Proud času

„Cestování časem není možné, to ví přece každý,“ vysvětluje v knize Michaela Crichtona Proud času viceprezident výzkumné společnosti ITC. Jenže – ono to není tak docela cestování časem, jako spíš… Výsledkem zkrátka je, že dva vysokoškolští učitelé a dva postgraduální studenti historie se ocitnou ve čtrnáctém století, v době pokroku a válek, zbožnosti a krveprolévání. Jejich akademické znalosti jsou vystaveny těžké zkoušce a oni musejí použít všechny duševní a fyzické schopnosti, veškerou svou obratnost, odvahu a sílu vůle, aby dokázali přežít a vrátit se do současnosti. Pokud je ta současnost bude vůbec ochotna přijmout zpátky…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32300/proud-casu-32300.jpg 4.1191

Timeline (1999)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

de_baques

Začátek ve stylu obvyklého vědeckotechnického Crichtona byl vynikající, druhá polovina odehrávající se ve 14. století už autorovi zdaleka tolik nesedla, dobrodružné rytířské romány holt nejsou jeho parketa.

DeKo1996

Nevím jak mám tuto knihu hodnotit. Prvními 150 stranami jsem se těžko prokousávala. Nezaujalo mě to a musela jsem se do čtení nutit. Potom se děj rozjel a už mě to i bavilo.. A očekávala jsem, jak to nakonec celé dopadne.

a.r.nick

Těšil jsem se na sci-fi, ale vzhledem k odcestování do minulosti to začalo vypadat na historický román, navíc z období středověku, takže za mě bohužel nedočteno...

baacinka

Skvělý nápad a výborné postavy. Ale na druhou stranu už po přečtení třetí Crichtonovi knihy zjistíte, že děj je předvidatelný a vystavěný podle podobného schématu. Jakmile padne tajemno, které vládne na prvních stránkách, akce přestane být tak strhující. Ale je to dobrá kniha, svižně napsaná. A někdy je dobře, že není zdaleka tak temná a varující jako jiná autorova díla.

MorriconeTheGod

Začátek mě pohltil a nepustil. Crichton je klasicky velmi detailní a to se mi v tomto případě líbilo. Slábnout to začalo někde za polovinou. Paradoxně ta část, na kterou jsem se těšil (ta v minulosti) byla ta slabší. To bylo pořád uvěznili nás, utekli jsme, uvěznili nás, utekli jsme... a iritující začala být i jakási nesmrtelnost a až podezřelé štěstí aktérů, škoda.

astroweb
03.11.2017

Paráda, všechny hvězdičky. Cestování časem spojené s perfektní znalostí prostředí středověké Francie. Moc jsem si užil. Kdysi jsem viděl film, ale s knižní předlohou se to nedá srovnat.

kapr
25.08.2017

Osvědčený, a pravděpodobně i oblíbený autor. Konečně jsem po dlouhé době náhodou narazil na mé oblíbené téma, na časový příběh. Knížku jako celek jsem si velice užíval. Přesto se ale nestane jednou z mých nejoblíbenějších knih. Kdysi jsem už četl na toto téma knihy přinejmenším přívětivější. Přesto mohu jedině doporučit. Zatím dávám 4,499 - tedy za 4. Pokud nenajdu od autora nic co by mi bylo bližšího, tak to změním na 5 hvězdiček.
Kdesi na DK jsem kdysi narazil nejméně na jeden seznam příběhů na téma cestování v čase. To by byly ty podobné knihy. Mnohé jsem kdysi četl. Dnes si již nepamatuji autory, a názvy knih už vůbec ne. Tak alespoň takto.
Ještě jsem si na závěr přečetl komentáře ostatních čtenářů. Myslím, že se s nimi shodnu na tom, že z příběhu mohl autor dostat daleko více. Přesto, hodnotím, jak hodnotím.

Judi007
13.03.2017

Skvělá kniha! Je pravda, že v mnoha případech jsem se nudila, spíše než to, co se dělo s Markem, Kate a Chrisem, mě zajímalo to co se děje v ITS. Občas jsem jsem si pokládala otázku, jestli si nevemu jinou knihu, ale nakonec mě kniha přeci jen zaujala, doporučuji pro ty, co milují historii jako já a pro ty, kteří vyhledávají akci a dobrodružství.

Vanekyj
03.02.2017

Právě jsem dočetl a musím říct, že druhou polovinu knížky už spíše z povinnosti. Začátek se vleče a když přišlo na akci, tak mě to nějak nechytlo. Asi nejlabší Crichtnův kus, co jsem měl tu čest.

cantona
10.12.2016

Musím tady napsat, že má Crichton opravdu dobré nápady a právem si zaslouží titulování král techno thrilleru. Ale na druhou stranu mě začínají jeho příběhy nudit. Styl psaní nezáživný a akce dá se napsat skoro žádná! U této knihy jsem opravdu několikrát málem usnul. Prostě tomu něco chybí! Konec byl celkem napínavý, ale rozhodně ne strhující! Takže si dávám od Crichtona chvíli pauzu.

