pipa36 pipa36 komentáře u knih

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Taková typická americká detektivka, ze které na vás dýchne hektická a místy hodně ponurá atmosféra Drsného Harryho. Bylo to dobré - činy velmi brutální (tohle snad nevymyslí ani severská krimi), ale překvapivě dobře se to četlo. Hodně mě zklamal konec - celou knihu to bylo napínavé až k prasknutí, žádné indicie, které by vedly k pachateli, motiv činů taky ne a ne najít, a najednou zlom a bác... padouch se po těch letech potřebuje vykecat a všechno vysvětlit. Prostě Drsný Harry. Ale jinak dobrý, do dalších dílů určitě půjdu.

09.03.2020 4 z 5

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Moc ráda se k této knize vracím - byla to jedna z mých nejčtenějších během dětství. Vždy jsem v ní přečetla úplně vše - říkadla, básničky, pohádky... Klidně pořád dokola. Psáno úžasným jazykem, který podtrhuje kouzlo pohádek. Moc pěkné.

02.03.2020 5 z 5

Archiv Archiv Victoria Schwab

Tuto knihu jsem si půjčila v knihovně jen kvůli tomu, že mě zaujala obálkou. Příběh "z druhé strany" mě překvapil, ale v dobrém slova smyslu - vše bylo dobře popsáno, takže se v tomto světě neztrácíte, hlavní hrdinka mi byla i přes některá velmi nelogická rozhodnutí sympatická.
Děj byl napínavý a měl spád, takže čtenář spisovatelce (překladateli?) nějaké ty chybičky jistě promine - já osobně jdu dnes pro druhý díl.

28.08.2019 5 z 5

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

Odpočinkové, dovolenkové čtení. Jednodenní záležitost, velmi dobře se to čte.

21.07.2019 4 z 5

Plán Plán Elle Kennedy

Tak nevím. První tři knihy jsem četla jedním dechem na dovolené. Poslední díl jsem louskala tři týdny a můžu říct, že ten náboj, čtivost, humor - to vše se vytratilo. Hlavním postavám jsem jejich "vztah" vůbec nevěřila, některé myšlenkové pochody hlavní hrdinky byly přinejmenším zarážející - na to, jak měla být inteligentní, se v některých chvílích chovala jako obyčejná slepice.
Takže, tohle moje "knižní pankáčství" končí, vracím se k osvědčeným žánrům. Dávám 2*, fakt mě to nebavilo.

15.07.2019 2 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Kniha řeší případ vraždy luxusní tanečnice burlesky, kterou někdo ubodá na prahu jejího domu. Vyšetřování se rozjíždí naplno, ale stále není jasné, co je motivem - každý z podezřelých nějaký měl, i když každý úplně jiný.
Kniha je bezesporu velmi dobře napsaná, napínavá, bez hluchých míst - prostě tak, jak jsme od Bryndzy zvyklí. A to je právě ten problém - sice je tahle kniha jiná, než ty předešlé, v něčem je ale stále stejná, taková "bryndzovská". A i když to bylo napínavé a zajímavé, nedokázala jsem se přimět k pokračování ve čtení. Než jsem tuto knihu dočetla, přečetla a poslechla jsem si další 3 knihy. Nevím, asi mám přebryndzováno. Přesto hodnotím 4*.

