Phoenix16.cz

NehodniNehodniKirsten Beyer

Nehodni začínají přesně tam, kde skončila předchozí kniha Kruh se uzavírá. Příběh prostě jede dál. Z Kruhu víme, v jakém "stavu" se nacházejí jednotliví členové původní posádky Voyageru. Je tu pár nových postav, které poznáme trochu lépe (nová kapitánka, nová šéfka strojovny apod.).
Celkově kniha nepůsobí moc uceleně, protože první cca třetina je věnovaná výhradně řešení osobních problémů hlavních postav. Nevadilo mi to, ST přeci je o postavách a ne jen o akci (alespoň do dob Discovery to platilo:-(). Ve zbytku knihy je vtěsnán příběh. Ten je takový průměrný, prostě takové entré zpět do kvadrantu Delta, kdy flotila narazí na problém a nějakým způsobem ho vyřeší. Na závěr dořeší postavy a máme kompletní posádku připravenou na další dobrodružství jako za starých časů v seriálu, a neomezené možnosti, jak pokračovat v dalších knihách.

Kruh se uzavíráKruh se uzavíráKirsten Beyer

Kniha a příběh, který vyprávěla, se mi velmi líbili. Je to vlastně Volání osudu z pohledu Voyageru. Vysvětlí, co se dělo s jednotlivými postavami poté, co se vrátili zpět do kvadrantu alfa. Sice poměrně stručně, ale to proto, že předpokládá znalost událostí (např. Chakotayova sestra) ze čtyř předchozích knih, které u nás nevyšly. Stačí trochu zapátrat na Memory Beta, anebo prostě přijmout fakt, že mají na palubě nové lidi a neřešit, jak a kde se tam vzali.
Jediné, co knize vytnu, je zuřivé šoupání s časovou osou. U Star Trek knihy nic divného, ale tady už to autorka dohnala na hranici snesitelnosti. Sice je každý úsek pečlivě označen datem, ale výsledek působí, že příběh napsala lineárně, pak ho vytiskla, rozstříhala, náhodně zamíchala a pak to dali do tisku:-)

Teorie strun 3 – EvoluceTeorie strun 3 – EvoluceHeather Jarman

Tenhle příběh(y) byl hodně rozdrobený. Je to závěrečný díl, takže by měl spojovat a ukončovat linky rozjeté v předchozích dvou knihách. Ukončil, spojil, vysvětlil vše, co měl, ale jinak si žil svým vlastním životem. Je tu regulérně rozjeto několik plnohodnotných linií (i napříč časem), které se postupně střídají. Takže chvíli čteme o historii Okampů, pak se přesuneme do "crazy Q universa", pak odbočíme na Voyager, po chvíli si vzpomeneme zase na někoho jiného, a pak znovu další kolo.
Jako celek je kniha z těch lepších Star Treků. Je dobře napsaná a dohromady dává smysl. Nemá moc hluchých míst (za sebe bych seškrtala historii Okampy) a pustila se do experimentu, kdy je kapitánka odsunuta úplné na pozadí příběhu a iniciativu chtě nechtě přebírá první důstojník.
Jako další plus hodnotím snahu autorky navázat knihu do seriálu. Po poslední větě můžete rovnou pokračovat 5. řadou seriálu.

Romeo, Julie a tmaRomeo, Julie a tmaJan Otčenášek

Knihu jsem četla na střední kvůli referátu a teď po cca dvaceti letech. Tenkrát mi ta knížka nic nedala, jen odškrtnuté "splněno" v učitelčině notesu. Příběh jsem absolutně nechápala v kontextu doby a událostí s ní spojených. Věděla jsem pouze, že je to z doby války, ale kdo byli Židé, proč utíkali, proč je Němci nenáviděli a pronásledovali, co znamenalo skončit v koncentráku atd. jsem neměla ponětí. A z knihy jsem to tehdy nevyčetla.
Na seznamu povinné četby je kniha asi dodnes. Ale má to smysl? Opravdu tohle dnešním žákům/studentům přiblíží tehdejší dobu? Já ji dokážu ocenit až teď, když znám historický kontext. Ano, je to dobrá kniha, která na pár stránkách vystihuje atmosféru tehdejších událostí, ale nenahradí hodiny dějepisu, ve kterých jsem se toho ve škole moc nedozvěděla.

O čem sním, když náhodou spímO čem sním, když náhodou spímAndrej Babiš

Hm, nebyl to úplně promarněný čas. Ale mohlo to být kratší, přeci jen to bylo pořád to samé dokola. Každá kapitola o tom, jak kdyby to mohl udělat takhle, bylo by to pro všechny lidi lepší. Taková malá osobní utopie. Některé kapitoly se daly považovat za možná realistické, většina za science fiction. Ale věřím, že jeho volič na to slyšel a už se viděl v tom překrásném novém světě...