Cipori
29.09.2016

No dobře, není to, i když pominu ústřední myšlenku cestování časem, zrovna dvakrát uvěřitelné, ale vem to čert. Jako oddychovka je to fajn. Dobrodružný napínavý příběh. Co se týče historie a reálnosti, musí se to samo brát s rezervou.

Insignitka
09.09.2016

Taková klasická Crichtona variace

parxel
02.09.2016

Knihu jsem se rozhodl číst poté co jsem shlédl film. I ten bych označil za béčkový a kniha mi bohužel přišla ještě o trochu horší. Osobně mám tématiku cestování v čase velmi rád a zde se mi navíc ještě líbilo, jakým způsobem se hlavní děj odehrávající se ve středověku prolíná se současností.

Celkově bych knihu doporučil pouze pro odpočinkové čtení a nebo pokud jste viděli film a chcete si ho porovnat s knižní předlohou. V druhém případě se však podle mého názoru mnoha překvapení nedočkáte. Film se totiž od své předlohy v mnoha situacích odklání, avšak celkové vyznění a zakončení zůstává víceméně stejné.

Liduka
18.04.2016

Kniha se mi líbila. Mám moc ráda téma cestování v čase, ale něco tomu chybělo. Film byl zpracován daleko lépe, než samotná předloha, možná proto, že se od ní docela lišil.

soukroma
10.03.2016

Do poloviny se mi kniha velmi líbila, ale zbytek odehrávající se ve středověké Francii mě překvapivě vůbec nebavil. Přes akčnost tomu nějak chyběla šťáva a hlavně věrohodnost, a to jak samotného děje, tak hlavních hrdinů ("starých" i mladých). Asi by se to lépe hodilo jako scénář k filmu, jako literární dílo jsem to moc neocenila.

Flexi
09.01.2016

knihu jsem četla už docela dávno, cca před 5 roky, ale pamatuji si ji docela dost, asi proto, že mám ráda středověk, dodnes si ale také pamatuji na pocit, že čtu unylou americkou slaďárnu a že to teda dočtu, když už jsem jednou začala

LadyLane
22.11.2015

V tejto knihe sa kĺbia viaceré, pre mňa zaujímavé témy- história, archeológia, fyzika a zdá sa mi, že jej potenciál nie je naplno využitý. Obsah som nevnímala ako dobrodružstvo, ale skôr problém na probléme, občas až umelo naťahovaný počet strán a toľko na-poslednú-chvíľu záchran som snáď nečítala ešte nikde.

Ronnie68
19.08.2015

Páni, kniha se mi opravdu líbila,... myslím si, že to byla jedna z těch opravdu povedených knih. Ale nesmíte se nejdříve podívat na film, prostě se jen nechat unášet fantazií do 14.století ...

dexeded
06.08.2015

Nezaujala mě. Nedočetla jsem ji.

zimela
16.04.2015

Tohle nemá snad jedinou přidanou hodnotu. No dobře, dvě: Dlouhá, úzká pole. To aby se nemusel oráč tolikrát otáčet a sporá fyzička středověkého lidu ve srovnání s fitness muskulaturou dneška (dnešek prohrává)...trochu málo. Nevím co potřeboval Michael honem, honem splatit, ale něco určitě. Jinak by se pod tuhle šedivou nudu nepodepsal. Jen za jméno autora ještě 3 slabé *** dám.

Zuzu88
02.12.2014

Jiné knihy mě nadchly(Kořist,Kmen Andromeda,Skandální odhalení...) a proto jsem sáhla i po této,ale jsem zklamaná...Hlavní hrdinové jsou na útěku od začátku do konce,až je to otravný,jak se vždycky z každé situace dostanou,přestože nejsou ani vycvičení v bojových uměních,ani nad nimi nebdí andělíček strážníček...Děj se tak smrsknul na začátek a nakonec.Dojem nezachránila ani lákavá myšlenka cestování časem.

elcapitano
11.11.2013

Napínavé, akční, poučné, strhující...ale: těch akčních scén, kdy hlavní hrdinové odněkud / před něčím prchají a zase a znovu zázračně uniknou je moc, to je čtení pro děti, navíc to zabírá snad půl knihy.
Oceňuji fundovaný a čtivý vhled do středověkých reálií i kvantové fyziky.
Jsem zklamaný z toho, že v knize není nějak víc rozehrán motiv komunikace současnosti s minulostí, časový paradox nebo tak něco. Naši hlavní hrdinové minulost hodně ovlivnili, zanechali tam svou stopu a autor se mohl aspoň v jedné kapitole na konci vrátit na Castelgard a trochu si to užít. Na to, jaké možnosti takto rozehraná situace nabízela, z toho autor vyhmátl v zásadě jednu - akční - stránku příběhu. A díky tomu se kniha řadí sice k nadprůměrnému, ale přeci jen pouze k oddechovému čtivu.