11.05.2019 4 z 5

Postav si svou postavu Postav si svou postavu Nikola Bartáková

Tuto knihu jsem si koupila a přečetla asi před měsícem, a dlouho jsem uvažovala, jak ji vlastně ohodnotit - z jedné strany je přehledná, přínosná, každý si tam může najít tu svoji "radu". Z druhé strany však obsahuje tvrzení, se kterým fakt nemůžu souhlasit a náhled na celou knihu mi to tak nějak "pokřivilo".
Klady: Cvičební i stravovací plán je výborný, myslím, že i člověk, který se nikdy nehýbal, podle něj dokáže své svaly a tělo obecně zmobilizovat a dohnat k potřebným "výšinám". Vše je zpracováno přehledně, přiložené fotografie upřesní popisy... jo, moc fajn. Rady na úpravu stravovacích návyků nepřináší nic nového, ale je znát, že autorka je v této věci zběhlá a zřejmě i fundovaná.
Co mě však ale "dostalo" v negativním smyslu slova, je tvrzení přizvaného odborníka Miroslava Nečase, který v kapitole 9 popisuje (komentuje) vliv stravy na psychiku, hubnutí a sportovní výkon. V závěrečném shrnutí na str. 85 v bodu 2 tvrdí, že cituji:
"H2O - ideálně strukturovaná, filtr na vodu je nejlepší investice..."
To, že tělo potřebuje vodu, protože je ze (v knize uvedených) 70% tvořeno právě vodou, je obecně známé a platné tvrzení. Ale tvrzení o tom, že pořízení filtru na vodu "...je nejlepší investicí..." je tak bezprecedentní blábol, až se mi z toho zvedá tep.
Nedávno k nám do laboratoří přišla paní se vzorky vody a prosbou o jejich analýzu, protože její dospělá dcera má dlouhodobé velké zdravotní potíže a doktorům se nedaří přijít na to, co jí je - vždyť žije tak zdravě, kupuje si pouze bio potraviny, má velmi účinný filtr na vodu za tisíce korun, nikdy se s ničím neléčila... Analýzou dodaných vzorků bylo zjištěno, že dcera dlouhodobě pila téměř "destilovanou" vodu - prostou všech minerálních látek. Tuto "zázračnou" přefiltrovanou vodu si dokonce brala v lahvích i do práce. Takže místo toho, aby byly minerální látky do těla průběžně doplňovány, tělo si "bralo", kde mohlo, a to z vlastních orgánů (mozek, krev...). Významná část všech minerálních látek, které ke svému fungování tělo potřebuje, je dodávána právě ve formě rozpuštěných látek (minerálů) v přijaté vodě. Podíl těchto látek, které přijímáme ve stravě, je pouze cca třetinový - z tohoto důvodu se také za zdravím jezdí do lázní, ve kterých se používají vody se zvýšeným podílem minerálních látek :-). Dalším celkem běžným problémem domácích filtrů je jejich zamoření faunou - prvoci, v horším případě i bakterie. Jak to s paní dopadlo, nevím.
Nejsme někde v Asii, kde je čištění vod obecně známý problém. Česká republika patří k těm zemím, kde jsou kritéria pro pitnou vodu (z kohoutku) nastavena hodně přísně a jejich dodržování je průběžně kontrolováno ať již přímo zpracovatelem (vodárnami), který má oznamovací povinnost, nebo příslušnou hygienickou stanicí. To, že má voda v některých případech barevný odstín, ne vždy znamená její závadnost - v mnoha případech je i takto zabarvená voda daleko zdravější, než kupované vody v PET lahvích nebo zmiňované filtrované vody.
U filtrů, namontovaných na kohoutku u konečného spotřebitele totiž bývá jeden velký problém, a to jejich většinou téměř nulová údržba (laicky - pokud si filtrujete kávu, také pokaždé použijete nový filtr...). Protože pokud se koncový uživatel nesprávně věnuje (či nevěnuje vůbec) údržbě či vyměňování filtru, může být výsledek opravdu tristní - prodejcům filtrů na vodu nejde o zdraví jejich zákazníků, ale pouze o prodej produktu s umělou poptávkou a většinou účelově upravenou statistikou prodejů.

Je to sice jedna jediná větička z celé knihy, ale stejně mě nadzvedne pokaždé, když se k ní vrátím. V konečném souhrnu proto hodnotím tuto knihu 3,5* - původně jsem dala 4, ale jak říkám - vyhodnotit přínos a obsah této knihy mi činilo problém a trvalo mi opravdu dlouho, než jsem si sama svůj názor ujednotila.

08.12.2018 3 z 5

E-knihy, aneb, První pomoc pro začatečníky E-knihy, aneb, První pomoc pro začatečníky Monika Oravová

Ačkoli je značná část obsahu již zastaralá (vydáno v roce 2012), přesto je mnoho poznatků přínosných - např. vysvětlení rozdílu mezi technickým a sociálním DRM, seznamy webů, na kterých bylo (a většinou ještě je) možné sehnat e-knihy apod. Líbilo by se mi, kdyby někdo vydal aktualizovanou verzi...

08.12.2018 3 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Dobré, velice dobré. Jen mám dojem, že pan Bryndza svou hlavní hrdinku prostě nemá rád...

