nic, případně díky dobré reklamě. Osobně si myslím, že právě to, jak je příběh ,,jednoduchý", plochý (jak tu několikrát zaznělo), je v současné době celkem osvěžující. Jistě, příběh by se dal postavit tak, že by byl mnohovrstevnatý, postavy by byly dokonale psychologicky vykresleny, ale to už tu přece nesčetněkrát bylo.

Nicol13

Čte se dobře a rychle, ale to je vše. Děj plytký. Ten fotbal by mi ani tak nevadil, ale bez něj by ta kniha byla maličko o ničem. Kdybych byla jako Tiffany a nechtěla o něm nic slyšet (číst), tak se vyprávění vejde na pár stránek. Jako průměr asi dobrý.. ale bestseller?! Jako vážně?!
Kdybych tohle přešla, tak mě ale na téhle knize vyloženě se*e to spoilerování jiných knížek a vyzrazení jejich kompletního děje.. To si autor dělá srandu? Čtu tuhle knihu, nepotřebuji vědět jak dopadne dalších 10 knih! Sakra..
Všudypřítomný "jak by řekl Danny", hlavně na začátku, mě taky pěkně štvalo. Hlavně, když slavnej Danny ke konci téměř nic neřekl. Jsem zklamaná.

fvalek

Asi jediný kluk co tohle četl jak tak koukám do komentářů, ale nevadí mi to. I romantika je někdy fajn. Knížka se mi líbila, byla moc hezká. Příběh Pata mi byl blízký a fandil jsem mu, dokonce i fiktivně držel palce. Bylo to osvěžující přečíst si něco takového. Nemám předsudky vůči literatuře. Celkově trošku jednodušší kniha, ale rozhodně ne psaná telenovela. Mělo to hlavu a patu, což mě překvapilo. Děj byl maličko plochý, ale doháněly to prudké zvraty, které asi u dvou psychicky křehkých lidí prostě čekáte. Ačkoli to není žádná vrcholná literatura, tak za mě plný počet hvězd, protože mě to chytlo za srdce.

Klára2216

Musím říct, že tato kniha je obrovské zklamání. Čekala jsem mnohem více. Kniha se sice čte poměrně dobře a svižně ale vadila mi celá ta jednoduchost a ani hlavní hrdina mi k srdci nepřirostl, spíše mě rozčiloval. K této knize se už nevrátím.

hellena1523

Velké zklamání! Leonard je skvělý, ale tohle?! Autor asi v životě nepotkal duševně nemocného člověka a mám podezření, že se ani neobtěžoval si k tématu něco načíst. Anotace zněla skvěle, moc jsem se těšila, ale vážně jsem byla zklamaná. Přece jen jsem si pustila film, ale ten jsem ani nedokoukala, protože byl taky příšerný! Dokonce ani můj oblíbený herec s nádhernýma očima mě neudržel u televize. Velmi slabé...bohužel

tweed

Pat je dost creepy. Nemohla jsem se však ubránit tomu, abych občas nepovažovala jeho snahy o zlepšení se (s cílem získat zpět svou manželku Nikky) za milé až roztomilé. I tak jsem doufala, že mu v tomto směru happy end nevyjde. Když už jsme u té Nikky - není to největší sobecká kráva ever? Naproti tomu Tiffany, ač psychicky rozbitá, mi přišla sympatická a zároveň nejvíce realistická postava knihy. Možná by mi pomohl nějaký nezaujatý popis událostí před Patovým nástupem do léčebny. Toho se asi nedočkáme, ale to je život... nikdy neznáte skutečný příběh lidí okolo sebe.

Wichita
22.12.2016

"There is always some madness in love but there's also some reason in madness"
- Friedrich Nietzsche

Terapie láskou je neuvěřitelně laskavá knížka. Byť to není jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla, jsem si jistá, že patří k těm lepším, a to jak po obsahové, tak po stylistické stránce.

Christienne
06.11.2016

Po dlouhé době kniha, která mě zaujala hned od začátku... film jsem neviděla, ale po přečtení se na něj podívám.

petra4080
01.11.2016

Hezká knížka, bohužel mé očekávání bylo větší (prý bestseller) :-(
Většina knihy je fotbale, což mi trochu kazilo zážitek. Při čtení mi bylo občas smutno, jindy jsem se zasmála, zamyslela...