Fiza
20.08.2013

Začalo to zajímavě, aby se z toho nakonec stal 'obyčejný' historický román, a ty já moc nemusím. Nicméně, když odhlédnu od určité části uprostřed knihy, která mě nudila, to bylo čtení velmi přínosné, napínavé a zajímavé.

Hudis
24.06.2013

A pro tohle mám rád Crichtona. Kniha byla po pomalejším rozjezdu plná nepřetržité akce. Na to, že to byla 400 stránková kniha, tak utekla hodně rychle.

Hřibče
10.06.2013

Kniha, která vás chytne a nepustí, dokud neotočíte poslední stránku. Výborný thriller o cestování časem, ve kterém navíc uvěříte, že cestovat v čase je možná i reálná věc, stačí mít jen dobré znalosti z fyziky. :)

Darcy
30.01.2013

Proud času se mi velmi líbil. Snad je pravda, že její hrdinové mají velké štěstí, ale kdo by psal o lidech, kteří hned první den zemřou. Nebo o něčem, co je naprosto nezáživné, známé a nebo probrané. Crichton zde skloubil historii s vědou a zlidštil tak složitou tématiku do velmi dobře propracovaného příběhu.

Phoenix16.cz
03.01.2013

Tato kniha nepatří k těm lepším, ale rozhodně není špatná. Crichton si opět vybral jeden jev z teoretické fyziky (kvantovou mechaniku) a zaobalil ho do rozsáhlého příběhu. Tentokrát možná až příliš rozsáhlého, protože zpočátku, kdy se kniha věnuje technické stránce celého problému, děj odsýpá a nevyhnutelně směřuje k hlavnímu tématu, cestě do minulosti. Tam se tempo děje pomalu začne ztrácet, až ke konci příběhu působí jako uměle prodlužované. Hlavní hrdinové stále ne a ne se vyhrabat z problémů a ve chvíli, kdy už to vypadá nadějně, zase něco nevyjde.
Filmové zpracování také není nic extra, ale za to bych vinila především scenáristy, kteří si z knihy vycucli jen hlavní myšlenku, hlavní postavy okopírovali a přizpůsobili je americkým standardům, což se dá málokdy považovat za plus. Na technické detaily se vykašlali úplně, takže z předlohy zbyl pouze výlet do středověku, který nedopadl zrovna nejlépe.

ian.malcolm
25.11.2012

Když člověk moc nepřemýšlí nad tím cestováním v čase (mezi vesmíry) a nad "nesmrtelností" hlavních hrdinů, tak se jedná o docela slušné čtení, místy velice napínavé. Ale určitě se jedná o podprůměr od tohoto autora.

calfa
22.11.2012

Moc dobr

nightlybird
10.11.2012

Nedávno zesnulý Crichton patří k autorům, kteří dokáží namixovat správný koktejl jak z různých vědeckých oborů, tak je rozvinout v docela zajímavou vizi a vytvořit tak velmi čtivý, po literární stránce řemeslně zpracovaný hybrid sci-fi a thrilleru, okořeněný navíc v různých knihách takřka mikroskopickým pohledem na různá prostředí. Není divu, že jsem docela s chutí řadu jeho knih přečetl a dodnes po nich čas od času do knihovny sáhnu.
Tentokrát to byl Proud času – podle statistik docela čtená kniha. Ba i komentářů je u ní pár. Co mne ale překvapilo, je skutečnost, že ji vlastně všichni komentátoři hodnotili jako lehké oddychové dobrodružné čtení s historickým pozadím.
Proboha, to si nikdo nevšiml, že byl učiněn pokus o primitivní vysvětlení základů kvantové teorie pole? Které mimo jiné pořádně nerozumí ani fyzici na ní pracující. A to je na ní vlastně postavena celá zápletka knihy.
Na jejím praktickém využití vlastně staví hlavní zloduch svůj „podnikatelský záměr“ – a tady autor docela dobře vystihl kulturní devastaci budoucích pokolení (kterou můžeme vidět už dnes) – skutečnost, že lid chce být baven a sycen autentickými zážitky (vzrůstající obliba různých reality show a soutěží – dnes pochopitelně pečlivě narežírovaných).
A jako třetí bych chtěl vyzdvihnout historický rámec knihy – je pochopitelně diskutabilní reálnost popisovaných dějů, způsobu života a myšlení našich předků. Máme ale jako produkty technické civilizace tendenci nahlížet na obyvatele našich zemí v období označovaném jako středověk jako na bandu nemytých a smradlavých idiotů s vykotlanými palicemi a s chováním řeznických psů. Ono to ale bude asi trochu jinak. Kdyby byl tento pohled správný, nebyli by schopni zvládnout v podstatě globální ekonomiku s obchodem přes kontinenty a vytvořit stavby, nad nimiž i dnes stojíme v úžasu a přitom v čase, který bychom dnes nebyli i se svou technikou schopni dosáhnout.
Takže pokud budete knihu číst, nežeňte se jako psi po zaječí stopě po její – byť zajímavé -dějové linii, ale dívejte se i okolo sebe, nepřijdete o nic z děje a akce, získáte ale možná i něco navíc než pouhé pobavení.