Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Olgy Tokarczukové by bylo možno označit jako „morální thriller“. Hlavní hrdinkou příběhu je Janina Duszejko, stavební inženýrka, která si musí vydělávat na živobytí jako učitelka angličtiny a zeměpisu na škole v Kladské kotlině, na česko-polském pomezí. V zimě pracuje také jako správkyně letních bytů. Její vášní je astrologie a nade vše miluje zvířata. Snaží se jim všemožně pomáhat a chránit je, bojuje proti lidem, kteří jim ubližují. Varuje před nerozvážným ničením přírody, vidí lidské osudy vepsané do hvězd. Patří k okruhu nadšených čtenářů anglického básníka Williama Blakea (název knihy je citát z jeho básně). Jednoho dne je Janinin soused nalezen mrtvý. Následuje další vražda a pak další... Pytláci i významní členové společnosti záhadně umírají. Jen zvířata jsou němými svědky. O těchto vraždách hrdinka něco ví, policie ji však ignoruje – jenže Janina Duszejko dokáže číst ve hvězdách......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43124/svuj-vuz-i-pluh-ved-pres-kosti-mrtv-GHt-43124.jpg 4.3308
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Host
Orig. název

Prowadź swój pług przez kości umarłych, 2009

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (98)

Kniha Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých

Přidat komentář
Maledivy
30. září

První kniha této autorky co jsem četla, rozhodně ne poslední. Získala mě atmosféra, zůstala jsrm pro styl vyprávění. Rozuzlení bylo zřejmé poměrně brzo, ale zážitku to rozhodně neubralo.

lencin
19. září

Morální thriller současné polské autorky.
Hlavní hrdinka Jana Dušejková je stavební inženýrka, která pracuje jako učitelka anglučtiny a správkyně letních bytů na česko-polském pomezí v Kladské kotlině. Miluje astrologii a zvířata.
(2010)


Estenbuk78
16. září

Zajímavé, skvělý jazyk i zápletka.

KapitánSmrt
12. září

Poměrně čtivá a zajímavá hříčka, kombinující ekologickou agitku s detektivním příběhem. Osobně mě závěr dokázal překvapit. Na druhou stranu mě příliš neoslovil onen důraz na astrologii a ezoteriku, tam jsem se s hlavní postavou dost míjel a nedokázal jsem se s ní plně sžít. Ale to je spíše má chyba.

Hanina61
17. srpna

Ač zrovna neholduji astrologii, mám ráda Blakea, jsem vegetariánka a les mám hned za dveřmi... srnky jsou v různícím se počtu mými každodenními návštěvníky, a přestože okoušou skoro všechno, co vysadím, včetně rozkvetlých růží, mám je moc ráda, taky ty kuny, zajíce, lišky a sovy... a když jdu kolem posedu (neříkám jim "kazatelny", ale "vrahobudky"), nejraději bych mu nařízla jednu nohu, aby se i s myslivcem zřítil... takže jsem se v knize docela našla a v hlavní postavě objevila spřízněnou duši... Ta knížka je prostě vynikající... PS. Akorát na Česko - na lidi u nás - má autorka poněkud idylický pohled... anebo je to ironie? :-)

hermína14
01. srpna

Byl to návrat do Pravěku, jenž mě kdysi pohltil a oslnil. Tento příběh se neodehrál...on se rozprostřel, aby doprovodil čtenáře...jinam. Velkým písmenům a novým jménům tleskám. Tiše tleskám:).
"Je to země neurotických individualistů, z nichž každý, kdo se ocitne mezi jinými lidmi, začíná poučovat, kritizovat, urážet a okázale dokazovat svou nadřazenost. Myslím, že v Česku je to úplně jiné...i kdyby se chtěli hádat, nemohou, protože jejich jazyk se vůbec nehodí k hádkám"
"Chladná ironie - je to velmi zbabělé; všemu je možné se vysmát, vše je možné ponížit, do ničeho se nezaplést, nijak se nezavázat. Být jako impotent, který nikdy nezažije rozkoš, ale udělá všechno, aby o ni připravil ostatní."

Greenfingers
18. července

Kniha mě zaujala natolik, že jsem ji přečetl "na jeden zátah". V poutavém vyprávění protagonistky toho nevšedního příběhu není nouze o dramatické situace, kniha se navenek jeví jako detektivka či thriller. To podstatné však není jméno vraha (ten byl zřejmý již od prvních stránek knihy), autorka se spíše zamýšlí nad morálně-etickými otázkami, které pramení ze vztahu člověka k jiným živým bytostem. Hlavní hrdinka (vypravěčka) je přímo bytostně spjata s "němými tvářemi", a proto jakákoliv "zvěrstva" na nich páchaná řeší po svém. Její jednání sice není v souladu se zákony, lze jej však pochopit jako emocionální stresovou reakci na danou situaci. Svou roli zde sehrává i prostředí, osamělost a zdravotní problémy hlavní postavy.
Kniha skýtá náměty k přemýšlení a je navíc i mistrně napsaná. Doporučuji!

hanzmb
10. července

Velmi zajímavá kniha, působivě napsaná. Spousta neotřelých nápadů. Proti většině knih z poslední doby neztrácí dech ani v závěru. Naopak v něm přichází vynikající finále ( i když se dá cca od 3/4 knihy tušit).
Bohužel autorka toho chtěla do jedné knihy nacpat moc. Místo aby se soustředila a případně dál rozvinula silný přírodní motiv, neustále nelogicky utíká k astrologii. Celé pasáže pak jsou pro většinu laických čtenářů zcela nezajímavé. Pokud nejste Rudolf II.

1

Doporučujeme

Osm hor
Osm hor
Kacířka
Kacířka
Lisey a její příběh
Lisey a její příběh
Řeka bohů II.
Řeka bohů II.