Phoenix16.cz

Přečtené 453Děti, které přežily Mengeleho
květen - červen 2022
Děti, které přežily Mengeleho 2015, Eva Mozes Kor


R.U.R.
květen 2022 (08.-28.)
R.U.R. 2018, Karel Čapek

Příběhem kniha fanoušky sci-fi asi moc neohromí. Přiznejme si, o robotech jsme už toho četli... Přesto bylo velice příjemné přečíst si "praromán" (v tomto případě hru, což knize přidalo na zajímavosti) o robotech. Zápletka je jednoduchá. Člověk vytvořil dokonalého umělého člověka, začal ho masově vyrábět, což s sebou přinášelo společenské problémy. A nakonec se vynález obrátil proti svému tvůrci.


Volání divočiny
duben - květen 2022
Volání divočiny 2020, Jack London


Star Trek – Klasické příběhy 03/2
březen - květen 2022
Star Trek – Klasické příběhy 03/2 2000, James Blish


Kdo se bojí smrti
březen - duben 2022
Kdo se bojí smrti 2018, Nnedi Okorafor


Andělé a démoni
prosinec 2021 - březen 2022
Andělé a démoni 2006, Dan Brown


Děti bouře
únor - březen 2022
Děti bouře 2021, Kirsten Beyer


Človíčkova dobrodružství
? - únor 2022
Človíčkova dobrodružství 2005, Pavel Teisinger


Nehodni
únor 2022 (11.-16.)
Nehodni 2020, Kirsten Beyer

Nehodni začínají přesně tam, kde skončila předchozí kniha Kruh se uzavírá. Příběh prostě jede dál. Z Kruhu víme, v jakém "stavu" se nacházejí jednotliví členové původní posádky Voyageru. Je tu pár nových postav, které poznáme trochu lépe (nová kapitánka, nová šéfka strojovny apod.). Celkově kniha nepůsobí moc uceleně, protože první cca třetina je věnovaná výhradně řešení osobních problémů hlavních postav. Nevadilo mi to, ST přeci je o postavách a ne jen o akci (alespoň do dob Discovery to platilo:-(). Ve zbytku knihy je vtěsnán příběh. Ten je takový průměrný, prostě takové entré zpět do kvadrantu Delta, kdy flotila narazí na problém a nějakým způsobem ho vyřeší. Na závěr dořeší postavy a máme kompletní posádku připravenou na další dobrodružství jako za starých časů v seriálu, a neomezené možnosti, jak pokračovat v dalších knihách.


Krysáci jsou zase spolu
? - únor 2022
Krysáci jsou zase spolu 2013, Jiří Žáček


Kosí bratři
? - únor 2022
Kosí bratři 2010, Ludvík Středa


Kruh se uzavírá
únor 2022 (02.-11.)
Kruh se uzavírá 2019, Kirsten Beyer

Kniha a příběh, který vyprávěla, se mi velmi líbili. Je to vlastně Volání osudu z pohledu Voyageru. Vysvětlí, co se dělo s jednotlivými postavami poté, co se vrátili zpět do kvadrantu alfa. Sice poměrně stručně, ale to proto, že předpokládá znalost událostí (např. Chakotayova sestra) ze čtyř předchozích knih, které u nás nevyšly. Stačí trochu zapátrat na Memory Beta, anebo prostě přijmout fakt, že mají na palubě nové lidi a neřešit, jak a kde se tam vzali. Jediné, co knize vytnu, je zuřivé šoupání s časovou osou. U Star Trek knihy nic divného, ale tady už to autorka dohnala na hranici snesitelnosti. Sice je každý úsek pečlivě označen datem, ale výsledek působí, že příběh napsala lineárně, pak ho vytiskla, rozstříhala, náhodně zamíchala a pak to dali do tisku:-)


