Zahradníkův rok

od:


KoupitKoupit eknihu

Knihy Karla Čapka patří bezesporu ke skvostům české klasické literatury. Zahradníkův rok je úsměvná knížka o starostech, trápení, láskách i triumfech zahrádkáře během celého roku. Ke každému měsíci v roce autor připojuje svůj humorný dovětek a nechybí ani půvabné ilustrace Josefa Čapka.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31031/zahradnikuv-rok-31031.jpg 4.4256
Žánr:
Povídky, Literatura česká, Zahrada
Vydáno:
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (39)

Přidat komentář
Phoenix16.cz
31.12.2018

Zahradníkův rok se asi nejvíc podobá Měl jsem psa a kočku, jen téma je jiné. Autor tu poukazuje, vyjmenovává, pozoruje a popisuje "fakta" a odlehčenou humornou formou je předkládá čtenářům. Je to ohromné množství názvů různých rostlin! Bohužel pro mě většinou neznámé.

babystar
19.11.2018

Drobná knížečka, kterou bych doporučila jako povinnou četbu všem zahrádkářům. A ti, kteří nezahradničí si při její četbě mohou zlepšit alespoň náladu. Krásná čeština a milý humor potěší každého.

Hun
29.08.2018

Nikdy jsem nezahradničil. A přesto tahle knížka patří mezi mé nejoblíbenější – zkrátka proto, že je tak neuvěřitelně vtipná. Vrchol Čapkova humoristického génia.

bookfan
23.08.2018

Zahradníkova bible. K této knize jsem dospěla jakmile jsem začala sama zahradničit. Lze se k ní vracet nespočetněkrát.

Briv
19.08.2018

Tuhle knihu mi darovala moje babička - veliká zahradnice. Už od mala mě prováděla po zahradě od jara až do zimy a u každé kytky jsme se zastavily a vždycky mi o ní něco povídala. Protože měla zahradu opravdu velikou, tak to bylo na hodně dlouho. Dneska už zahradu nemá, ale když jsem se do knížky začetla, tak jsem to všechno zase prožívala znovu - její nadšení, touhu mít nějaký nový přírůstek, často úmornou práci a všechny ty činnosti, které k zahradničení patří.
Zahradníkův rok opravdu velice věrně a laskavě popisuje všechny vášnivé zahradníky. Krása a balzám na duši. Děkuji babičko Růženko!

HelaF
18.08.2018

Má nejmilejší Čapkova kniha. Celý rok je v hromádce knih na nočním stolku, občas po ní sáhnu, náhodně, nebo k aktuálnímu měsíci otevřu a jen se kochám úžasným jazykem, laskavostí a pravdivostí slov i v dnešní době. Zahradničím a v lesčems se sama vidím:). Čapek byl úžasným pozorovatel. Velmi doporučuji i audio verzi namluvenou panem Josefem Somrem

ivca6341
15.07.2018

Četla jsem ji na základní škole jako povinnou četbu. Na to, že to byla povinná četba, se mi kniha četla moc dobře, i když v té době to nebylo něco, co jsem ráda četla. Na konec se mi kniha moc zalíbila, že si ji dodnes pamatuji.

uhoř49
28.04.2018

Pro člověka znalého asi dobrá kniha ,pro mne moc názvů kytek které si určitě už ani nepamatuji....

Uroborus
11.03.2018

Čítal som to už dávno, za svojich zahradkárskych začiatkov a stále ju mám v knižnici.

KubaSomr
08.02.2018

Nevíte někdo jaká tiskárna tuto knihu vytiskla?

micha-ella
16.12.2017

Četla jsem jako dítě a na naší zahradě prováděla stejná pozorování a pokusy o zahrad-ničení. Od té doby se v mojí knihovně nashromáždila spousta knížek o zahradách a přírodě, ale tahle z nich zůstala nejmilejší.

Guzzi
31.10.2017

Poučné a úsměvné...

hanka.v029
06.10.2017

Milá kniha, vždycky mně potěší. Často se v ní najdu, protože taky zahradničím

kuky921
22.09.2017

Velmi příjemné čtení, které pohladí po duši a zároveň v některých pasážích poznávám některé příbuzné, které bez zahrádky nedají ani ránu :-)

MOu598
27.07.2017

Četla jsem v srpnu 2013. Podle mých poznámek:
Četla jsem již po několikáté.
Útlé, milé, hezké, čapkovský styl.
Pěkné, super.

IvetB
17.07.2017

Okamžitě se mi vybaví můj tatínek, který se věčně rýpe v hlíně, sází, přesazuje, odpleveluje a kropí. :-) Tahle kniha je jako pohlazení.

amaenium
24.06.2017

Jelikož jsem se před nedávnem jaksi sázela kytičky, a tak se asi stalo, že mi nějakou záděrou či jak vnikla do těla trocha půdy a způsobila jakousi otravu nebo zánět; zkrátka se ze mě stala zanícená zahradnice, tak jsem po téhle knize musela dříve nebo později sáhnout. Svým milým a velmi čtivým způsobem mi ukázala, co to znamená být pravým zahradníkem a knihu bych každému doporučila přečíst. Ať už se jedná o amatéra zahradníka, experta a nebo právě toho chudáka známého, co musí o zahradu pečovat, když je majitel zahrádky na letním bytě.

