Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Světlo Země Světlo Země Arthur Charles Clarke

Po přečtení Rámy a Odysey a další vynikajících děl od tohoto autora tak nějak podvědomě očekávám, že když vezmu knížku s jeho jménem na obálce, nebudu se nudit. To se mi bohužel nevyplnilo v případě Světla Země, protože většina knihy, kdy sledujeme hlavní postavu, jak se začleňuje do života na měsíční kolonii a přitom plní přísně tajný úkol, je sice do detailu popsána, ale není protkána zajímavými událostmi. Jednoduše, v příběhu se toho moc neděje. Menší obrat nastává v závěru knihy, kdy dojde i na bitvu, ale té je opravdu věnováno minimum prostoru, takže v konečné bilanci převládá nuda. Absenci děje bohužel nenahradí sebelepší vypravěčský styl. Ani ten Clarkův.

07.01.2013 3 z 5

Ilustrovaná žena a jiné povídky Ilustrovaná žena a jiné povídky Ray Bradbury (p)

Sbírku povídek je vždy těžké ohodnotit. Většinou se v ní nachází spousta nesourodých příběhů, které mají více či méně společného. To platí i o Ilustrované ženě. Je tu mnoho vynikajících povídek, spousta průměrných a nějaké ty, co mi moc nesedly. Přestože Bradburyho styl psaní je vždycky velice specifický, dá se v jeho povídkách zachytit spousta informací o různých kulturách, které tvoří cykly povídek. Nejvíce negativně hodnotím povídky na téma "podivíni", která už názvem napovídá, že se bude jednat o prapodivné existence. Pro mě byly až příliš vzdáleni lidem, čímž jsem měla problém se do nich pořádně ponořit a dokázat se vžít do atmosféry, kterou autor (ostatně jako vždy) do detailu vylíčil. Povídky, které mě nejvíce oslovily: Hymnoví sprinteři, Báječný zmrzlinový oblek, Životní dílo Juana Díaze, Odvoz odpadků, Příběh lásky, McGillaheeovic škvrně a Ilustrovaná žena.

Vyslanec Vyslanec J. M. Dillard

Vyslanec je přepis úvodního dílu do seriálu Deep Space Nine. Proto se tu především seznamujeme s postavami ze seriálu, s celou stanicí, objevujeme červí díru a samozřejmě sledujeme nového komandéra v akci. Nenapadá mě nic zásadního, co bych knize mohla vytknout, ani nic, co by nějak výrazně potěšilo/pobavilo/zarylo do paměti. Bylo to takové příjemné zavzpomínání na začátek seriálu, který od tohoto okamžiku ušel dlouhou cestu.

Kongo Kongo Michael Crichton

Asi se touto větou budu opakovat, ale to nevadí. Psal to Crichton, tak je to dobré. To beze sporu. Kdo má rád jeho styl psaní (já), tak si po přečtení Konga určitě nebude stěžovat. Proč tedy hodnotím průměrně? Protože i když je to pěkná čtivá knížka, Michael má na svědomí mnohem lepší kousky. V rámci jeho bibliografie jde o příběh průměrný a místy i rozvláčný až nudný. Michaelův popis věcí z pozadí příběhu bývá většinou poutavý, ale tentokrát mi přišel z větší části zbytečný a na můj vkus trvalo příliš dlouho, než se dostali do džungle, a pak zase strašně dlouho procházeli džunglí, než dorazili k tomu, k čemu potřebovali (k hlavnímu tématu knihy). A když jsem se konečně k hlavní zápletce prokousala, uběhla jako nic a byl konec knihy. Abych to shrnula, nápad zajímavý, ale chtělo to trochu učesat. A co se týče filmového zpracování, co si scénář vypůjčil z knihy je dobré, co si přimyslel, je trapné a celkově mi nějak herci ztvárňující postavy z knihy nesedli.

