Říjnová země

Říjnová země https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2931/bmid_rijnova-zeme-Egw-2931.jpg 4 117 23

… v té zemi se stále rok blíží ke sklonku. V té zemi se kopce halí do mraků a nad řekami se válí mlhy, v té zemi je poledne pryč v okamžení, svítání a soumrak otálí a půlnoc je nekonečná. ... V té zemi žijí jen podzimní lidé, jen lidé s podzimními myšlenkami. A jejich kroky po nočních opuštěných cestách znějí jako padající kapky deště… Těmito slovy se autor snaží vystihnout atmosféru této sbírky obsahující devatenáct povídek. Některé z nich jsou slavné nebo alespoň českému čtenáři povědomé, například Malý vrah, jiné se v povídkových výběrech objevují méně často, a dvě povídky z této sbírky, Bdělý žeton známka H. Matisse a Nádherná smrt Dudleye Stona, nebyly v českém jazyce publikovány vůbec. Říjnová země je též stav autorovy mysli, a tak z jeho příběhů čiší hrůza a démoni vykukují ze všech koutů, ale zejména z duší nás všech.... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Baronet

October Country, The , 1955

Hanka_Bohmova
09.08.2023 4 z 5

Knížku jsem původně půjčila kvůli Kostře, abych dceři trošku zpestřila výuku biologie :o) Bradbury je můj oblíbený spisovatel, takže část povídek jsem dobře znala. Jsou tu příběhy děsivé i "jenom strašidelné", ale nejvíc se mi líbí ty smutné. Bradbury mě dokáže rozlítostnit jako nikdo a je to fakt báječná úleva, moct si občas v klidu pobrečet.

Greenfingers
08.06.2020 5 z 5

Bradburyho povídky v této sbírce jsou především velmi poetické. Autor je mistrem tohoto žánru a proto není divu, že mě jeho příběhy pokaždé zaujmou.
Obzvláště se mi líbily povídky Strýček Einar, Malý vrah a Kosa, i když jsem je již kdysi četl v jiném výběru.

Kachle
27.12.2019 3 z 5

Většinu povídek, které se mi líbily, jsem už znala a ze zbylých mě zaujala menšina. Trochu zklamání, těšila jsem se ...

Sumatrae
14.12.2019 5 z 5

Moje prvni kniha od tohoto autora a jsem moc rada, ze jsem ho objevila, urcite doporucuji milovnikum tohoto zanru

Bezkyne9
01.12.2019 5 z 5

Takove poctive zemite hororove cteni, s poetickym krasnym jazykem a stylem... povidka ,,Nadherna smrt Dudleyho Stonea” me vzala za srdce :)

Kate18
10.11.2019 5 z 5

Trpaslík
Příběh o lidskosti a velikosti lidského duha.

Další v řadě
Příběh o manželském páru v malém Mexickém městečku. Joseph chtěl vidět mumie, vystavené pod hřbitovem v místních katakombách. Marii se celý napad už od začatku nelíbil. Když Joseph svolí, že pojedou dál do jiného města, auto nechce nastartovat...

Bdělý žeton H. Matisse
Příběh o tom, čeho je schopna lidská mysl a lidské tělo jen pro trochu uznání a popularity.

Kostra
Pan Harris je ukázkový hypochondr. Každou chvíli chodí k doktorovi s tím, že ho bolí kosti. Myslí, že ho doktor jen tak odbyl a je mu úplně jedno, co s ním bude. V telefoním seznamu najde adresu M. Muniganta, specialisty pro choroby kostí. Ten mu nasadí brouka do hlavy, když mu řekne, že je problém v tom, že má v těle kostru! Pan Harris ji začne považovat za vetřelce a trápí se ještě víc. Situace dojde tak daleko, že zavolá pana M. Muniganta na pomoc...

Skleněná nádoba
V zábavním parku mají sklenici, ve které je naložené cosi zvláštního. Jednomu muži, Charliemu z venkova, se to natolik zalíbí, že mu to majitel prodá. Charlie má ohromnou radost a nemůže se dočkat, až to ukáže všem doma. Panečku to bude podívaná, to budou všichni závidět!

Jezero
Harold je jako malý u jezera, kde se utopila jeho dětská láska Tally. Volá na ni, ale už je příliš pozdě. Na břehu postaví půlku hradu z písku, tak jak to dělávali s Tally. Čas plyne a on se odstěhuje a na vysoké škole se ožení s Margaret. Vydají se spolu na odložené líbánky do míst jeho dětství. Tam se mu začnou vracet vzpomínky, které nezahojí ani čas.