Romeo, Julie a tma
leden - únor 2022
Romeo, Julie a tma 1982, Jan Otčenášek

Knihu jsem četla na střední kvůli referátu a teď po cca dvaceti letech. Tenkrát mi ta knížka nic nedala, jen odškrtnuté "splněno" v učitelčině notesu. Příběh jsem absolutně nechápala v kontextu doby a událostí s ní spojených. Věděla jsem pouze, že je to z doby války, ale kdo byli Židé, proč utíkali, proč je Němci nenáviděli a pronásledovali, co znamenalo skončit v koncentráku atd. jsem neměla ponětí. A z knihy jsem to tehdy nevyčetla. Na seznamu povinné četby je kniha asi dodnes. Ale má to smysl? Opravdu tohle dnešním žákům/studentům přiblíží tehdejší dobu? Já ji dokážu ocenit až teď, když znám historický kontext. Ano, je to dobrá kniha, která na pár stránkách vystihuje atmosféru tehdejších událostí, ale nenahradí hodiny dějepisu, ve kterých jsem se toho ve škole moc nedozvěděla.


Podivná knihovna
01. únor 2022
Podivná knihovna 2014, Haruki Murakami


Teorie strun 3 – Evoluce
leden - únor 2022
Teorie strun 3 – Evoluce 2018, Heather Jarman

Tenhle příběh(y) byl hodně rozdrobený. Je to závěrečný díl, takže by měl spojovat a ukončovat linky rozjeté v předchozích dvou knihách. Ukončil, spojil, vysvětlil vše, co měl, ale jinak si žil svým vlastním životem. Je tu regulérně rozjeto několik plnohodnotných linií (i napříč časem), které se postupně střídají. Takže chvíli čteme o historii Okampů, pak se přesuneme do "crazy Q universa", pak odbočíme na Voyager, po chvíli si vzpomeneme zase na někoho jiného, a pak znovu další kolo. Jako celek je kniha z těch lepších Star Treků. Je dobře napsaná a dohromady dává smysl. Nemá moc hluchých míst (za sebe bych seškrtala historii Okampy) a pustila se do experimentu, kdy je kapitánka odsunuta úplné na pozadí příběhu a iniciativu chtě nechtě přebírá první důstojník. Jako další plus hodnotím snahu autorky navázat knihu do seriálu. Po poslední větě můžete rovnou pokračovat 5. řadou seriálu.


Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky
? - leden 2022
Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky 1981, V. Čtvrtek (pseudonym)


Teorie strun 2 – Fúze
leden 2022 (03.-17.)
Teorie strun 2 – Fúze 2011, Kirsten Beyer

Ježíšek mi zapomněl pod stromeček dát Kohezi a rovnou přinesl Fúzi, takže jsem začala číst z prostředka trilogie. Většinou to u ST knih nevadí, ale tohle navazuje na předchozí díl celkem dost. Přesto se to dá přečíst i tak, protože Fúze se k ději Kozehe občas lehce vrací. Voyager je stále mimo normální vesmír a tentokrát se ocitá na záhadné stanici, o které se postupně dovídáme, co se tu dělo/děje/bude dít. Do příběhu jsou zapleteny všechny hlavní postavy ze seriálu a společně řeší problém, jak z nastalé situace ven. Nevzpomínám si na žádný silnější moment, který by mi utkvěl v hlavě, děj je velice vyvážený. Od začátku do konce si drží svoji laťku a tempo vyprávění, a i když na otázky, které během příběhu vyvstaly, nakonec odpoví, nadhodí několik nových, které se budou řešit v dalším díle.


Robohistorie I.
říjen 2021 - leden 2022
Robohistorie I. 2004, Isaac Asimov

Kniha obsahuje hodně kvalitních povídek, které už jsou většinou známé z jiných sbírek. Je tu i pár nových. Za zajímavé plus považuji roztřídění povídek do tématických celků, takže kniha působí promyšleně a není to jen sbírka několika povídek, které někdo dal náhodně k sobě.


