Vzpomínka na Zemi ekniha

Vzpomínka na Zemi obálka knihy
Mé hodnocení:

Velkolepé finále nejoceňovanější sci-fi série současnosti. Závěrečný díl epické trilogie Vzpomínka na Zemi. Půl století po Bitvě soudného dne mezi lidmi a Trisolarany stále trvá napjaté přiměří, jehož zárukou je fundamentální princip temného lesa. Země díky trisolaranským technologiím zažívá dosud nevídanou éru prosperity. Lidská věda postupuje mílovými kroky kupředu a Trisolarané zase přejímají pozemskou kulturu. Zdá se, že obě civilizace budou záhy schopny rovnoprávně koexistovat v míru bez strašlivé hrozby vzájemného zničení. Lidstvo ve zlatém věku má však sklon k samolibosti. V nové éře se z hibernace probouzí Ccheng Sin, letecká inženýrka z jednadvacátého století. Přináší s sebou informace o dávno zapomenutém projektu z počátku trisolaranské krize a sama její existence může narušit křehkou rovnováhu mezi oběma světy. Dosáhne lidstvo ke hvězdám, nebo zahyne už v kolébce?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386165/vzpominka-na-zemi-zrg-386165.jpg 4.5525

Vzpomínka na Zemi 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno (ekniha), Host

Death's End (三体•III•死神永生), 2010

Kniha Vzpomínka na Zemi

Luigi1
včera

Tak to se povedlo.Velice pěkně psané,Tento díl se velmi vydařil.

Laaca

Nejčtivější a nejzajímavější díl trilogie byl podle mě díl druhý. Třetí díl je literárně trošku, ale opravdu jen trošku, slabší, ale, pokud se na to podívám z trochu jiné perspektivy, tak bych ho označil za nejobdivuhodnější.
V jednom románu popsat několik zcela rozdílných budoucích epoch lidstva, které vyvrcholí věkem budování rozsáhlých měst ve sluneční soustavě a pak po kataklyzmatu ti galaktičtí osadníci, to je opravdu neskutečné. Všechno drží pohromadě a oceňuji, jak si autor dal práci s popisováním fyzikálních principů různých futuristicých technologií. Kdo ví, třeba by to tak opravdu mohlo fungovat - relativistické kosmické lodě fungující na principu "žehlení" prostoru, princip tvorby černých domén a zpomalování světla, hrátky s dimenzemi a podobně.
Myšlenku že trojrozměrný vesmír je vlastně torzo vícedimenzionálního vesmíru zdevastovaného galaktickými válkami, jsem viděl poprvé. Takže v popisu futuristické vědy a kosmologie za mě hluboká poklona.
Na tomto titánském pozadí jsou pak ale životní peripetie hlavní hrdinky Čcheng Sin vylíčené trochu neobratně. Její chování není moc uvěřitelné a nešikovně prokreslených postav je ve knize více. Některá místa jsou možná až moc rozvleklá, což by samo o sobě nevadilo, ale v kombinaci s tím, že postavy nejsou perfektní, už to na závadu je. Ale přesto - za ten obří záběr knihy, kterou muselo být nesmírně obtížné vymyslet a napsat, patří panu spisovateli velký obdiv a plný počet hvězd.

ject9a

Trvalo mi to doslova roky, ale aspoň jsem se takto mohl ztotožnit s rozsáhlým dějem této ságy, který také přesahuje roky, staletí a nakonec i eony. Do posledního dílu se mi moc nechtělo, protože jsem považoval dvojku za pěkné uzavření potyčky mezi lidstvem a Trisolaris, ale ještě, že jsem se nechal přemluvit. Trojka celý příběh rozvádí do ještě širšího pohledu, který sice těžce směřuje k existenciálnímu nihilismu, ale pokud se tím nenecháte ovlivnit a uvrhnout do deprese, tak si to maximálně užijete.
Nezbývá mi než obdivovat obrovskou fantazii Liou Cch'-sina, především směrem k technologiím, což má solidně založené na současné praktické a teoretické fyzice: od sofonů (u kterých už začínají hrátky s dimenzemi), fúzních motorů, materiálů na bázi silné interakce, gravitačních antén, až po zbraně ničící celé hvězdné soustavy, černé domény, zpomalení rychlosti světla a dimenzionální zbraně. Neskutečné.
Jako menší mínus by se dala vyčíst určitá plochost postav, ale jelikož ty tři hlavní mají na konci své dramatické oblouky splněné, takže jsem spokojený.
Především tedy třetí díl slouží k uzavření a kompletaci celé ságy tím, že přidá celkový nadhled: s otevřenými ústy jsem sledoval, jak předchozí dva díly a konflikty v nich popsané byly v celovesmírném měřítku naprosto nicotné.

