Pett Pett komentáře u knih

Božská mana pro mojí písmenkovou duši... utíkám z leckdy nesnesitelné civilizace do lesa každou volnou chvilku a našlápnutí do něj po této myšlenkové smršti se pro mě stalo až posvátnou záležitostí... stala jsem se hostem v tiché zvířecí říši... mé vnímání života jako takového se zase posunulo o kousek dál...
Být celé vyprávění rozsáhlejší, tak už nikdy nepozřu nic živého...scéna s kancem pro mě byla až fyzicky nesnesitelná... takovou sílu to celé Jany poselství pro mojí maličkost mělo...
Inu, je pár papírových příběhů, které se mi zavrtaly hluboko do srdeční chlopně a lehounce tam cosi "přeštelovaly" ... a tenhle mezi nimi získal čestné místo! Jen číst ho totiž nestačí!

25.05.2017 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Tenhle příběh vás doslova provoní... zatoužila jsem po létě... zavzpomínala na babičku a tolik milované prázdniny na vsi... cítila to slunce nad hlavou... plakala nad královnou lípou... spousta emocí je vám naservírována "pouze" skrz Anninu posedlost sběrem... Jednoduché? Zacyklené? Ale kdeže, ta tísnivá atmosféra pečlivě ukrytého bolestného žití/nežití vás pohltí a i když Anna není zrovna sympaťačka... mnohdy máte chuť díky jejímu prapodivnému sebevražednému chování nad ní zlomit hůl... tak stejně máte nutkavou potřebu pokleknout spolu s ní a pomáhat jí plnit pytle... pomáhat jí žít...

05.04.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Odolávala jsem dlouho, ale už jen to odvážné tvrzení "Kniha roku 2015" si říkalo o zhodnocení vkusu naší populace... a... ehm... absolutně nejvíc jalové postavy... stále se opakující děj, který mi moc nepomohl k zájmu o kohokoli z nich... vůbec nic nevytěženo z alkoholismu, stala se z něj jen dost otravná linka linoucí se příběhem poukazující na neuvěřitelnou hloupost hlavní hrdinky... zkrátka splácané hrušky s dýněma a psychologie zřejmě projela okolo rychlíkem... celé mi to vyznělo hrozně banálně a zbytečně...
Zmizelá je daleko zajímavější a propracovanější než tohle... originálnější a jiná...
Každopádně smekám před tou marketingovou masírkou... kdy o Vánocích jste se báli otevřít lančmít, aby na vás nevyskočila tahle podivná cestující.... velký povzdech, že se alespoň občas nevěnuje tolik úsilí i příběhům, které za to stojí!

14.03.2016 3 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Čirá esence lidství... zdánlivě příjemně plynoucí příběh jednoho obyčejně neobyčejného muže s uhlím na dlani... naťuknutí hrůzostrašných praktik kruté irské církve ukazuje prstem na bolestnou lhostejnost společnosti... víceméně tak moc nadčasová myšlenka... riskovat vše či raději zbaběle zavřít oči před utrpením jiných... kde bychom byli, kdyby bylo na světě více odvahy konat dobro a tak nějak zkrátka být dobrým člověkem... závěrečná scéna v sobě má obrovskou sílu... snad jen... díky za tak skvostnou literárně komorní maličkost.
A ta okouzlující obálka? Ta je už jen pomyslnou špičkou na vánočním stromečku.

05.01.2024 5 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Nesnesitelná těžkost vietnamského bytí... soused sousedovi katem... člověk člověku osudem... i přes notnou dávku nelidské krutosti mi záložku obalila taková zvláštní hřejivá lidskost... možná díky všeobjímající houževnatosti Dieu Lan a její moudré mysli... možná díky její rozhodnosti a ženské síle... možná zkrátka jen díky její nezlomné lásce k rodině... v kontrastu toho všeho na mě pak bohužel tenká červená linie Huong působila až otravně a tak trochu povrchně... NICMÉNĚ... ta téměř až hmatatelná pokora na závěr mi rozprášila duši.

21.09.2023 5 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Neurčitě poházené zlověstné rysy tohoto ishigurovsky znepokojivého světa nedopřály mojí mysli jediný moment spočinutí... smutná podstata lidství v celé své široširé neutěšené pomíjivosti mi burcovala záložku... a pak je tu Klára... bezelstně naprogramované úpéčko, které mi vypolstrovalo duši vlídností a úplně nejvíc jsem ho potřebovala uchránit před nemilosrdně komplikovanou člověčí nestálostí a rozmarem... přála bych si najít kousek takové Kláry v každém z nás.