Obležení Obležení Peter David

Úvodní slovo autora ve mě vyvolalo menší pochybnosti hned na začátku, které se nakonec více či méně vyplnily. David tuto knihu psal v době, kdy bylo odvysíláno jen několik epizod DS9, takže první, co mi přišlo na mysl, bylo, že asi nemůžu očekávat příběh "v duchu seriálu". Nakonec to tak opravdu bylo, ale to ještě nutně neznamená nevýhodu. Sice to bylo méně "dýpspejsové", ale to nám v knize bohatě vynahradí akce. Začátek byl sice rozvláčnější, ale když konečně přišlo co k čemu (Odo k vrahovi), děj byl jak na horské dráze. Ano, chyběla mi atmosféra seriálu, ale kvůli tomu nemůžu tvrdit, že je kniha méně hodnotná. PS: Ferenga s kufrem na kolečkách jinde nepotkáte:-)

Pátrání po Spockovi Pátrání po Spockovi Vonda N. McIntyre

Pátrání po Spockovi mě moc nebavilo ve filmovém zpracování. Jednoduše proto, že mi připadalo, že se tam stále nic neděje. Ani v knize jsem se přílišné akce samozřejmě nedočkala, jenomže kniha má oproti filmu tu výhodu, že slovy se dá vyjádřit mnohem víc než obrazy. Proto na knize oceňuji především hloubku postav, která se autorovi podařila vystihnout znamenitě. Popis duševního rozpoložení romulansko-vulkánské míšenky rozhodně byla výzva. V knize se dočkáme dalších podlínií různých postav, které ve filmu nenajdeme. Ale zda tu jsou ku prospěchu nebo ne, toť otázka. Některé mi zajímavé přišly, jiné, např. ta týkající se Scota a jeho rodiny, mi připadaly takové podivné až rušivé.

07.01.2013 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Po tolika skvělých knihách by mě nenapadlo, že mě Harry Potter může zklamat. Ale stalo se a přišlo to s posledním dílem. Samozřejmě jsem čekala pompézní finále, ale nějak jsem se k němu nemohla prokousat, protože v knize se prostě nic nedělo. Začátek ušel, ale pak, když se ústřední trojice vypravila na cestu a podstatnou část knihy se to točilo jen kolem nich, přičemž nic moc zajímavého se neudálo, mě kniha začala totálně nudit. Dokonce jsem ji někde v půlce odložila na několik měsíců a nakonec dočetla jen z popudu, že to přece nevzdám těsně před koncem. Po neslavném putování se tedy začalo zase něco dít a už byl konec. Takový, jaký se dá od této série očekávat. Takže sedm let v Bradavicích uběhlo jako voda a je tu konec. Sice ne moc slavný, ale asi už bylo načase, protože v nejlepším se má přestat. A Rowlingová to o fous přetáhla.

03.01.2013 3 z 5

V tomto díle mi trochu vadilo, jak autorka všechny vodila za nos. Celý dlouhý příběh se točil kolem odhalení identity Prince dvojí krve, které přišlo až v závěru. Pro mě by bylo asi zajímavější, kdyby jeho identita byla odhalena dřív a pak sledovat, jak s tím dotyčná dvojice naloží. To ale jen na okraj. Jinak opět se jednalo o vysoce kvalitní příběh, který navazoval na předchozí díly a samozřejmě mnoho poskytl do dalšího.
Z filmu si na nic zajímavého nevzpomínám, protože to bylo, jednoduše řečeno, shrnutí knižního děje, které si každý může přečíst na wiki.

03.01.2013 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Pohádkový nádech vzal totálně za své a kouzelné Bradavice jsou ty tam. Zato na čtenáře čeká temný příběh plný napětí, kde děti na sebe berou role dospělých a dospělí jim v tom nemohou zabránit. Harry a ostatní konečně začnou pořádně využívat nastudované vědomosti čar a kouzel v praxi a příběh se začíná čím dál víc komplikovat a zároveň směřovat k nevyhnutelnému, přestože konec série je ještě v nedohlednu. Fénixův řad je takový nástin věcí budoucích, které vyvrcholí koncem série. V této knize mi oproti minulým chyběl silný hlavní motiv, kolem kterého by se kniha točila. Fénixův řád na mě působil jako další instituce, která bojovala proti těm ostatním.

03.01.2013 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Od tohoto dílu série nabírá na objemu jak v počtu stránek, tak v počtu událostí. Čtenáře čeká krátký návrat do pohádkového světa a pak hurá do akce plné nebezpečí, soubojů, podvodů, přetvářek a machinací, kde uprostřed stojí Harry Potter, aniž by tušil, jak se tam vlastně dostal. Jeho hlavní kamarádi tu tak trochu hrají druhé housle, ale zato se dostává na nové postavy, které ještě mají mnoho před sebou.