Modrý a žlutý vláček
? - leden 2022
Modrý a žlutý vláček 1997, Hayden McAllister


Teorie strun 1– Koheze
prosinec 2021 - leden 2022
Teorie strun 1– Koheze 2008, Jeffrey Lang

Sérii jsem začala číst od druhého dílu, který se mi velice líbil navzdory tomu, že jsem si některé věci kvůli neznalosti jedničky musela domýšlet. Po čase se mi do ruky dostal první díl, ale ten byl spíš zklamáním. Vycházela jsem z úrovně druhého dílu a moje očekávání byla příliš vysoko. Přesto kniha to špatná není. Má logický příběh, který si drží tempo a spád vyprávění, postavy se chovají tak, jak mají, autor se drží zažitého schématu světa Voyageru. Do popředí se dostávají B'Elanna a Sedmá, což je zajímavá dvojice na podrobnější "zkoumání". Přesto události mi připadaly snadno předvídatelné a jakoby se celý příběh odehrával podle zajetého schematu a nehodlal vybočit ani na chvíli a čtenáře překvapit.


Střepy času
prosinec 2021 - leden 2022
Střepy času 1994, Michael Jan Friedman

Jeden z mála ST příběhů, kde postava přebije děj. Příběh je poměrně prostý - Enterprise uvízne a někdo ji musí zachránit. Technická stránka příběhu také silně zaostává, technoblábolů tu moc není. Takže zbývá hlavní postava - Scotty - a ta funguje bez chyby.


Gara Jaka - příběh geparda
prosinec 2021 - leden 2022
Gara Jaka - příběh geparda 1968, Desmond Varaday

Gara Jaku jsem měla uloženou v hlavě jako vzpomínku na dětství, kdy mi ji četla babička. Teď jsem ji objevila v knihovně v domě, který jsme koupili, a kde zůstala po předchozích majitelích. Zbavila jsem ji zatuchlosti a vrátila se do příběhu, který mi učaroval už před nějakými 25 lety.


250 zákonů lásky
říjen - listopad 2021
250 zákonů lásky 2015, Petr Casanova

Autorovy myšlenky jsou zajímavé a nutí zamyslet se. Každý si tam najde to, co se ho momentálně týká. Svým způsobem je kniha nadčasová, protože pokud si ji někdy přečtu znova, třeba za 10, 20, 30? let určitě mě víc zaujmou jiné kapitoly/zákony, než dnes.


Chocky
říjen 2021 (14.-21.)
Chocky 1992, J. Wyndham (pseudonym)

Je to asi nejslabší kniha, kterou jsem od tohoto autora četla. Přesto je stále velice dobrá až nadprůměrná. Hold, když má někdo vypravěčský talent jako Wyndham… Autor tentokrát nakousl téma mimozemšťan jako našeptávající entita u malého chlapce, který se musí vypořádat jak s novým „kamarádem“, tak s okolím, které si brzo začně všímat, že něco není v pořádku. Celý příběh je spíše zaměřen na chlapce a co všechno s nezvaným návštěvníkem zažil. Až ke konci knihy se autor pouští do filozofování, jaký by toto setkání mohlo mít teoretický přínos. A kdo ví, třeba opravdu za pár let najednou z ničeho nic někdo přijde s novým nevyčerpatelným zdrojem energie.


Pavouček Provazníček
? - říjen 2021
Pavouček Provazníček 1988, Inka Ciprová


Povídání o pejskovi a kočičce
? - září 2021
Povídání o pejskovi a kočičce 1956, Josef Čapek


Předčítač
srpen - září 2021
Předčítač 2013, Bernhard Schlink

Kdysi jsem viděla film, takže jsem měla představu o ději, a čekala, co navíc kniha přinese, i když má poměrně málo stran. Po přečtení (spíš protrpění) neustálého opakování stále stejných scén, kde se nic zajímavého nedělo, kniha konečně došla k tématu koncentračních táborů, kde autor v rychlosti vysvětlil minulost "hrdinky" a hotovo. Kniha jako taková s holokaustem nemá moc společného. Je to prostě romantická kniha o dvou zamilovaných, mezi kterými není úplně jednoduchý vztah, protože jeden je moc mladý a druhý má pohnutou minulost.


