Když v ráji pršelo

kniha od:

Když v ráji pršelo https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30692/bmid_kdyz-v-raji-prselo-ocI-30692.jpg 4.1 554
Koupit Koupit eknihu Bazar

Autor pojmenoval svého Adama a Evu Petr a Ludmila. Oba jsou pražáci a objevují pozemský ráj v drsné šumavské samotě, kam se rozjeli teoreticky hledat štěstí, prakticky budovat útulnou hospodu, kde by se každý cítil jako doma. Od prvního dne jim osud klade do cesty překážky, ale to jen posiluje jejich životní spojenectví ...

Komentáře (115)

Komentáře 115 Recenze 0

sajanka
sajanka
01.08.2023 4 z 5

Další z mých oblíbených knih.

Radimka
Radimka
20.07.2023 3 z 5

Když jsem ji četla, tak to na mně úplně dojem nezanechalo. Pamatuju se jen na hodně nevlídný počasí a problémy s přestavbou domu. Ale asi bych si ji měla ještě někdy přečíst, možná změním názor.


sonkovaj
sonkovaj
12.07.2023 5 z 5

Tohle je tak krásná kniha o obyčejném lidském štěstí. O kráse, která k vám přijde jen tím, že žijeme obyčejný všední život, den za dnem a plníme obyčejné denní povinnosti, jednu za druhou.

Žít v přírodě, jeden pro druhého, kochat se šumavskou drsnou krásou a dokázat se přizpůsobit jak prostředí, jak i jeden druhému, to je to, co nás udělá šťastnými.

Tak hluboký lidský příběh, který mě oslovil již v pubertě a já tak moc toužila, rozjet se tam, na to místo a prožít si ten romantický příběh taky....

lilly1
lilly1
10.04.2023 5 z 5

Ani přesně nevím,z jakého důvodu mám tuto knihu na prvním místě v žebříčku mých knih...Snad proto,že ji mám několikrát přečtenou...Snad proto,že je tak krásně napsaná...Snad pro svoji lehkost a pro mne i nadčasovost( četla jsem ji poprvé snad pred třiceti lety a ani dnes neztrácí nic na svém kouzlu).Příběh Petra a Ludmily,kteří se rozhodnou vyměnit život ve velkoměstě za neznámo- za život v šumavském hostinci Liščí mlýn,kterému chtějí navrátit jeho původní krásu.Většina místních je má za zamilované blázny,kteří nemají o životě na Šumavě žádnou představu a mnoho šancí jim nedává.Časem však pochopí,že to myslí opravdu vážně a v jejich snažení je všemožně podporují.Čtenář má možnost nahlédnout do vztahu dvou lidí,kteří si jsou pro sebe navzájem vším a zároveň si každý na základě skvělého popisu může dovytvořit obrázek šumavské přírody.

fruitbueno
fruitbueno
26.02.2023 4 z 5

Překrásný text! Obdivuji houževnatost mladého páru z města, jejich snahu zanechat po sobě stopu kdesi v zapadlé vísce. A taky jejich lásku, originální a nevšední. A ačkoli v novele téměř pořád prší, pohladí na duši kdykoli a kdekoli.

Nofar197
Nofar197
09.01.2023 5 z 5

Krásné prostředí šumavského venkova a dva mladí Pražáci, kteří se rozhodli kompletně změnit svůj život, opustit Prahu i svá povolání a odejít provozovat hospodu do malé vesnice ve zmíněných šumavských hvozdech. Realita je ale o poznání jiná - dům s budoucí útulnou hospodou je téměř neobyvatelny, finance pomalu mizí a zejména pro Ludmilu je obtížné privyknout novému prostředí i životnímu stylu. Různé těžkosti ale mladé odvazlivce nakonec stmeli ,a později jsou nuceni čelit další výzvě, kterým je proměna těžce vybudované hospody v prosperující podnik. Jen mi trochu vadil otevřený konec.

1871
1871
29.12.2022 3 z 5

Hodně mě zaujalo, že je kniha psaná jako deníkový záznam dívky. Většina dějového dění vychází od jejího chlapce. Ona se přizpůsobí jeho snu, odchází s ním a podporuje ho. V mezních situacích vlastně i proti svému cítění. Bral jsem to jako knihu, která říká, že vše má svou cenu, kterou platíme. I láska znamená, že musíme zaplatit. Zaplatíme částí svého snu, nebo zaplatíme pohledem na partnera, který platí ztrátu snu celého. Jediné bezztrátové řešen je vytvořit sen nový, společný.

