Útočiště / Pericentrum

Útočiště / Pericentrum https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87186/bmid_utociste-pericentrum-R0I-87186.jpg 4 25 4

Útočiště – Rob Chilson Pericentrum – William F. Wu

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Refuge / Perihelion , 1991

ludek.n
07.07.2021 4 z 5

Chilsonovo Útočiště nás ruku v ruce s Derecem a Ariel přivádí na Zemi, abychom se poučili, jak klaustrofobicky by náš svět mohl v budoucnosti vypadat, zatímco William F. Wu nás v Pericentru vrací zpátky do Města robotů, kde se už zase dějí věci, které slibují zásadní nakouknutí za oponu. Koneckonců ony už závěrečné kapitoly Útočiště chytrým napověděly a hloupé koply, že v téhle knize se konečně bude lámat chleba. Z mého pohledu je to jedině dobře, protože další tahání za fusekli a mlžení už by sérii ublížilo víc, než by bylo zdrávo. Takhle povstává z popela, čtení znovu baví. Oběma autorům se podařilo vrátit do textu pořádné dávky adrenalinu a spád děje posunuli na hranu vodopádu. Díky tomu dokážu Útočišti odpustit zcela naivní chování pozemských bezpečnostních složek a Pericentru poněkud samoúčelnou zápletku, která funguje jen díky závěrečnému „šokujícímu“ odhalení (jinak by se zhroutila jako domeček z karet, do kterého se opře vítr). Oproti nanicovatému pitvání charakterů v předchozích dvou novelách je to každopádně posun správným směrem. William F. Wu nicméně svým závěrem tak trochu spustil závoru a mnoho možností jak pokračovat svým následovníkům nenechal. Tak uvidíme, s čím přijdou…

bukiet
10.10.2020 4 z 5

Epizodami Útočiště a Pericentrum se uzavírá první příběhový oblouk Robouniversa, známý jako Město robotů. Derek a jeho přátelé navštíví mimo jiné Zemi ocelových jeskyní a po návratu do Města robotů odhalí většinu příběhových tajemství. V dalších dílech se můžeme těšit na něco, co Asimov během své tvorby důsledně ignoroval. Druhá šestice románů z Robouniversa totiž nese název Roboti a mimozemšťané.
Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5. Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)

Phoenix16.cz
17.11.2019 4 z 5

Další dvě části rozsáhlého příběhu jsou ještě zajímavější, než ty předchozí. Protože je děj už slušně rozjetý, čtenář je s hlavními postavami dobře obeznámen, je tu konečně prostor pro akci a posouvání děje kupředu. V Útočišti se dostáváme na Asimovovu Zemi z dob Ocelových jeskyní, a v Pericentru se konečně dovíme většinu odpovědí na otázky, které vyvstaly v předchozích dílech.

OctOpusDei
27.08.2012 5 z 5

Ačkoli se na tvorbě robouniversa podílí 10 autorů,příběh tím netrpí ani v nejmenším.

Autoři knihy

William F. Wu