28.11.2018 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Kniha se mi líbila, ale zarazilo mě pár nelogičností:
- Děj se odehrává v horách, v prosinci, v jednom kuse sněží nebo zuří sněhové bouře... a jedna z hlavních hrdinek jako dopravní prostředek používá motorku, hlavní postava chodí hodinu před půlnocí na kávu na terasu místního baru, na návštěvě u známých je "...venku -1, v místnosti 15 stupňů..." Asi je to kniha o ledních medvědech.
- Postava Diany mi připadala zbytečná a účelová, neskutečně mě iritovala.
- Hlavní postava cca v půlce knihy ochořela - obyčejné nachlazení, protože v noci "...vyšel s kávou na terasu a probudil se až ráno...". Tedy já nebývám nemocná, ale kdybych takhle usnula jen tak ledabyle oblečená někde venku na terase v prosinci v Pyrenejích, myslím, že bych měla přinejmenším zápal plic, a ne jen "kucínek".
Až na tyhle drobnosti (kterých byla plná kniha) to však bylo dobrý, zápletka i rozluštění se mi líbilo. Další díly si určitě přečtu.

23.10.2018 4 z 5

Modrá jako safír Modrá jako safír Kerstin Gier

Tento díl se mi líbil trošku víc, než první - velkou zásluhu na tom asi má vtipálek Xemerius, který vždycky trefně Gwendolyn uzemní...

01.02.2018 4 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

I když jsem měla problémy se začíst do prvního dílu a po dočtení druhého dílu jsem byla přesvědčená, že do třetího dílu už nejdu, zkusila jsem to. Dostala jsem se k 38 straně a vzdávám to. Zmatené, blbě napsané, úplně jiné, než bylo na začátku (v prvním dílu). Vůbec mě nemrzí, že netuším, jak to vlastně dopadne, ani mě to nezajímá. Za mě nedoporučuji, existují výrazně lepší knihy.

27.01.2018 1 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Ne ne, toto se fakt četlo hrozně - přečetla jsem, ale s obtížemi. Tento díl byl výrazně slabší, než první, a když k tomu přičtu pro mě velmi těžce čitelný styl psaní... 3 hvězdy a do dalšího dílu už nejdu.

25.01.2018 3 z 5

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Moje první setkání s panem Brownem, a to ještě v prvním vydání pod názvem "Pavučina lží". Sice jsem to dala až napodruhé, protože úvodní scéna s vrtulníkem a psím spřežením pro mě byla hodně silná káva, ale zato jsem si to potom užila. Některé scény jsou sice málo pravděpodobné, ale výborně a poutavě napsané, a i když hlavní postavy několikrát jen o vlásek přežijí vlastní smrt, knize to vůbec neubírá na kvalitě. Takže za 5*.

Atlantský gen Atlantský gen A.G. Riddle

Tak tohle hodnotím slovy:
"Přišel jsem - přečetl jsem - nepochopil jsem - odcházím."
2 hvězdy, a to jsem hodná.

25.01.2018 2 z 5

Andělé strážní Andělé strážní Kristina Ohlsson

Kniha se mi líbila - jedna z těch, co chytne a nepustí. Konec mohl být trochu propracovanější, ale i tak je znát spisovatelčin velký posun od Nechtěných. Vsuvky s výslechy prozrazujícími děj jsem po první zkušenosti vynechávala a přečetla je až po přečtení celé knihy. Vyplatilo se - za neprůhlednost do posledních chvil dávám 5 hvězd.

Řezník Řezník Jennifer Hillier

Knihu jsem přečetla dá se říct jedním dechem - konec (posledních cca 3-5 stránek) mě však zklamal, připadalo mi to jako z rychlíku. Proto pouze 4 hvězdy.

25.01.2018 4 z 5

Duch za oponou Duch za oponou Dori Hillestad Butler

Knihu jsem koupila synovi - má tyto knížky rád, protože pro dítě je tam od všeho trochu - záhada, napětí i humor. V tomto dílu Kaz se svojí kamarádkou Klárkou (pevňačkou) dále pátrá po své duchrodině, a současně řeší záhadu ducha v Klárčině škole. Kniha se nám líbila, takže dávám plný počet hvězd.

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Tak nevím. Začátek výborný, nemohla jsem se od knížky odtrhnout, a než jsem se nadála, byla jsem za půlkou knihy. Ale zhruba ve třech čtvrtinách mě to přestalo bavit. Proč? Připadlo mi, jako kdyby konec psal někdo úplně jiný - postavy se chovaly jinak, co bylo na začátku dáno, na konci už neplatilo...

18.12.2017 3 z 5

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Zajímavý námět, velmi dobře se to četlo.
Příběh Layly, která sice žije v klanu Strážců, ale tak nějak tam úplně nepatří, protože je napůl Strážce a napůl démon. A tato drobná "vada" ji tak nějak předurčuje k určité výjimečnosti.
Samotnou mě překvapilo, jak mě to zaujalo. Takže rovnou otevírám další díl.

30.04.2023 4 z 5