Maanna
Maanna
20.12.2022 4 z 5

Příjemná kniha pro toto období, kdy jsou útrapy s rozmary přírody snáz představitelné. Otčenášek opravdu psát umí a jeho jazyk a popisy přírody jsou lahůdkou. Vztah Petra a Ludmily pro mne působí věrohodně a stejně tak jejich zdařilé i méně zdařilé pokusy o zabydlení domu a jeho oživení. Milostný vztah vystavený různým obtížím je evidentně Otčenáškovou parketou. Sice mi občas lezly na nervy momenty, kdy Petr tajil Lu různé věci, aby jí ušetřil trápení - to mi i v reálném životě vždy přijde v páru na hlavu - ale hvězdu pro mne kniha ztratila až v samotném závěru. Petr a Ludmila fungovali věrohodně jako zamilovaní lidé z města, kteří se rozhodli usadit v přírodě, ale jako potenciální provozovatelé pohostinství působili zoufale nevěrohodně...

Ivaksa
Ivaksa
19.12.2022 4 z 5

Moc pěkná čeština, která vtáhne a okouzlí. Příběh sám o sobě je poněkud předramatizován a trochu zamrzí zneužití nočních můr k navození jiného děje, tohle nemám moc ráda. Závěrečná část působí až pateticky a jako pěst na oko z dnešního pohledu 'úplně zabijou', svým posledním nápadem jak hospodařit...milovníci zvířat budou zhnusení..))))))

BlaV.
BlaV.
06.11.2022 5 z 5

Moje oblíbená kniha, četla jsem několikrát.

Jrsnbl
Jrsnbl
12.10.2022 4 z 5

Příjemné čtení o dvou do sebe skrz na skrz zamilovaných duších, které spolu čelí překážkám a výzvám světa, který se od jejich představ, liší diametrálně.

Pražští intelektuálové, učitelka Lu a filozof Petr, se rozhodli (nebo spíše Petr?) pořídit na Šumavě starou budovu, dát ji nový život a provozovat ji jako hostinec. Vesnice je však jiná než jim doposud známá Praha. Život plyne pomaleji, než si oba mysleli. Zima je krutější, než čekali. Je jejich láska natolik odolná, aby se jim podařilo polo-zříceninu doopravdy překopat v prosperující hotel?

Krásné knížka. Bez akcí, bez přibarvování. Prostý život dvou neprostých jedinců. Příběh o lásce.

bzung
bzung
12.10.2022 4 z 5

Příjemný román z krásného prostředí Šumavy. Bavila mě výstavba charakterů nejen hlavních postav, hajný Saska se svými pokusy o námluvy mě vyloženě bavil, pro mě zajímavá sonda do duše mladého člověka z období tvrdého socialismu.

georginaa
georginaa
27.09.2022 5 z 5

Jan Otčenášek byl lidový spisovatel, psal romány ze života, o odhodlání, o lásce a jak přijmout životní překážky a vyrovnat se s nimi. Pořekadlo, co tě nezabije to tě posílí, platí dodnes. Stále je co řešit, s čím se vyrovnat, svět se sice mění, ale lidé se svými starostmi a radostmi zůstávají a předávají své generaci svoje životní moudra. Vybral si v tomto příběhu kraj Šumavu a tím udělal plno čtenářům radost. Šumava je krásná a stále zajímavá.

Laaca
Laaca
13.09.2022 5 z 5

Romantické a chvílemi také dramatické a hlavně zamilované a místy erotické čtení. Moc pěkné. Přemýšlel jsem, jestli mi vadí nebo nevadí kulisy socializmu a občasné soudruhování, ale ne. Není to ze současné doby a není to nadčasové, ale knížka zestárla se ctí.

