petrulka petrulka komentáře u knih

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Nejkrásnější příjemná překvapení jsou ta, která nečekáte. A takovým překvapením pro mne byla tato kniha. Velmi zajímavé hlavní téma, Divý les je opravdu nevyzpytatelný a plný záhad. Postavy nepřepálené, romantická linka bez přehnaného vzdychání a často až otravných milostných scén. Naopak pozornost je věnována magii, posléze intrikám, úkladům, zradě.
Zatímco zpočátku jsem knihu pojala spíš jako takovou lehce výplňovou záležitost, četla jsem se stále zvyšující se závislostí a dočítala někdy nad ránem. Teď budu nedočkavě vyhlížet pokračování, jelikož v příběhu Prvorozené tuším velký potenciál.

05.12.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Tohle bylo tak parádní čtení. Líbilo se mi ještě víc než Marťan. Hlavně díky Rockymu. Tenhle borec si mě totálně získal a přiznávám, že ke konci jsem byla dojatá, i nějaká ta slza skanula. Úplný konec je hořkosladký, i když jsem v podobný tak nějak doufala. Prostě úžas úžas úžas!

27.11.2022 5 z 5

Samotka Samotka Alexander Gordon Smith

Tak tohle bylo něco. Dostala jsem hodně málo odpovědí, zato otázek by bylo čím dál tím víc. Konec je perfektní. Doufám, že brzy vyjde další díl:-)

07.11.2022 5 z 5

Lockdown Lockdown Alexander Gordon Smith

Musím přiznat, že tak svižný příběh jsem nečekala. Žádné velké okolkování a rovnýma nohama do Výhně. Postavy "kriminálníků" překvapivě sympatické. Nedotaženosti s rodiči - jako fakt jim byl osud jejich dětí úplně kdesi? - a nějaké ty další nelogičnosti se dají prominout, už hůř se mi to činí u tajemných postav s maskami. Na ty jsem opravdu natěšená. Popisy - například příprava jídla - jsou brilantní, člověk úplně cítí tu chuť na jazyku :-D. Moc se těším na další díl.

25.10.2022 5 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

Je třeba se s mířit s tím časovým posunem a pak je to ok :-) bylo takové zvláštní se se všemi setkat až po oné události a neprožít jí s nimi. Moc jsem se nedokázala do Willa vcítit. Ostatní dospěláci se knihou tak nějak mihnou. Maddie se povedla, její pubertální náladičky i postupný přerod v hraničářku. Ale jak už zde bylo řečeno, stará parta byla top.

25.10.2022 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Příběh o velkém přátelství, vině, odpuštění a smíření. Příběh o přerodu dítěte, které má svoje strachy i smutky, které se obviňuje ze zbabělosti v muže, který plní své sliby - i když občas zakolísá - a který se pro klid své duše, pro úlevu svému svědomí vydá napravit, co se ještě dá.
Příběh o těžce zkoušené zemi, o bezpráví ve jménu pokřiveného náboženství a mocenských her, o zmařených nadějích a úpadku kdysi vzkvétajícího národa.

13.10.2022 5 z 5

Ztracené příběhy Ztracené příběhy John Flanagan

Čtení na pohodu, které fanoušky Hraničáře prostě potěší. Taková milá vsuvka pro zpestření.

04.10.2022 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Za mě super, čte se velmi dobře. Téma dětí izolovaných od okolního světa se mi jeví zajímavější, než vyskytující se duchové. Rozuzlení zajímavé.

29.09.2022 4 z 5

Tunel do věčnosti Tunel do věčnosti * antologie

Velmi zdařilá sbírka povídek.

26.09.2022 4 z 5

Císař Nihon-džinu Císař Nihon-džinu John Flanagan

Prostě skvělý díl, jeden z těch lepších, ne-li nejlepší. Fakt je třeba brát tyto knihy, jako čtení pro děti a mládež, pár těch nedotažeností se najde. Nejlépe nepřemýšlet nad tím, proč to udělali takhle a ne jinak a užívat si tuhle bichli jako pohádku..

23.09.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Neubránila jsem se úplně malinkému, malinkatému přirovnání s 1984 od Orwella. Takový slabší odvárek, možná právě proto i více pravděpodobné. Úplně nemožný takový scénář našich dějin není. Co se týká knihy samotné - opět velmi čtivé, mající spád, žádné dlouhé přešlapování na místě. Malinko mi chybělo více o pobytu ve vězení. Konec nepříjemné překvapení, musím přiznat, že jsem čekala něco jiného.

