petrulka petrulka komentáře u knih

Syn Syn Jo Nesbø

Je to takové pohádkové čtení pro dospělé. Příběh rozhodně zajímavý, vraždící Mirek Dušín by mohl mnoho lidí iritovat, s těmi nadpřirozenými schopnostmi zorientovat se v dané situaci, ačkoliv dlouhá léta byl "mimo", zázračnou schopností vyklouznout z každého maléru, přitom být v podstatě hodným a příjemným hochem. Nicméně si pomstychtivý čtenář lačnící po krvi přijde na své.

16.08.2017

Ty Ty Caroline Kepnes

Joe by byl v podstatě sympaťák. Beck opravdu miluje, záleží mu na ní. Ona je povrchní, sebestředná, hloupá slepice, která s ním mává, jak se jí zlíbí. V podstatě by to byl trochu ulítlejší zamilovaný příběh, až na cosi. Tu děsivou lehkost a samozřejmost, se kterou Joe popisuje svůj pobyt v kleci. Všechno je fajn, je to prima zkušenost. Tak si jí zopakuje. Povídá si, čte, nosí latté a sendviče..tak zatraceně přirozeně, že z toho běhá mráz po zádech. Šílenec se v jeho hlavě nepochybně skrývá a o to víc je nebezpečný, čím víc je hlavní hrdina na první pohled sympatický, inteligentní, ochotný...děsivý konec příběhu celý dojem jen umocňuje. Na tuhle knihu asi nezapomenu.

28.05.2015 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Tak tohle bylo hodně dobré. Legie a jeho šváb, nejskvělejší pasáže knihy. David je takový MacGyver, dostane se z neuvěřitelných situací. Kdo se nad toto dokáže povznést, užije si parádní krimi.

25.01.2024 4 z 5

Deník americké manželky Deník americké manželky Sue Kaufman

Pohled do maloměšťáctví ve velkoměstě jak vyšité. Jak vypadat před ostatními, přizpůsobovat se vyšší společnosti, touha patřit do místní smetánky. Večírky, mecenáštsví, móda, známosti, vyšší společnost. Na jednu stranu by se mohlo jednat jen o takový náhled na tehdejší dobu, život newyorské střední střídy. Jenže v okamžiku, kdy víte, v čem vlastně Bettina plave, dostává kniha úplně jiný rozměr. To pochopení jejích obav vstoupit do parku, jejího postávání u dveří, jejích rozhovorů s psychiatrem. Ona tehdy prožívala to, co v dnešní době miliony lidí. Je to tak skvěle napsané, až je člověku úzko. Toto byl můj nejsilnější dojem z celé knihy, hlavní hrdinka a její duševní boly.

06.11.2023 3 z 5

Láska pro samouky Láska pro samouky Barbora Šťastná

Když půjčíte v knihovně knížku pro kolegyni a cestou domů jí tak uprostřed otevřete, chytne vás prvním slovem a už nepustí... přečetla jsem jí za den a ačkoliv absolutně nepatří k žánru,po kterém bych dobrovolně sáhla, neskutečně jsem se bavila. Možná je to tím, že jsem se s hlavní hrdinkou prakticky ztotožnila, byla mi blízká nejen věkem, ale hlavně povahou. Pro mě byla tato knížečka zábavou, odpočinkem a možná i nastaveným zrcadlem. Ačkoliv jsem do něj jen mrkla :-)

31.01.2023 4 z 5

Lockdown Lockdown Alexander Gordon Smith

Musím přiznat, že tak svižný příběh jsem nečekala. Žádné velké okolkování a rovnýma nohama do Výhně. Postavy "kriminálníků" překvapivě sympatické. Nedotaženosti s rodiči - jako fakt jim byl osud jejich dětí úplně kdesi? - a nějaké ty další nelogičnosti se dají prominout, už hůř se mi to činí u tajemných postav s maskami. Na ty jsem opravdu natěšená. Popisy - například příprava jídla - jsou brilantní, člověk úplně cítí tu chuť na jazyku :-D. Moc se těším na další díl.