Belanna
Belanna
28.08.2022 4 z 5

V době, kdy jsem knížku četla, se mi hodně líbila. Krásné místo na Šumavě, trochu romantiky, snaha překonávat všemožné nástrahy. Za přečtení rozhodně stojí i dnes.

stanislava7096
stanislava7096
14.07.2022 4 z 5

Díky za tuhle výzvu, hned jsem věděla, co chci číst. Byla to moje zamilovaná kniha v pubertě. Opsala jsem si z ní tehdy několik pasáží. Ale některé věci by se měly nechat vzpomínkám, v těch byla prostě úžasná. Teď už to prostě nebylo ono.

jiri77
jiri77
12.07.2022 5 z 5

Tak jsem si konečně přečetl knihu ,kterou jsem dlouho odkládal (nyní vím, že zbytečně). Kniha mě velmi bavila ,a hodně se mi na ní líbilo ,to uniknutí někde na Šumavu, plus romantika. Možná si časem od autora ještě něco přečtu.

Chesterton
Chesterton
05.05.2022 5 z 5

[audiokniha]
Socialistické žůžo dobrodrůžo, říznuté erotikou až romantikou, ze kterého se vyklube láska jak trám na vysoké úrovni emoční inteligence. Petr jako absolvent filozofické fakulty - Otčenáškovo alter ego? - a sympatická úča Lu Kadlecka jako vypravěčka jsou dvojka k pohledání.
Ke zvýšení dramatu se mihne i dcera vysídlených sudetských Němců na podporu tvrzení, že ve mlýně straší. . .

Taky jsem četla po letech, taky ušima. I na můj vkus Táňa trochu přehrává, ale na druhou stranu ji přitom snadno uvidíte na filmovém plátně. A chlapský figury zvládá s bravurou zkušené herečky.
Fajn zážitek po letech, trochu prototyp pozitivní a osvěžující literatury nehloupé!
6/6

ddkk
ddkk
04.05.2022 5 z 5

Knížku skvělého Jana Otčenáška mám doma spoustu let. A vždycky jsem si na ni vzpomněla, když jsem se pouštěla do něčeho nového a neznámého. Úplně podle známého "kdybych to byl věděl..."
Tak nějak se do toho svého šumavského dobrodružství bez bázně a hany (protože nevěděli, do čeho jdou) vrhli Petr a Ludmila, zkušenostmi a věděním nepolíbení...

Mám ráda Jana Otčenáška, jeho skvělý jazyk, jímž psal a mám některé jeho příběhy ráda obzvlášť. Ty, které prostě nestárnou...

Doporučuji.

dasenka
dasenka
23.04.2022 5 z 5

V době vydání tato kniha pro mne představovala zazrak….čteno mnohokrát

mataaskorice
mataaskorice
04.04.2022 5 z 5

Knížku jsem četla snad v devítce, kdy se mi moc líbila, pak možná ve dvaceti, kdy mi přišla připitomělá a nezábavná, teď jsem se k ní na prahu čtyřicítky zase vrátila a líbila se mi moc. Takže mám sama možnost posoudit svou čtenářskou preferenci a vkus napříč časem :-) Jaké to tedy je? Hřejivé, lidské, lehké - nikoli obsahem, ale z pohledu životních priorit. V dnešní době přibývá lidí, kteří opouští komfort města, aby hledali plnohodnotnější smysl života, vrací se ke kořenům, tradicím, jisté míře soběstačnosti, snaží se navázat zapomenutý vztah s přírodou. Mnoho z nás taky nedokáže dostatečně žít tady a teď, naplno, bez přehlcenosti hlavy přemírou myšlenek, bez toulání se v čase minulém nebo budoucím, případně ve snových vidinách zvaných "časem" a "jednou". A tohle je, myslím, hlavní pointou příběhu - být, žít, užívat, naplno, každodenně, pokorně, s přijetím výzev, které nám život staví do cesty. Navíc se mi líbí složitost jazyka, úžasná hravost, výrazová obsáhlost, barvitost, pestrost, zvukomalebnost - čtenář nemusí jenom číst - může si prohlížet malířské plátno, otáčet snímek za snímkem, může spolu s Lu poslouchat všemožné zvuky, které se linou domem i jeho okolím. To vše dělá z obyčejného příběhu dvou mladých lidí, kteří utečou z města na vesnici, text, ve kterém si chcete listovat, když se na vás valí frustrující zprávy, když den stojí za houby s octem, když nechcete být ("protože to je mnohem snazší než být" jak řekl Petr). Ráj pak představuje nejen údolí samotné se svou snovou krajinou, ale parafrázuje ráj biblický, jehož jedinými lidskými obyvateli byli Adam a Eva.

