Občan Brych

od:


KoupitKoupit eknihu

Nezměněné vydání románu, v němž autor zachytil některé charakteristické rysy svého pokolení kolem únorových událostí v roce 1948. Na řadě postav ukazuje, jak se lidé zbavovali přežitků minulosti a jak se pasivní obyvatelé stávali uvědomělými, aktivními občany nové společnosti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30799/obcan-brych-30799.jpg 3.538
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Přidat komentář
led.zep
01. října

Po přečtení se řadím k těm, kteří dospěli k závěru, že komunistická cenzura román nepochopila. Některé situace a postavy samozřejmě musely být napsány tak, jak jsou, v zásadě ale jde o román o době; nakonec i hlavní hrdina se rozhoduje proti emigraci z pohnutek nikoli ideologických, ale ryze lidských. Navíc Otčenáškův styl psaní se mi líbí čím dál víc.

AdamMez
01.06.2016

Kniha, o které Vám budou tvrdit, že je úlitbou režimu a tendenčním politickým románem. Kdyby si středoškolské úči sundaly z brýlí miniaturně sepsaný "stručný výklad sta nejškolomečtěšjších děl pro SŠ", možná by některé z nich přišly na to, že kniha popisuje, jak člověka zničí vnucené politické přesvědčení. Každé, bez ohledu na strany.

maryzka
27.05.2012

Nějak jsem to četla opět díky filmu nebot jsem chtěla postavu Brycha ztotožnit s Karlem Hogerem

WEIL
11.08.2011

Kniha je to rozsáhlá, touha najít hrdinu pro novou dobu je zjevně přimalovaná.

Alix

Komunistický převrat v únoru roku 1948, je tady popsán se vší pompou a slávou. Četla jsem to víckrát a docela pečlivě, ale nemohu se zbavit dojmu, že si tady spisovatel z tehdejších cenzorů velkolepě vystřelil. Na jedné straně čteme nabubřelé a často hloupé úvahy kladných postav a na straně druhé praktické a logické úvahy podvratných živlů, které se chystají opustit republiku a celkem správně odhadují další vývoj této země. Mihne se tam i úvaha, že v budoucnosti bude Evropa sloučena do Spojených států evropských, což mi připomnělo Evropskou unii. Překvapilo mne to.

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

únor 1948

Autor a jeho další knihy

Jan Otčenášek

Jan Otčenášek
česká, 1924 - 1979

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Přečtených61x
v Čtenářské výzvě3x
v Doporučených3x
v Knihotéce68x
v Chystám se číst19x
v dalších seznamech1x