S kvalitou filmů to začíná jít mírně skopce, protože hlavním lákadlem jsou vizuální efekty, nikoliv příběh. Ten šel s přibývajícími stránkami dolů, protože autorům nezbylo nic jiného, než vzít příběh a okleštit ho na ten nejjednodušší základ. Na víc prostě neměli čas, jenomže tím pádem z krásného rozsáhlého příběhu je najednou sled událostí, které vedou k vytyčenému konci.

03.01.2013 5 z 5

A s pohádkovou nevinností se pomalu loučíme, protože děj a události v Bradavicích začínají nabírat na vážnosti. Hrdinové také povyrostli a přeci jen se už na svět nedívají skrz růžové brýle, ale začínají si vytvářet vlastní názor a berou věci do svých rukou. V knize se začíná řešit morální dilema odsouzený zločinek vs. jeho nevina.

I filmové zpracování se začíná ubírat jinou cestou, než která byla stanovena v prvním díle. Hlavní hrdinové nejsou žádné vysněné pohádkové bytosti, ale kluci a holky ze sousedství. Pouze s menším vylepšením, že ovládají kouzla a čáry.

03.01.2013 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

A pohádka trochu přitvrzuje. Ze začátku se opět ocitáme v kouzelném světě Bradavic, opět usedáme do lavic a řešíme každodenní problémy školáků. Ale pomaloučku polehoučku se nám do příběhu vkrádá víc a víc napětí a temna, které postupně graduje až k závěrečné akční sekvenci s baziliškem a bojem o nejeden život. Stále jsme ještě v říši pohádky, ale těm nejmenším nějakou tu noční můru způsobit může.

03.01.2013 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Zpočátku jsem HP vnímala jako vtíravou pohádku pro malá děcka, na které ulítával mladší brácha, který vyměnil Pokémony za kouzla a čáry. Do kina jsem šla spíš z nutnosti, protože v té době jsem si dělala všeobecný přehled o všech filmech uváděných v kinech. Navzdory očekávání jsem přišla domů lehce nahlodaná, že ono na tom Harrym asi něco je (s odstupem času si uvědomuju, že za to nejspíš mohly vizuální efekty). Přesto už to byl jen malý krok ke knize, kolem které jsem denně chodila. Přečteno bylo za chvíli a já v Bradavicích uvízla následujících několik let. První díl je vyloženě úvod do děje, o kterém čtenář zatím nemá ponětí. V porovnání s ostatními díly je Kámen mudrců naprostá oddychovka pro dospělé, kteří si potřebují pustit fantazii na špacír, a úchvatný nový svět pro děti, které teprve začínají snít.

Proud času Proud času Michael Crichton

Tato kniha nepatří k těm lepším, ale rozhodně není špatná. Crichton si opět vybral jeden jev z teoretické fyziky (kvantovou mechaniku) a zaobalil ho do rozsáhlého příběhu. Tentokrát možná až příliš rozsáhlého, protože zpočátku, kdy se kniha věnuje technické stránce celého problému, děj odsýpá a nevyhnutelně směřuje k hlavnímu tématu, cestě do minulosti. Tam se tempo děje pomalu začne ztrácet, až ke konci příběhu působí jako uměle prodlužované. Hlavní hrdinové stále ne a ne se vyhrabat z problémů a ve chvíli, kdy už to vypadá nadějně, zase něco nevyjde.
Filmové zpracování také není nic extra, ale za to bych vinila především scenáristy, kteří si z knihy vycucli jen hlavní myšlenku, hlavní postavy okopírovali a přizpůsobili je americkým standardům, což se dá málokdy považovat za plus. Na technické detaily se vykašlali úplně, takže z předlohy zbyl pouze výlet do středověku, který nedopadl zrovna nejlépe.

Pojídači mrtvých Pojídači mrtvých Michael Crichton

Kdysi dávno jsem si pustila film Vikingové, ale natolik mě nebavil, že jsem ho v půlce vymazala. A to já zásadně nedělám, jen výjimečně. Po pár letech se mi do ruky dostala předloha, a tak jsem se jí začala prokousávat. A šlo to ztuha. Psal to Crichton, který je vždy velice čtivý, ale v tomto případě opět došlo na výjimky. Zastaralý jazyk a výrazy, které se v té době používaly, dodávaly knize dobovou atmosféru, ale také značně znesnadňovaly čtenáři život. Co se příběhu týče, o ději se mohlo mluvit až ke konci, protože ze začátku se jednalo hlavně o popisy tamní společnosti. U knížky jsem sice vydržela do konce, ale velice jsem postrádala autorův svižný způsob psaní.

