Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Kaleidoskop (70 povídek) Kaleidoskop (70 povídek) Ray Bradbury (p)

Je tu hodně povídek, většina těch více známých. Spoustu jich znám z jiných sbírek, ale přesto nikdy neomrzí. Jsou tu ty nejlepší z nejlepších, jsou tu i ty slabší. Záběr témat je opravdu široký. Prostě Bradbury:-)

29.12.2019 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Přeci jen se mi podařilo prokousat nakonec na konec. Byl to teda opus. Za těch už ani nevím kolik stránek příběh ušel značnou cestu a hodně toho řekl. Nejvíc se mi líbil první díl, který ještě nebyl tak rozvleklý, a závěr série, když autor začal uzavírat rozjeté dějové linie (uzavřel je hezky logicky, tak, že to všechno dohromady dávalo smyls). A všechno ostatní, co bylo mezi tím, mi pomalu vyšumívá z hlavy. Ačkoliv knihy měly mnoho dobrých momentů, většina byla nudná okecávačka zbytečně rozvleklého děje. Často jsem si říkala, tak kdy už se zase začne něco dít. Nelituju času, který jsem u série strávila, ale asi ani nebudu mít někdy v budoucnu chuť se k ní vracet.

11.12.2019 3 z 5

Nejtěžší chvíle Nejtěžší chvíle David Alan Mack

Četla jsem, když vyšel originál, a byla zvědavá, jaká bude knižní "verze" Disco. V podstatě jsem byla příjemně překvapená, protože oproti seriálu (tehdy byla odvysílaná 1. řada) mi kniha byla mnohem milejší (Burnham nebyla tak otravná, když jsem se na ni nemusela dívat:-)). Příběh sice nebyl nijak originální, zápletka je poměrně klišoidní, ale přesto se jednalo o slušný příběh. Když porovnám se seriálem, vychází kniha jako mnohem lepší. Když porovnám s jinými ST knihami, vychází mi průměrný díl, který nezaujme, neurazí.

11.12.2019 3 z 5

Kukaččí vejce / Odrodilec Kukaččí vejce / Odrodilec Stephen Leigh

Předchozí knihy popisovaly jeden celistvý příběh, který ve čtvrtém díle "skončil" uzavřením spousty dějových linek a zanechal několik málo, na které navazuje pětka. Navazuje volněji, a i když nám tu zůstaly hlavní postavy, děj je zaměřený na události na dvou nových planetách. Setkáváme se se dvěma druhy mimozemšťanů, kterým se do cesty připletlo nové Město robotů. Psovití i létající mimozemšťané tu jsou velice zajímavě a originálně vykreslení a dobře zasazení do příběhu, který působí celistvě a promyšleně. Slabší byly pouze pasáže, kde létající politikařili. Příliš v tu chvíli připomínali lidi.

26.11.2019 4 z 5

Útočiště / Pericentrum Útočiště / Pericentrum William F. Wu

Další dvě části rozsáhlého příběhu jsou ještě zajímavější, než ty předchozí. Protože je děj už slušně rozjetý, čtenář je s hlavními postavami dobře obeznámen, je tu konečně prostor pro akci a posouvání děje kupředu. V Útočišti se dostáváme na Asimovovu Zemi z dob Ocelových jeskyní, a v Pericentru se konečně dovíme většinu odpovědí na otázky, které vyvstaly v předchozích dílech.

17.11.2019 4 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Tak nějak úplně nevím, co si o tom myslet. Knihu bych rozdělila na tři části. První "náboženská" mi připadala taková průměrná. Netušila jsem, kam kniha směřuje, ani co chce říct, ale líbily se mi popisy se života v zoo. Druhá část "s tygrem v oceánu" mě uchvátila. Poté, co se potopila loď, jsem nadšeně četla, jak to bude dát. A třetí "ostrov" mě opět uvedla do rozpaků a je největším důvodem, proč nevím, co si o příběhu myslet.
Filmové zpracování je velmi povedené a věrně se drží předlohy.

31.10.2019 4 z 5

Nepropadejte panice – Douglas Adams a Stopařův průvodce po Galaxii Nepropadejte panice – Douglas Adams a Stopařův průvodce po Galaxii Neil Gaiman

Stopaře mám ráda, ale tahle kniha mě moc neoslovila. Jednoduše řečeno, přišla mi zbytečná. Od tohoto typu knih očekávám, že se dovím spoustu zajímavostí, buď vtipné historky, nebo dodatečné informace apod., ale tady mě čtení prostě nebavilo. O Douglasovi jsem se dověděla pouze to, že na začátku to měl těžké (kdo ne?) a nikdy nic nestihl včas. A nekonečné omílání různých variant Stopaře po chvíli také začalo nudit.

