Denik Ostravaka 1

Tištěná podoba internetového deníku jednoho ostravského chachara.

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23298/denik-ostravaka-23298.jpg 4.1189

Denik ostravaka (1.)

Humor, Literatura česká
Vydáno:, Repronis

Kniha Denik Ostravaka 1

efka.saf

Ze všech knih, odehrávajících se v Ostravě, které bych mohla zařadit do Čtenářské výzvy 2019, mi Denik Ostravaka přišel jako nejmenší zlo. Ostravak sice nejsem, ale mám k tomuto městu stále blízké vazby, tak jsem si říkala, že se aspoň trošku zasměju. A ano, zasmála jsem se. Trošku :). Ze začátku jsem tento ostravský češtin vůbec nedávala, pak jsem si zvykla a stále více si to užívala. Ke konci už toho ale zase bylo nějak moc. Některé zápisky byly opravdu vtipné, ale celkově jsem i přes malinký počet stránek řešila problém, který často cítím při čtení knih vzniklých na základě blogu. Když se texty nedávkují postupně, ale máme je všechny najednou, od určité chvíle začínám být přesycena.
Takže za mě fajn jednohubka, zajímavý zážitek i rozšíření knižních obzorů, ale další díly číst nehodlám.

PetraBery

Knížka byla mezi vrácenými kousky v knihovně, takže po přečtení názvu jsem si jí půjčila domů, že se hodí i do výzvy. A nelituju, oddechové, celkem i vtipné čtení deníkových zápisků jednoho chachara z Ostravy.

Cibulek

Je to dobre jak cyp.

1bublina

Vtipná oddechovka, ale ta řeč!!! ;)
ČV 2019 Kniha, jejíž děj se odehrává v Ostravě

bookemma

Teda takhle jsem se při čtení dlouho nenasmála. Jelikož přítel je Ostravak tělem i duší, na všech místech, která ve svých příbězích autor popisuje, jsme byli, a tak byla pro mě o to autentičtější. Když jsem si představila, jak z maličkého bytu na Dubině někde v sedmém patře vystrkují vánoční stromek, nedalo se než od srdce zasmát. Je tam ten prazvláštní drsný humor, mentalita Ostravaku, jejich prapodivna slova a jednání, které ale, ač se mi to líbit nemusí, prostě vychází od srdce... Nicméně, jazyk psaní mi vadil, proto jsem později přešla i k audiu, a nad povídkou "Jak mam dodrbala mikrovlnku" jsem plakala smíchy ještě dva dny. Vzhledem ke své omezené slovní zásobě ostravštiny, jsem některá slova "googlila" nebo vyzvídala dodatečně, a po dvou měsících mi konečně došlo, že cukle není cukrovinka na lízání, bebechy nejsou vlasoví parazité, čobol není urážlivá přezdívka pro jediného kámoše z party, a že oblíbená nadávka "cyp jak lampa" je vlastně mimořádně vtipná, když ji říká rodilý mluvčí. Přítel se mi často směje, že bych se měla vykašlat na čínštinu a radši studovat ostravštinu... Upřímně, překvapuje mě, že na Baňské obor Ostravština pro středočechy ješte nezavedli. Tož tak. Už tu kecam jak pražak.

Sarrah

Super, slzela jsem smíchy.

Aleh

Ostrava není mým rodným městem, ale patřím do Ostravy a Ostrava ke mně už dlouhých 35 let. S nářečím, kterým, je psán Denik Ostravaka... jsem se setkala spíše na vesnicích v bezprostřední blízkosti Ostravy a především u starší generace. A právě mnohé z toho je zachyceno v útlých knížkách Deniku Ostravaka... . Nemá to samozřejmě nic společného s uměleckým dílem, pro něž by si autor vybral prostředí Ostravy. A tak to také musíme brát. Nicméně se tomu nedá upřít to, proč to bylo napsáno. Vyprávění Ostravaka má především pobavit. Přidanou hodnotou pro čtenáře žijící v Ostravě je, že opravdu je vše spojeno s místy kudy denně procházíme nebo projíždíme, kam chodíme do práce, kde nakupujeme, kam se chodíme bavit, kde to žije... prostě se vším všudy to patří k Ostravě a jejím obyvatelům. A i když máte pocit, že to či ono vlastně ani není k smíchu, tak vzápětí stejně vybuchnete smíchy a nemůžete číst dál, protože to prostě tak je. A s tím smíchem Vám Ostravak nedá pokoj ani na chvíli.

allfonsa

Perfekt, dlouho jsem se tak nenasmala, jenom ten dialekt mi občas vadil..

Ronnie68

Zprvu jsem nevěděla, co si mám o této knize představit ... ale ty příběhy (povídky) ... byly vážně úžasné a vtipné ... jako lék na depresi ...

dagsvob

Moc mně ten dialekt bavil, jako bych slyšela mou rodinu žijící v Ostravě. Fajne čteni, no ni?

