Cesta kolem světa za osmdesát dní

V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V doprovodu svého sluhy Passepartouta se vydá na cestu, jist si svým vítězstvím. V Indii zachrání život indické princezně, která se k němu připojuje. Stále je však sledován inspektorem Fixem, který jej podezřívá z přepadení banky......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124301/big_cesta-kolem-sveta-za-osmdesat-dni-Cre-124301.jpg 4.3793
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Omega

Tour du monde en quatre-vingt jours, 1873

Kniha Cesta kolem světa za osmdesát dní

former3980
předevčírem

SVET. Zo začiatku ma to nebavilo. Zasa kecy v nejakom klube, naškrobený hlavný hrdina. Ale potom sa to rozbehlo. Najdominantnejšou postavou je tu sluha, ktorý sa v originále volá Passepartout, ale v slovenskej verzii z neho urobili Prešmyka, čo ma celú knihu dosť rušilo. Highlighty: zachránenie mladej Indky z horiacej hranice, pád mosta po prejdení vlaku, boj s Indiánmi a na záver pálenie drevených častí lode, aby doplávali do Británie. Celkovo veľmi dobré, ale určite to priradím až za Julesovi Top diela. 80 percent. A potom som si pozrel film z roku 1956 s famóznym Davidom Nivenom a pre mňa neznámym Mexičanom Cantiflasom, ktorý bol v postave sluhu úplne dokonalý. Vo filme dokonca na úvod použili na rozdiel od knihy balón... výborné. Akurát si určite nepustite po knihe verziu z roku 2004 s Jackie Chanom...bŕŕŕ

Kozel
28. listopadu

Ačkoliv jsem se jako dítě dotkl několika Verneových knih, přece mě jeho tvorba příliš nepohltila. Tedy aspoň ne tolik jako animovaný španělský seriál coby adaptace této knihy. Čím dál víc mě lákalo přečíst si původní předlohu, a tak se konečně našla chvíle, abych u cesty kolem světa strávil dvě tři příjemná odpoledne. Přestože uchvácení se stále nekoná, na 80 dnech okolo zeměkoule je vidět, proč Verneovy příběhy i po víc jak sto letech okouzlují.

Dobrodružství, které není nutno představovat, nabízí mnoho kultovních scén - jako závěrečný závod s časem na palubě Henriety, která doplula doslova na kost. Pro dospělejší čtenáře má knížka ještě další aspekty hodné pozoru - především naprosto fenomenální Verneovu znalost tehdejšího světa. O vědeckém vzdělání autorově zajisté není pochyb. Mě zaujala hlavně ta geografická znalost, která současnému čtenáři nabízí rozkošný pohled na svět éry parních strojů, rozvoje průmyslu i technologií moderního světa. Ať už to byla Indie, Singapur nebo americké železnice, bylo hezké vidět to srovnání vůči dnešku, ten závan nepoznaného a kouzlo Bradshawova cestovního průvodce, s jehož pomocí lze stihnout objezdit svět za pár měsíců a 20 000 liber. O co víc kouzla musel mít příběh v době vydání!

Přece mě překvapilo, že mi úplně neseděla forma vyprávění. Úzus krátkých jednoduchých vět je pro mě celkem složitý, až mi z toho chvílemi oči přecházely. Podivuhodné. Což ovšem Verneovy příběhy bez pochyby jsou.

raty
24. listopadu

Tak vám nevím, asi stárnu :-)
Při úklidu knihovny mi padl zrak na jednu z oblíbených knih mého dětství a neodolala jsem. Prostě nostalgie. Jako dítě jsem četla tuto knihu několikrát.
Musím říct, že mě bavila úplně stejně jako před lety. Jen jsem si z ní asi vybrala trochu něco jiného než tehdy. A klobouk dolů před Julesem Vernem. Jeho vizionářství mě udivuje dodnes (i když v zrovna v této knize ho zas až tolik není).

IvetaZ

Posloucháno jako audiokniha při opalování u liduprázdného rybníka. Bylo to super odpoledne, pane Foggu, ale jinak to není můj šálek čtení.

janasim

Tato nesmrtelná klasika má stále svoje kouzlo. Avšak ovlivněna animovaným seriálem, který byl v dětství mým oblíbeným, musím knižní předloze strhnout jednu hvězdičku, protože mi místy přišla rozvláčnější. Ipřesto jsem četla s bušícím srdcem, plná napětí, očekávání a radostí.

Hakate

Nesmrtelná, nadčasová klasika.

BarkaS

Vzhledem k době, kdy byla kniha napsána, si nemohu pomoci: Je to masterpiece. Dobrodružný, milý, zábavný a neskutečně osvěžující.

efka.saf

Kniha symbolizující mé krásné dětství :). Jako prďoch jsem milovala animovaný španělský seriál, kdy jsem si neustále představovala, že jsem kočka Romi :D, z období o trochu staršího pak nostalgicky vzpomínám na úchvatnou rozhlasovou hru, která je doslova věrnou kopií knihy. Cestu kolem světa za 80 dní jsem si pouštěla tak často (častěji jsem holdovala už jenom Dvěma rokům prázdnin), že při čtení některých řádků se mi hra vybavovala, jako bych jí poslouchala včera. I když jsem dílo nakonec četla poměrně dlouho, byla skvělá. Napínavá, v dnešní době možná místy úsměvná, ale pro mě je úchvatnou retro knižní záležitostí. Jules Verne neztrácí na atraktivnosti ani cca po 150 letech a to už si zaslouží bouřlivý čtenářský potlesk.