Emisar
Martin je vážně nemocný, takže veškerý čas tráví doma v posteli. Jeho pes mu domů v srsti a na packách nosí zprávy z venku, jsou skryté ve vůních a drobečcích toho, co se na něm venku zachytí. Na krku má cedulku, která zve lidi, aby Martina navštívili. Jednoho dne se ale ztratí a dlouho se doma neukáže, až jedné noci má Martin pocit, jako by slyšel psí štěkání... Povídka je skvělá pro fanoušky Stephena Kinga

Zasažen žárem
Foxe a Shaw jsou pojišťovací agenti v důchodu. Mají pocit, že je potřeba zachraňovat lidi, kteří si přímo nevědomky říkají o vraždu. Už nějaký čas sledují pár lidí, mezi nimi i paní Shrikeovou. Nakonec se rozhodnou, že by ji měli varovat a “uzdravit”. Jdou za ní až do bytu a rozmlouvají s ní. A přitom teplota stále stoupá...

Malý vrah
Mrazivý příběh, který by dost možná mohl být i skutečný. Alice má pocit, že se jí nějaký maličký vrah snaží zabít, pak upadne do temnoty. Když se probudí, je po císařskem řezu v nemocnici a má u sebe svoje dítě. Alice má však pocit, že dítě není tak uplně jako jiné děti. Myslí si, že se ji dítě snaží zabít, že to zkoušelo již u porodu a teď se o to snaží dál. Podle doktora se někdy stává, že matky po těžkém porodu cítí k dítěti určitou zášť. Tenhle případ je ale poněkud jiný...

Zástup
Kde se bere zástup přihlížejícich u dopravních nehod a jak se seběhne tak rychle? To jsou otázky, které se snaží přijít na kloub pan Spallner, kterému se nedavno stala dopravní nehoda a právě takový zászup ho obklopil.

Čertík v krabičce
Chlapec žije sám se svou matkou v obrovském domě, kterému říká Svět. Matka ho už odmalička přesvědčovala o tom, že je Bůh. Každé ráno je na stole jako kouzlem připravená snídaně, po snídani jde do Výšiny, kde na něj čeká paní učitelka ve škole. Jednou po cestě do “školy” najde odemčené jedny ze zakázaných dveří. To mu zcela změní život.

Kosa
Drew se svojí ženou Molly a dětmi Drewem a Susie jedou autem, až dojedou na úplný konec cesty. Molly si myslí, že špatně zatočili a děti mají hrozný hlad, tak donutí Drewa, aby šel dovnitř nedalekého domu a zkusil vyprosit nějaké jídlo. Drew ale hned ve dveřích pozná, že je v domě jen smrt. Jde dál a najde starého muže v posteli, má na sobě pohřební oblek, v ruce zralý klas pšenice a vedle sebe list papíru, ve kterém odkazuje celý dům i pole prvnímu muži, který ho najde. V odkazu je zahrnuta i kosa, která stojí vedle postele, na které je napsáno: “Kdo mnou vládne - vládne celému světu!”

Strýček Einar
Strýček Einar má nádherná zelená křídla. Jednoho dne při letu narazí na dráty vysokého napětí a je raněn. Najde ho žena, která v něm okamžitě nalezne zalíbení a později se stane jeho manželkou. Jsou spolu šťastní, ale může být šťastný i sám Einar, když nemůže pořádně roztáhnout křídla a svobodně létat?

Vítr
Herbovi volá jeho přítel Allin, že se blíží vítr. Jde po něm od chvíle kdy byl v Údolí větrů. A z větru se ozývají tisíce různých hlasů, podle Allina jsou to všechno jeho oběti a teď je na řadě on.

Muž shora
Douglas žije se svou babičkou a dědečkem. Babička dělá kuře a Douglas sleduje, jak ho babička kuchá. V jejich domě pronajímají pokoje a jeden pronajmou pánovi v novém slamáku, panu Kobermanovi. Pan Koberman v noci chodí do práce a v okolí začnou záhadně umírat lidé..