10.10.2022 4 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Boha jehovo... jak jen málo stačí k polapení jedné takové tápající mladé duše... láska, závislost, manipulace, zvrácenost... nejen tohle všechno se ocitá na myšlenkové centrifuze mojí znechucené mysli... ano, z téhle zběsilé jízdy jsem se málem pozvracela... dlouho se mi pod záložku nedostalo nic tak alarmujícím způsobem sugestivního... kdy jdete po ulici a chce se vám varovat všechny tyhle ztracené Vanessy okolo... a chlapům vykřičet do obličeje, že tohle se prostě sakra nedělá... málem jsem se totiž uzoufala z té děsivé lhostejnosti společnosti a zejména mě drásala nečinně přihlížející matka.
Čtěte a bděte... všichni, prosím.

13.10.2020 5 z 5

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Ach, asi začnu tou úplně nejvíc čarokrásně boží obálkou... právě díky ní se mi tenhle malý skvost dostal pod záložku a obalil mi chlopeň tak hezky něžnou lidskostí... cynická Anna mi nejednou přilípla úsměv na líčko... zároveň do mé maličkosti opatrně vložila drobnou úzkost nad tím dnešním žitím... tolik opravdových pravd, které světem plují a sem tam naplní i to naše vlastní akvárko v duši... moc mile šílená člověčina ♡
Navíc mám po posledním písmenku nutkavou potřebu si jednu takovou bojovnici pořídit a vést s ní nekonečná sympozia o smyslu života ;)

23.09.2020 5 z 5

Ptáci bez křídel Ptáci bez křídel Louis De Bernières

Bravurně odvyprávěna opět jedna do pekla volající marnost lidského bytí... ač jsem z toho řečiště nemilosrdných dějin byla mnohdy ostudně tumpachová... rozvíjela jsem se svým okolím nekonečné turecké debaty a hledala odpovědi na své řecké otázky... osudy těchto smutných ptáků bez křídel mě rozemlely na prach ani jsem nestačila zacvrlikat... tolik jsem jim přála křídla, aby mohli uletět hodně hodně daleko... stejně jako u Mandolíny jsem vylezla ze stránek jejich životů tak nějak úplně rozšmelcovaná a znechucená zbytečností všech těch nesmyslných mocenských půtek... je třeba si tento příběh prožít!

20.07.2020 5 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

I já zpočátku rozladěně tápala, co mi kde uniká... neustále jsem se vracela a vrtěla hlavou nad nesoustředěností než mi celý tenhle styl vyprávění docvaknul a já si ho začala užívat každičkým kouskem své zmatené maličkosti... a nakonec právě tohle zběsile a nekompromisně přikovalo mojí záložku k jejich osudům... navíc ta Dunbarovic hřejivá laskavost a něžně bolavá láskyplnost mi obalila chlopeň na dobu nekonečnou... miluju Zusakovy příběhy právě pro tu lidskost, kterou vám bez pardonu dokáže vmést do mysli... odpouštím mu pak kdesi cosi a nechávám se jen unášet jeho skvostnými písmenky do říše spokojenosti ;)

24.04.2020 5 z 5

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Bylo nebylo... aneb za devatero dušemi a devatero chlopněmi... šla jsem si tak okolo a nedalo mi neponořit svoje oči do toho tajemného mumraje, který se seběhl dole U labutě... zastavila jsem se tam tedy a chvíli si užívala hemžení života na břehu... abych se záhy nechala strhnout proudem a nalokala se všech těch osudů kolem... a řeknu vám, ta proklatá řeka mě namočila do pěkné šlamastiky... vždyť já vlastně vůbec nevěděla, kam mě voda zanese... tak moc mi tohle putování rozmočilo mysl... tak moc boží prostě tohle téměř pohádkové "bylo nebylo" bylo!

23.03.2020 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Bylo třeba nějaké takové to klidné a milé místo k návratu z horoucích pekel svého já a tak jsem si zašla na kávu... usedla jsem tiše do rohu a po očku sledovala osudy těch pár bolavých duší okolo sebe... a šrámy se s každou stránkou pomalounku zacelovaly... a i když zub plynoucího času občas zabolel, bylo mi vlastně tak nějak v jejich společnosti hezky... však takový koutek k usmíření s dobou minulou, která nás vrátí k sobě v době přítomné by si zasloužil každý z nás, nemyslíte?!

27.08.2019 5 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Máme tady další rodinné podivno, našeptávala mi mírně skeptická záložka... takže ano... čekala jsem duševní marast, ale tahle hnusná temnota mi sakra brzy přiskřípla vnitřnosti... útržky vzpomínek a ta jejich znepokojivě strašidelná atmosféra... plíživá úzkost se mi stránku za stránkou víc a víc zadírala pod kůži... až ten konec utnul neodbytný proud domněnek v mojí zoufalé mysli a já při tom doslova přestala dýchat... protože pane bože, ten konec!!!
NICMÉNĚ... moje já zaplesalo i nad tou slovní vymazleností... nekonečné díky za tak boží češtinu.
Těžko se doporučuje, ale určitě stojí za to si tímhle bolestným tajemstvím projít... už jen kvůli všem těm dětským duším okolo nás či v nás samotných.