11.09.2022 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Za mě celkem zklamání. Pokud byl účel být celou dobu při čtení rozčilený, povedlo se. Celý příběh je takový vzteklý, s ostrými hranami. Mě osobně iritovali všichni kromě Froda. I samotná Bára. Ta měla velkou smůlu hlavně na matku, jelikož i ona sama byla komplikovanou osobností vyžadující trpělivý přístup. A narazila na primitivní megeru. Ne že by takových Barun bylo málo. Hodně z toho, co se jí dělo, spousta z nás zná, včetně poměrně tvrdého bití. Jenže k její smůle přilévala svým chováním olej do ohně vzteku její máti, chyběla jí strategie, tvrdost a trocha té vyčůranosti, která dětem s podobným osudem pomáhala nejen přežívat,ale v takové rodině poměrně dobře fungovat. Nicméně jako kvalitní literaturu hodnotit nemůžu nijak vysoko.

11.09.2022 2 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Přesně jak je psáno v recenzích. Epický rozměr v jedné knize. Naprosto s přehledem by z takového příběhu šla sestavit trilogie. Je to příběh pro nadšence do jmen, rodů, vládců a jejich dvorů, do spletitých vztahů a zákulisních intrik. Je to příběh i o bojovnících, lépe řečeno bojovnicích, ale o jejich výcviku a zkouškách se moc nedozvíte. Dočtete se i o dracích, kteří jsou tentokrát velmi zajímaví - východní, západní, hodní, zlí, malí, velcí...vybere si každý. Ale opět mi chybělo něco víc, hlavně o zrodu, skutcích a motivacích západních draků, hlavně o Bezejmenném se nedozvíme téměř nic. V tomto směru malé zklamání, nicméně pro nadšence do epických fantasy příběhů je tato kniha příjemnou záležitostí.

07.09.2022 4 z 5

Nemilovaní Nemilovaní John Saul

Příjemné překvapení. Za horor bych to neoznačila, spíše thriller. A to velmi dobrý. Vývoj hlavní postavy tetičky je strhující. Kevinova rodina mě trochu iritovala, nebo to spíše bylo překladem..? Až na Jeffa, ten byl akční, rozhodný, se mi ostatní zdáli tak nějak vláční, ukňouraní...Atmosféra izolovaného ostrova, spalujícího vedra a celkově tolik rozdílného, chudého jihu v kontrastu s bohatstvím kdysi otrokářského rodu skvěle příběh podbarvuje.

15.08.2022 4 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Tento díl se mi líbil moc, taková správná duchařina, klasika.

15.08.2022 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Hotýlek je taková fajn knížka na dovolenou. Čte se velmi dobře, nějaká ta chvilka napětí i lítosti se najde, ale nic traumatizujícího, prostě pěkný a zajímavý příběh.

29.07.2022 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Začnu závěrem. Na jednu stranu šok, pocit ztráty a zrady. Minimálně polovinu knihy čekám. Čekám na setkání, jaké bude, jak ovlivní další osudy postav, které jsem si oblíbila. Oblíbila jsem i Svatopluka, který prožíval své malé soukromé peklo, které v sobě uzavřel, trápil a mučil nejen svou rodinu, ale hlavně sám sebe. Na stranu druhou snad lepší konec ani nemohl být napsán. Tím koncem vše začíná. Je třeba tolik si toho říct, vysvětlit a ještě prožít. Je to krásná kniha, velmi poutavá, se zajímavými charaktery, momenty překvapení, velkého smutku i opatrných nadějí.

29.07.2022 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Tuto knihu jsem nezačala číst s přílišným očekáváním. Vlastně se ke mě dostala poměrně náhodně, vydražením na dobročinné aukci. Jak je v aukci kniha, často se stává mojí :-)
Tak tedy, příjemné překvapení. Oceňuji poměrně realistický přístup k existenci nadpřirozených bytostí, který postavy příběhu mají. Je to osvěžující změna, proti většině duchařských knih, které jsou našlapané děsem z neznáma. Velmi pěkně popsaný dům, půdička a sklep jsou a jsou parádní, stejně jako možnost vybrat si mezi více a méně strašidelnými pokoji. Závěr je na můj vkus přepálený, ale je to malá, zanedbatelná chyba na kráse.

13.07.2022 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Vše už bylo řečeno. Čtivě napsané, příběh Hany bolavý. Dvě v podstatě "zbytečné" tragédie, kdy stačilo jedno slovo nebo jedna věc udělat jinak a vše bylo jinak. Bylo by třeba dobře.

09.07.2022 5 z 5

Později Později Stephen King

Bavit začala až později. Skoro ke konci. Vzhledem k délce příběhu to šlo. Nic, co bych chtěla číst znovu.

05.07.2022 3 z 5