Jan Amos KomenskýJan Amos KomenskýJan Dymáček

Leták, který poměrně komplexně shrnuje život a dílo české historické ikony a dává je do souvislosti s tehdejší dobou. Kniha tak trochu připomíná bakalářskou práci vytištěnou v nestandardním formátu doplněnou větším počtem ilustrací.

Mír prohráváMír prohráváWilliam Leisner

Je to takové dojetí příběhu z předchozích knih. Pokračování nebylo nutné, ale když už to je tak hezky rozjeté, proč ještě něco nepřidat, nebo-li nic zásadního už tu ale nečekejte. V podstatě je to kniha o migraci, která se nám snaží přiblížit život uprchlíků, který není žádný med.

Vzpomínky Ijona TichéhoVzpomínky Ijona TichéhoStanisław Lem

Tohle opravdu není klasické sfi-fi. Je to něco hodně jiného a chce to mít aspoň trochu přehled o společenské situaci tehdejší doby pro pochopení všech satirických narážek.

Cesta kolem světa za osmdesát dníCesta kolem světa za osmdesát dníJules Verne

Styl vyprávění je hodně podobný Pěti nedělím v balonu, ale ten mě přeci jen bavil o trochu víc. I když v Cestě kolem světa se taky pořád něco dělo a děj ubíhal rychle kupředu, přeci jen se tu objevovala hlušší místa a závěrečná zápletka s časovými pásmy mi připadala překombinovaná.

Pět neděl v baloněPět neděl v baloněJules Verne

Moje asi třetí vernerovka, takže styl vyprávění se dal očekávat. Na to jak je to staré, je to prostě nadčasové. I v dnešní době, kdy je v příběhu zapotřebí hlavně akce a aby se děj rychle posouval, má tohle šanci, protože když konečně odstartují, pořád se něco děje.

250 zákonů lásky250 zákonů láskyPetr Casanova

Autorovy myšlenky jsou zajímavé a nutí zamyslet se. Každý si tam najde to, co se ho momentálně týká. Svým způsobem je kniha nadčasová, protože pokud si ji někdy přečtu znova, třeba za 10, 20, 30? let určitě mě víc zaujmou jiné kapitoly/zákony, než dnes.

Robohistorie I.Robohistorie I.Isaac Asimov

Kniha obsahuje hodně kvalitních povídek, které už jsou většinou známé z jiných sbírek. Je tu i pár nových. Za zajímavé plus považuji roztřídění povídek do tématických celků, takže kniha působí promyšleně a není to jen sbírka několika povídek, které někdo dal náhodně k sobě.

PředčítačPředčítačBernhard Schlink

Kdysi jsem viděla film, takže jsem měla představu o ději, a čekala, co navíc kniha přinese, i když má poměrně málo stran. Po přečtení (spíš protrpění) neustálého opakování stále stejných scén, kde se nic zajímavého nedělo, kniha konečně došla k tématu koncentračních táborů, kde autor v rychlosti vysvětlil minulost "hrdinky" a hotovo. Kniha jako taková s holokaustem nemá moc společného. Je to prostě romantická kniha o dvou zamilovaných, mezi kterými není úplně jednoduchý vztah, protože jeden je moc mladý a druhý má pohnutou minulost.

Gara Jaka - příběh gepardaGara Jaka - příběh gepardaDesmond Varaday

Gara Jaku jsem měla uloženou v hlavě jako vzpomínku na dětství, kdy mi ji četla babička. Teď jsem ji objevila v knihovně v domě, který jsme koupili, a kde zůstala po předchozích majitelích. Zbavila jsem ji zatuchlosti a vrátila se do příběhu, který mi učaroval už před nějakými 25 lety.

Střepy časuStřepy časuMichael Jan Friedman

Jeden z mála ST příběhů, kde postava přebije děj. Příběh je poměrně prostý - Enterprise uvízne a někdo ji musí zachránit. Technická stránka příběhu také silně zaostává, technoblábolů tu moc není. Takže zbývá hlavní postava - Scotty - a ta funguje bez chyby.

Dobrodružství veverky ZrzečkyDobrodružství veverky ZrzečkyJosef Zeman

Krásná knížka se silným příběhem, který osloví malé i velké čtenáře.

26.04.2021

Měly myši školuMěly myši školuZdenka Lorencová

Super básničky pro nejmenší, ale zároveň i ty větší děti. Předškolákům je jedno, že jsou říkanky ve formě abecedy, a užívají si rýmy a ilustrace. No a ti starší se seznámí s písmenky a hodně si rozšíří slovní zásobu. Ani dospělí nepřijdou zkrátka. Některé básničky jsou velmi vtipné a hodně povedené (třeba Emu, Šakal nebo Ježek).

