Nepropadejte panice – Douglas Adams a Stopařův průvodce po Galaxii

Neil Gainman, známý i českému čtenáři jako autor comicsů nebo spoluprací s Terry Pratchettem, nás provází komplikovaným a mnohotvářným působením Stopařova průvodce Galaxií na Zemi. Sleduje proměny pětisvazkové trilogie v rozhlasový seriál, knihy, televizní seriál, divadelní hru, film, počítačovou hru a ručníky. Současně nás tato kniha seznamuje i se životem Stopařova duchovního otce Douglase Adamse: s jeho netradičním dětstvím, prvními krůčky jakožto stopaře, jeho proměnou ve stopařskou superhvězdu galaktického formátu. Průvodce Průvodcem přináší i dosud nepublikované dialogy z rozhlasové verze Stopaře, seznamuje nás s Adamsovými tvůrčími začátky (například spoluprací s Monty Pythony), představuje reálné předlohy ústředních postav pentalogie a mapuje i některá bílá místa (například proč si Artur nikdy nesvleče ten župan). Čtenář, který se domnívá, že o Stopařově průvodci Galaxií ví vše, bude Gaimanovou knihou poučen, že hlubiny Adamsova opusu dosud nevydaly všechna svá tajemství – ostatně jako Galaxie sama....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24648/nepropadejte-panice-douglas-adams-a-stoparuv-pruvodce-po-galaxii-24648.jpg 4.357
Literatura naučná, Biografie a memoáry, O literatuře
Vydáno:, Argo

Don't Panic. Douglas Adams & Hitchhiker's Guide to the Galaxy (1988)

Kniha Nepropadejte panice – Douglas Adams a Stopařův průvodce po Galaxii

Mike123456789
23.02.2017

Fajn kniha pro někoho, kdo dobře ví kde má ručník a kdo si chce zjistit něco více o autorovi i samotnému vzniku pětidílné trilogie Stopařův průvodce po galaxii. Já osobně dávám palec nahoru.

qwill
02.02.2016

úryvek:

kniha Stopařův průvodce po galaxii zamířila rovnou na první místo žebříčků bestsellerů, a také tam setrvala. Spoustu lidí to překvapilo, mezi nimi i Douglase Adamse: "Nikdo si nemyslel, že by rádio mohlo mít takový vliv, ale je to tak. Myslím, že mezi posluchači rádia je mnohem víc čtenářů, než mezi televizními diváky. Všechnu moc rádiu - je to dobré médium."
I když Douglas později vyjádřil nespokojenost s okamžitým úspěchem první knihy ("bylo to jako přejít od předehry rovnou k orgasmu a mezi tím nic - kam má po tomhle člověk ještě pokračovat?") , v té době jásal.
...
Jestliže rozhlasový seriál byl kultovní úspěch, pak kniha posunula Průvodce ještě dál a získala mu místo ve všeobecném povědomí. Netrvalo dlouho a velká spousta lidí zjistila, že jejich vnímání ručníků, bílých myšek a čísla 42 prošlo zásadní proměnou.

Marbo
14.05.2015

Kniha zakoupena omylem, zaměněna za Stopařova průvodce. Přesto jsem přečetl celkem s chutí, navzdory tomu že nejsem skalním fanouškem

valda
13.04.2012

Douglas Adams a jeho Stopařův průvodce jsou legendární. Samotného Adamse šokovalo, jak velký je zájem o jeho inscenaci v rádiu. Bylo to v roce 1979, kdy se do kin dostaly Lucasovy Hvězdné války a o sci-fi se začaly kromě pár nadšenců konečně zajímat masy. V knize se dost podrobně dozvíte, co všechno následovalo, jak vznikala pětidílná trilogie a další knihy, divadelní hry, pokračování série v rádiu, seriál v televizi, počítačové hry nebo internetové projekty, kterýma se Adams zabýval. Autor se hlavně zabývá procesem vzniku Adamsových projektů, tím jak se stal pověstným prošvihnout několikanásobně jakýkoliv termín. Docela mě překvapilo, jak těžké pro něj bylo napsat každou další knihu. Každopádně Neil Gaiman má velký přehled o Adamsově tvorbě a umí to i dost čtivě podat. Za touhle knihou je taky kus poctivé práce, spousta rozhovorů, shánění dosud nepublikovaných materiálů a podobně. Proto doporučuju, pokud jste četli Adamsovy knihy, a chtěli byste ještě nějaký další bonus.

Neil Gaiman

Neil Gaiman