Petra21 Petra21 komentáře u knih

Zeď vzpomínek Zeď vzpomínek Anthony Doerr

Vzhledem k tomu, že jsem dosud nečetla Jsou světla, která nevidíme, jsem si říkala, že budu mít větší nadhled a povídky se mi zalíbí. Nebyly špatné, ale... čekala jsem... no ano, proč si to nepřiznat, čekala jsem, že budou zkrátka lepší, především čtivější. Takže za mě průměr, ale v hloubi duše kapka hořkého zklamání.

30.03.2019 3 z 5

Tanec na hrobech Tanec na hrobech Mika Waltari

Mika Waltari je mistrem historického románu, je to opravdu potěšení číst přesná fakta na pozadí krásně postaveného a bravurně jazykově zvládnutého příběhu. Pravda, tento román by se mohl jevit jako ne zcela zajímavý, ale nejde o "natahování" zbytečnostmi, jak je tomu bohužel zvykem u mnoha bestsellerů. Naopak bych řekla, že si autor dal záležet, aby vylíčil vztahy Finska a Ruska co nejpřesněji.

25.03.2019 4 z 5

Víkend s Miriam Víkend s Miriam Marta Davouze

Většinou mě krátké příběhy neuspokojí, ovšem Víkend s Miriam to nadmíru dokázal, a to i navzdory faktu, že se odehrával ve třech časových liniích. Myslím si, že Marta Davouze chtěla skrze svého hlavního hrdinu demonstrovat chybná životní (ne)rozhodnutí a kroky, které NEbyly nikdy učiněny. Nevím, možná spolu s vlastní nemocí přemítala o svém životě v retrospektivně...A také jsem plesala nad úchvatnou, čistou češtinou! Krásný román, stojí za přečtení.

02.03.2019 5 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Od této novely jsem čekala málo a velice příjemně mě překvapila! Vyvolává otázky po skutečném štěstí; nazvala bych ji dokonce jako ódu proti konzumnímu způsobu bytí. Navíc se moc hezky četla, z řádku jsem cítila takovou hřejivou lidskost... doporučuji přečíst!

18.02.2019 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Naprosto úžasné, opravdu jsem nadšená. Od začátku četby jsem se vzhledem k charakteru prózy divila, že text nenapsal autor-muž. Jakkoli sexisticky tato poznámka může znít, není tajemstvím, že autorky většinou uchopí téma druhé světové války jako cosi v podobě smutného individualistickeho příběhu. Tento román poskytl surový, realistický a relativně objektivní pohled nejen na válečné Brno, ale především na období po konci války; dobu, kterou většina vnímá jako plnou štěstí a optimismu. Poslední věta mi doslova vzala dech. Nemusíme Gertu chápat, někdy s ní i nesouhlasit, ale stejně je z ní hrdinka, která 'žila úplně nenaplněný a zbytečný život'.

12.02.2019 5 z 5

Společnosti Společnosti Josef König

A mně to připadalo zajímavé! Některé z povídek mi přišly naprosto vystihující, hořce vtipné. Tenhle autor ale rozhodně nemusí sednout každému a myslím si, že to ani neměl v úmyslu.

22.01.2019 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Myslím si, že tahle kniha nebyl úplně špatný nápad, ale nějak jsem... No, čekala jsem prostě víc. Občas mě autorčina vyjádření rozesmala, ale proboha hamba tomu, kdo by Eleanor srovnával s Ovem od F. Backmana!

19.01.2019 3 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Musím se přiznat, že se mi do téhle knihy nechtělo; očekávala jsem, že jako mnoho dalších bude tento thriller směřovat hlavně k tomu, aby se čtenář co nejvíc bál a lekal. O to víc mě překvapila celá spletitost děje opravdu jsem si četbu užila! Posledních cca 200 stran jsem hltala tak, že jsem odmítala knihu zaklapnout. Napětí se opravdu dalo krájet až do poslední strany a věty. Nevím, jak ostatní, ale tentokrát jsem opravdu do poslední chvíle neměla ani podezření na pachatele všech hrůz/stalkera!!! A ten konec...

10.01.2019 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Tak strašně krásný příběh! Budu se opakovat, ale žasnu, jak Fredrik Backman dokáže na jedné stránce čtenáře rozesmát, dojmout i rozplakat během neuvěřitelně krátkého časového úseku. Musím přiznat, že v tomto případě dávám označení "bestseller" za pravdu a nedivím se obrovské oblibě. Čte se velice snadno, děj pohladí po duši a snad každý alespoň v jedné z postav najde sám sebe nebo své blízké. Navíc si dokážu představit, že knihu přečte muž, žena, babička, tatínek i kamarádka. O kolika titulech lze toto tvrdit?