Vlasta155
23.04.2017

Tuhle knihu mám už roky moc ráda. Čiší z ní klid a mír, vždycky po ní sáhnu, když je mi ouvej.

WeeWar
29.09.2016

Knihu jsem si přečetl, abych v předjaří roku 2016 alespoň trochu vhlédl do zahradnického šílenství mé tchýně (kytky a zelenina a jejich různé kousky jsou prostě všude od sklepa až po půdu, o zahradě nemluvě, to je snad 10 měsíců z roku úplná džungle) a snad i pochopil, proč mám už v únoru vyvézt hlínu, ano Hlínu:) ze skleníku, jet někam traktorem ke koním, naložit plnej valník hnoje, ten překydat do skleníku a zase tam polovinu hlíny před pár (dvěma!) dny vyveženou zase návezt.

Popravdě je kniha precizně po Čapkovsku napsaná, jistý vhled jsem získal, ba dokonce mě přepadlo i chvilkové vzrušení, ale zahradník se ze mě bohužel rozhodně nestal. Jakékoli nadšení vyprchalo právě u toho skleníku a hlavně v dnech následujících.

Ale abych byl spravedlivý, kniha je to opravdu krásná, troufám si říci, že o dost krásnější, než samotný koníček:)

ZuzziŠ
12.04.2016

Na vědomost se dává, že začíst číst Zahradníkův rok je nejlepší na jaře. Radujete se společně s autorem z toho, že všechno pučí, a začnete přemýšlet o půdě...
...a pak, dříve než kalendář, dojdete ke konci roku, kde se ze zahradničení, tak nějak plynule, samozřejmě, samo a nevtíravě, stane hluboké a pravdivé zamyšlení o životě, který je věčný. A to všechno pěkně prosím, při popisu toho zahradničení.
Čapka nelze nemilovat.

Leluse
24.02.2016

Vtipná kniha, která bude blízká každému, kdo pečuje o nějaký kousek přírody a těší se z její krásy. V latinských názvech jsem se orientovala, jelikož jsem studovala zahradnictví. Ovšem čtenářům, kteří si pod názvy nedovedou představit skutečnou rostlinu, budou latinská označení připomínat španělskou vesnici (tedy pokud nejsou dotyční Španělé :) Při čtení mi bylo hezky a svět mi přišel zase o něco pozitivnější. Podle mě musel být Karel Čapek laskavý muž, z jeho slov to vyloženě vyzařuje...

Lady Greystoke
16.02.2016

Obdivuji Čapkův pozorovací talent a jeho geniální styl. Jak se praví v doslovu této knihy - "Jeho čeština tvoří nesporně jeden z vrcholů, kam až se vzepjal a rozvinul umělecký jazyk v tomto století." Amen.

heda 333
11.02.2016

K této knize už bylo snad vše řečeno.

MayB2
18.01.2016

Kdo se dnes snaží napsat něco pěkného o zahradničení a rostlinách, marně se snaží dosáhnout dokonalosti Zahradníkova roku.

ufounek17
16.01.2016

Luxus....moje knížka ze zš...

kiris
05.03.2015

Kdybych ke knize přišla v předškolním věku, věřím, že by se zahradničina stala mým dětským snem :-).

SuperFrankie
20.06.2014

Karel Čapek, kolega zahradník-amatér, dokázal na 152 stránkách mistrně popsat jeden rok ze života nás zahradnických nadšenců od nervózního postávání za oknem se strachem o naši zahrádu v lednu, až po poslední rozkvetlou astru v říjnu. Doporučuju přečíst všem, kterým taktéž učaroval svět zelených rostlinek, sazeniček, nebo kaktusů a teď konec řečí, mám na okně pořád pár sazeniček, které potřebují do půdy!

Dadula118
07.05.2014

pěkné

inikori
17.02.2014

Klasické vtipné Čapkovo dílo. Ovšem kdyby se vymazaly všechny (latinské) názvy rostlin, které mi nic neříkají, byla by knížka tak o třetinu kratší.
Čtenáři, které zahradničení vůbec nezajímá, si mohou jednu hvězdičku ubrat. Zahrádkáři, kteří stejně jako Čapek nepěstují zeleninu, ale ujíždějí si na okrasných květinách si mohou dát plných 5*.

Hrefna
20.01.2014

Po jeho těžkých dílech byla tato kniha balzámem. Má neuvěřitelně jemný a distingovaný humor, dnes už je uměním pobavit lidi bez sprostých slov a laciných narážek a pan Čapek to uměl. Hlína a rýpání v ní mě nikdy moc neoslovovalo, ale teď mám pocit, že jim víc rozumím, že jsme si dokonce v něčem podobní. Asi týden po přečtení knihy jsem si uvědomila, že hledám své domácí květiny na internetu a studuji, co jim nejlépe svědčí, přestěhovávám je blíž k oknu a jiné oddaluji. Takže velké díky za mé květiny, snad se u mne budou mít o trochu lépe :)