26.04.2021

Večerní pohádky z velkého stromodomuVečerní pohádky z velkého stromodomuLaura Magni

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na formu vyprávění příběhů. Na textu je strašně znát, že byl přeložen z němčiny. Postavy ze Stromodomu jsou dobře promyšlené, každý obyvatel má svou jasnou charakteristiku, které se drží. Svou rozsáhlostí je kniha celkem komplikovaná a vhodnější spíš pro starší děti, ale je otázka, jestli je ještě zaujmou zvířátkové příběhy.

Dračí zubyDračí zubyMichael Crichton

Byl to celkem dobrý příběh, taková nenáročná oddechovka. Četlo se to dobře, děj se svižně posouval, ale celkově prostě průměr. Originalitou zápletka zrovna moc neoplývala, postavy byly také zaměnitelné s milionem jiným příběhů (hlavní hrdina tak trochu rebel, hlavní šéf distingovaný, hlavní protivník fanatik, co jde přes mrtvoly atd.) A především od Crichtona jsme zvyklí na vyšší standard.

26.04.2021

Případ dívky v tísniPřípad dívky v tísniMichael Crichton

Na prvotinu úžasné. Mám přečtenou většinu autorových pozdějších knih a rozhodně mi tady nepřipadalo, že to není "ono". Napínavý příběh z realistického prostředí, kde fungují postavy, napětí i příběh jako celek.

Maverick / LidstvoMaverick / LidstvoJerry Oltion

Zakončení celého dlouhého příběhu se vydařilo. Na začátku série jsem velká očekávání neměla, protože dlouhý příběh psaný více lidmi často nedopadá dobře. Ale tady se to podařilo. Občas byly nudnější pasáže, ale jinak vše fungovalo, jak v pořádném SF příběhu má. A poslední díl? Samozřejmě měl za úkol vše ujasnit a zakončit osudy hlavních postav, což se povedlo, i když žádné velkolepé finále se nekonalo.

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Zajímavý příběh, ke kterému jsem se dostala až mnoho let po studiích. Ano, už je mi jasné, proč tuto knihu všichni tak rádi analyzují a hledají v ní všechno možné i nemožné. Ona k tomu prostě vybízí každým řádkem.

15.01.2021

Nejposlednější z nadějíNejposlednější z nadějíUna McCormack

Nejdřív jsem viděla seriál a po knize sáhla až poté. Vnímala jsem ji jako doplněk odvysílaných epizod, protože tu byly vysvětleny události v seriálů jen letmo zmíněné. Jinak kniha bohužel nic zásadního ze života vysloužilého kapitána nepřináší.

Říše strachuŘíše strachuMichael Crichton

Napsaná před 16 lety, dnes velmi aktuální. Možná aktuálnější než v době svého vzniku. Hlavní příběh je brilantně napsaný, jak je u autora běžné, takže akční, strhující, poutavý, zajímavý atd. A pak je tu popis mechanismů, které a jak tu říši strachu vytváří. Kniha je sice fikce, ale...

Star Trek – Klasické příběhy 02/2Star Trek – Klasické příběhy 02/2James Blish

Příjemné zavzpomínání na Tosku. Takhle na papíře ty příběhy působí úplně jinak než z obrazovky.

KřesadloKřesadloHans Christian Andersen

Taková pohádka nepohádka. Andersena prakticky neznám, takže nemůžu srovnávat s ostatními. Úplně nevím, co si o příběhu a zápletce myslet.

Pac & PussyPac & PussyAlbrecht Smuten

Mám ráda kočičky. A i tenhle styl humoru mi sedí:-))))

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Příběh i forma vyprávění je mi důvěrně známá z povinné četby na vysoké, takže jsem věděla, do čeho jdu. Proto mě tu vlastně nic moc nešokovalo ani nepřekvapilo. Je to krásný příběh, který je hodně na přemýšlení. Škoda, že většinu za mě vymysleli ve škole. Já už jen četla příběh, o kterém jsem dopředu věděla všechno, i jak dopadne.

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Bylo příjemné připomenout si známé příběhy ze školních lavic. A myslím, že teď jsem je ocenila mnohem víc, než tehdy, což mě opět přivádí k přemýšlení, jaký význam má povinná četba ve škole.

18.11.2020

První rok vašeho děťátkaPrvní rok vašeho děťátkaPenny Warner

Provedení knihy se mi velmi líbilo hlavně proto, že se mi do ruky dostala těsně před porodem. Takže jsem ji využila přesně, jak je zamýšleno. Každý týden jsem si přečetla čtyři stránky o vývoji svého miminka a četla jsem ji rok. Nápad skvělý, ale zklamal mě obsah. Každé dítě/mimino je sice jiné, ale popis věcí, které má dítě tehdy a tehdy umět mi často přišel úplně mimo. Některé rady i dost nebezpečné, hlavně ty, kdy pomáhat dítěti sedět nebo chodit. Pokud by někdo měl "pomalejší" miminko a řídil se touhle knihou, mohl by nabýt mylného dojmu, že má špatně se vyvíjející dítě. Doporučuji číst (pokud vůbec) opatrně.