Leona333
Leona333
30.10.2021 5 z 5

K této knížce jsem se dostala nedávno, jakože snad už dospělá... ; ) A uznávám, že jsem ,,ostuda," když jsem si na tento knižní klenot, neudělala čas mnohem dříve...
Ale o to víc si jí cením, snad i chápu, než kdybych jí četla před léty, jakožto náctiletá.
Jan Otčenášek, svou brilantní češtinou, zde popisuje na první pohled docela obyčejný, až naivní příběh dvou mladých lidí, kteří si pro splnění svého snu v době minulé, ne až tak zas minulé a vzdálené..., vyberou ke svému žití, úplný opak toho, na co byli zvyklí.
Jeden jim při čtení musí fandit, ale i mnohokrát, kroutit nevěřícně hlavou, zda opravdu vážně...?
A i já, se vážně znovu ke knize pro zopakování si všeho úžasného a podstatného v našem lidském bytí, časem rozhodně vrátím.

lapagerie
lapagerie
18.10.2021 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu v podání Taťány Dykové a dlouho mi trvalo, než jsem si zvykla na její projev. Mám radši klidný "přednes" než různé přízvuky, změny hlasu podle postav a výrazné projevy citů. Přijde mi to jako přehrávání. Ale to je jen můj osobní pocit.
V každém případě je příběh uvěřitelný a napsaný hezkou češtinou. Některá slovní spojení a popisy se mi opravdu líbily. Možná s odstupem času zkusím přečíst "papírové" vydání.

Gejitka
Gejitka
12.10.2021 2 z 5

Zkoušela jsem knihu číst, dokonce dvakrát, ale absolutně mě nezaujala. Příběh jako takový by mě asi bavil, ale styl psaní mě ubíjel. Nedokázala jsem číst dál. Bohužel.

Lessana
Lessana
17.09.2021 4 z 5

Ani si nespomínam, že by som niekedy čítala knihu od autora - muža, kde by bol dej zaznamenaný z pohľadu ženy, tak ako v tomto prípade vo forme denníka. Počas čítania však máte pocit, že autorkou je žena, že to jednoducho nie je možné, aby muž dokázal tak presne popisovať vnútorné pochody nežného pohlavia. Zrejme mal autor výborný vzťah s manželkou, bytostne jej rozumel, a práve preto ju vrúcne a oddane miloval. Alebo len jednoducho vedel svoju "ženskú časť muža" prebudiť a dovolil jej "rozprávať"... ktovie?
Nech je ako chce, kniha Když v ráji pršelo je napísaná dokonale a skvelo sa číta. Príbeh o Petrovi a Lu, ktorí sa odvážne rozhodli zmeniť veľkomestské (pražské) prostredie za samotu na Šumave, keďže pochopili, že vyhliadka kariéry v školstve, bytu, detí, raz možno chalupy ich nenapĺňa, ich odhodlanie zriadiť v Líščom mlyne hostinec, nebojácne prežitie zimy bez elektriny, plynu, vody a len s jednou pecou vo výške vyše 1000 m n. m., skúška vzťahu v náročných podmienkach... k tomu milý humor, vycibrený a povznášajúci štýl, láskavosť prýštiaca z popisov, no a ako bonus podmanivá šumavská kulisa, to všetko sú ingrediencie zmiešané v dokonalom pomere lahodného duchovného krmu.

Medunkavera
Medunkavera
27.07.2021 5 z 5

Když v ráji pršelo podruhé

V roce 2016 jsem k této knize napsala komentář.
To bylo v době, kdy jsem se tady na Databázi knih teprve rozhlížela.
Vykulená, že tu něco tak perfektního je.
A už od té doby si říkám, proč jsem pořád nenapsala tohle, co mě v téhle knize také tak zaujalo:

Petr se konečně vrátil. Byl promoklý až na kůži.
"Smrdíš jako pes." řekla mu Lu.
Zaujalo mě to.
A od té doby, jsem si toho začala všímat.
A opravdu.. když prší a potkám někoho se zmoklým psem, je to také takový divný pach.
A nebo.. když zmoknu já, tak to také cítím. Že také jsem tak divně cítit. Jestli je to vlasama, nebo oblečením.. Nevím.
A nebo.. když potkám někoho zmoklého, tak také..
Ale není to nepříjemný pach. Je jen takový zvláštní.
Jen jako zmoklý pes.

