Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Obecně mi příběhy v povídkách přišly slabší než v předchozí sbírce. První díl obsahoval povídky většinou založené na pohádkových motivech. V Meči osudu jsou prostě povídky ze života zaklínače. Jsou dobré, ale mně tam ta pohádková atmosféra trochu chyběla. Vyzdvihla bych povídku stejnojmenou a potom ti, kdo už znají celou ságu, určitě ocení epilogovou povídku, kde autor vzpomenul na spoustu postav a událostí, které se v zaklínačovi objevily.

26.02.2019 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nebylo špatné podívat se na Krysaře dospělýma očima. Jako každý jsem znala osekanou dětskou verzi. Ne že by mě příběh nějak zvlášť nadchnul, ale vzhledem k rozsahu je to snesitelné. Autor toho dokázal říct hodně o lidských vztazích na velmi omezeném prostoru.

26.02.2019 3 z 5

Říjnová země Říjnová země Ray Bradbury (p)

Velmi zdařilý výběr povídek. Jsou tu zástupci typických Bradburyho motivů smrti (Jezero, Malý vrah, Kanály, Zástup...). Jsou tu jeho snové mystifikace (Strýček Einar, Rodinná sešlost). A jsou tu i odlehčené příběhy s náznakem humoru (Žila byla stará žena). Zbylé povídky jsou až na jednu výjimku nadprůměrné. Pokud chcete zažít všechny vypravěčské stánky autora, zde máte možnost.

30.01.2019 5 z 5

Placen za život Placen za život Karel Keslly Mazánek (p)

Zaujala mě obálka, zaujal mě příběh, který se po chvíli stočil trochu jiným směrem, než jsem čekala. Myšlenka je tu originální, vyprávění příběhu odsýpá a je to velmi krátké. A právě rozsah je to, co mi na knize vadilo nejvíc. Je to spíš trochu delší povídka a tím pádem tu chybí prostor pro více detailů. Všechno je zkratkovité. Najednou šup a je porod a konec. Jsou tu naznačené linky, které by se v delším příběhu daly využít (např. že maminka také měla zkušenost s Cestovkou).
Mám roční dítě, vím, o čem je v knize řeč. Kdybych ji ale četla před těhotenstvím, asi bych na ni pohlížela úplně jinak. Těžko říct, jestli by se mi líbila víc, nebo míň.

09.01.2019 3 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Zahradníkův rok se asi nejvíc podobá Měl jsem psa a kočku, jen téma je jiné. Autor tu poukazuje, vyjmenovává, pozoruje a popisuje "fakta" a odlehčenou humornou formou je předkládá čtenářům. Je to ohromné množství názvů různých rostlin! Bohužel pro mě většinou neznámé.

31.12.2018 4 z 5

Kyborg / Zázrak Kyborg / Zázrak William F. Wu

Předchozí díl mě svým roztroušeným dějem moc nenadchnul, ale ze zvědavosti jsem četla dál. V Kyborgovi moje nadšení postupně začalo nabírat na intenzitě a říkala jsem si, že to není vůbec špatné. Zázrak mě opět shodil na průměr, přičemž pasáž s přípravou hry jsem skoro prospala. Celou bych ji vynechala, nebo spíš nahradila něčím zajímavějším. Přesto hodlám pokračovat 4. dílem, protože i když kvalita příběhu velmi kolísá, je celkem zajímavý a přeci jen se konečně dovíme něco o hlavních postavách a Městě robotů.

24.12.2018 4 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Přečetla jsem jako začínající rodič a takovým lidem bych tuto knihu doporučila. Je to v podstatě "sbírka" psychologických faktů napříč oborem, napsaná velice přístupnou formou. Tomuhle textu porozumí opravdu každý. Autor neustále nutí při čtení myslet, přemýšlet, zamýšlet se. A právě to slovo "nutí" je tu podstatné. Jeho text je extrémně naléhavý (opakování stále stejných frází je enormní) a působí, že pokud všechno ihned nezačnu dělat tak, jak radí, nedopadne to dobře. Sám to v závěru knihy přiznává a nabádá, že nejdůležitější je používat selský rozum, s čím velmi souhlasím. Pro mě nejdůležitější kapitolou byla 4, která mě dost překvapila. Pohádky jsem vždycky dost podceňovala, ale po přečtení svůj vztah k nim asi přehodnotím.

24.12.2018 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Ságu jsem četla kdysi dávno a moc se mi líbila. K povídkám jsem přistupovala trochu nedůvěřivě, ale i ty si mě velmi rychle získaly. Povětšinou jsou založené na nějaké klasické pohádce, ale přenesené do světa zaklínače působí úplně nově. Za důležité považuji vyzdvihnout kvalitu audiobooku. Tenhle byl nejlepší, jaký jsem kdy poslouchala. Věřím, že další knihy si při poslechu užiji stejně.

23.12.2018 5 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Od Čapka se mi líbilo hodně knížek, ale tahle se k nim nezařadí. A přitom je mi jako učitelce angličtiny tématicky blízká. I když je rozsah malý, četla jsem to poměrně dlouho a rozhodně ne s chutí. Je to poprvé, co mi Čapkův popis připadal hrozně nudný. Skákalo se z místa na místo a nemám pocit, že bych si výlet po Anglii a přilehlých oblastech nějak užila. Není to knížka, kterou bych doporučila svým žákům.