14.12.2018 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Téma alkoholismu mě vždycky absolutně rozloží. Možná proto, že ze všech ostatních závislostí je nám všem na světě snad úplně nejblíž. Formánek celý děj potavil na efektním symbolu černého draka, který skutečně nikdy nespí. A děkuji za vyjádření toho, co člověk nikdy nechce přiznat: že každý alkoholik se neustále lituje.

19.11.2018 4 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Je to přesně ten typ knihy, kterým jsme věrné jen kvůli filmové Louise...

19.11.2018 3 z 5

Zaslíbená země Zaslíbená země Erich Maria Remarque (p)

Remarque je moje srdcovka. Vážím si ho, zbožňuju ho, hltám ho! Proto mě strašně mrzelo, když jsem se dva měsíce nemohla prokousat tímto románem. Přiznávám, že jsem ho neodhodila do prachu v knihovně jen proto, že je to ON. Až během závěrečných stran jsem prozřela. On se snažil uchopit svůj klasický rámec trochu jinak. To, co mu takřka všichni včítají, že opakuje několik málo motivů (já ne!), je mu nyní vyčteno... Ale teď trochu objektivity; román průměrný, až poslední třetina mě zaujala hloubkou myšlenek a otevřeným koncem. Určitě bych doporučila hezkou řádku zajímavějších titulů tohoto skvělého autora, přesto jsem nakonec ráda, že jsem tu dávku beznadějosti neodsoudila hned s první kapitolou.

19.11.2018 3 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Člověk se kolikrát nad knihou dojme a rozbrečí, napíše si na útržek účtenky z kavárny citátek a dumá nad příběhem ještě dlouho poté, co jej dočetl. Ale Nebe nezná vyvolených... to mě naprosto rozložilo. Je to jeden z nějkrásnějších a zároveň nejhorších románů, co jsem četla. Nepřestanu obdivovat, s jakou naléhavou nadčasovostí Remarque psal. Sloh vynikající, děj nepopsatelně dechberoucí.

18.08.2018 5 z 5

Dobrodružství s Bobří stopou Dobrodružství s Bobří stopou kolektiv autorů

Nostalgicky vzpomínám, jak jsem při čtení této dobrodružné knihy toužila být klukem!

Jak stvořit dívku Jak stvořit dívku Caitlin Moran

Po Morantologii bohužel trochu zklamání. Nějak jsem nedokázala identifikovat, pro kterou věkovou kategorii měla ve skutečnosti být. Každopádně, Caitlin je velice inteligentní a vtipná a doufám, že další titul bude zase skvělý!

28.07.2018 2 z 5

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

Je to přesně ten typ textu, který chcete přečíst partnerovi, ale nedokážete přes záchvaty smíchu dočíst větu na jeden "zátah". Doporučuji fanouškům Horníčka, ale i těm, kteří ho příliš neznají.

28.07.2018 5 z 5

Měla jsem velký strach, že úspěch Jonassonovy prvotiny se již nebude opakovat. Proto jsem si dala čtyři roky pauzu a až teď jsem se odvážila do Analfabetky a - skvělé! Vtipné, bláznivé čtení plné cynických poznámek a historických momentů. Velmi oceňuji i originalitu ve srovnání se Staříkem - styl stejně famózní, příběh odlišný. Zdalipak se Jonassonovi podaří své čtenáře nezklamat ještě třetím titulem?

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Nádherný příběh, opravdu mě pohladil po duši. Jen mě mrzel urychlený závěr s trochou patosu.

03.03.2018 5 z 5

Kniha smíchu a zapomnění Kniha smíchu a zapomnění Milan Kundera

Pan Spisovatel Milan Kundera je pro mě nepřekonatelný, což jsem si opět potvrdila již v prvních listech tohoto Románu. Jsem jím tak plná, že jen s velkou tíží dokážu vyjádřit své pocity... Dojemně, nostalgicky žertovné. Symbolická tečka v sérii Jeho znovuvydaných knih.
Na jednu stranu mě velmi rmoutí, že s největší pravděpodobností je to také poslední věc, které se my, milovníci Kundery, dočkáme. Z druhého úhlu pohledu musím přiznat, že některá předchozí díla jsem četla opakovaně po několika letech a vnímala jsem překvapena úplně jiné momenty. Neznám jiného spisovatele, který by mě i po X-té tolik překvapoval, vábil, fascinoval.

06.01.2018 5 z 5

Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Pavla Smetanová

Tuto knihu jsem četla během dovolené na Korfu, takže neskutečně milým způsobem vyplnila postřehy, které se člověk v průvodcích ani poznáváním jinak nedozví. Takže na dovču moc hezký relax, ale jinak nečekat žádný literární skvost.

03.07.2017 3 z 5