Osice
Osice
12.07.2021 5 z 5

„Já vím, že je efektnější objevovat v lidech špatnosti, ukazovat na jejich špínu a sobectví, ale já teď nemohu – lhala bych! Prostě nemohu, i když nepodléhám iluzím… Znám je, ledacos už o nich vím, ani místní voda nebo vzduch z nich nedělá andělíčky, ale…“

Když v ráji pršelo jsem si chtěla přečíst věky. K této knize mě to přitahovalo z jediného prostého důvodu. V naší zapadlé vesničce v podhůří Šumavy se totiž podle ní natáčel film a moje babička dává k dobru historky z natáčení. V obchodové scéně se dokonce mihne moje mamka:-) Když jsem ji objevila u rodičů v knihovně, tak bylo jasno, poputuje se mnou na sever.

Ze začátku mě trochu při čtení rušilo, že jsem si představovala právě ty naše putkovská místa, která se však úplně neshodovala s popisem v knize:-) Brzy jsem se přes to ale přenesla a byla plně v Jelení a jeho blízkém okolí. Přiznávám, film jsem nikdy celý nedokoukala, šíleně mě nudil. Kniha je naštěstí úplně něco jiného. Vůbec jsem nečekala, že si ji tak užiju. Dva intelektuálové z Prahy v zapadlé vísce na Šumavě, ještě k tomu na úplné samotě v takřka neobyvatelném mlýně, bez základních vymožeností jako je elektrika nebo voda. Jak to asi může vypadat?:-) Z vlastní zkušenosti vím, jaká je kosa ve starém šumavském kamenném baráku, i v létě! Lu a Petr mají rozhodně můj obdiv.

„A přece – dva, jsme dva! – říkám si s úlevou, Petr a já! Odedávna věří lidé na jistá čísla, některým z nich přisuzují až magické vlastnosti – všelijakým těm trojkám, sedmičkám, třinácti nebo čtyřiceti – nikdy jsem však neslyšela, že by je zaujalo i číslo dvě. A to přes to, že mají dvě oči, dvě ruce a nohy, přes to, že se nový život rodí ze spojení dvou těl, dvojího pohlaví. Proč? Nedovedu si ten nevděk vysvětlit jinak než tím, že o závažnosti čísel rozhodovali především kněží nebo kouzelníci, a ne milenci. Ať!“

Kniha je psaná formou deníkových záznamů. Bavilo mě, jak i do těch nejobyčejnějších věcí vnáší Ludmila své intelektuální úvahy. A její peripetie s domácím zvířectvem:-D Chudáci zvířata:-) … S dvěma „blázny“ jsem se zasmála, prožívala jsem jejich radost, stejně tak obavy, nejistotu, uzavřenost, vztek, smutek, odhodlání, držela jsem jim palce a pochopila bych, kdyby se na všechno vykašlali. Díky nim jsem se také seznámila s dalšími místními lidičkami jako Dočkajka, Pomajzl, Saska nebo Sepp. Občas mi připadalo, že nakukuju cizím, ale přesto známým lidem do oken. … Příběh se odehrává za minulého režimu. Podle mě autor velmi citlivě přistoupil k znázornění frustrace, kterou lidé tehdy pociťovali. Protipólem hlavní dvojice je Eva a Evžen. … A čím si mě Otčenášek získal především? Tohle dílko je neskutečně zdařilé po jazykové stránce! Radost číst, brblavé potoky, klinkání zvonců, mečení klaksonu, … a sám dvojznačný název.

