Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Olgy Tokarczukové by bylo možno označit jako „morální thriller“. Hlavní hrdinkou příběhu je Janina Duszejko, stavební inženýrka, která si musí vydělávat na živobytí jako učitelka angličtiny a zeměpisu na škole v Kladské kotlině, na česko-polském pomezí. V zimě pracuje také jako správkyně letních bytů. Její vášní je astrologie a nade vše miluje zvířata. Snaží se jim všemožně pomáhat a chránit je, bojuje proti lidem, kteří jim ubližují. Varuje před nerozvážným ničením přírody, vidí lidské osudy vepsané do hvězd. Patří k okruhu nadšených čtenářů anglického básníka Williama Blakea (název knihy je citát z jeho básně). Jednoho dne je Janinin soused nalezen mrtvý. Následuje další vražda a pak další... Pytláci i významní členové společnosti záhadně umírají. Jen zvířata jsou němými svědky. O těchto vraždách hrdinka něco ví, policie ji však ignoruje – jenže Janina Duszejko dokáže číst ve hvězdách......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43124/big_svuj-vuz-i-pluh-ved-pres-kosti-mrtv-GHt-43124.jpg 4.3487
Žánr:
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Host
Originální název:

Prowadź swój pług przez kości umarłych, 2009


více info...
Nahrávám...

Komentáře (152)

Kniha Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých

LuckaH2
11. března

Bavily mě velká písmena, která dle me naznacovala, ze nejen napr.nekdo je herece s velkym "h". Samozřejmě přesah do ochrany přírody, kterou hlavni postava miluju vic nez lidi. A moc se mi to líbilo. Nekdo by mohl rict, ze to prehanela, ale hranici si urcujeme jen my sami. Stejne tak bylo skvělé, jak se nevzdavala, jak si sla za svym. A velke "aha", nedelejme z lidi blazny jen proto, ze se chovaji a mysli jinak nez my. Velmi zajimava kniha.

Šetčet
08. ledna

Pouze čeština a polština znají pojem myslivec a spojují ho s myšlením. V ostatních jazycích je to zkrátka lovec, hunter, Jäger... Mám na ně pifku, protože za obcí zavřeli na noc po dobu 3 měsíců les a střílí přemnožené divočáky, co sem z Polska tahají prasečí mor. Jakým právem si dovolují vraždit živé Bytosti? Měl bych je vzít něčím po hlavě. A pak svou ženu, protože jestli muselo to nebohé Zvíře umřít kvůli tak přesušené pečeni, co jsem dostal dnes k obědu, nic jiného si nezaslouží. Také bych si pak měl najít v okolí nějakého štramáka, abych byl šíleným ekodivoženkám v okolí sympatičtější. Člověk je holt občas zvíře a společnost je krutá. Skoro jako příroda.


RyxiraAmyGinger
26.12.2022

Nečetla jsem moc takových knih. Líbilo se mi, jak byly některé postavy a věci napsané s velkými písmeny, připadalo mi to jako dobrý způsob jak ukázat to, jak hlavní hrdinka a vypravěčka v jedné osobě přemýšlí. Díky tomu jsem měla celkem brzo podezření, kdo za tajemnými zločiny stojí, ale nějak mi to nevadilo. Prostředí, ve kterém se dej odehrává, mi přišlo zajímavé a stejně tak postavy a způsob Janina života. Dobrá, neobvyklá kniha.

Dani25
03.10.2022

Čítala som ju pomerne dlho. Chvíľami ma nudila. Záver prekvapivý.

Schary
19.09.2022

Za mě kniha rozvláčná, děj nudný, konec překvapivý....Hlavní myšlenka, ale chválihodná. Chudácí zvířata, s tím souhlasím, náš svět je továrna na zpracování živých tvorů a všem to přijde normální...

Scarefish
17.09.2022

Pro mě silný a působivý příběh vypovídající mnohé o vztahu lidstva k přírodě a živým tvorům. Zápletka možná trochu fantastická, rozuzlení nečekané (alespoň pro mě). Na druhou stranu si myslím, že snad jen šokujícím příběhem je možné zapůsobit natolik, aby si lidé uvědomili, že tahle planeta nepatří jen jim.

Anet2106
31.08.2022

Trochu jiný typ literatury než na jaký jsem zvyklá. Nicméně kniha mi ukázala trochu jiný typ uvažování o světě než na jaký jsem zvyklá. Ze začátku jsem měla problém zvyknout si na jazykový styl autorky, ale časem to šlo. Konec mě trochu zklamal. Přišel mi moc zrychlený a až neuvěřitelný.

MarianP
22.08.2022

Mal som trochu iné očakávania od knihy, ktorá má byť akousi environmentálnou detektívkou. Hneď po prečítaní som si pozrel film, ktorý bol fajn. Kniha sa nečítala zle, ale miestami som sa nudil a na konci som ju už chcel rýchlo dočítať. ...

1 ...