23.12.2018 2 z 5

Batole: návod k obsluze Batole: návod k obsluze Joe Borgenicht

První díl "mimino" se mi líbil víc. Líbila se mi jeho stručnost a jednoduchost při zachování nezbytné informační hodnoty. Ve dvojce "batoleti" je to obdobné, ale ty informace samotné jsou výrazně slabší. U mnoha rad jsem si říkala "tak to je snad jasné/samozřejmé/normální..." Jiné mi přišly přehnané, např. doporučení, jak dítě oslovovat ("Běž, Honzíčku, prosím, a přines mi tu hračku, která leží na křesle.") Podobné formulace byly opravdu strašné.

10.12.2018 3 z 5

Ztracené duše Ztracené duše David Alan Mack

Trilogie od začátku mířila vysoko a je super, že si laťku udržela. Od závěrečného dílu se většinou očekává rozuzlení a dokončení rozjetých dějových linií. V tomto příběhu jich bylo dost, takže bylo stále napínavé číst, jak co dopadne. Udály se tu dvě zásadní "informace", obě týkající se Borgů (jejich začátku i konce). Uzavřela se jedna z největších kapitol Star Treku, tak uvidíme, jak bude Federační a okolní vesmír vypadat dál.

29.10.2018 5 z 5

Po několika letech jsem se k Poeovi vrátila a musím říct, že se můj přístup k němu nijak nezměnil. Jeho povídky pořád vnímám jako hnusné, surrealistické, ale naprosto dokonalé. Samozřejmě jejich kvalita je různá, ve výběru jsou klasiky jako Kocour nebo Usher. Pak se tu najdou i slabší jako Medailon nebo Král Mor. A zbytek? Tam je příslib mrazivé smrti...

Jednotný osud Jednotný osud Keith R. A. DeCandido

Kniha se sice prezentuje jako 4. díl Volání osudu, ale ten skončil Ztracenými dušemi. Tohle je už jen takový dozvuk a vylíčení událostí, které logicky následují. Většina knihy je o politikaření, které mě v ST knihách nikdy nebavilo. Jede tu i příběhová linka s Aventine a profesorem Pranem, která je průměrná, a zajímavý či spíše důležitý je pouze konec, kde dojde k odhalení zásadní skutečnosti.

29.10.2018 3 z 5

Norbyho další tajemství Norbyho další tajemství Isaac Asimov

Druhý díl je ještě lepší než první. Navazuje velmi volně, autoři už nevysvětlují, kdo hlavní postavy jsou a jejich vztahy, prostě rovnou jede další dobrodružství. To mi tu přišlo ucelenější, než minule. Opravdu má příběh hlavu a patu, postupně graduje a na konci slibuje, že rozhodně není poslední. Otázkou je, jestli Triton někdy vydá další díly.

Odysea / Podezření Odysea / Podezření Michael P. Kube-McDowell

Před čtením jsem byla přesvědčená, že mě v každé knize Robouniversa čekají dvě rozsáhlejší povídky/příběhy od různých autorů, které budou nějak zasazeny do Asimovova universa. Ono je to ale úplně jinak. Ve všech je/bude jeden příběh, který pokračuje. Proto mě během čtení rozčilovalo, že se s postupem děje stále otevírají další a další otázky, přičemž nedostávám žádné odpovědi na ty předchozí. Už byl téměř konec knihy a stále nic. Derec je pořád stejně záhadný jako na začátku, co je vlastně Město robotů nikdo neví, takže nezbývá, než pokračovat další knihou.

Popletený robot Norby Popletený robot Norby Isaac Asimov

Skvělý příběh pro děti. Být desetiletý kluk, který má rád roboty, jsem nadšená. Z pohledu dospělého to taky není vůbec špatné. Celkem jednoduchá zápletka, která vede k akčnímu pobíhání po různých místech a k tomu velmi sarkastický až drzý robot, který o třech zákonech robotiky asi nikdy neslyšel.

16.09.2018 4 z 5

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Dětskou knížku jsem nečetla, co nejsem dítě:-) Takže jsem se do ní pustila se smíšeným očekáváním a po pár stránkách začala číst s nadšením. Příběh jsem sice znala z filmu, ale to zážitku ze čtení neubralo, protože pořád tu zbývala spousta vtipných narážek na všechno možné, s čím se potkáváme v běžném životě. Kdybych byla dítě, asi bych si z příběhu vybrala něco jiného, ale tím je o to lepší, že si v knize přijde na své téměř každý.

16.09.2018 4 z 5

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Konec dětství byla vedle Odysey a Rámy jedna z prvních knih, které jsem od Clarka četla. A zaujala mě natolik, že dnes Clarka řadím do první trojice oblíbených autorů. Příběh je velmi nadčasový a není na něm vidět, že byl psaný před hodně dlouhou dobou (jako je to často u Heinleinových knih) a k přemýšlení nutí stále. Rozhodně to není jen zamyšlení, co by se stalo, kdyby se přestaly rodit děti, ale jde mnohem dál.

16.09.2018 5 z 5

Ztracené světy 2001 Ztracené světy 2001 Arthur Charles Clarke

Kniha představuje příjemné zavzpomínání na první Clarkovu Odyseu, jak psanou, tak zfilmovanou. Nedozvíte se tu žádné zásadní informace, bez kterých byste nemohli žít, ale spíš je to takové malé okénko do zákulisí jednoho příběhu, který ovlivnil hodně na poli filmovém i spisovatelském.

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Ani třetí kniha nijak nevybočuje ze zajetého příběhu. Je to prostě jeho dokončení a nic víc. Celý příběh jako takový je spíš průměrný a ke konci možná i zbytečně komplikovaný. Přečetla jsem hodně podobných sérií a ke spoustě se třeba někdy vrátím, ale do světa slečny Peregrinové asi ne. V současné literatuře se dají najít zajímavější příběhy.