Romeo, Julie a tma

od:


KoupitKoupit eknihu

Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/86723/romeo-julie-a-tma-86723.jpg 4.32636
Žánr:
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (302)

Přidat komentář
kachnat
01. listopadu

Hodně zajímavá kniha. Smutná.

Mikius88
29. října

Kniha z povinné četby, která mě rychle chytla hodně se mi líbila. Řekl bych, že myšlenkově je mi dost blízká. Akorát jsem do té doby neznal příběh, takže mě dost hodně naštvalo, když měla paní Lenka Ščerbaničová potřebuje v předmluvě vyzradit děj. Nebýt ní by to bylo super, ale chápu, že to už není vina autora.

Šura
16. října

Otcenaškův jazyk se mi neomrzí. "Povzdechla si vprostřed snu a po ústech se jí pokmitl kratičký, zpola dětský usmíválek."...

princesse
11. října

Četla jsem před lety asi jako povinnou četbu a v rámci Čtenářské výzvy jsem si zopakovala ... a opět rozpačitý dojem. Je to prostě válečný příběh, smutný a plný vážných úvah. Ostatně to ani o ničem jiném být nemůže.

Ronnie68
01. října

Kniha dokázala úžasně vtáhnout do hrůzné válečné doby, ve které to dvěma milencům bohužel nevyšlo.
Za mě jinak skvělé čtení.

yvett239
19. září

Knížka mě velmi bavila, děj měl spád. Ač mi bylo jasné podle názvu, že to nebude mít happyend, konec mě překvapil a trochu zklamal, je tam opět "kdyby". Do kánonu k maturitě i mimo školní lavice pro rozšíření literárních a historických obzorů určitě super. :)

Always a reader
18. září

Začátek trošku nudnější, nicméně po prvních pár stránkách mě kniha začala velmi bavit.

veronikahessy
18. září

Tady opět musím dát plný počet hvězdiček. Knihu mi doporučil manžel, zezačátku jsem jí moc šanci nedávala, protože patří do skupiny ,,válečné", které moc v oblibě nemám. Ale od okamžiku, co se Pavel s Ester potkali, mě příběh tak chytil, že jsem se začetla a nepřestala, dokud jsem se nedostala na konec :) Nejvíce se mi asi líbilo to, jak autor popisuje Petrův strach z války, z toho, aby se neprozradilo, kde se Ester ukrývá..to jsem četla se zatajeným dechem. Myslím, že by se o knize dobře mluvilo i u maturitní zkoušky.

MakiMel
12. září

O hrdinství i nehrdinství, všeobklopujícím strachu a první lásce, která přichází tak nečekaně a v nevhodnou chvíli.

Gweny
10. září

Jedna z knih, kterou jsem si zvolila do maturitního seznamu a rozhodně jsem nelitovala. Hlavní dějovou linku si pamatuji i po několika letech. Vím, že mě čtení bavilo a to, že jsem měla knihu přečtenou ani ne za dva večery o tom něco dokládá.

Lauralex
08. září

Zřejmě první případ, kdy si nejsem úplně jistá, co mám říct. Možná to bude tím, že celkově mě příběh typu Romeo a Julie nikdy zvlášť neokouzlil, přesto, že to tu s tím vlastně nemá nic společného, ale přece. Je hezká a dobrá, jenže já čekala víc, nebo možná něco jiného. Nebo vlastně ani nevím, co jsem čekala, ale i když je to kvalitní, nic moc to se mnou neudělalo, čímž se to pro mě celé snižuje, a dva roky po přečtení ve mně moc nezůstalo. Možná je to stylem psaní, což pro mě u knih dělá hodně, takže mě to trochu mrzí, ale stejně ji chci aspoň pochválit a doporučit, pokud si to chcete u maturity ulehčit.
Líbil se mi ten čistý a nevinný rozpor mezi láskou a válkou, který je vyobrazen mile a nenáročně. Ale spíš než láska mě zaujaly popisy války, krutosti, prostého života a tak nějak celkového dění. Mně se vlastně líbil začátek a konec a prostředek jsem tak nějak prosvištěla a ne že bych si ho pamatovala. Nicméně četbou nikdo neudělá špatně, asi by měla být čtená.

DommiP
05. září

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě, ale naprosto mě okouzlil příběh, podle mě kniha, kterou by měl každý znát a číst.

Beet67
14. srpna

Knihu jsem si přečetla kvůli povinné četbě a měla jsem velké očekávání. Nakonec mě trochu zklamal autorův styl psaní, kdy jsem jeho textu moc nerozuměla. Nicméně příběh mě opravdu dostal a určitě se ke knize jednou vrátím.

SSTknihy
14. srpna

Klasický romantický a smutný příběh. Pavel a Ester by se možná jednoho dne vzali, nebo by se možná po pár dnech rozešli, a zůstali by jeden druhému jenom ve vzpomínkách. Jenomže tenhle příběh první lásky se odehrává ve špatné době a na špatném místě. A kdo ví, jak by se člověk zachoval, kdyby v té době žil.

JankaV80
26. července

Příběh dvou lidí, kteří se potkali v naprosto nevhodnou dobu (bohužel). Kniha je napsaná jednoduše, čtivě a ničím neruší. Tím, že autor zbytečně nenatahuje text knihy, příběhu podlehnete. Moc pěkná (i když smutná) kniha, kterou stojí za to číst.