Žila byla stará žena
Teta Tilda je už odmala proti smrti, prostě na ni nevěří. Když ji zemře kamarádka, musí se postarat o její dceru Emil. Jednoho dne k tetě Tildě na návštěvu přijde zvláštní mladý muž v tmavém obleku. V předsíni jsou další čtyři muži a mají velký proutěný koš. Teta Tilda neví, co s ním mají v úmyslu, ale pak si vzpomene, že takový koš viděla, když zemřela její sousedka...

Kanály
Anna a Juliet jsou setry, které sedí doma v deštivém dnu. Juliet vyšilvá a Anna se zasněně dívá z okna a sní svůj sen. Zdá se jí, že pod městem je město mrtvých v kanálech. V tom městě jsou dva lidé, muž a žena, kteří se velmi milují.

Rodinná sešlost
Timothy se moc těšil na rodinnou slavnost. Bohužel je jediný z rodiny, kdo nemá žádné nadání, neživí se krví a spí raději v noci než ve dne. Je zkrátka jiný, normální..

Nádherná smrt Dudleyho Stonea
Chlapi řeší, co se stalo se spisovatelem, který před třiceti lety najednou přestal psát. Někdo si myslí, že zemřel, jiný zase, že mu jen došla inspirace. Jeden z mužů se ho vydá navštívit, aby zjistil, jak je to ve skutečnosti.

deirdre
07.11.2019 5 z 5

Po mnohých rokoch som sa vrátila k tejto zbierke vďaka ČV. Nechala som sa zase raz a rada uniesť nezameniteľnou bradburyovskou atmosférou s nespočetnými podobami vetra, ktorý raz hladí a dojíma, inokedy mrazí do špiku kostí. Alebo aj zároveň. Bradburyho poviedky majú vždy hlavu a pätu, pointu vôbec nie plytkú a nádherný jazyk. Parádne čítanie.

Lexand
04.11.2019 3 z 5

Velmi americké.

rasputin
28.10.2019 4 z 5

Nejlepší je Kosa.

PapayaD
27.10.2019 4 z 5

Říjnová země se svou pochmurnou atmosférou je sbírka strašidelných pohádek jako dělaná na podzim.
Některé povídky (Další v řadě, Kostra, Malý vrah, Trpaslík, Kosa, Emisar, Muž shora, Vítr) spolu s předmluvou, která opravdu stojí za to, jsou perfektní a byly by na 5*. Bohužel jsou tam povídky, které mě osobně moc nezaujaly (např. Bdělý žeton H. Matisse). Také bych ocenila, kdyby byly povídky delší.
Dávám 4* z 5*.

Lamanai
26.10.2019 3 z 5

Většina povídek už někde vyšla, osobně doporučuji pro mě nedotknutelnou a nepřekonanou sbírku Kaleidoskop. Vydat X knih, do kterých se rozprostřou již kdysi vydané povídky a doplnit je jednou či dvěma novými kousky mi nedává smysl (jednoduše šlo vydat jednu knihu s povídkami, které ještě nebyly vydány). Možná, kdyby měly publikace nějaké ozvláštněné ilustrace nebo něco, pak bych to chápal. Ale s touto až hnusnou grafikou, ke které Baronet v "sérii" sáhl, to je děs. V rámci výzvy jsem se těšil na příběhy, které jsem ještě nečetl, což bylo zklamání. Tři hvězdy jsou pro Bradburyho a jeho neopakovatelnou lidskost a vynalézavost.

ludek.n
25.09.2019 3 z 5

Devatenáct povídek tolik typických pro Bradburyho poetický styl, který je na hony vzdálený pravověrné sci-fi či klasickému hororovému žánru, a přesto se o ně otírá tak těsně a bezprostředně až odletují šupiny z kůže. Bradbury je prostě jenom jeden a je okamžitě k rozpoznání mezi milionem jiných autorů. Jeho povídky jsou často o úplně obyčejných věcech: koupání (Jezero), dopravní nehodě (Zástup), podzemních stokách (Kanály), a také o obyčejných lidech: manželském páru na dovolené (Další v řadě), hypochondrovi (Kostra), důchodcích (Zasaženi žárem), novopečené matce (Malý vrah) atd. Jindy si naberou fantastických motivů trochu více (Muž shora, Strýček Einar, Rodinná sešlost), nicméně stále se drží nohama na zemi s tkaničkami uvázanými v mainstreamovém stylu. Optimismem se zde také zrovna nehýří - většinou vám dojde benzín na tom nejhorším místě pod sluncem (Kosa), nebo vám ukradnou tělo (Žila byla stará žena), pokusí se vás zabít (Nádherná smrt Dudleyho Stonea) či vás nikdo nebere vážně, protože jste prostě jiní (Rodinná sešlost). Na co se ale můžete u Bradburyho vždy spolehnout, je skvělá pointa na tom správném místě a ve správnou dobu. Vydejme se tedy spolu s autorem „po nočních opuštěných cestách, kde kroky znějí jako padající kapky deště“ vstříc tajemstvím Říjnové země.