31.10.2019 2 z 5

Nejšťastnější batole v okolí Nejšťastnější batole v okolí Harvey Karp

Celkem slušný návod na batole. Kdo má dítě 1-3 roky, je kniha přímo pro něj. Sice se neztotožním se vším, co autor píše, ale dá se tu najít spousta rad, které dávají smysl a fungují. Kniha obsahuje některé typické prvky americké výchovy, které u nás nejsou zažité (např. nekonečné vysvětlování klidným hlasem v jakékoliv situaci). A batoletština? Ta mě také moc neoslovila a do praxe jsme ji neuvedli.

31.10.2019 4 z 5

Nejlepší osud Nejlepší osud Diane Carey

Velmi povedený a dobře propracovaný startrekovský příběh. Provází nás dospíváním "nejznámějšího" kapitána Hvězdné flotily a působí velmi realisticky. Celé vyprávění je zasazeno do kontextu událostí, které se odehrávají v "současnosti", čímž příběh získává další plusové body. Na druhou stranu linie odehrávající se teď je poměrně krátká a nenarušuje hlavní téma knihy, kterému je věnována většina prostoru.

16.09.2019 4 z 5

Saratoga Saratoga Michael Jan Friedman

Nezaujme, neurazí, průměrná seriálová epizoda. Jsou tu rozjeté dvě dějové linie a ve výsledku mi připadá, že obě měly málo prostoru. Dle názvu knihy se předpokládá, že hlavní linka bude ta se Siskem a Saratogou, ale ta spíš ustupovala Odovi a Romovi, kteří sice nebyli špatní, ale pro děj nepodstatní. Za mě by byla lepší kniha pouze se zápletkou ze Saratogy a hned by zbyl prostor pro víc detailů, lepší vykreslení postav apod. Takhle to byla prostě jedna z mnoha epizod DS9.

16.09.2019 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

První díl ve mně nadšení úplně nezanechal, i když jsem ho hodnotila více méně pozitivně. Pokračování je z mého pohledu slabší. Tady jsem se při čtení dostávala do stavu, kdy jsem si říkala, že mě to vlastně moc nebaví a přitom je to ještě tak dlouhé. No, třeba se něco víc dít začne později. Ale ono moc nezačalo. Ve výsledku bych z knihy vybrala několik událostí důležitých pro posunutí děje a zbytek vynechala. A tím bych knihu zkrátila aspoň o polovinu, která byla jen omáčkou okolo hlavního děje. Prostě a jednoduše, přišlo mi to celé zbytečně rozvleklé. Možná je to ale jen "problém prostředního dílu".

16.09.2019 3 z 5

Rybaříci na Modré zátoce Rybaříci na Modré zátoce Karel Nový (p)

Kniha mi byla povědomá obálkou, ale nepamatuji se, jestli mi ji v dětství někdo četl. Narazila jsem na ni teď v dospělosti a strašně se mi líbila. Je tam nádherně vyprávěný příběh rodiny ledňáčků, který je naprosto uvěřitelný. Přesně takhle mi fungují ptáci ve voliéře. A je to napsané přístupnou formou pro děti. Jsem zvědavá, jestli z ní moje děti, až povyrostou, budou taky tak nadšené.

02.07.2019 5 z 5

Cesty Cesty Michael Crichton

Bylo příjemné přečíst si od Crichtona něco trochu jiného. Jeho knížky a styl psaní mám moc ráda a líbí se mi jeho smyšlené příběhy vycházející z faktů. Tady se jednalo o vyprávění o jeho životě, který byl celkem zajímavý. V knize jsou takové tři hlavní motivy. Prvním jsou autorovy studia medicíny, které se mi asi z celé knihy líbily nejvíc. Další část je o místech, která navštívil, a co tam zažil. A poslední se točí kolem mysticismu. Jeho neustálý rozpor mezi logickým vysvětlením věcí a zážitkům, které by se daly označit za nadpozemské.