Stvořitelé budoucnosti Stvořitelé budoucnosti * antologie

Stvořitelé budoucnosti se prezentuje jako knížka, která vydala první literární pokusy dnes nejznámějších tvůrců sci-fi. A je to na ní docela vidět, protože kvalita jednotlivých děl je velice nestálá. Jsou tam dobré kousky, ale na většině je opravdu vidět, že to jsou prvotiny. Ale každý musel nějak začít, a proto je tato kniha především zajímavá pro fanoušky dotyčných autorů, protože ti znají styl psaní jednotlivých autorů a mají s čím srovnávat.

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Ke knížce mě přivedl stejnojmenný film, i když ještě před čtením jsem věděla, že spolu tyto dvě média mají pramálo společného. Přesto film se mi líbil, a proto jsem chtěla vědět, co jeho autory inspirovalo. Nepřišla jsem na to, protože stejný je víceméně jen název, ale na konci knížky mi to vůbec nevadilo, protože kniha samo o sobě byla něco výjimečného. Několik zdánlivě nesouvisejících příběhů ve skutečnosti tvořilo skvělý příběh, ve kterém si téměř každý čtenář najde něco, co mu bude blízké.

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Měsíční prach je příběh o jedné lodi plné lidí, která uvízne na Měsíci a hrozí jí bezprostřední nebezpečí. Tím pádem se příběh rozpadá na dvě dějové linky, na situaci pasažérů uvězněných na jednom místě a na tým lidí, kteří dělají všechno možné, aby je zachránili. Na rozdíl od Rámy nebo Odysey se čtenář nevydá do nového neuvěřitelného světa, ale stráví nějaký ten čas na jednom místě a dostane příležitost prožít celou katastrofu spolu s hlavními hrdiny. Měsíční prach není žádný bombastický příběh o hrdinství a plný zvratů, spíš jde o osud obyčejných lidí, kteří se dostali do situace, které nemohl nikdo zabránit. A je jen na nich, aby se s tím poprali.

Horory na dobrou noc Horory na dobrou noc Anthony Horowitz

Kniha je na obálce prezentovaná tak, že jsem se zpočátku bála číst před spaním. Velice rychle jsem zjistila, že obavy jsou zbytečné, protože hororových prvků je ve všech povídkách poskrovnu a někde nejsou vůbec. Takže kdo čeká, že se bude bát, bude zklamaný od začátku do konce. Jednotlivé povídky jsou spíš příběhy ze života, okořeněné něčím nepříliš obvyklým, s rádoby "šokujícím" koncem. Slovo šokující je schválně v uvozovkách, protože u všech povídek je závěr jasný po pár řádcích příběhu. Ve sbírce nejsou ani špatné ani dobré povídky, prostě všechny se drží stejného standartu a jsou ideální na odpočinkové čtení.

Vraždy ve Vulkánské akademii Vraždy ve Vulkánské akademii Jean Lorrah

Jak už název napovídá, v téhle knize se vypravíme na Vulkán a to ve složení Spock, Kirk a McCoy. Samozřejmě se seznámíme s novými Vulkánci, potkáme staré známé a také poznáme lidi, kteří na Vulkánu žijí už delší dobu. Když pominu hlavní příběh, kdy dva lidé zemřou za zvláštních okolností a Kirk začne vyšetřovat případ jako vraždy, protože Vulkánci odmítají věřit, že by se něco takového mohlo stát, nejzajímavější na této knize byl popis vnitřního světa Vulkánců. Kniha by klidně mohla sloužit jako sonda do jejich intimního světa, protože popisuje mnoho jejich vnitřních a emocionálních pochodů a ukazuje, jak se jejich svět liší od našeho.
Hlavní příběh není špatný, spíš trochu ohraný a ne moc nápaditý. Máme tu mrtvé a musíme zjistit, kdo je zabil. A Kirk použije nejjednodušší vylučovací metodu, při níž mu zbude jasný kandidát. Jenomže na konci se samozřejmě ukáže, že on to nebyl, protože ve skutečnosti vraždila ta nejmíň nápadná osoba. Jenomže v tomto románu zas tak nenápadná nebyla, protože příběh na ni nenápadně upozornil hned na začátku. Příště by to chtělo indicie k nalezení vraha trochu víc zakamuflovat, přidat nějaký ten motiv a hned by byl detektivní příběh o stupínek výš.