Vzpomínka na Zemi ekniha

Velkolepé finále nejoceňovanější sci-fi série současnosti. Závěrečný díl epické trilogie Vzpomínka na Zemi. Půl století po Bitvě soudného dne mezi lidmi a Trisolarany stále trvá napjaté přiměří, jehož zárukou je fundamentální princip temného lesa. Země díky trisolaranským technologiím zažívá dosud nevídanou éru prosperity. Lidská věda postupuje mílovými kroky kupředu a Trisolarané zase přejímají pozemskou kulturu. Zdá se, že obě civilizace budou záhy schopny rovnoprávně koexistovat v míru bez strašlivé hrozby vzájemného zničení. Lidstvo ve zlatém věku má však sklon k samolibosti. V nové éře se z hibernace probouzí Ccheng Sin, letecká inženýrka z jednadvacátého století. Přináší s sebou informace o dávno zapomenutém projektu z počátku trisolaranské krize a sama její existence může narušit křehkou rovnováhu mezi oběma světy. Dosáhne lidstvo ke hvězdám, nebo zahyne už v kolébce?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386165/big_vzpominka-na-zemi-zrg-386165.jpg 4.5679

Vzpomínka na Zemi 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: (ekniha), Host

三体•III•死神永生 (Death's End), 2010

Kniha Vzpomínka na Zemi

Kapis

Padesát odstínů Teorie relativity aneb jak se za víkend dostat k Restaurantu na konci vesmíru.

Osobně nejvíc mi sedl první díl, kde byla ta známá fyzika s takovým populárně naučným šmahem krásně rozebraná, k čemuž má autor zcela přirozený talent. Ale toto vyvrcholení jsem zase přečetl aspoň desitimiliardtinou miliardtiny rychlosti světla, tudíž rychle jak cyp. Je jasné, že u teorií, které sotva chápe nebo spíš nejistě definuje výkvět lidstva na teoretické bázi, už to neměl autor jak popsat, jelikož jsou to pro nás jen možné cesty, které nezřídka končí v slepé uličce, tudíž za mě se s nima popral se ctí. A šlo vidět, že nad tím hluboce uvažoval.

Jak jsem si u předešlých dílů liboval v kvalitě a bezchybnosti překladu i jednotek, tak tady už se tomu bohužel šotek nevyhl - Bitva v temnotách z minulého dílu je najednou bitvou soudného dne, ke které nikdy nedošlo, 300tis.km/h jako c (v kurzívě), AU jako 15Mkm, i když hned na stejné stránce je to správně mi naznačuje, že s překladem se kapku zaspěchalo, ale to jsou malé věci na cca 1500 stránkách. Tajže chuj s tym, fyziky a jejích aplikací už bylo zase tolik, že jsem musel místy zpomalovat a promýšlet si to, což beru jako největší přínos oproti předchozímu dílu.

Nejsilnější nosnou myšlenkou je stále především "očištění" naší Sluneční soustavy, provedeno jen tak vlastně mimochodem, rutinně, někým ve své společnosti opovrhovaným, jelikož jeho práce je triviální. Tahle část mě dostala nejvíce, dokonce jsem si ji dal třikrát, prý Hvězdní bardi, kteří neobratně brnkli o svou hvězdu na primitivní membráně...

Ono se na to pak dá dívat tak mnohovalentně, ve všech kvantových superpozicích, jestli má cenu o svou existenci ve vesmíru bojovat nebo je to všechno předem marné. Nicméně přežití je hlavní vrchol věže z kosti slonovinové a zákon zachování hmoty i energie civilizací je neměnný - a pokud se nějaká civilizace nechce zahalit pomalou mlhou, i když měla dost času tuto technologii objevit - tak to dá rozum, že je extrémně nebezpečná, co víc potřebujeme vědět?

Opravdu odzbrojující a nemohu než jen hluboce smeknout. GENIÁLNÍ!!!

mclenin

Excelentné. Autor neprestáva udivovať neohraničenosťou svojej imaginácie, berie nás na jej pomyselný vrchol, ba trúfam si povedať, že až niekam za horizont čitateľskej imaginácie. Obrazy, ktoré nám predostiera sú ešte komplexnejšie a fascinujúcejšie než v predošlých dieloch, tam kde Temný les skúmal dotyk ľudstva s mimozemskou civilizáciou, Vzpomínka na Zemi expanduje rozsah skúmania na vesmír ako taký no pritom sa v oblúku stále vracia späť k človeku, a teda obsahuje motívy nielen nadčasové ale aj aktuálne. Pri čítaní som mal podobný pocit ako pri sledovaní filmu Interstellar, odpálilo ma do inej dimenzie. Celkovo ide o jedno z najlepších sci-fi čo som mal doposiaľ možnosť čítať, jednu z najlepších trilógií, ktorej veľkým plusom je, že kvalitatívne sa od jednotky k trojke zlepšuje, a obávam sa, že budem mať problém nájsť knihu, ktorá sa jej aspoň priblíži, lebo latka je nastavená skutočne vysoko, snáď až niekde vo hviezdach.