A abych jenom nechválila. To sušení hub je hodně zvláštní. Takhle by jim všechny houby zplesnivěly:-)

„Prší, už šestý den prší, ale zavile, už zase žijeme v mracích, svět za oky se rozpouští a mokvá, je to k uzoufání! Potoky vystupují z břehů a jejich řečišti se hrne cosi jako řídké kakao, prostě hnus! Pořád jsem se kasala, když jsem tvrdila, že už si tu zvykám; to prohlášení bylo lehkovážně předčasné a vázané výhradně na sluneční pohodu – tyhle lijavce dokáží v člověku rozleptat veškerou odvahu a ubít ho svou tvrdošíjností. Občas se mi zdá, že se z toho nepřestajného mlaskotu zblázním, ale snažím se to nedat najevo.“

Když jsem se blížila do finiše, tak se začaly v mé knize objevovat otrhané/okousané listy a ten předposlední dokonce chyběl. Ještěže existuje uložto, jinak bych neměla klid:-) … Moje první kniha od Jana Otčenáška a věřím, že ne poslední. Doporučuji. (lákalo mě to, abych udělala jako Lu její oblíbený vykřičník:-))

PS. Tak jsem si opět rozšířila obzory. Tentokrát to bylo písní Horst Wessel Lied a povídkou Zvětšenina od J. Cortazára. V knize je zmiňován film Zvětšenina, který podle ní natočil Antonioni.

JPBelmondo
JPBelmondo
23.06.2021 4 z 5

Knížku jsem četla před mnoha a mnoha lety na gymnáziu a jako -náctileté se mi strašně líbila. Aby také ne, když hlavní protagonisté jsou mladí a zamilovaní. Mají své plány se zvelebením starého domu, těší se na společnou budoucnost a i když vše není tak růžové, jak si představovali, neházejí flintu do žita, ale snaží se všechno nějak řešit. Vztah se nehroutí, ale utužuje. Neřekla bych, že je to růžová knihovna. Pro mě to bylo velmi bystré a vtipné čtení. Myslím, že spousta dnešních vztahů jim nesahá ani po kotníky.

E.lisabeth
E.lisabeth
07.05.2021 5 z 5

To bylo tak bozsky obycejne hezky a mily. Necekala jsem nic, dostala jsem mnoho.

Mijagi
Mijagi
09.02.2021 4 z 5

Mladý manželský pár, filosof a učitelka, se rozhodnout utéct z ruchu velkoměsta na Šumavu. Několikaleté čekání v pořadníku na byt v paneláku vymění za polorozpadlý bývalý mlýn v odlehlém horském údolí, intelektuální debaty s kamarády z Prahy za rozhovory se svéráznými obyvateli malé vesničky uprostřed lesů, večery v divadlech za návštěvu malého místního kina či sledování západu slunce z okna ložnice. Přečkají v objektu, do kterého byla již před delším časem přerušena dodávka elektřiny i vody, nemilosrdnou horskou zimu? Zprovozní v něm nakonec vytoužený penzion s restaurací? Jan Otčenášek rozehrává formou deníkových záznamů hru o člověku stojícímu tváří v tvář přírodě a zároveň podává uměleckou analýzu páru vystaveného životním překážkám a sobě samotným. Dlouhé zimní večery, kdy není pořádně co dělat a kolem sebe máte pouze jediného člověka – svého partnera. Neustálé střídání hádek s pohodovou atmosférou. Kniha, při které mi byla zima (ulehat do zimou zvlhlé peřiny v promrzlé ložnici, brrr…), avšak zahřála i nakažlivým optimismem.

ludek.n
ludek.n
05.02.2021 3 z 5

Jan Otčenášek si pro svůj román „Když v ráji pršelo“ vybral mladý pár z Prahy, Petra a Ludmilu Kadlecovi, kteří se jednoho dne rozhodnou dát vale pohodlnému životu a současně také všem lákadlům a zábavám hlavního města a vydají se do šumavských hvozdů přeměnit zpustlý mlýn Mölkeových na staročesky vlídné pohostinství a hotel v jednom. Že to nepůjde snadno, je nad slunce jasnější. V ráji totiž prší až příliš často, v zimě tu panují třeskuté mrazy, nemluvě o tom, že v domě není elektřina ani tekoucí voda, na toaletu se chodí do lesa a zatopit v kamnech je nad skromné síly zhýčkaných intelektuálů. Ale věci se mění. Otčenášek si ke ztvárnění boje s přírodou, horskou samotou i vlastní pohodlností vybral styl deníkových záznamů, a trochu překvapivě je píše z pozice ženské poloviny páru. Humorně i vážně, ale vždy s nadhledem. Z každé řádky tepe hřejivé lidství a nezdolný optimismus. Přestože nepoužívá vypjatých konfliktů, stresových situací ani jiných dramatických pobídek, daří se mu udržet dějovou linku sdostatek zajímavou a působivou. Je to takové příjemné čtení, které s věkem neztrácí nic ze své čtivosti.