Zemiakol
09.09.2019 5 z 5

Ray Bradbury mi opět dokázal, že byl mistr v psaní povídek. Povídky jako Vítr, Malý vrah, Kostra nebo Zástup jsou jedny z nejlepších hororových povídek všech dob. Skvělá sbírka, doporučuji k přečtení.

Gi-Gi
01.06.2019 4 z 5

Tak bylo to hustý, depresivní a občas strašidelný. Musím říct, že me to prekvapilo. Název odpovídá náladě táhnoucí se všemi povídkami. Nejčastější vlastnost popisována v těch povidkach mi přišla lidská lhostejnost, tím pádem krutost. No teď si dám ne co lehciho????

stju
16.05.2019 5 z 5

Horor - sci-fi - strašidelná pohádka? To vše najdeme v povídkách RB. Navíc všechny také spojuje květnatý, skoro poetický jazyk, úžasná fantazie a magická atmosféra i tajemné náznaky a nápovědy. Přesto jsou povídky svým zaměřením rozdílné :
Mrazit vás určitě bude u povídky Vítr, Malý vrah, Emisar, Kosa...
I vám se to může stát jako v povídce Trpaslík nebo Zástup...
A co vaše vztahy? Vystraší vás povidka Jezero nebo Další v řadě?
Objevíte i hororové postavy a pohádkové bytosti - Strýček Einar, Rodinná sešlost (můj oblíbenec Timothy) ...
Mohla bych pokračovat dál, ale kdo má rád Erbena nebo Addamsovu rodinu, určitě si přijde na své.
Jako třešnička na dortu - autorova předmluva "Umřu dříve než mé hlasy?" je úžasná :-)

Eridan
27.03.2019 3 z 5

Sbírka weird tales lehce připomínající kdysi populární seriál "Věřte, nevěřte". Takřka vždy mě dostal závěr povídek (někdy až hororový). Bradbury si většinou vezme nějakou fóbii a s ní pracuje (až ad absurdum). Např. strach z pohřbu zaživa, poporodní depresi, strach z utopení. Hrdinové jsou bohužel svou vyšinutostí jen málokdy sympatičtí a tak jim moc nedržíte palce. Často se také opakuje motiv disharmonie v partnerském vztahu.

Réza4
07.03.2019 5 z 5

Pro Bradburyho mám slabost a jeho povídky jsou skvěle vypointované. A jak píše Budíček: "Často se hlavní nebo vedlejší postava začne jednoho dne zaobírat nenápadnou myšlenkou, která ho postupně dostává, až ho úplně pohltí a zničí." Já u Bradburyho přemýšlím o tom, jestli jsem opravdu tak střízlivě rozumně uvažující člověk, jak si o sobě myslím. Obzvlášť Malý vrah se mi vryl pod kůži.

boxas
27.02.2019 4 z 5

Některé povídky jsou z těch, že se na ně nedá jen tak zapomenout, např. Zástup nebo Kosa, jiné jsou vcelku průměrné, ale i tak pořád nadstandard!

JPBelmondo
11.02.2019 4 z 5

Kniha je souborem vskutku výtečných povídek, strašidelných, tajemných, děsivých. Občas ťuknutých i humorem. Ale bude vás z nich i mrazit. Skvělé jsou např.: Kostra, Jezero, Muž shora, Kosa.

Phoenix16.cz
30.01.2019 5 z 5

Velmi zdařilý výběr povídek. Jsou tu zástupci typických Bradburyho motivů smrti (Jezero, Malý vrah, Kanály, Zástup...). Jsou tu jeho snové mystifikace (Strýček Einar, Rodinná sešlost). A jsou tu i odlehčené příběhy s náznakem humoru (Žila byla stará žena). Zbylé povídky jsou až na jednu výjimku nadprůměrné. Pokud chcete zažít všechny vypravěčské stánky autora, zde máte možnost.