Plamenům navzdory
srpen - září 2021
Plamenům navzdory 2021, Michael A. Martin


Star Trek – Klasické příběhy 03/1
červenec - srpen 2021
Star Trek – Klasické příběhy 03/1 2000, James Blish


Griffinův příběh
červen 2021 (15.-29.)
Griffinův příběh 2008, Steven Gould


Pohotovost
15. červen 2021
Pohotovost 1996, Michael Crichton

MC je se vyzná v mnoha oblastech a jednou z nich je i lékařství. V tomto románu nám představí několik pacientů a popisuje jejich osudy. Ano, trochu to působí jako epizody ze seriálů z lékařského prostředí. Však podle toho začali natáčet jeden z neúspěšnějších všech dob.


Cesta kolem světa za osmdesát dní
prosinec 2020 - červen 2021
Cesta kolem světa za osmdesát dní 2015, Jules Verne

Styl vyprávění je hodně podobný Pěti nedělím v balonu, ale ten mě přeci jen bavil o trochu víc. I když v Cestě kolem světa se taky pořád něco dělo a děj ubíhal rychle kupředu, přeci jen se tu objevovala hlušší místa a závěrečná zápletka s časovými pásmy mi připadala překombinovaná.


Čáry života
březen - duben 2021
Čáry života 2017, Veronica Roth


Krtkova dobrodružství
? - březen 2021
Krtkova dobrodružství 2020, Eduard Petiška


Krtek a orel
? - březen 2021
Krtek a orel 2007, Hana Doskočilová


Oči vidoucích
únor - březen 2021
Oči vidoucích 2007, Ann Carol Crispin

U této autorky mi na příběhu vždycky nějaká jedna část nesedí. Většinou se mi buď nelíbí, jak pracuje s postavami, nebo mám výhrady k příběhu. V tomto případě to schytá příběh. Nejprve se tam nic moc nedělo, protože nikdo netušil, co se vlastně děje a ve chvíli, kdy posádka zjistila, co je záhadný objekt zač, přišlo mi vysvětlení naprosto debilní. Zato práce s postavami se Crispin velice povedla. Dat byl dokonalý a po stránce postav není co vytknout. Škoda, že to kazí ten příběh.


Pavučina
únor 2021 (12.-24.)
Pavučina 2007, J. Wyndham (pseudonym)

Není to ani sci-fi ani horor, jen příběh o partě lidí, kteří se ocitli izolovaní od světa, a nedopadlo to zrovna nejlépe. Kniha se mi líbila od samého začátku, kde autor líčí obsáhlou historii ostrova, na kterou v hlavním ději sice moc odkazů není, ale nějaké se přeci jen najdou a čtenáři je hned jasné, jak vzniklo "tabu" a kde se vzali pavouci v takovém počtu. Možná autor mohl ozvláštnit děj nějakou další podzápletkou, protože konec knihy tak trochu působil, jako že z toho hlavní hrdinové vyvázli celkem jednoduše bez dalších problémů, které určitě mohly nastat.


Nyxia nespoutaná
? - únor 2021
Nyxia nespoutaná 2019, Scott Reintgen


Síň slávy mistrů fantasy
prosinec 2020 - únor 2021
Síň slávy mistrů fantasy 2004, Robert Silverberg


O čem sním, když náhodou spím
leden 2021 (02.-31.)
O čem sním, když náhodou spím 2017, Andrej Babiš

Hm, nebyl to úplně promarněný čas. Ale mohlo to být kratší, přeci jen to bylo pořád to samé dokola. Každá kapitola o tom, jak kdyby to mohl udělat takhle, bylo by to pro všechny lidi lepší. Taková malá osobní utopie. Některé kapitoly se daly považovat za možná realistické, většina za science fiction. Ale věřím, že jeho volič na to slyšel a už se viděl v tom překrásném novém světě...


1 ...