Lucie51
15.09.2016

Terapie láskou je první knihou, kterou napsal Matthew Quick, která se mi dostala do rukou. Knihu jsem četla před shlédnutím filmu, ve kterém si zahráli hlavní role Bradley Cooper (Pat Peoples) a Jennifer Lawrence (Tiffany). Musím říct, že snad i díky filmové obálce, se kterou jsem si tuto knihu zakoupila, jsem si hlavní hrdiny hned od samého počátku spojila s tvářemi těchto herců a vůbec to tedy nebylo na škodu, postavy mi s jejich obličeji pasovaly perfektně, Pata bych si nedokázala ve své fantazii vykreslit lépe :-) . Pat i Tiffany mi byli velmi sympatičtí, což však nemohu říci o vedlejší postavě, Nikki, Patově "manželce". Na Nikki jsem začala být přibližně v 1/3 příběhu neskutečně alergická, stejně jako na slovíčko "odluka". Zamilovala jsem si autorovu myšlenku, že "každý mrak má stříbrné lemování" :-) . Knize dávám plný počet hvězdiček, filmu bych dala o jednu hvězdu méně, jelikož je v něm oproti knize spousta nepřesností, spousta věcí tam chybí, spousta věcí je tam pomotaných nebo nahrazených. Zejména změna finálové písničky na taneční soutěži se mi nezamlouvala :-) . Příběh mě neuvěřitelně bavil, líbilo se mi Patovo líčení pobytu v psychiatrické léčebně, následné rozhovory s psychiatrem, jeho pocity při posilování a běhání nebo návrat do společnosti a léčení vztahů s rodiči, bratrem a kamarády. Hodně zajímavé bylo také autorovo líčení z prostředí amerického fotbalu, to jsem doslova hltala. Pata mi bylo v určitých chvílích upřímně líto, autor mu do cesty přichystal spousty překážek a nepříjemností. Chtěla bych mít takového kamaráda :-) Konec knihy byl úžasný, opravdu moc se mi líbil a knihu všem vřele doporučuji. ★★★★★

Tess.96
14.09.2016

Četlo se to hezky, krásně to ubíhalo a i když se zdá, že je stránek hodně, tak tomu tak není, jelikož stránky jsou docela silné a jsou tam velká písmenka, což mě naprosto vyhovuje. Našlo se tam ale pár věcí, které mě opravdu vytáčeli, například jak hlavní postava neustále opakuje něco o Nikki pořád a pořád dokola nebo ty zápasy s Orly, to skandování se tam objevilo asi milionkrát a neuvěřitelně mě to lezlo na nervy. Prostě hlavní postava je vážně magor, ale nakonec se to ukáže jako hezký romantický příběh.

Hanichka
26.08.2016

(spoilery!)
Pročetla jsem si ostatní komentáře a jsem překvapená z toho, jak rozdílně jsme knížku vnímali. Pro mě to bylo právě o tom, že šťastně šťastné konce jsou jenom ve filmech a i když se někdy snažíme jak chceme, děláme co můžeme a víc, tak prostě svojí vysněnou budoucnost mít nebudeme. "Zbyde" na nás dáma, co obelstila křehkého a zranitelného člověka, protože se do něj zamilovala a chtěla ho pro sebe. Táta s mámou to mezi sebou už dobrý mít nebudou, protože táta je prostě takovej, všechno se vždycky vrátí do starých blbých kolejí. V kontrastu s tímhle depresivním vyzněním knihy je Patův přístup, který ve šťastné konce věří, a tím, jak všechny svoje naděje upíná na dámu, která je už jinde, mě neuvěřitelně dojímá.
Ještě to pro mě osobně je cenná knížka i v tom, že v ní sympatizujeme s násilníkem a špatným manželem. Z pohledu například Nikki nebo Patova otce by celý příběh vypadal jinak, ale jsem autorovi moc vděčná za to, že tady ukázal, že lidé se mění a že příšerné chování v minulosti neznamená, že později nemůže člověk procházet osobním vnitřním peklíčkem, a že si to třeba tolik nezaslouží.
Hvězdičky čtyři za konec, který jsem moc nepochopila, respektive mi přišel uspěchaný, a za postavu Cliffa, čím dál tím víc mi v příběhu neseděla.

evelýny
03.08.2016

Knihu jsem přečetla až po zhlédnutí filmu. Byla jsem překvapena jejich rozdílností. Z mého pohledu se nedá hodnotit, zda byl film lepší než kniha. V knize jsem si uvědomila těžké psychické trauma hlavního hrdiny, komplikovaný návrat do normálního života pro něj i pro jeho nejbližší, komplikovaný vztah s otcem, velmi hezký vztah s bratrem. Kniha se velmi dobře čte, ale již se k ní nevrátím.
Film mi byl sympatický tím, že jasně ukázal budoucnost hlavních hrdinů, i když opravdu skončil happy endem. Kniha má z mého pohledu vyšší úroveň než film, ale jestli někdo váháte, zda film nebo knihu, za sebe říkám oboje.