mi-380
mi-380
22.01.2021 5 z 5

Tohle čtení nám kdysi dodalo odvahu k opuštění města a zároveň upozornilo, že vysněná idylka to bude jenom občas, což mohu potvrdit. Teď už se ta naše vesnička pod zalesněným kopcem změnila na městys, ale jsme tu stále, no… a velkoměsto není daleko...
90 % (82 % vygenerovalo 461 hodnotících).

5020
5020
13.12.2020 5 z 5

Překrásná kniha, naprosto nad mé očekávání..jednou se k ní vrátím..

Atanone
Atanone
12.10.2020 5 z 5

Někde na internetu jsem četla větu, že dokonalé manželství jsou dva nedokonalí lidé, kteří to jeden s druhým odmítají vzdát.

hanča34
hanča34
06.10.2020 5 z 5

Kdysi dávno jsem přečetla a byla nadšena. Určitě ji doma ještě někde mám. Ten pocit z té knihy mám dodnes.

Páájinka
Páájinka
03.06.2020 3 z 5

Podobnou knihu jsem ještě nečetla. Hodně zajímavá kniha o obyčejném a zároveň těžkém a šťastném životě a lásce, která se nevzdá. Vztah, který se nerozpadne s prvním problémem, kde lidé spolu mluví a milují se celou bytostí. Nádhera, štěstí

Monika1717
Monika1717
24.05.2020 5 z 5

Knihu jsem četla před maturitou v rámci povinné četby. Strašně se mi líbila. Příběh plný lásky na jedné straně, na druhé boj s kamny, přírodou, nedostatkem financí, nepojízdným autem, rozpadajícím se domem. Já bych do toho nikdy nešla. Ke knize se ráda vracím. Doporučila jsem ji i několika známým.

hana17.1.
hana17.1.
28.02.2020 3 z 5

Poprvé jsem knihu četla v deváté třídě a určitě se k ní vrátím a jednou si ji přečtu znovu.
Příběh o lidech z města, kteří se snaží vrátit k přírodě a poznávají strasti Šumavy.

pajaroh
pajaroh
10.12.2019 4 z 5

Netradiční (naštěstí ne budovatelská) česká klasika Jana Otčenáška, která dokáže oslovit čtenáře i v dnešní době, kdy útěk z civilizace, hledání původního a své vlastní cesty navzdory těžkostem začíná být tolik oblíbené téma.
Kniha je psána pěkným jazykem a jediné, co mi vadilo, byla nevěrohodnost vyprávění a vnímání hlavní ženské postavy (především ve vztahových popisech).
Ta častá nerozhodnost a nespokojenost člověka, který se nedovede vzdát pohodlnosti, kultury a útulnosti městských kaváren a zároveň toužícího po návratu do přírody, k tomu, aby si život (jídlo, světlo, teplo...) zasloužil, byla před 50 lety a ještě dlouho bude, tedy pokud se bude možné kam vracet.

Jirinamac
Jirinamac
18.11.2019 5 z 5

Vzpomínám, když jsem knížku četla prvně, bylo to na koupališti asi ve věku 16-17 let a představovala jsem si, že odejdu taky z Prahy na Šumavu. Teď jsem jí při úklidu knihovny jenom prolistovala a přečetla si z knížky jen kousky, ale určitě se k ní vrátím.

Štítky knihy

Šumava láska zfilmováno člověk a příroda

Autorovy další knížky

Jan Otčenášek
česká, 1924 - 1979
1984  84%Romeo, Julie a tma
1980  82%Když v ráji pršelo
1984  76%Kulhavý Orfeus
1958  70%Občan Brych
1952  40%Plným krokem

Kniha Když v ráji pršelo je v

Právě čtených1x
Přečtených892x
Čtenářské výzvě89x
Doporučených47x
Knihotéce298x
Chystám se číst182x
Chci si koupit20x
dalších seznamech4x