25.10.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Za mě celkem zklamání. Pokud byl účel být celou dobu při čtení rozčilený, povedlo se. Celý příběh je takový vzteklý, s ostrými hranami. Mě osobně iritovali všichni kromě Froda. I samotná Bára. Ta měla velkou smůlu hlavně na matku, jelikož i ona sama byla komplikovanou osobností vyžadující trpělivý přístup. A narazila na primitivní megeru. Ne že by takových Barun bylo málo. Hodně z toho, co se jí dělo, spousta z nás zná, včetně poměrně tvrdého bití. Jenže k její smůle přilévala svým chováním olej do ohně vzteku její máti, chyběla jí strategie, tvrdost a trocha té vyčůranosti, která dětem s podobným osudem pomáhala nejen přežívat,ale v takové rodině poměrně dobře fungovat. Nicméně jako kvalitní literaturu hodnotit nemůžu nijak vysoko.

11.09.2022 2 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Přiznám se, že knihu jsem několikrát rozečetla a opět odložila. Nemohla jsem se prokousat více jak polovinou příběhu. Bylo v něm až moc výrazu v očích, vrásek mezi obočím, temp tlukotu srdce, uvažování, přemýšlení, litování se...Bella je popsána neuvěřitelně ploše, nelze si k ní vybudovat žádný vztah. Naštěstí příběh chytne dech v poslední třetině a tam už je to opravdu zábava. Ovšem na takovou bichli slabé, pokud by se objem srazil na polovinu, obsahově by se nestalo vůbec nic.

21.09.2021 3 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Výborné pokračování výborného prvního dílu. Zápletka - podraz na hlavního hrdinu mi trochu vyrazila dech. Osud Sóla zamrazil. Super zakončení.

04.09.2019 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Kouzelná kniha. Jemná, něžná, vtipná, i přes závažné téma. Tři hlavní postavy jsem si zamilovala hned, tatínek je úžasný, jako ze snu o dokonalých rodičích, Čipera prostě dokonalá, často mě rozesmála, správně trhle švihlá, přitom citlivá a jemná..navíc se super bráchou..Pro mě velmi milé čtenářské překvapení.

19.07.2017 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Pro mě za plný počet. Líbilo se mi vše, komplet příběh, naopak pro mě až příliš málo technických detailů. Zajímalo by mě, jak probíhá recyklace vody, co s odpadky, jak funguje těžba ropy a její zpracování. V objasnění takových věcí bylo např. Metro mnohem lepší. Trochu neskutečně na mě působí dostatek potravin, oblečení - z čeho dělají látky, kde berou léky? Snad druhý díl objasní víc. Četlo se mi neskutečně dobře, kniha mohla být mnohem delší a obsáhlejší :-).

09.03.2016 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Příjemné, čtivé. Co se líbilo mě, bylo vykreslení ženských postav. Nejsem feministka, ale sebevědomé přiznání toho, že "jsem jenom člověk, no a co" mi bylo velmi sympatické. Protivná tchyně, které se moc nelíbí její snacha a to, jak se stará o vnoučka. Dává mu tajně džus a převléká ho do jiného trička, když ho hlídá. Jak přesné a ze života. Podvedená manželka se nehroutí v slzách, ale užije si parádní sex s bývalým, no proč ne? Tryskomyš a perfektní, dokonalá žena nedodrží slib, daný manželovi a celkem bez skrupulí jde po odhalení jeho tajemství. Hlavní hrdinky prostě žijí podle svého a netrápí se zbytečnými výčitkami. Smekám :-)

13.07.2015 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Takže - za mě jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední roky četla. Od prvních řádek jsem byla lapená a nedokázala jsem se odtrhnout do samého konce. Trochu mrzel prapodivný happyend.
Jako matce malého syna se mi chvílemi četlo těžce. Nebo spíš jsem se přistihla, že se mi oči samy odtrhly od textu a odmítaly pokračovat ve čtení. Jako dítěti z rodiny režimem sledovaných lidí, jsem snad byla vděčná za to, že tito lidé žili jen pár stovek kilometrů na západ od místa děje příběhu. Je to brutální, syrové a dost drsně nastavující zrcadlo lidské společnosti. Jak málo chybí, aby se tohle všechno dělo znovu? Možná bych byla pro zavedení do školních osnov.