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

U bestsellerů bývám většinou hodně zklamaná a často nechápu, co je na tom tak úžasného. Tady to dopadlo docela dobře. Kniha má hodně co nabídnout, i když našly se pasáže, které mi úplně neseděly. Například hned ten brutální začátek ve výsledku ne moc podstatný pro další děj. První polovinu knihy jsem nebyla schopná říct, o čem to vlastně je. Prostě se tam něco odehrávalo. Zlom nastal asi ve dvou třetinách, kde zas naopak začalo být velmi zřejmé, kam příběh směřuje. Takže ve výsledku to bylo dobré, čtení jsem si užila, ale do top si knihu nezařadím. Alespoň zatím ne. Uvidím, co zbytek série.

Přes dravé moře Přes dravé moře Christopher L. Bennett

Tenhle díl se konečně vrátil k podstatě misí lodě Titan. Na začátku jsou velmi rychle shrnuté události z poslední doby a Titan se vydává na průzkum mořské planety. Z posádky tu figuruje hlavně Aili, kterou tu lépe poznáme (doteď to byla navigátorka v hydratačním obleku) a většina děje se točí kolem ní a zkoumání záhad, které nový svět nabízí. Další postavy tu spíš hrají druhé housle, ale to není na škodu. Je to příjemný ST příběh, který se navrací ke kořenům průzkumu vesmíru.

Sestupová dráha Sestupová dráha Arthur Charles Clarke

Knihu jsem četla asi hlavně proto, že ji napsal Clarke. Vzhledem k rozsahu se to dalo přečíst docela v pohodě, ale téma mě nijak zvlášť nezaujalo. Ani hlavní postava nebyla ničím zajímavá. Prostě to byl příběh z letiště, které testovalo nový systém pro přistávání letadel.

02.07.2019 3 z 5

Příběhy od kapitánova stolu Příběhy od kapitánova stolu Keith R. A. DeCandido

Poměrně slušná sbírka příběhů napříč ST světem. Je tu představená směs dobře známých seriálových postav a přidávají se i ti méně známí. Kvalita povídek není úplně vyvážená, každá je pojatá jinak, napsaná samozřejmě jiným autorem. Žádná vyloženě nevyčnívá ani nepropadá. Prostě celkem dobré Star Trek povídky.

27.05.2019 4 z 5

Na slovíčko s mumií: Grotesky a jiné směšné příběhy Na slovíčko s mumií: Grotesky a jiné směšné příběhy Edgar Allan Poe

Za mě je to spíš sbírka průměrných povídek. Když si z obsahu odmyslím takové ty klasické (kocour, dům Usherů apod.) vlastně mi tu nezbude žádná, která by mě nějak víc oslovila. A přitom Poeovy povídky oslovit umí.

27.05.2019 3 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Nudné a pořád to samé dokola. Jako x lidí přede mnou jsem četla do Čtenářské výzvy a bohužel jsem tomu nepřišla na chuť ani trochu. Nejvíc mě vadily dvě věci. První byl pravopis. Nemám nic proti ostravskému nářečí, ale to se ve škole učí i/y obráceně než ve zbytku republiky? A druhá byl obsah a především to, jak to bylo o ničem. O týpkovi, který se rád napije, kouká po ženských a dělá asi někde ve fabrice. Jako blog asi snesitelný, ale opravdu nevidím důvod, proč to vyšlo knižně.

13.05.2019 1 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Za mě rozhodně ne. Příběh téměř o ničem. Sice je to z války, ale s tou se tam prakticky nesetkáme, a pokud ano, tak jsem z příběhu měla pocit, že to zas tak nic strašného nebylo. Občas lidé zalezli do sklepa, jindy jim po ulici šli Židé, ale jinak kromě toho že byli chudí, se jim nic zásadního nedělo. Děti si užívaly života jako v jiných dobách. Tohle mi do hitlerovské doby prostě nesedí.
Po první kapitole jsem bojovala s nutkáním knihu už neotevřít. Nakonec jsem se prokousala až na konec, který opravdu byl dobrý (proto 2 hvězdičky), ale jinak jsem se 80 % knihy nudila. Pořád se nic nedělo.
Styl psaní byl do jisté míry originální, ale mě úplně nesedl. Vypravěčka byla spíš rušivá, než aby příběh oživila. A nejvíc mě iritoval překlad německých frází. Buď tam tu němčinu necpat, nebo nechat čtenáře, ať si větu odvodí z kontextu nebo přeloží sám.
Co se filmu týče, ten se hezky držel knižní předlohy a byl rozhodně lepší, protože rozvleklý příběh, ve kterém se moc věcí nedělo, se musel vměstnat do dvouhodinové stopáže.

13.03.2019 2 z 5