Markét.t
22.07.2016

Terapie láskou se velmi dobře četla. Od jejího děje jsem ale asi čekala něco jiného.
Celé mi to přišlo utahané, místy zbytečně natahované a ano... občas jsem se u čtení nudila.
Na druhou stranu se na hlavní hrdiny jako byl Pat, tak často narazit nedá.

sarekaslukova
12.06.2016

Knížka se mi četla hezky, děj byl velmi dobře napsaný, a proto se četla prakticky sama. Sice scének s fotbalem tam bylo opravdu hodně, ale byly vesměs zábavné takže mi nevadili. Trochu mě ale rozčilovalo že skoro celou knížku jsem nevěděla za co byl vlastně Pat zavřený v ústavu. Naštěstí jsem se to ke konci dozvěděla, takže moje zvědavost byla uspokojena.

Denninka
18.03.2016

Mě knížka bavila. Chvílemi mi Pat připomínal dokonce i Forresta Gumpa, hlavně kvůli tomu častýmu běhání :-) Souhlasím s již zmíněným komentářem, že scén z fotbalu bylo trochu víc, ale ani to nemění na mém hodnocení. A teď si můžu konečně pustit už dlouho slibovaný film.

pageta
14.03.2016

Překvapilo mně jak dobře dokázal spisovatel popsat psychiku zlomeného muže, když si člověk uvědomí, že to může potkat v podstatě každého tak mne v některých chvílích až mrazilo. Líbilo se mi jeho heslo: Být k lidem radši milý, oni nemusí vědět co si doopravdy myslím .

Markette
08.03.2016

Kniha se mi velmi zalíbila, už díky filmu. Film byl užasný, a kniha byla taky krásná. Ale na 5 hvězdiček to podle mě nemělo. Knihu můžu jen doporučit, ale já od toho čekala asi vážně moc, už díky obsahu. Můžu jen doporučit, ale u mě to na 5 hvězdiček prostě nemá.

Leniiis
22.01.2016

Knížka byla pravdivá. Opravdu si nevážíme toho, co máme, dokud to neztratíme..a stejně to měl i hlavní hrdina. Bylo mi ho chvilkama až líto, ale chvilkama mě zase rozesmíval :-) no a co se týče mého názoru tak za mě by v knížce mohlo být míň fotbalu, popisování jednotlivejch zápasů a za to odebírám jednu hvězdičku.

Jana09
17.01.2016

Opravdu zvláštní knížka. Nečekejte klasický romantický příběh, to fakt ne. Chvílí jsem cítila beznaděj a zmatek hlavního hrdiny. Urputnou snahu udělat všechno nejlíp....Celou dobu jsem mu držela palce, aby obstál :-) Za mne dobrý.

Madame R
17.01.2016

Ačkoliv mě to překvapilo kniha se mi vážně líbila. Bylo to nenáročné čtení ale i tak tam bylo něco co mě nutilo tu knihu dočíst a zjistit jak to vše dopadne. Opravdu zajímavý příběh.

sporran
24.12.2015

Pěkná knížka. Četla jsem ji jako druhou po Odpusťte mi, váš Leonard. Opět zvláštní a opět se od ní nemohl člověk odtrhnout. Proč? Protože jde o netradiční pojetí tématu - duševní nemoc, láska, zklamání, hledání, vyrovnávání.... Moc se mi líbí, jak autor dokáže vykreslit pocity hlavního hrdiny, které se promítají to toho, co skutečně dělá. Vzhledem k postupu a rozuzlení celého příběhu jsem malinko uvažovala nad tím, jestli není na pokraji žánru "harlekýnek", ale nevím, protože jsem nikdy žádnou nečetla. :-)
Každopádně, pokud bude i jiná kniha od tohoto autora, ráda si ji, jedním dechem, přečtu.

milenarehakova
28.11.2015

Ačkoli tento žánr nepatří mezi mé nejoblíbenější,přesto jsem z této knihy nadšená.Četla se velmi rychle,avšak posledních 80 stránek bylo trochu zdlouhavějších.

psychické problémy zfilmováno láska tanec

Matthew Quick

Matthew Quick