Blondebookdevil
26. července

Musím uznat, že se mi sice četla dobře, ale nudila mě, i když má v podstatě pár stránek. Otřesné stupňování napětí v Protektorátu, zatýkání, střelby a do toho se nám v krejčovně schovává Ester, které jsem tolik fandila, i když to bylo vcelku jasné. To, co udělala, jsem nepochopila, ale asi na to nemám právo, protože je těžké to zcela pochopit, zvlášť v takovém hrůzném období války.

Dominika13
21. července

Romeo a Julie jinak na mě čekala u maturity. Nedá se říct, že by příběh byl originální, avšak je napsán neskutečně čtivě a jednoduše, že nelze než číst dál. Kniha mě osobně bavila a čtení jsem si užila.

SweetCake
20. července

Pro mě obrovské zklamání.Děj mi nepřišel nijak zajímavý, často jsem se ve čtení ztrácela, autorův styl psaní se mi vůbec nelíbil:( Knihy s podobným tématem miluju, ale do čtení téhle jsem se musela nutit.

vendul_
18. července

Knihu jsem četla na základce, na střední a klidně bych se k ní vrátila znovu. Je to prostě moje srdcovka. Klasický příběh z druhé světové a mladou láskou. Mile napsané a u konce jsem brečela.klasicky.

Srni
13. července

Tenká knížka, krásný a tragický příběh, který se přečte jedním dechem. Jedna z nejvíce silných pasáží pro mne byla, když Ester popisovala, jak se měnilo chování lidí vůči ní a její rodině....nejhorší na tom všem je, že to byla kdysi realita.

Domca1
28. června

K prečítaniu novely ma motivoval rovnomenný brilantný československý film z roku 1959 (I. Mistrík, D. Smutná). Musím však konštatovať, že v tomto prípade sa (podľa môjho názoru) uplatňuje výnimka, kedy kinematografia prevyšuje literatúru.
V knihe oproti filmu absentuje zopár výrazných postáv a niekoľko menších (ale nemenej podstatných) scén. Nemôžem ani povedať, že by ma obzvlášť uchvátil štýl autora, pohyboval sa niekde medzi opismi a reflexiami, ktoré ma ale v tomto prípade nijako mimoriadne nezaujali. Keďže ide o novelu, dej je pochopiteľne slabý, čím kniha stráca aj v tomto ohľade.
Nepochybne sa ale zaoberá dôležitou témou, ktorú je potrebné si neustále pripomínať. Kniha mala aj silnejšie pasáže, úseky vedúce k zamysleniu a plne rozumiem, prečo patrí ku českej klasike.
Čisto z osobného hľadiska sa však vrátim zrejme už len k sfilmovanej podobe.

Zlatinka.Emilly
25. června

Hrozná doba, zvláště když Čech zradí svého krajana. A to se za války stávalo hodně často. I v dnešní době mají moc peníze a jeden druhého dokáže bez výčitek "prodat". O to milejší je přečíst si o lidech, kteří se nebojí vystavit svůj vlastní život smrti, jen aby pomohli druhému.

janadibelkova
15. června

Skvělé, krásné, drsné, dojemné a hlavně neuvěřitelné, že někdy lidi takhle ublížili lidem..četla jsem podruhé a určitě ne naposledy.

ZNellyZ
14. května

Četlo se to lépe než třeba Petr a Lucie. I tak se mi někdy povedlo v knize ztratit a některé momenty byly zdlouhavé.

1.Agness
08. května

Pokud někdo vybírá povinnou četbu a má ji v seznamu, určitě po ní sáhněte. Autor velmi citlivě a zároveň intenzivně popisuje těžké období heydrichiády prostřednictvím dvou mladých a zamilovaných. Příběh se mi dobře četl, je krátký a impulzivní, velmi se mě dotkl, dostal se mi pod kůži. Krásné, neuvěřitelné a tak skutečné.

Gabriela.H
08. května

,,Zakázazé ovoce chutná nejlépe" kniha se čte dobře, rychle jsem se dostala do děje, který mě naprosto pohltil.

Ema22
07. května

Pokolikáté už?
Čím jsem starší, tím více oceňuji Otčenáškův styl. V knize je tolik hezkých přirovnání a metafor.

Tebby
06. května

Jedna z mých nejzamilovanějších, ke které se vždy po čase vracím.

Alysa
26. dubna

Romeo, Julie a tma pro mě představuje jednu z nejlepších knih české klasiky.

O druhé světové jsem toho přečetla mnoho, často o dost děsivější příběhy, ovšem tento příběh byl něčím jiný a pro mě více emotivnější.

O schovanou Ester jsem se každou stranu bála více a více a zároveň mě maximálně zajímalo pouto, které si mezi sebou hlavní hrdinové vytvořili. Krásná, čistá láska.. bohužel v nevhodné době.

Ewilka
23. dubna

Knížka mě nijak zvlášť nepřekvapila. Četla jsem ji v rámci povinné četby a možná jsem očekávala, že mě aspoň trochu zasáhne (Jak už to u příběhů z tohoto období bývá). Ale nestalo se tak. Romantický příběh mi nepřišel nijak originální. Hodnotila bych ho za takovou ,,klasiku". Jinak se ale knížka četla dobře.