Kerberos

Krátké humorné povídky,asi by bylo lepší je poslouchat než bojovat s tím pravopisem.

roso.mak

Nápad dobrý, některé povídky vážně vtipné, ale spoustu jsem přeskočila. Další díly už číst nebudu.

parxel

Kdyby nebylo čtenářské výzvy, tak bych po této knize asi nikdy nesáhnul. Obsahuje totiž typ humoru, který mi je na hony vzdálený. Nicméně i tak jsem se občas neudržel a zasmál se, ale další díly už číst nebudu. Dávám dvě hvězdy.

Iva1988

Zpočátku jsem si musela zvyknout na styl psaní. Kdyby nebylo knižní výzvy, tak bych si knihu nevybrala. Objevily se hlášky u kterých jsem se opravdu zasmála. Oddechové čtení.

ecko0541

Velká sranda, ale musím říct, že pro rodilého Pražáka je to dost těžké čtení :D ale i tak mě to bavilo číst, ty historky jsou super.

Ainyska

Řeč Ostraváka mi není cizí, tož bydlím kusek no ni? Byly v knize i dobré hlášky u kterých jsem se zasmála např. "Chvilu sem uvažoval, že ji řeknu, esli kdy viděla v kostele takeho teho chachara v trenkach, co vypada jak tvrdy Y."

Určitě v budoucnosti přečtu i ostatní díly, ale že by mě to nějak šíleně nadchlo se říct nedá. Bylo fajn číst o místech kde jsem byla i já, i když nejsem Ostravák, ale soused. V Ostravě jsem celkem často. Možná až pojedu do Avionu, tak si vzpomenu na jeho trapas :D.

tonysojka
20.11.2018

Kurńa ,to byla kdysi sranda!

vladislav6610
08.09.2018

nečíst to, to by byl chlop blbý, no ni.

agatha2
11.06.2018

Myslím, že zde není co dodat. Jsem Ostravačka tělem i duší a knihy jsem četla již xkrát. Poprvé ihned po vydání před léty a pak ještě mnohokrát. Nyní jsem se k nim vrátila po několikaleté pauze a byla jsem zvědavá, zda se něco nezmění, zda mě stále budou bavit. Nezměnilo, opět jsem se posmála a knihy mi zlepšily náladu.

Limonadovyjoe
24.02.2018

Knihy mám od dob jejich vydání přečteny několikrát a pokaždé se u nich skvěle bavím. Metro sice v ďurach pořad nemame ale dalnica už stoji. Dufam že se ma Ostravak dobře a ma fajnu robku. A kdyby chtěl ještě někdy pokračovat tu v te telenovele, stojim prvni ve frontě, bo to je fajne jak cyp.

HanzWayne
12.09.2017

Tohle je spravna oddechova knizka u ktere se clovek hodne nasmeje :D :D DOPORUCUJU :)

Vincenzoci
04.06.2017

Strašně jsem nasmál, krátké kapitoly a žádné moc velké okecávání. Vřele doporučuji! :-)

Quac
21.04.2017

V Ostravě sice nebydlím, ale mám tam spoustu známých a celkově se mi Ostrava jako město líbí, takže Denik byl jasná volba a rozhodně nezklamal.
Nářečí je super a když ho nemůžu slyšet, tak ho mám alespoň v knížce. :-)

haki34
18.11.2016

Jelikoz v Ostrave ziju, bavilo me predstavovat si vsechna mista, kaj Ostravak brousil, a treba jsem sedela v lokalce vedle neho !!!
A ano - kdopak si za paru let jeste vzpomene na Carrefour ???
Mimochodem , knihy me bavili taky v nelehkem obdobi materske :D

vlkodlaq
30.10.2016

Pocházím z jižní Moravy, proto jsem jako náplava v Ostravě dostal denik ostravaka jako povinné samostudium a ačkoli chápu, že hlavním zábavným činitelem knihy je nářečí, já z knihy vstřebal hlavně mentalitu ostraváků, která je, ruku na srdce, docela drsná...

crazyslunicko
29.10.2016

Vzhledem k tomu, že pocházím z Ostravska, kde jsem prožila jsem dětství, tak je to pro mě kniha se srdeční záležitostí. Velice veselé počtení. V kině jsem ještě bohužel nebyla, ale snad se to povede..

karamelka33
21.10.2016

Jsem Ostravák a pro mně velká sranda.....pobavila jsem se a je to oddychovka , také se těším na film v kině.

05.08.2016

Oddychovka na pár hodin mě rozhodně pobavila. Navíc já Čech jako poleno, manžel Ostravak:)

Lucek
24.06.2016

Knižka jak cyp :-D

Ajtakrajta
16.03.2016

Zábavná kníka v tom nejlepším slova smyslu. Ostravak umí příběh podat a ostravština tomu dodává kouzlo.