Artim

(+ SPOILER) Pecka a vyvrcholení celé trilogie.
Autor zde dává vyniknout protikladu ženského a mužského myšlení (jing a jang). Důležitým motivem je i téma viny, v jedné scéně se autor inspiroval i Sophiinou volbou. Celkově tak emoce, lidství, humanita, ale i vina či pochyby jdou v tomto dílu do popředí a kontrastují tak principu temného lesa, technokracii, přímočarosti a všem spíše mužským principům. Sin tak dle mého vyvažuje nemilosrdnost, která lidstvo postupně drtí.
Hodně se mi líbil příměr k aroganci, která vedla k vymazání.
Zkrátka, kniha není jen obyčejná sci-fi, ale nabízí i dle mého přesah, který pro tento žánr moc typický není. Autor má tak mé uznání!

Mako123123

(+ SPOILER) Posledná petina knihy (cca 150 strán) pôsobí ako melancholický doslov, kedy sa od pútavého sci-fi autor orientuje viac na hypotetické fantasy (navyše s tak nesympatickou hl. hrdinkou Sin v hlavnej úlohe, (dobrý popis jej dal komentujúci čitateľ SirChico podomnou)) Takže za mna kniha bola celkom fajn, nachádza sa v nej plno zaujímavých myšlienok tak ako v predchádzajúcich dieloch, ale ten záver bol skrátka slabší. Pár vecí ostalo otvorených a nevysvetlených.
Začiatok SPOILERU!---- Napr. tá až vymyslená zhoda okolností kedy Tieng- darca hviezdnej sústavy (vdaka tomu že dalšou zhodou okolností chvílku predtým prišiel zrazu k obrovským peniazom) je zároveň známy hl. hrdinky, do ktorej bol samozrejme zaľúbený, taktiež ideálny kandidát na súťaž o misiu ktorou ako jediný dokázal prejsť a potom aj napriek obrovským prekážkam a komplikáciám splniť, takisto je to človek ktorého si adresáti veľmi obľúbili, dokázal vymyslieť geniálny plán ako zachrániť celé ľudstvo a zašifrovať ten odkaz tak, že to ani prísne dozerajúci hyper-inteligentní mimozemšťania nezbadali, zotrval takmer až do aleluja a ked už nemohol tak aspoň zanechal darček z ríše fantázie pre svoju nikdy nedosiahnutú lásku.
---Koniec SPOILERU.
Podobne ako život hl. hrdinky Sin, táto postava Tienga pôsobila takmer ako fantasmagória a celkom mi to nesedelo do tejto trilógie.

samkko

Shrnu všechny tři díly. Nic lepšího, velkolepějšího, propracovanějšího a více epického ve světě scifi už nikdy nikde nenajdete.

Valdora

Všechny díly série hodnotím stejně vysoko. Pro mě neměly sestupnou tendenci, i když každá byla samozřejmě trochu jiná.
Poslední díl už přesahoval hranice mé fantazie a byl čirou ukázkou sci-fi literatury.

SirChico

(+ SPOILER) Tak jo, nejde to jinak, ale musím to říct. Hlavní hrdinka Vzpomínky na zemi - Čcheng Sin, je hrozná husa, kačena, kráva a každé jiné ubohé zvíře, které je používané pro označení těchhle trubek.

V celé trilogii se to hemží přemírou zajímavých postav, které dokáží ovlivnit běh dějin a ať už je jejich motivace jakákoliv tak ve finále dělají všechno v jejich silách pro přežití lidstva. Jo, sice je pravda že všechny postavy jsou podivně emociálně vykastrované, co neumí řešit společenské vztahy, ale na to už jsem si tak nějak zvykl. Oproti tomu Sin je prostě naivní kravka, která prostě nějak existuje nad vším se pouze emociálně rozplývá a na co šáhne to totálně posere. Ale autor je prostě génius protože i trubkovitost Sin je v knížce schválně, což jde plně vyniknout až na konec. (SPOILER) Kdy vyjde najevo, že ať udělá Sin cokoliv je to vlastně jedno a vesmír umírá. (KONEC SPOILERU).

Jinak jako poslední díl trilogie je tahle knížka perfektní. Příběh se kompletně uzavírá a nakonec dostaneme i malinkou nadějí že někdy, možná na konci vesmíru, dostane život další šanci. Liou Cch’-Sin tohle měl promyšlené už od začátku a jeho fantazie je fakt bezmezná. Takže za mě plných pět, i když lehce depresivních, hvězd.

rudolf2639

NUDÁÁÁ... Totálně nudné nezáživné. U této trilogie jsem poprvé v životě poznat tu touhu dokončit čtení knihy, která je naprostý odpad a má smysl snad jen pro autora, ale prostě to dočíst! Něco tam musí být co mě zaujme! Nic... To byla muka, ale všichni básní, jak je to super, tak jsem to musel dát do konce. Asi jsem čtenář braku: Assimov, strugačtí, clark atd. Jak tahle hrůza může mít tolik procent a klasika má méně. Jestli je to kvuli neotřelému stylu? Tak to nevypovídá nic o kvalitě. Ale hledáte-li trýznivý omyl a jedete na čtenářský výzvy pak je to OK, jinak fakt zoufalost a dalo by se to dát na jedné knize z celé trilogie. Marketing vyhrál. První knihy z mé knihovny sci-fi které plánuji prodat. Jejich prostorový objem je nepřímo úměrný jejich literární kvalitě.