12.07.2015 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Skvělá knížka. Přes neskutečné množství odborných výrazů, popisů chemických reakcí na to či ono, popř. do detailu popisované elektrotechnické-montážní-svářečskospojovací práce, kteréž jsou pro mě španělskou vesnicí (pochopila jsem asi jen obor zemědělství), mě příběh fakt bavil. Trochu neskutečně na mě působil fakt, že Mark nijak extrémně nepropadá zoufalství, ale od první chvíle s nadhledem a vtipem bojuje. Slovenštinu jsem si užila, supr překlad!

26.03.2015 5 z 5

Psí zima Psí zima Petra Neomillnerová

Toto pro mě bylo překvapením roku a to velmi příjemným. Drsné, přímočaré, žádné mazlení se s čtenářem. Ženské hrdinky mají často tendenci rozčilovat svojí povahou, ne tak Lota. Je naprosto vyjímečná, tvrdá na sebe i na lidi kolem sebe, přesto se v ní dá tušit i citlivka. Nicméně je obalená tak tvrdou krustou "krutopřísný drsňačky", že takhle její skrytá stránka povahy jen tu a tam maličko vykoukne na svět. V těch všech potocích krve se dá najít i spousta vtipných pasáží, kde se člověk opravdu zasměje. Torge je druhá postava k zamilování, Urian nijak zvlášť nezaujal, Enno naopak. Skvěle napsaná postava šílence, na kterého se moc těším v dalším díle.

15.04.2024 5 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Uff. Další rána přímo na solar. Zapomeňte na běžnou sourozeneckou rivalitu, skorpeni a pošťuchovani. Představte si čistou, krystalickou nenávist. Touhu svého sourozence zlikvidovat, sny o tom, že se třeba zrovna dnes nevrátí domů, že už se nevrátí nikdy a vy budete konečně svobodní. V této knize jsem toto všechno našla, mezi řádky i přímo v nich. Někdy vám může být vlastní krev vzdálenější, než toho úplně cizího člověka, kterého minete na ulici. Někdy je vlastní sourozenec dokonce opravdový nepřítel.
Tahle kniha může být pro někoho neskutečným zjevením, když servíruje témata, o kterých se moc nemluví.

31.03.2024 5 z 5

Knihkupec z Kábulu Knihkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Další z mnoha tematických knih z prostředí Afghánistánu, přesto úplně jiná. Vyprávěná nezaujatou pozorovatelkou, která popisuje věci prostě tak jak jsou. Životy členů rodiny kábulského knihkupce, které nám autorka představuje, jsou pestré a ačkoliv je zrovna titulní postava poměrně pokroková a moderní, přesto jsou zavedené tradice a zvyklosti pevnou součástí tamní kultury. Někteří, hlavně mladí lidé, se snaží vymanit z okovů zvyklostí a povinností vůči rodině, téměř vždy ale narazí na tvrdá rozhodnutí svých otců. Většina se smíří a podřídí.

21.02.2024 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Za mě super, čte se velmi dobře. Téma dětí izolovaných od okolního světa se mi jeví zajímavější, než vyskytující se duchové. Rozuzlení zajímavé.

29.09.2022 4 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Mnou původně zamýšlená čtecí "vycpávka" na chvíle, kdy není čas a klid na náročnější knihy, se stala tou, na kterou se těším každý den. Na jednu stranu je úleva neřešit romantické zápletky i bohatě popisované pasáže plné krve a bolesti, kterých se v tomto žánru najde dost a dost, nicméně ději to ani trochu neubírá na atraktivitě. Závěrečná část knihy je dech beroucí, jak Willův souboj s časem, tak Horácův na bitevním poli. Asi se vracím při čtení do dětství, jelikož jsem nadšená i jako dospělá a vůbec mi nevadí to, že je příběh svým stylem určený mládeži. Prostě mě baví a to je hlavní.

07.02.2022 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Parádně čtivý, svižný příběh. Ani chvíli jsem se nenudila, neustále se něco děje, o překvapení není nouze. Postavy zajímavé. Za mě super.

17.01.2022 4 z 5