13.07.2023 5 z 5

Dobývání nebe Dobývání nebe Paolo Giordano

Od prvního dne stráveného ve Speziale mi tahle banda nebeských dobyvatelů neslezla z chlopně... sic mi jejich idealistické kotrmelce marnosti mnohdy dost nekompromisně rozdrásaly nervovou soustavu, nešlo je prostě opustit a zanechat je tam jen tak, ztracené mezi řádky... tak moc se mi tohle rozkrývání záludné křehkosti přátelství, lásky a života zadrhlo v duši... aneb tak nějak nemůžeš vyhrát boj s celým světem za záchranu planety, když nemáš vybojovaný ten svůj vlastní za záchranu sebe sama.

03.01.2021 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Duševní tříšť v tom nejkrutějším rudém hávu... nelidsky zvrácený komunistický fanatismus rozemele celou vaší bytost na prach... tohle se přeci nemohlo stát... mé já rezolutně odmítalo bizarní psychopatické Maovo počínání vůči vlastním lidem... ta nekončící temnota lidských duší jakoby nebyla z našeho světa a přeci něčím tak znepokojivě plíživým drásala moje nitro... více takových rudých vykřičníků do dnešní společnosti, prosím... přeci jen ta ďábelsky šílená krutovláda Číny vytrvale poklepává i na ty naše pomyslné dveře pohodlného bytí... proto odložme na chviličku nyní tolik "populární" německé peklo... pozornost si zaslouží i jiní zmučení děsivě lidskou vyprázdněností.

23.09.2020 5 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Brouzdat se Japonskem v tomhle počasí byla prostě radost... bylo mi lehce a milo... občas i trochu úsměvno... s chutí saké na jazyku sledujete moc fajn příběh dvou osamělých duší, které v omamné atmosféře o sebe tak lidsky zakopávají, že vám je po nich ve finále vlastně smutno a vy chcete zůstat v Japonsku ještě o okamžik déle... a tak jsem konečně sáhla po dlouho odkládané Gejše, ale to už je zase jiný příběh ;) zde přeji jen to nejlepší pochutnání!

31.03.2019 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Kolik jen takových ztracených duší okolo nás hledá to svoje místo na světě... jsem jedna z nich... jsem jako Charlie... takže asi nebudu úplně objektivní... ale jedno vám řeknu... někdy je fajn prostě jen naslouchat a snažit se porozumět než jen z vrchu soudit a stavět se z pohodlí svého gauče na piedestal odborníka na život... nikdy nevíte, s jakým osudem máte tu čest... buďme vnímavější, ať všichni mají tu možnost se cítit nekonečně a nemusejí stát v koutě, protože se zrovna nevejdou do té správné škatulky...
Děkuju jednomu takovému mému Wallflowerovi za pošťouchnutí té správné srdeční chlopně... je totiž sakra boží mít kamarády a být přitom tím, kým jsem- nedokonalou, defektní a úplně praštěnou divnoholkou z jiné planety... která se učí pocitu, že někam občas přeci jen patří ;)
Takže čtěte a vnímejte a zapojujte se a? A hlavně ŽIJTE!

17.02.2019 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Vyprávění tak trochu o kousíčku každého z nás... někoho jen škrtne... do někoho nemilosrdně narazí a připomene mu to či ono z jeho vlastního bytí... myšlenkové pochody vykukující zpod těžkých řádků jsou alarmující jako mnohdy život sám... jak moc jsme vláčeni tím vším, co je nám dáno do vínku... a jak moc tou svojí bolestí vláčíme své okolí... opět stará dobrá Delphine!

20.11.2018 5 z 5

Přijde kůň do baru Přijde kůň do baru David Grossman

On to prostě umí... přiková vás k vyprávění a dovolí vám nádech až v momentě totálního vyždímání se, s duší až v krku... úplně nejvíc miluju jeho příběhy... tolik lidskosti a barev člověčí duše... tentokrát mou maličkost posadil do baru na jedno takové neveselé vystoupení malého roztříštěného Dovíka... já tam byla a každé jeho slovo, každá jeho myšlenka v mém já rezonovala s bolestí sobě vlastní... nesnaží se být právě ti nejrozbolavější z nás těmi nejvtipnějšími? Den co den schováváme své rozbité já před světem a opona nepadá a nepadá... aneb opět skvostně odvyprávěno!

14.06.2018 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Vyprávění, u kterého jsem měla nutkavou potřebu se raději utopit v nechutném smradlavém jezeře než být nucena obracet další a další ulepeně přihroublé a naprosto nicneříkající stránky osudu Namiho... podobné pocity odloženíhodnosti u mě vyvolala Porodní bába... opět zbytečný vodopád vulgarismů, kdy jsem marně hledala v příběhu jejich smysl... potopila jsem se přes všechen ten hnus snad až na samé dno a nic... prostě nic... opravdu na tomhle stojí brilantní literatura?
Jde přeci napsat i nechutný příběh s "krásnou" syrovou grácií... zkuste třeba Na útěku- J. Carrasco!

17.02.2018 2 z 5