TomHr

Neskutečná sága popisuje osudy lidstva v takovém časovém úseku, jaký snad ve sci-fi literatuře nemá obdoby. Nelze neobdivovat autorovu fantazii, se kterou buduje a do detailů popisuje vzdálené světy a vesmíry. Občas si vypomůže fyzikou, která bude objevena v daleké budoucnosti. To není ve sci-fi literatuře nic neobvyklého, ale u Liou Cch'-sina všechny vynálezy fungují na jasných fyzikálních základech, popisované technické detaily a principy se vyznačují vnitřní konzistencí.
Ještě více vyniká autorova fantazie ve stavbě příběhu či spíše příběhů, které obratně přivádí k nečekaným konfliktům: humanistický přístup má na svědomí miliardy životů, bezskrupulózní cynismus a použití násilí se někdy může ukázat jako správný postup k záchraně životů a člověčenstva vůbec. Autor je v některých ohledech idealista poněkud nakažený kolektivismem a chvílemi sklouzne k určitému patosu (matka podává dítě slzící hlavní hrdince...). Proto sem tam pohnutky hrdinů a dějové zvraty působí nepříliš uvěřitelně, člověka napadne, že by to ve skutečnosti probíhalo jinak, známe lidi, že. Ale autorovi se daří udržovat napětí v celé tak rozsáhlé knize a vše zastřešuje humanismus ve smyslu sympatií k člověku s jeho nedostatky, strachy a všedními starostmi. Víra, že tento krajně nedokonalý tvor dokáže velké věci a určitě má mít své místo v temném lese vesmíru.
Ze začátku jsem se (opět) trochu ztrácel v čínských jménech a ve všech těch érách. Ono je asi lepší bezprostředně navázat na předchozí díl Vzpomínek na Zemi a nenechávat si dlouhou pauzu.

tomas3272

Chtěl jsem dát dvě hvězdy, ale poslední kapitola hodnocení zachránila. Třetí díl se mi teda vůbec nelíbil, byly tam postavy, s kterými jsem se moc nemohl ztotožnit nebo které jsem fakt neměl rád (včetně hlavní hrdinky), věky, které jsem sotva stačil vstřebávat. Až poslední kapitola mi přišla fakt zajímavá. Chápu, že má kniha vysoké hodnocení, mně to ale prostě po chuti nebylo. Temný les byl bomba oproti tomuhle.

Hrnca

Dočtena trilogie o 1.800 stranách. Dobré to bylo.

Canelle
13.11.2020

Kniha a příběh sám o sobě byl však dle mého skoro dokonalý a lituji toho, že jsem tuto knihu (trilogii) přečetl, protože už snad navždy přijdu o ten chmurný, děsivý, apokalyptický a nadpozemský pocit, který jsem zažil při prvním čtení.

Nicméně - toto dílo i celou trilogii doporučuji všem, kdo prahnou po hard, existenciálním a filozofickém sci-fi a naopak nedoporučuji lidem, kteří mají zrovna chuť na povrchnější, ale akčnější zábavu stylu Star Wars.

(pozn.: čteno v audio formě)

Guzmicz

Souhlasím s názorem velké části čtenářů, kteří sem píší recenze. Druhý díl trilogie byl bezkonkurenčně nejlepší. Myslím si, že kdyby příběh zde skončil, ničemu by to neuškodilo. Třetí kniha byla nejslabší z celé trilogie. Nechci tím nijak degradovat třetí díl, ale v kontrastu s první i druhou knihou velice zaostává. Příběh třetí knihy je hodně nastavovaný. Už v předchozích dílech jsem zmiňoval, že autorovo psaní je plné prázdných míst, které jen pomáhají knížce zvýšit počet stran, a třetí díl není žádnou výjimkou. Právě naopak. Myslím si, že 751 stran mluví samo o sobě.

Hlavní dějová linie Vzpomínky na Zemi rozšiřuje události, které se děly hned vedle příběhových linek z předchozích knih, a tak celému plynutí přidává další rozměr. Opět zde máme nové hlavní postavy, které se s předešlými charaktery předchozího dílu setkají jen zřídka. Autor se zde noří do více "hardcore sci-fi", kde se teoretická fyzika probouzí do reálného světa, a popis, jak se lámou hranice poznání se Liuovi velice podařil.

Při čtení Vzpomínky na Zemi jsem se cítil jak na horské dráze. Některé kapitoly obsahovaly strhující děj protkaný novými zápletkami a problémy, kterým musely postavy čelit. Na pár místech mě zamrazilo v zádech a musel jsem autorovi vzdát hold, neboť daný zvrat měl geniální myšlenku. Co ale celému příběhu opravdu škodí, je druhá strana mince plná prázdných míst, které příběh nikam neposouvají. Abych knihu mohl dál číst, musel jsem se doslova přemlouvat. Šestá část by měla být velkým finále, ale spíše jsem měl pocit, že problémy v ní vzniklé, byly tlačeny "na sílu", aby mohl konec trilogie skočit, tak jak skončil. Konec je dle mého názoru originální a uspokojivý.

Doporučit či nedoporučit?
Věřím tomu, že si kniha najde své příznivce, kteří budou dílo doporučovat "všemi deseti". Já jsem však byl spokojený s prvními dvěma díly a neměl jsem pocit, že byl třetí nutný. Po přečtení Vzpomínky na Zemi tento pocit zůstává stejný. Pokud tedy máte po dokončení druhého dílu nutkání zjistit, co byl dál, tak směle do toho.